Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 13.10.2017, 21:21:16
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

E practicantă, a spus din prima postare. Și nu se rezolvă totul cu canon, credeți-mă pe mine. Uneori Dumnezeu pur și simplu nu vrea să-ți dea. Ciu-ciu.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #612  
Vechi 13.10.2017, 21:32:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
E practicantă, a spus din prima postare. Și nu se rezolvă totul cu canon, credeți-mă pe mine. Uneori Dumnezeu pur și simplu nu vrea să-ți dea. Ciu-ciu.

Si de ce ar face asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #613  
Vechi 13.10.2017, 21:34:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Nu, că - de fapt - tocmai asta a făcut, când te-ai luat de mine. :D
Aham, bancul cu vaca si soricelul il stii?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #614  
Vechi 13.10.2017, 21:36:10
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si de ce ar face asta?
Nu știu ce gândește El. Unii ajung la călugărie după 40. Știu niște cazuri, oameni care n-au fost căsătoriți niciodată.

Nu știu bancul.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #615  
Vechi 13.10.2017, 21:41:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In chestiuni gen, poate da, dar nu baga in traista.

Si crrd ca.sunt destui care cred ca vor, dar daca ar sti ce inseamna nu prea ar mai vrea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #616  
Vechi 14.10.2017, 10:10:32
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Complicat

Am mers la Biserica asa cum mi.au recomandat mai multi si apreciez.Stiu trebuie multa rugaciune si staruinta.Am duhovnic ma spovedesc am citit acatiste.A mers si mama mea pentru mine la atatea biserici etc.Cum a spus si Diana poate Dumnezeu nu ingaduie sa intalnesc pe cineva poate pentru ca nu e momentul sau pentru ca nu e scopul misiunea mea in viata sa am o familie.Se poate si asta.Fiecare are traseul unic pentru a se mantui.Sau poate Dumnezeu ma fereste de multa nefericire.De exemplu omul pe care l.am iubit cel mai mult (a fost iubire neimpartasita)S.a dovedit ulterior sa fie un don juan afemeiat si superficial.Daca aflam mai tarziu dupa casatorie era catastrofal.Mai ales cu istoricul meu de depresii.Asa ca am increderea ca Dumnezeu stie ce e mai bine pentru mine.In orice caz degeaba nu stau
Vreau sa fac voluntariat sa ma duc in asociatii crestine.Vreau sa ies la conferinte la lansari de carte etc.Eu imi fac partea mea.Dumnezeu are grija de restul.
Reply With Quote
  #617  
Vechi 14.10.2017, 15:08:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cateodata trebuie doar sa schimbi ceva la tine si atunci se schimba si parerea lui Dumnezeu despre ce ai tu nevoie mai bine..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #618  
Vechi 15.10.2017, 19:35:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aham, tu cavalerul in armura alba, ti-au murit laudatorii?
Spuneam de cei care citesc doar ultimele mesaje, nu m-am gandit la cei care nu citesc nici mesajul la care raspund. Persoana careia i-am raspuns facuse un subiect ca de telenovela: iti spunea tie ca eu as fi fost lipsit de respect fata de initiatoarea forumului (cand, de fapt, pe tine se suparase initiatoarea si te-a considerat lupsit de respect, eu intrand pe topic sa-i iau apararea).
Reply With Quote
  #619  
Vechi 15.10.2017, 21:09:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Spuneam de cei care citesc doar ultimele mesaje, nu m-am gandit la cei care nu citesc nici mesajul la care raspund. Persoana careia i-am raspuns facuse un subiect ca de telenovela: iti spunea tie ca eu as fi fost lipsit de respect fata de initiatoarea forumului (cand, de fapt, pe tine se suparase initiatoarea si te-a considerat lupsit de respect, eu intrand pe topic sa-i iau apararea).
Forumnovela.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #620  
Vechi 15.10.2017, 23:59:06
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt unele persoane care citesc doar ultimele mesaje de pe un topic si apoi isi dau cu parerea, in necunostinta de cauza. Daca citeai macar primele doua pagini vedeai ce a spus inititatoarea topicului, de ce s-a suparat si pe cine s-a suparat. Culmea (si hilar, in acelasi timp) este ca initiatoarea forumului s-a suparat chiar din cauza celui caruia i te confesezi tu, AlinB. Eu am intrat pe topic tocmai ca sa le iau apararea celor doua fete, dupa ce fusesera puse la zid. Cam asta e adevarul, mai multa atentie data viitoare cand afirmi ceva.
La un moment dat(pe ultimele 10-20 de pagini) vorbeati despre botezul copiilor,altundeva despre sfintirea masini ,obiecte etc, dar nu despre subiectul in cauza.Si asta se lungise pe oarecate pagini. Pe multe forumurii sunt reguli clare ,ai deraiat de la subiect ti-au atras atentia.

Da, adevarul e Aline,ca ar trebui noi crestinii sa vorbim altfel aici. Eram pe un Forum ortodox ,cel care era moderator venise de la protestanti, omul ce mi-a placut, de la inceput si-a aratat fata.Avea poza la profil,adica nu avea nimic de ascuns. S-a constatat ca mesajele anonime fac sa scada calitatea relatiilor umane pe Internet. Atunci cand ai multe mesaje,esti un om activ, cred ca trebuie sa fii mult ancorat in realitate, sa arati cine esti. Lumea va fi mult mai atasata de asemenea oameni.
Bucurie si Elena au aratat cine sunt , nu trebuie sa fim atat de duri si intransigenti cu ele .

Mesajul 171 de aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=17734&page=18
Hai vreau sa premiez pe cineva .Hai dragilor is sanse cat de cat sa va vad impacati? Hai dau un premiu? Chhiar daca in realitate voi imi dati un premiu, ca am sa vad ca se poate intelege lumea si pe Internet.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare