Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 09.10.2017, 19:24:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Tu spuneai ca protestantii nu cred ca Dumnezeu lucreaza prin intermediul oamenilor, ceea ce este un neadevar. Iar sfantul Gigel chiar a existat, a fost numit Sfantul Mare Mucenic Gheorghe, e sarbatorit pe 23 Aprilie si a fost vecinul cuiva. A lui nea Ion.

Sfintii nu au fost extraterestri ci oameni ai lui Dumnezeu care au trait pe pamant si au avut vecini cumsecade.
Tu imi spui ca nu am scris ceea ce am scris? Uite ce am scris: "Asta e si diferenta fata de ce spun protestantii, care spun ca doar Domnul face minuni, dar fara intermediari (adica sfinti, sfinte moaste, sfinte icoane, etc.) "
Sfantul Gheorghe a trait in alt secol.
Reply With Quote
  #562  
Vechi 09.10.2017, 21:45:46
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

............

Last edited by simpllu; 10.10.2017 at 02:31:46.
Reply With Quote
  #563  
Vechi 09.10.2017, 22:07:41
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfantul Gheorghe a trait in alt secol.
Daca vei cerceta bine, vei gasi si alti sfinti. Care au trait in alte secole.
Iar unii traiesc printre noi.
Reply With Quote
  #564  
Vechi 09.10.2017, 23:06:02
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Slujba sfintirii casei este formata din mai multe rugaciuni de binecuvantare, de aceea se numeste si binecuvantarea casei.
Foarte tare! ...:)))) Titlul este relevant, dar tu preferi să-l sfidezi. Dovadă, la icoane scrie clar "slujba de sfințire a icoanelor". În Moliftelnicul nou, ediția 2013, avem "sfeștania pentru binecuvântarea unui vehicul".

E acolo ceva tare interesant, mai exact "Rânduiala sfințirii icoanei Preasfintei Treimi". Am marea curiozitate, și anume dacă nu cumva numai o anumită variantă a icoanei Sfintei Treimi poate fi sfințită.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum citeste cu atentie ce scrie in acea slujba, la sfintirea uleiului: "trimite harul Preasfântului Tău Duh peste untdelemnul acesta și îl sfințește ca să fie spre sfințirea locului acesta și a casei ce s‑a zidit pe el și spre alungarea tuturor puterilor celor potrivnice și a bântuielilor diavolești."
Singura sfințire "strecurată" pe acolo, în rest sunt numai binecuvântări, asta una la mână. Doi, ungerea cu undelemn se face o singură dată la binecuvântarea casei noi, titlul slujbei este cât se poate de relevant "rândiuala binecuvântării casei noi". În rest, binecuvântarea casei, ori de câte ori este chemat preotul, se face doar prin stropire cu apă sfințită, fără ungerea cu undelm sfințit. Iar când preotul stropește casa cu apa sfințită rostește "se binecuvintează această casă prin stropirea cu apă sfințită...". Deci, ceea ce ai vrut subliniezi pică.

Ce zici, preotul unge cu undelemn sfințit de fiecarea dată când îl chemi să binecuvinteze casa? Sau ești străin de așa ceva?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am ami spus ca un credincios nu poate binecuvanta, sa spuna acele rugaciuni, daor preotul.
Evident că mireanul nu poate înlocui preotul. Numai că spre surprinderea ta, preotul cere binecuvântarea Domnului, el (preotul) este doar mijlocitorul binecuvântării.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De aceea, atunci cand stropeste peretii cu apa sfintita se cheama ca sfinteste casa, nu doar umezeste peretii.
Sau poate cere binecuvântarea Domnului în timp ce stropește cu apă sfințită, așa cum de altfel face și preotul. Sau e interzis?

Last edited by simpllu; 10.10.2017 at 10:36:07.
Reply With Quote
  #565  
Vechi 09.10.2017, 23:41:36
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Smile

Cineva ar putea spune ca subiectul asta a plecat din Bucuresti si a ajuns pe Luna. S-avem pardon, a ajuns dincolo de Saturn si urmeaza sa treaca de Pluto si sa iasa din Galaxia noastra.E pe urmele lui Enterprise. :-)))
Rog revenirea pe Pamant." Capitan Jean Luc Picard ,va rog preluati comanda, reveniti pe Pamant" :-)))
Domnisoara asta a vrut sa cunoasca pe cineva, si unde s-a ajuns?...:-)
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #566  
Vechi 10.10.2017, 00:03:47
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din Pidalion reiese ce crede Sf. Nicodim, noi vorbim doar de ceea ce s-a spus la Sinodul VII sau din discutiile dintre iconoclasti si iconoduli.
Nu, din Pidalion nu reiese ce crede Sf. Nicodim, ci ceea ce a tâlcuit pe baza hotărilor de la Sinodul VII. Acele comentarii sunt legate hotărările Sinodului, nu despre ce a visat. Mereu amintește de praxe și le citează: "Pentru aceasta în a 6-a praxă a sinodului acestuia....."
Reply With Quote
  #567  
Vechi 10.10.2017, 00:45:44
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu intelegi, un preot nu-si poate lua singur o randuiala, dupa cum crede el.
Or fi duși cu pluta toți părințiii care merg pe această rânduială, plus peste 99% din părinții din Sf. Munte (printre excepții sunt și părinții de la Prodromu, oare de ce?) și probabil mulți alții din alte părți.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acolo scrie ca unii calugari se impartaseau des. Sesizezi diferenta?
Ochelari nenicule! Dar nici nu mă mir la câte aiureli debitezi din ceea ce ai citit.

