Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.02.2007, 18:25:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crina
O zi buna tuturor! As vrea sa gasesc raspunsul la o intrebare care ma framanta. Am sufletul curat, cred in Dumnezeu si cu toate acestea am motive sa cred ca, pentru scurt timp, am fost posedata. Pentru cateva minute devenisem hotarata sa ma sinucid ; nu sunt nici nebuna, si am o fire in general optimista. Ceva s-a intamplat si mi-am revenit. Am incercat sa lupt si sa ma rog in continuu. Toate acestea s-au intamplat intr-un loc unde am aflat mai tarziu ca s-au mai sinucis doi oameni.
Va rog sa ma luminati: de ce mi s-a intamplat mie? am stat in acel loc impreuna cu mai multi oameni carora nu li s-a intamplat acest lucru. Ma sperie faptul ca numai mie mi s-a intamplat. Ma stiu cu sufletul curat, generoasa, ma las mereu pe ultimul loc pentru binele si fericirea altora. Va rog sa-mi spuneti care este punctul meu slab prin care necuratul a intrat in mine si a incercat sa ma atraga in lumea lui.

Astept cu nerabdare un raspuns, pentru linistea mea
Draga Crina, sint locuri incarcate cu energii negative si locuri incarcate cu energii pozitive. Ai limerit intr un loc incarcat puternic cu energii negative unde diavolul( necuratul) este sa zicem in apele lui, la el acasa. Printr o anumita conjunctura ai limerit intr un astfel de loc. Atunci cind simti ca nu mai ai control asupra ta, este bine sa pleci cit mai repede din acel loc, sa spui in gind cit mai multe rugaciuni care iti vin in minte si chiar cu proprile cuvinte insotite de semnul cruci . Oricum astfel de fenomene au efect asupra celor "slabi de inger", care nu se roaga constant, nu postesc, nu merg la SF.LITURGHIE, se spovedesc rar si nu s-au impartasit. Deci legatura lor cu DUMNEZEU este slabita prin pacatele lor. Daca constientizezi acest lucru si cauti sa indrepti situatia in viitor nu o sa mai astfel de probleme, te asigur.De tine depinde in miinile cui te incredintezi. DUMNEZEU SA TI LUMINEZE CALEA ! +
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.02.2007, 10:07:41
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Pentru cei mai,asa,,,moderni,ne spune parintele Arsenie Papacioc(atentie profesorilor de teologie!):"Cei care tagaduiesc raul(pe diavol)nu mai au mult si tagaduiesc chiar pe Dumnezeu"Aici,pe pamânt,raul e o realitate,palpabila,vizibila,ori cum vreti sa-i spuneti.Acolo,(si sa ne vedem cu totii acolo)in Rai,raul nu mai exista!...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.04.2007, 21:51:20
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Persoanele care pot fi posedate sunt urmatoarele:cei care tainuiesc pacatele la Sfanta Taina a Spovedaniei,cu rea stiinta,mintindu-L astfel pe Dumnezeu,celor care sunt mandrii si necredinciosi(atei inversunati),persoanelor dracuite des si care dracuie la tot pasul, persoanelor blestemate,celor carora li se fac vraji,celor care practica spiritism,celor care ghicesc,celor care citesc SFINTELE MOLIFTE ALE SFANTULUI VASILE CEL MARE,fara sa tina post si rugaciune,fara smerenie si sfanta ascultare,fara autorizatie,dezlegare de la Inaltele Fete Bisericesti,adica de la Marii Arhierei;celor care mint pe Dumnezeu mintindu-l prea des pe aproapele,fiind alaturi de tatal minciunii,celor care nu se supun canoanelor bisericesti,celor care practica yoga,celor care calca in locuri necurate si spurcate,celor pe care Dumnezeu ii iubeste dar ii incearca, dandu-le aceasta boala spre smerirea sufletelor lor si pt.apropierea lor fata de Dumnezeu si aproapele.Chinurile sunt groaznice dar,rabdarea in aceste chinuri, ii sfinteste devenind Sfinti Mucenici sau Sfinti Martiri daca rabda pana la capat,adeverindu-se astfel SLAVA LUI DUMNEZEU.Acestia pot fi si canonizati ca mari sfinti dar numai cei care rabda pana la sfarsit,fara sa cracneasca si fara sa carteasca.Mare este SLAVA LUI DUMNEZEU!AMIN.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.04.2007, 22:20:23
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

nu exista posedare. este doar imaginatia omului simplu, necultivat, necitit sa creada ca ceea ce se intamlpla prin filmele americane este adevarat.

curios. in tarile vest europene desi sunt numite de unii salasul diavolului nu existe cazuri de posedare.

pentru a intelege mecanismele unei boli precum schizofrenia este mai usor sa spui posedare. mai demult se spunea sburator. acum avem o terminologie noua.

acesti oameni care cred in posedare nu prea au citit, au fost elevi mediocri samd. sunt oameni care sunt saraci din diverse puncte de vedre si au nevoie sa creada in ceva.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.04.2007, 17:36:35
pescris pescris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2007
Mesaje: 1
Implicit

Vad ca nu ati mai vorbit despre acest subiect, de multisor...!Draga Crina, ai avut o problema, e cert, dar esti iubita acolo, SUS, si ai scapat cu bine, multumeste!!!Daca vrei, vorbim mai mult.Am trecut si eu prin ceva asemanator, mi-a fost frica sa spun, oamenii "normali" te cred nebun. Ceva nu inteleg: ce ai cu ortografia co-locutorilor tai? Nu ar fi o problema daca nu as fi simtit-empatic-furie din partea ta, pentru continut, nicidecum pentru gramatica...Eu sunt profa de romana, am lucrat 1000 de ani la sectia maghiara si am elevi care au devenit profesori de romana din dragoste pentru Eminescu si pentru...mine.Dar am invatat sa fiu TOLERANTA ! Recunosc, nu sunt modesta, cred ca am fost trimisa "in locul potrivit" cu un anumit scop. Vrei sa vorbim? Eu te iubesc, probabil ca as putea sa-ti fiu mama...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.04.2007, 16:35:33
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crina
O zi buna tuturor! As vrea sa gasesc raspunsul la o intrebare care ma framanta. Am sufletul curat, cred in Dumnezeu si cu toate acestea am motive sa cred ca, pentru scurt timp, am fost posedata. Pentru cateva minute devenisem hotarata sa ma sinucid ; nu sunt nici nebuna, si am o fire in general optimista. Ceva s-a intamplat si mi-am revenit. Am incercat sa lupt si sa ma rog in continuu. Toate acestea s-au intamplat intr-un loc unde am aflat mai tarziu ca s-au mai sinucis doi oameni.
Va rog sa ma luminati: de ce mi s-a intamplat mie? am stat in acel loc impreuna cu mai multi oameni carora nu li s-a intamplat acest lucru. Ma sperie faptul ca numai mie mi s-a intamplat. Ma stiu cu sufletul curat, generoasa, ma las mereu pe ultimul loc pentru binele si fericirea altora. Va rog sa-mi spuneti care este punctul meu slab prin care necuratul a intrat in mine si a incercat sa ma atraga in lumea lui.

Astept cu nerabdare un raspuns, pentru linistea mea
Cea mai rapida si sigura cale catre cel rau este mandria. Cine poate oare afirma despre sine "am sufletul curat"? In acel moment ai pierdut tot. "Tot cel ce se inalta pe sine este necurat inaintea Lui Dumnezeu", si daca am face multime de fapte bune, "toata dreptatea noastra e ca o carpa lepadata inaintea Lui", "n-am facut decat ceea ce eram datori sa facem"- slugi netrebnice...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.04.2007, 00:21:44
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Asa e Irina, chiar ma mir cum de Crina se stie cu sufletul atat de curat, pentru mine e cam suspecta treaba, dar sa lasam oamenii in impresiile lor ca o sa se loveasca singuri de realitate.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.04.2007, 09:07:39
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Hristos a inviat!
Imi pare rau ca sunt oameni care se leaga mai mult de exprimare,decat de faptul in sine.Cred ca aici Crina a vrut doar sa ne arate ca e sincera,ca se stie cu constiinta impacata,de aceea nu intelege ceea ce s-a intamplat cu ea.
Crina,aceasta ispita a fost destul de mare.Ma bucur ca ai trecut peste ea.Poate vrajmasul tocmai de aceea te-a ispitit astfel,pt. ca uraste faptele tale.Si eu am trecut prin aceasta ispita,dar din cauza unor greseli f. mari pe care le-am facut.Vrajmasul cauta sa te aduca in deznadejde prin orice cale.Sunt sigura ca Dumnezeu era suparat pe mine atunci,dar nici nu m-a lasat,pt. ca ma gandeam mereu la iadul pe care il puteam intalni.
Este f. posibil ca LOCUL,plin de duhuri necurate sa fii avut influenta.Fereste-te de locul acela.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.04.2007, 15:33:12
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

:)Nu te supara Sylvie, dar chiar crina ne-a intrebat care e punctul ei slab... si cum recunoastem in ceilalti cel mai rapid propriile noastre patimi ;) mi-am dat si eu parerea... No offense!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.04.2007, 17:27:30
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Irina,nu ma supar,ci chiar ma bucur,ca sa ma pot corecta si totodata sa-mi cer si iertare.Din pacate sunt mereu f. grabita si nu citesc cu atentie.Sa stii ca m-am gandit si eu mai tarziu la ce s-a discutat si tind sa cred ca poate s-a mandrit.Altfel cum a ingaduit Dumnezeu sa se apropie de ea vrajmasul si sa o ispiteasca asa de tare?!Vrajmasul fuge de oamenii smeriti.Sf.Siluan Athonitul spune ca cel rau nici nu sta pe langa acestia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 15:14:15
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
Se intampla din nou... Hector Biserica Romano-Catolica 176 21.09.2011 12:00:04
Ce se intampla cand nu se poate scana codul de bare? BogdanF2 Generalitati 2 26.01.2009 13:47:43
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 19:34:45