Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.04.2011, 12:46:07
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Despre Jack Spintecatorul nu pot sa spun nimic,pentru ca,din cate stiu nu sunt decat supozitii in privinta identitatii sale,nu se stie exact cine a fost personajul care a stat in spatele acestui nume rasunator.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.04.2011, 12:53:48
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Despre Jack Spintecatorul nu pot sa spun nimic,pentru ca,din cate stiu nu sunt decat supozitii in privinta identitatii sale,nu se stie exact cine a fost personajul care a stat in spatele acestui nume rasunator.
Da, ai dreptate.:-)
Dar din povestea creata in jurul acestui personaj controversat, retin parca ca era vorba de o relatie defectuasa cu tatal ..Desi am citit ca o ipoteza este sa fi fost chiar tatal criminalul..
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.04.2011, 16:40:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Mihnea, cum poate sti o persoana daca este posedata sau nu?
Vroiam sa deschid un topic nou despre cum trebuie facut pentru a deosebi duhurile, dar uitandu-ma pe site cam pe unde sa il incadrez, mi-am zis ca de fapt poate ca este deja inclus in ceea ce ai scris deja. Ideea este ca protestantii sunt acuzati deseori de catre unii ortodocsi ca ceea ce se intampla miraculos la ei este de fapt de la satana. Asta inseamna ca, daca ar fi adevarat, ar trebui sa aiba o oarecare forma de posesie demonica.
Intrebarea mea este: un posedat poate face rugaciuni Domnului si sa ramana posedat? Un om care face minuni, sau prin care se fac minuni, cum ar putea sti ca minunile vin intr-adevar de la Dumnezeu si nu este vorba despre o posesie demonica si ca atare de minuni facute de diavol?
Daca intrebarile sunt nepotrivite acestui topic, va rog sa imi spuneti si deschid unul separat.
Multumesc.
Bune întrebări și foarte ontopic.

1. Cred că este foarte greu, dacă nu cumva imposibil ca o persoană care deja a ajuns la stadiul posesiei să își mai dea seama în cât de mare măsură e influențată de diavol. Pentru asta există preoți și există duhovnic. Pe de altă parte, chiar preoții și duhovnicii ar trebui să aibă o anumită pregătire în această privință și să nu trateze asemenea situații cu superficialitate, după cum, din câte am înțeles, s-a făcut în cazul Tanacu.
2. Minunile protestanților vin de la diavol ? Posibil, dar nu putem să afirmăm asta la modul general, fără a risca două imprudențe într-o singură propoziție.
Mai întâi, trebuie constatate, cercetate și confirmate acele minuni. Multe lucruri despre care se spune că sunt minuni, de fapt sunt fenomene naturale sau chiar rodul fraudei. În cercetarea miracolelor, Biserica Catolică are un mecanism foarte complicat, cu două furci caudine, atât la nivelul Bisericii Particulare unde pretinsa minune s-a petrecut, cât și la nivelul universal al Bisericii, unde același segment din Curie care se ocupă de sfinți se ocupă și de minuni. Întotdeauna se pleacă de la premiza că minunea nu a existat, poziție numită și "atitudine negativă". Nu ajunge ca cineva să declare că s-a vindecat, ci trebuie să fie vorba de o boală a cărei vindecare să fie inexplicabilă potrivit stadiului actual al științei, să fie confirmată de 4 dosare medicale (atât boala cât și vindecarea ei, fiecare dintre ele necesitând aviz al unor medici independenți cât și aviz al unor medici desemnați de Biserică), vindecarea să se petreacă instantaneu sau într-o perioadă foarte scurtă de timp, să existe martori și mărturii scrise. Din mii de dosare cu minuni, abia câteva pe an primesc certificarea Bisericii.
Pe urmă, nu trebuie plecat de la ideea că tot ce vine de la protestanți vine de la dracul și că orice protestant suferă de posesie demonică. Schisma el o inspiră, fără doar și poate, rămânând de cercetat dacă acele eventuale minuni tot de la ucigă-l toaca vin. Dumnezeu, care și pe un măgar l-a făcut să profețească, desigur că poate să ofere anumite carisme și celor care rejectează Biserica Lui. El este capabil să transforme răul în bine, a făcut asta de atâtea ori !

3. Posesia nu se vindecă prin simpla rugăciune. Mai întâi, cel cu adevărat posedat a încetat de mult să se mai roage, fiind într-o asemenea stare încât nici nu i-ar fi prea ușor să mai ducă o rugăciune la sfârșit. Este ca atunci când aș avea de dus o greutate mare, de care sunt covârșit. Nu o pot duce singur, am nevoie de ajutor. Dacă povara mea este o greutate materială, atunci am nevoie de ajutor material: oameni care să pună umărul, să pună priceperea lor și sculele lor. Tot așa e și dacă am o asemenea povară spirituală. Nu pot singur, am nevoie de ajutor. Umărul care mă ajută și îmi oferă ajutorul supranatural de care am nevoie este norul de martori al lui Dumnezeu. Priceperea este experiența exorcistului, iar sculele lui spirituale sunt cele ale Bisericii: obiecte sfințite, formule, devoțiuni.

4. Cum putem deosebi minuni făcute de Dumnezeu cu minuni făcute de diavol ? E mult de discutat aici. Subiectul e pasionant în sine și poate fi, uneori, util. Merită dezvoltat cu altă ocazie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.04.2011, 21:30:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
Merită dezvoltat cu altă ocazie.
Mai înainte de a deosebi între minunile care vin de la Dumnezeu și minunile care vin de la maimuța Lui, am să spun un lucru care ar putea părea șocant: nicio minune nu se face complet în afara voiei lui Dumnezeu. Aici, trebuie să deosebim între voința comisivă a lui Dumnezeu și voința permisivă a Lui. Nimic nu se desfășoară, nici chiar în ordine naturală, văzută, fără voia lui Dumnezeu. Nici chiar mișcarea unui fir de păr de pe capul nostru. Cu atât mai adevărat trebuie să fie acest lucru în ceea ce privește cele din ordinea nevăzută. Să ne amintim câte i se întâmplă dreptului Iov. Vin acele necazuri de la Dumnezeu, ori de la diavol ? Desigur că de la diavol. Dar, citim acolo, diavolul are îngăduința lui Dumnezeu de a-l încerca pe Iov așa cum o face. Primește și un mandat limitat: "de viața Lui, să nu te atingi!". Deci, Dumnezeu nu este "out of control". Nici atunci, nici cu alte prilejuri. El "niciun veac nu-l scapă din putere". Pentru a nu fi subiect al tentațiilor diabolice care se petrec prin voința permisivă a lui Dumnezeu ne rugăm la penultima cerere din Rugăciunea Domnească, atunci când spunem "și nu ne duce pe noi în ispită". De aceea, când spunem "minune care vine de la diavol" trebuie să avem permanent în vedere acest aspect.

Acuma, să obsevăm că, în unele cazuri mai rare, putem deosebi cu ușurință între minuni care vin de la Dumnezeu și minuni care vin de la diavol după felul de minune de care e vorba. Pentru aceasta, trebuie să plecăm de la o banalitate: diavolul știe mai multe decât noi și poate mai multe decât putem noi, dar nici nu știe, nici nu poate cât Dumnezeu. Cu alte cuvinte, el are posibilitate limitată de a face minuni, încât putem spune că unele minuni vin în mod sigur de la Dumnezeu judecând după natura lor. Astfel:
-diavolul nu poate învia morții. Nu el, ci Altul este izvorul vieții. De aceea, dacă auzim de o minune de înviere (vorbesc de învieri reale, nu de iluzii de tipul spiritismului), atunci știm sigur că o astfel de minune vine de la Dumnezeu.
Ea poate veni de la Dumnezeu, prin sfinții Săi, sau în mod direct. Iată unul dintre motivele pentru care Învierea este atât de importantă pentru noi: să îi învie pe alții, și sfinții pot, după cum citim în Actele Apostolilor. Dar să se învie pe El însuși, numai Dumnezeu în mod direct poate. De aceea, ceea ce sărbătorim la Paștile Domnului este dovada absolută a dumnezeirii Sale.
-diavolul cunoaște evenimente din trecut, precum și acele evenimente din viitor care nu depind de libera voință a omului. Dar Dumnezeu singur poate cunoaște dinainte dacă oamenii vor alege binele ori răul și numai El cunoaște, în baza preștiinței Sale, cine se va mântui și cine va fi damnat.
Știind aceste lucruri, să facem o aplicație. Să presupunem că cineva, un prezicător, ne spune că "în ziua X, un trăznet va cădea deasupra satului Y, lovind locuința unui om îmbrăcat în albastru". Ei bine, în ziua X, acest lucru chiar se întâmplă. Întrebare: o asemenea minune vine de la Dumnezeu sau de la diavol ? Răspuns: nu putem ști, doar din acest lucru: și Dumnezeu, și diavolul au acces la cunoașterea dinainte a unor evenimente naturale și amândoi au puterea de a-i inspira pe oameni.
Acuma, să schimbăm un pic datele problemei. Să presupunem că e vorba nu de un trăznet, ci de o persecuție, iar cel care prezice ne spune că omul îmbrăcat în albastru va rezista torturii și îl va mărturisi pe Domnul până la sfârșit. De data aceasta, putem ști cu siguranță că o astfel de minune vine de la Dumnezeu, fiindcă El singur știe dinainte în ce fel aleg oamenii și dacă ei vor muri în stare de grație sau în stare căzută.

Cu limbajul lor greoi și complicat, teologii ar rezuma acest prim criteriu de deosebire în fraza: "diavolul are capacități praeter-naturale, dar nu supra-naturale".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.09.2011, 11:30:37
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit intrebare

E oare posibil ca acelasi individ, acum sa aiba ganduri bune, serioase, de la Sfantul duh, apoi peste o jumatate de ora totul sa se naruie, de parca altcineva a pus stapanire pe mintea si pe sufletul lui? Cum s-ar putea explica fenomenul? A fost spiritul cel rau putin plecat si apoi s-a intors acasa? (glumind); sau aceeasi persoana are mai multe personalitati?
Fara suparare, daca as sti ca tot ce gandesc, spun si fac rau este influenta unui spirit malefic, m-as simti mai putin vinovata, dar daca nu e asa si spiritul ala rau sunt chiar eu?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.09.2011, 11:43:38
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Explicația ar fi nestatornicia noastră, complacerea într-o stare amorțită, în care suntem lipsiți de vigilență, neatenți la ispitele pe care le primim în gând.

Te poți ruga sau poți să te afli într-o stare prielnică Duhului Sfânt, care te va vizita, te va mângâia și lumina, îți va inspira gânduri, vorbe bune. Însă vrăjmașul nu poate suporta această stare, căci îl arde. El vrea să te paraziteze; și atunci îți trimite ispite, gânduri... Primirea sau respingerea lor, însă, de noi ține.

Datoria noastră e să ne ținem „firewall-ul” activ (chiar f. potrivit mi se pare numele, căci trebuie să avem un zid de foc împrejurul minții, care nu e altceva decât rugăciunea; permanentă). Spun Părinții că fiecare gând ce ne vine în minte trebuie adus ofrandă lui Dumnezeu, pus înaintea lui Hristos, pentru a vedea dacă este bun sau rău, dacă e de primit sau de respins.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.09.2011, 12:25:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu stiu ce sa zic. de cele mai multe ori starea aceasta apare si/ sau se accentueaza ca urmare a faptului ca incerc sa "ma rog" ( = citesc rugaciuni). Posibil ca la mine rugaciunea sa nu aiba efectul scontat, adica sa-mi dea incredere, ci din contra sa accentueze starea de deznadejge, impresia ca as fi in voia altcuiva, a sortii, a intamplarii sau a unor spirite. Pe bune, zici ca ma rog la stiu eu ce sfant si in locul lui, ma aude si ma ia sub "aripa" lui un drac...Cum e posibil asa ceva?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.09.2011, 12:32:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E normal să se întâmple așa, căci tocmai atunci își face simțită prezența, când te rogi. Îl deranjezi. Altfel, stă liniștit.
Dacă asta e semn că îl arde, atunci trebuie să-l arzi mai tare cu rugăciunea. Și cât mai des. Până la urmă te va lăsa, căci nu poate răbda.

Asta o spunea duhovnicul meu în legătură cu postul: că dracul îi atacă mai tare pe începători, cu gânduri că e greu, că nu se poate pentru că mergi la serviciu, că e scump să postești și câte și mai câte. Însă pe cei care s-au întărit în hotărârea asta nu-i mai deranjează cu astfel de ispite, căci știe că lupta e pierdută și că n-ar face decât să pună cununi pe capul lor. Vine, însă, cu alt soi de ispite (poate mândrie ș.a.).

Dar și de spovedanie profundă e nevoie, ca să nu te aibă la mână cu ceva.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.09.2011, 13:13:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Mulți autori vorbesc despre un al patrulea grad: posesia perfectă. Aici, toate semnele oribile din stadiul precedent se remit aparent și cei din jur pot crede că persoana a redevenit "normală". Ceea ce s-a întâmplat, de fapt, a că demonul a preluat adevărata posesie, a trecut de domeniul psihic și se ascunde, acum, în nucleul cel mai profund al persoanei respective. O asemenea persoană profund posedată nu va mai arăta în exterior nimic spectacular, afară de împrejurări rare când este provocată: dar va trăi mereu pentru diavol, ducând întreaga viață în păcat, fără nici cel mai mic semn de remușcare sau de rușine. Adeseori asemenea persoane pot fi plăcute la înfățișare și, surprinzător, pot avea un comportament plăcut.
am auzit vorbinu-se despre asa ceva, dar nu am stiut cum se numeste.
Sfintii parintii descriu aceluia exact acelasi manifestarilacut la infatisare si cu un comportament placut, in schimb interiorul e demonic.
Multumesc, Domnule, pentru aceasta reala informatie.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.09.2011, 19:31:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

SFÂNTUL IOAN GURĂ DE AUR » Despre demonizati

Asa cum reiese din Omilia 5, explicatia 17, ,,Demonul se poate apropia de noi doar dacă suntem în nelucrare. Mântuitorul spune în Ghetsimani: „Pentru ce dormiți? Sculați-vă și vă rugați, ca să nu intrați în ispită” [Lc 22, 46]. Încercarea vine doar când noi suntem într-o stare ce ne permite alegerea, adică într-una de neangajare în ceva."

Cred ca Sfantul se referea aici la cei care au cunoscut starea de bucurie prin Duhul Sfant, stare mult pizmuita de diavoli. Un astfel de om trebuie sa fie mereu angajat in ceva placut lui Dumnezeu ca unul care a primit mult si mult i se cere. Altminteri se poate demoniza mai repede decat altii care nu au cunoscut aceasta stare de bucurie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grade de rudenie costel Nunta 83 28.10.2016 10:17:56
Crezi în semne? metafora Generalitati 30 21.01.2012 14:37:39
grade de rudenie anita86 Generalitati 7 13.11.2009 00:58:10
moartea patriarhului cu semne de intrebare body282004 Secte si culte 9 01.10.2008 18:45:03
semne silana Generalitati 77 04.08.2008 22:21:55