"La noi toți se împărtășeau, în principiu, la fiecare Liturghie. Aveam Liturghia de trei ori pe săptămână, de trei ori ne împărtășeam; aveam de patru ori, mai toți se împărtășeau de patru ori. Nu puteam mai des, dar dacă ar fi fost zilnic, ne-am fi împărtășit ca în Săptămâna Luminată, când toți ne împărtășim zilnic."

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu stiu preoti care tin Liturghia in fiecare zi, pe aici. Si cred ca se impartasesc in fiecare zi.
Și se spovedesc zilnic?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu stiu ca sunt mai multi care sustin impartasirea deasa, nu stiuc at de multi care sustin impartasirea fara spovedanie.
Nu este vorba de împărtășire fără spovedanie, ci de împărtășire des cu spovedanie sistematică. Ți-am dat acel dialog cu părintele Macarie Simonopetritul care explică care este legătura între spovedanie și împărtășire.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si Sfantul Paisie Aghioratul spunea de un astfel de grup, ii considera inselati pentru ca se impartaseau in fiecare zi, fara pregatire.
Afirmație făcută în ce context? Cum se împărtășeau în fiecare zi? Răspuns: fără pregătire! A susținut cineva așa ceva?
Reply With Quote
  #568  
Vechi 10.10.2017, 20:53:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Singura sfințire "strecurată" pe acolo, în rest sunt numai binecuvântări, asta una la mână. Doi, ungerea cu undelemn se face o singură dată la binecuvântarea casei noi, titlul slujbei este cât se poate de relevant "rândiuala binecuvântării casei noi". În rest, binecuvântarea casei, ori de câte ori este chemat preotul, se face doar prin stropire cu apă sfințită, fără ungerea cu undelm sfințit. Iar când preotul stropește casa cu apa sfințită rostește "se binecuvintează această casă prin stropirea cu apă sfințită...". Deci, ceea ce ai vrut subliniezi pică.
Argumentul tau era ca titlul este cu binecuvantare. Iar acolo scrie ca se sfinteste casa prin ungerea cu ulei sfintit. Deci nu are relevanta titlul, asa cum ti-am spus de vreo zece ori ca scrie ca se binecuvanteaza biserica, iar acolo e vorba de sfintirea bisericii. Si cum ai uitat ce a dat Iorest, sfintirea steagului mestesugarilor, unde scrie "Se binecuvintează și se sfințește steagul grupării meseriașilor din (numele orașului sau al satului) prin stropirea cu această apă sfințită, în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Amin." Iar in slujba bisecuvantarii casei, dupa ce scrie ca se sfinteste casa cu untdelemn, scrie "Se binecuvintează casa aceasta, cu ungerea cu acest untdelemn sfințit, în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Amin." Vorbim degeaba pentru ca tu nu intelegi (sau te prefaci ca nu intelegi) ce inseamna binecuvantarea, desi ti-am dat definitia si ti-am spus de nenumarate ori. Binecuvantarea este o rugaciune pe care o rosteste preotul. Slujbele de sfintire sunt formate din rugaciuni de binecuvantare. Un credincios nu poate rosti o binecuvantare, numai preotul o poate face. Atunci cand credicniosul stropeste casa cu apa sfintita sfinteste casa, nu o binecuvanteaza, pentru ca el nu poate binecuvanta. Dar tie iti place sa te contrazici la infinit, spunand ca eu as face asta, desi eu iti repet tot timpul aceleasi lucruri pe care tu nu vrei sa le intelegi.
Reply With Quote
  #569  
Vechi 10.10.2017, 20:55:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Daca vei cerceta bine, vei gasi si alti sfinti. Care au trait in alte secole.
Iar unii traiesc printre noi.
Ortodocsii stiu asta, pentru ca sfintii sunt trecuti in calendar, in plus sunt si vietile sfintillor.
Reply With Quote
  #570  
Vechi 10.10.2017, 21:22:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu, din Pidalion nu reiese ce crede Sf. Nicodim, ci ceea ce a tâlcuit pe baza hotărilor de la Sinodul VII. Acele comentarii sunt legate hotărările Sinodului, nu despre ce a visat. Mereu amintește de praxe și le citează: "Pentru aceasta în a 6-a praxă a sinodului acestuia....."
Tu sustineai invatatura iconoclasta si te contrazici pe teme cu mult mai putin imporante. Nu ar fi mai bine sa citesti mai intai invataturile de baza, ca sa poti sa te contrazici pe alte teme? In toate articolele si citatele pe care le-ai dat chiar tu scrie ca in disuctia cu iconoclastii era vorba de o rugaciune pentru transformarea unui tablou religios intr-o sfanta icoana. Abia sfantul Nicodim spune ca nu e nevoie de ungerea cu ulei si stropirea cu apa sfintita. Sfintirea icoanelor cu apa sfintita nu inseamna transformarea lor in sfinte din tablouri. La fel cum sfintirea casei nu inseamna ca o sa devina casa sfanta.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare