Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.05.2010, 14:22:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit De la parintele Cleopa citire

- Cum poate crestinul sa alunge din sufletul sau slava desarta si mandria?
- Slava desarta este alungata din inima omului prin lucrarea faptelor bune in ascuns, iar mandria, prin vointa de a pune toate ispravile faptelor bune pe seama lui Dumnezeu. cum spune Sfantul Maxim Marturisitorul. Acelasi sfant parinte zice: Nu mica lupta se cere pentru a se izbavi cineva de slava desarta, si se izbaveste de aceasta prin lucrarea in ascuns a virtututilor si prin deasa rugaciune. Iar semnul izbavirii de ea este a nu mai tine minte raul facut de cel ce te-a defaimat sau te defaimeaza".
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.05.2010, 13:02:35
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Poti parasi de slava desarta rugandu-te la Dumnezeu sa te ajute sa scapi de acest pacat si asa cum s-a mai spus, punanad pe seama lui Dumnezeu virtutile si implinirile tale.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.05.2010, 14:30:41
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb un gand

Un gand legat de mandrie si de dar.

Am intalnit multi crestini care erau revoltati de ceea ce s-a facut cu darul lor, indiferent unde l-ar fi oferit: in Biserica, saracilor, cersetorilor etc. Dau cate ceva si apoi urmaresc ce se face cu darul lor. Asa poate ne priveste si Dumnezeu. Fara sa intelegem, fara sa ne dam seama am primit de la Dumnezeu intotdeauna daruri de pret pe care le-am tratat cu indiferenta, sau mai rau, din MANDRIE le-am considerat roade personale. Ce a simtit Domnul vazand ce facem cu darurile LUI?

Apoi a venit o vreme fara daruri si ne-au coplesit regretele, am schimbat calea si am inceput sa daruim. Am vazut ce se face cu darul, si iar din MANDRIE am inceput sa barfim, sa ne batem cu pumnii in piept ca iata ce bine am facut noi pentru cutare sau cutare si el a dispretuit darul nostru. In esenta, am primit rasplata pe care noi, odata, am oferit-o Domnului pentru darurile Sale!

Asadar, MANDRIA strica intotdeauna pe cele putin bune din noi! Este un demon cu multe infatisari!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Umilirea ca metoda de curatare de mandrie Traditie1 Pocainta 39 07.04.2014 20:22:26
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Mandrie sau marturisirea lui Hristos? ana ana Generalitati 53 07.06.2011 00:30:13
Alpinista Crina Coco Popescu - motiv de mândrie pentru români camy_d Generalitati 37 25.02.2011 14:46:51