Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.07.2013, 12:39:08
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu am avut intentia sa va jignesc,sa nu va suparati.
Nici nu trebuie sa va scuzati ca nu mi-ati facut nimic personal :)
In problemele cu limba materna va inteleg caci si eu intimpin greutati de exprimare mai ampla in scris sau vorbire.
Lipsa practicii cum se spune,eu ma apuc acum de citit literatura romaneasca pt a-mi imbunatati vocabularul.

Nu m-am suparat stai linistita, da mi-ai dat o ideie buna ar trebui sa citesc carti in romaneste.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.07.2013, 13:26:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

De fapt Papa incearca sa spuna si ceva in mod diplomat, in spiritul corectitudinii politice. Nu spune ca sustine homosexualitatea, ci intoarcerea acestora la credinta. Desi, cum reiese din citate, nu vad ca le cere sa se schimbe, ci sa fie doar homosexuali credinciosi, catolici.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.08.2013, 01:30:55
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt Papa incearca sa spuna si ceva in mod diplomat, in spiritul corectitudinii politice. Nu spune ca sustine homosexualitatea, ci intoarcerea acestora la credinta. Desi, cum reiese din citate, nu vad ca le cere sa se schimbe, ci sa fie doar homosexuali credinciosi, catolici.
Aduc unele versete din Biblie, care ne lumineaza cu privire la relatiile dintre oameni, barbati si femei:

1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său.
3. Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea și femeia bărbatului. 4. Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia. (I Corinteni, 7)

De se va culca cineva cu bărbat ca și cu femeie, amândoi au făcut nelegiuire și să se omoare, că sângele lor asupra lor este. (Leveticul 20, 13)
Să nu te culci cu bărbat, ca și cu femeie; aceasta este spurcăciune. (Leveticul, 18, 22)

Epistola catre romani, 1:
22. Zicând că sunt înțelepți, au ajuns nebuni.
23. Și au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu asemănarea chipului omului celui stricăcios și al păsărilor și al celor cu patru picioare și al târâtoarelor.
24. De aceea Dumnezeu i-a dat necurăției, după poftele inimilor lor, ca să-și pângărească trupurile lor între ei,
25. Ca unii care au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună și s-au închinat și au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!
26. Pentru aceea, Dumnezeu i-a dat unor patimi de ocară, căci și femeile lor au schimbat fireasca rânduială cu cea împotriva firii;
27. Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor.
28. Și precum n-au încercat să aibă pe Dumnezeu în cunoștință, așa și Dumnezeu i-a lăsat la mintea lor fără judecată, să facă cele ce nu se cuvine.
29. Plini fiind de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înșelăciune, de purtări rele, bârfitori,
30. Grăitori de rău, urâtori de Dumnezeu, ocărâtori, semeți, trufași, lăudăroși, născocitori de rele, nesupuși părinților,
31. Neînțelepți, călcători de cuvânt, fără dragoste, fără milă;
32. Aceștia, deși au cunoscut dreapta orânduire a lui Dumnezeu, că cei ce fac unele ca acestea sunt vrednici de moarte, nu numai că fac ei acestea, ci le și încuviințează celor care le fac.

Pe acestia intr-adevar numai credinta in Dumnezeu ii poate indrepta! Orice efort in acest sens este binevenit!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.08.2013, 16:39:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt Papa incearca sa spuna si ceva in mod diplomat, in spiritul corectitudinii politice. Nu spune ca sustine homosexualitatea, ci intoarcerea acestora la credinta. Desi, cum reiese din citate, nu vad ca le cere sa se schimbe, ci sa fie doar homosexuali credinciosi, catolici.
Ceea ce reiese si a fost subliniat in articol, este "o schimbare de ton".
Ceea ce inseamna multe pentru cine stie cum incep schimbarile radicale, pentru ca incep exact asa: cu o schimbare de ton.

Nu este exclus ca sa asistam si la o "schimbare de ton" vizavi de avort.

Dar deocamdata homosexualitatea este "pe val" si ei au prioritate.

Cand se va incearca iarasi promovarea avortului ca "drept al omului" sunt sigur ca vom auzi de noul ton al asazisului Papa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.08.2013 at 16:41:56.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.08.2013, 16:40:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Aduc unele versete din Biblie, care ne lumineaza cu privire la relatiile dintre oameni, barbati si femei:
Depinde pe cine vrei sa "luminezi".

Ei au o alta interpretare asupra versetelor in cauza, sustinand ca traducerea este gresita acolo unde sunt anumite cuvinte cheie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.08.2013, 17:01:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ceea ce reiese si a fost subliniat in articol, este "o schimbare de ton".
Ceea ce inseamna multe pentru cine stie cum incep schimbarile radicale, pentru ca incep exact asa: cu o schimbare de ton.
Nu este exclus ca sa asistam si la o "schimbare de ton" vizavi de avort.
Dar deocamdata homosexualitatea este "pe val" si ei au prioritate.
Cand se va incearca iarasi promovarea avortului ca "drept al omului" sunt sigur ca vom auzi de noul ton al asazisului Papa.
E adevarat ce spui, poate fi o acomodare pentru credinciosi, ca sa se obisnuiasca treptat cu noua filozofie. De la un timp catolcii se tot acomodeaza cu invataturile lumii, practic nu mai au multe lucruri certe, totul poate fi schimbat, aggiornat.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.08.2013, 17:06:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E adevarat ce spui, poate fi o acomodare pentru credinciosi, ca sa se obisnuiasca treptat cu noua filozofie. De la un timp catolcii se tot acomodeaza cu invataturile lumii, practic nu mai au multe lucruri certe, totul poate fi schimbat, aggiornat.
Pai s-au acomodat cu multe:
1. Liturghia - varza, si asta o spun chiar si catolici convinsi, chiar poti zice ca in bataie de joc in anumite forme extreme (muzica ciudata, balonase, etc.)
2. Anticonceptia - cu binecuvantare, atat timp cat este "naturala".
3. Postul - adio
4. Papa - trebuie adorat si crezut neconditionat, autoritate suprema, adevarul absolut, etc.
5. Prezervativul - nu e chiar asa rau, atat timp cat e un compromis rezonabil
6. Homosexualii - cine sunt eu sa-i judec?
7. Alte religii - aceeasi evlavie sfanta, sarutam Coranul, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.08.2013, 17:45:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Umanism curat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.08.2013, 18:02:34
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Umanism curat.
Se stie ca in Argentina sunt doua colonii uriase, de italieni si germani (nemti mai mult in Chile, de fapt). Ei, actualul "Cristos pe Pamint", cum il definesc unii spalati-pe-creier (altfel baieti de treaba) are o mecla de macaronar smecher, care te "face" mai ceva decit tuciurii nostri. Nu a remarcat nimeni mutra lui smechera? (Exista ceva numit fiziognomie).
Vorbind serios acum, te inseli, nu e nici macar umanism sau alt -ism: e dictatura pura a unui raspopit. Cel putin, Calvin, cit a fost "(anti-)Papa" al reformatilor la Geneva, nu si-a decretat propria infailibilitate ca dogma. Iar Luther, cind l-a definit pe "tipul cu cheile" ca fiind antecesorul si slujitorul lui Anti, a cam nimerit-o. Poate habar nu avea ca a nimerit-o, dar da, a avut partial dreptate. De fapt, daca ne uitam la aceste vremuri, a avut, in aceasta anume privinta, dreptate de tot.
E cum zic eu: "talazuirea nebuna a unei biete multimi, pe cit de numeroase pe atit de dezorientate, dintr-o parte in alta a stadionului istoriei ecleziastice si istoriei in general". "Hai aici! a nu, anatema sa fie aia de v-au adus aici: hai dincolo, de unde ati venit! Ba nu, hai tot acolo!" Daca cineva ar transpune in cuvinte limbajul faptelor istorice ar rezulta un mare adevar, anume ca aproape tot ce oamenii cinstesc este in mare parte, un balamuc corect politic. Mai degraba balamuc, pur si simplu.
Ma intreb ce zic excelentii mei ex-coreligionari, Mihnea si Mihai, cind vad ce se intimpla. M-ar durea ca oameni de factura lor, pentru a caror calitate pot oricind depune marturie, sa isi lase creierul posedat de "ascultare/disciplina", acest frate agresiv si mult mai eficient al arhiconului. In locul lor, daca mosul ala cu chei si imbracat in alb ar concede la abrogarea caracterului imoral al unor lucruri pentru care nu demult, tot institutia lui divino-umana din parti a condamnat oameni, as desecra o biserica de-a lor (nu zic cum, ca as fi banat imediat) si as pleca incotro vazind cu ochii.
Nici eu nu sunt de acord cu incriminarea penala a homosexualilor, cum nu sunt de acord nici cu incriminarea penala a masturbarii, dar sa fie promovati ca model, nu pentru valoarea lor umana personala sau profesionala, ci pentru ce fac sub plapuma, e monstruos. ASTA numesc eu atac la adresa normalului si, implicit, la adresa speciei.
Probabil ca, daca Papa mai purcede o basina, pardon enciclica, in care o da la intors cu chestia asta in mod oficial, catolicii de rind o sa isi spele constiinciosi creierul, sau ce a mai ramas din el, si vor zice ca "Isus pe Pamint" (?! bleah!) are dreptate.
Sincer, nu ii inteleg, ontologic nu pot, din fericire, si pentru asta dau slava Creatorului, pe cei care asculta timpeste de un amarit de om ca si ei.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 01.08.2013 at 18:55:27.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.08.2013, 23:48:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde pe cine vrei sa "luminezi".

Ei au o alta interpretare asupra versetelor in cauza, sustinand ca traducerea este gresita acolo unde sunt anumite cuvinte cheie.
Nu este o incercare de a lumina pe cineva; am adus doar o evidenta consemnata in Biblie.
Acum, felul in care inteleg altii sa interpreteze aceste versete, e treaba lor. Eu vorbeam aici cu crestin- ortodocsi, care folosesc aceeasi Biblie ca si mine.
Cei, care considera ca traducerea e eronata, sa ia alta Biblie sau sa ia Talmudul, sau mai stiu eu ce alta carte sfanta si vor vedea ca sodomia nu este acceptata. Un lucru este cert: Sodomia e pacat de cand lumea; totusi multi uita ca e uraciune in fata Domnului si o practica cu "drepturile omului" in mana. Ce raspuns vor da la Judecata? Drepturile omului?!?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare