Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.09.2010, 01:47:54
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Mai baiatul tatii, vad eu ca in inima ta e mare frica. Si bine faci ca te intrebi, fiindca nu multora le este dat sa se sperie asa cum o faci tu. Acum s-ar putea ca tot intreband incoace si-ncolo, sa te imbarbatezi incetul cu incetul si sa iti piara frica pe care o ai acum si sa uiti cavrei sa te schimbi acum, in momentul asta. Parerea mea ar fi sa nu te pierzi cu firea ci sa vezi lucrurile cu mult calm ca un copil inteligent cum te vad eu. Zilele nu au intrat in sac chiar toate, iar tu mai ai inca mult timp sa-ti rezolvi problemele de constiinta si pacat. Gandesc eu ca tu deja ai inceput sa faci ceva mai mult decat sa te chinuiesti cu mintea. Poate ca ti-ai facut inventarul rugaciunilor pe care le (mai) stii si ai facut deja uz de ele. Asta este primul lucru: "Doamne, pacatos sunt eu si rusine imi e de cel care am fost dar care nu vreau sa mai fiu. Voia ta vreau sa fac, Doamne si Tie ma rog sa-mi arati cararea cea care duce Catre Tine." Daca faci lucrul asta acum, cat inca te temi si te smeresti in teama ta, nici nu o sa va vina sa credeti (tie si prietenei tale) cum se vor aseza lucrurile. Cautati oameni "straini" de voi, care sa nu fie tentati sa va dea sfaturi dupa ceea ce stiu ei despre voi ca ati fi (buni sau rai). Acei oameni sa fie induhovniciti si in frica de Dumnezeu. Si grija mare ca acum esti cel mai vulnerabil sa fii racolat de secte. Ochii mari si urechile chiulite la sfaturile unui preot ales (pe care ti-l va scoate Dumnezeu in cale fara indoiala la timpul cuvenit) din a carui cuvant sa nu iesiti oricat va va fi de greu. Si ia seama la celelalte ispite care vor veni de acum incolo, o buna bucata de timp, pentru ca diavolului nu-i surade ideea sa te scape printre degete, dupa ce atata timp te-a dragalit cu giumbuslucuri lumesti, dar care te trimit la capatul celalalt al dragostei lui Dumnezeu. Pregatiti-va (amandoi, nenicule) cu cate o spovedanie de pe la 7 ani asa, si sa aveti grija sa nu uitati nimic, mai cu seama acele lucruri de care va este cel mai rusine. Nu are de ce sa va fie rusine, fiindca parintele a auzit altele mult mai rusinoase. Dar asta nu inseamna ca sa va laudati cu faptele voastre si nici sa dati detalii nepotrivite. In doua cuvinte, parintele intelege tot ca de aceea l-a invrednicit Dumnezeu sa-i asculte pe oameni. Si pe langa ca trebuie sa iti para rau, trebuie sa intelegi ca nu ai voie sa mai repeti acele greseli si e tare greu cand te-ai deprins cu ele, iar sangele clocoteste. Tu trebuie sa iti amintesti mereu de acele voci care te-au speriat, ca asa i-a spus Mantuitorul Iisus sfantului Siluan cand acesta a inceput sa cedeze: "Tine mintea in iad si nu deznadajdui." Pai ce poate fi ma groaznic decat gandul ca am putea fi "repartizati" acolo, in urma dezbaterilor finale, pentru vreo cateva milioane de ani, ha?
Hai, fruntea sus, taicuta, ca Domnul Iisus te vede si stie ce-i in sufletul tau. Sa nu deznadajduiesti. Si ai mare grija si de fatutza ta ca de tine depind multe lucruri de acum inainte.

Doamne ajuta.

Last edited by Mosh-Neagu; 22.09.2010 at 01:53:21.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.09.2010, 08:42:47
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Eu am visat de multe ori sfarsitul lumii fara sa fi vazut vreun film despre sfarsitul lumii si fara sa citesc Apocalipsa.Dar visele cu sfarsitul lumii nu ma sperie.Intr-adevar in vis sunt speriata,dar cand ma trezesc nu continuu in temeri.
Sfarsitul lumii ar trebui sa ne sperie dintr-un singur motiv:daca azi as muri,as fi demn/a sa ajung in dreapta Tatalui,in Rai? Doar de asta ar trebui sa ne speriem.Pana la urma moartea este o eliberare,ceea ce ne asteapta dincolo de viata conteaza,nu lucrurile muritoare din aceasta lume.Nu trebuie sa ne fie teama de moarte in sensul ca "nu vreau sa mor ca mai am de trait multe pe lumea asta,nu mi-am luat inca masina/nevasta etc."
Ci trebuie sa ne fie teama de moarte doar din cauza ca am putea ajunge in iad din cauza vietii pacatoase traite in aceasta lume.
Asadar traieste cat mai curat,spovedeste-te si spaima iti va trece.CAnd sufletul este impacat,astepti moartea impacat.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.09.2010, 09:15:04
BaLLaNcE BaLLaNcE is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
trebuie sa intelegi ca nu ai voie sa mai repeti acele greseli si e tare greu cand te-ai deprins cu ele, iar sangele clocoteste
Asa e. Dvs m-ati cam citit....
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir;
-beția (ebrietatea) sau consumul de droguri, care este echivalent al beției.
Am un obicei, prost, reazlizez acum. De cate ori beau, nu am oprire... Cert e ca nu fac nimic rau cand ma imbat, chiar sunt mai dragalas zic eu, dar oricum se pare ca nu e bine.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.09.2010, 10:11:06
stefanbogdan17 stefanbogdan17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2009
Locație: targoviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Thumbs up

[quote=BaLLaNcE;290408]Am cam ramas fara cuvinte dar in acelasi timp sunt fericit ca mi-am gasit multe raspunsuri la voi. Multumesc mult pentru toate asta. Parca ma simt mai bine, parca sunt mai eliberat de starea aia si si as vrea sa continui, sa nu ma opresc aici. Vreau si trebuie sa ma duc la biserica, sa incerc sa fiu putin mai ...alt om, care pana acum nu eram. Cred ca mi-a lipsit mult increderea in Dumnezeu, dar acum sper sa fie bine. Duminica o sa ma duc la biserica impreuna cu prietena si sper sa fie un inceput bun. :)

Inca o data, va multumesc mult de tot. Vorba voastra, acum tine de mine, sa pot sa fac pasul asta, sa pot sa ma apropii de Dumnezeu si sa nu las nimic sa ma opreasca.

Daca toata lumea ar fi ca voi, cred ca ar fi numai bine in lume. Sper ca daca mai exista persoane ca mine, sa pateasca acelasi lucru ca mine si sa-si revina din lucrurile astea urate pe care le simtim.

Multumesc mult de tot. Acum, abia astept sa ma duc la biserica :D[/QUOTE




ca sa gasesti raspunsurile pe care le doresti nu e chiar atat de important sa intrebi aici.poti merge la biserica si cum ai zis tu ca ar fi timpyul sa te apropii de dumnezeu nu numai acm te apropii si te poti apropia cand doresti tu,..Dar ceea ce simti tu acum sunt semne in care El nu te a uitat dar tea testat daca chiar te vei intoarce la el..cat despre mersul la biserica poti merge ori de cate ori doresti si simti nevoia sa mergi acolo.nu trebe neaparat sa mergi doar duminica sau in zilele de sarbatoare poti merge oricand doresti tu si oridecate ori vrei si in fiecare zi.Iar despre spovedanie te poti spovedi ori de cate ori simti nevoia ca ai facut un pacat care te framanta sau care nu iti da pace.doamne ajuta si multa sanatate iti doresc
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.09.2010, 10:50:42
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Domnule, ție ți-e frică în general, că de aia bei și fumezi și te droghezi și poftești fete și iubitele altora și acuma iată ți-e frică fiindcă ai aruncat frica ta în seama iadului și a morții din filme și deci ai motiv să-ți fie frică de frică și vrei să faci ceva ca să nu mai ajungi să ai senzația rușinoasă de frică... frica de moarte, frica de terminarea vieții, frica de sfârșit, frica de dureri, de scârbe, de întuneric, de centrul pământului, frica de iluzii, frica de tot felul de credințe mincinoase de prin filme... așa ca o frică entuziasmantă SiFi...

Păi nu urâ frica fiindcă ea e începutul înțelepciunii și e bună pentru mântuirea ta, e cel mai bun leac pentru orice boală, dar este scris că trebuie să ai frică de Dumnezeu ca să nu păcătuiești nu așa să te sperii ca credulul și ca prostul și ca nebunul și ca crizatul și cu toate astea tot la fel de tiran păcătos să rămâi... iar ție ți-e frică de închipuirile tale bine folosite de dracii care ies din filmele SiFi și te bântuie și te batjocuresc ducându-te în stări de om speriat și apoi ți se face rușine... și vrei să scapi... păi ''cine v-a învățat să fugiți de răul care vine, pui de năpârci''... asta le spunea Ioan Botezătorul celor ce veneau să fie botezați și să se pocăiască... dar o făceau așa ca fariseii... doar de ochii gLumii... Și le-a mai zis, ''faceți dar roade vrednice de pocăință, și nu vă bateți în piept că voi sunteți fiii lui Avraam că iată'', și a lovit niște pietre de pe malul Iordanului cu toiagul său și a zis: ''Și din pietrele astea poate Dumnezeu să-Și ridice fii''...

Problema spaimei tale vine de la forma pământului, păi pământul nu e glob și citește la Facerea să vezi cum e defapt realitatea... am explicat aici cum pricep eu ca dar de sus...

Iadul, fii sigur că există, dar acolo, în iezerul de foc ce arde cu pucioasă, unde este aruncat satana și proorocul mincinos și fiarele și balaurele și toți cei ce s-au unit cu ei și au trăit în minciună... acolo ajungi dacă nu iei aminte și continui să ai faptele și trăirile cele viclene și spurcate și desfrânate... ale mândriei și îngâmfării inimii tale... iubirea de sine însuși cu egoism și disprețul tuturor celorlalți... mofturi și pofte alese... de păcate și păcătuiri sadice...

Deci iadul își întinde tentaculele prin duhurile rele care sunt draci chiar dacă ai impresia că tu ești: lăcomia, viclenia, trufia, ispita, răutatea, încrezutul, mândria, lenea că din asta izvorăsc toate păcatele adică lenea duhovnicească, credulitatea, ura, minciuna, furtul, crima, mânia iute și nemulțumirea, pisma invidia, pofta rea, și duhul minciunii măririi de sine, adică un fel de aristocrație a mincinoșilor răutăcioși și vicleni... și multe alte duhuri rele, care toate se nasc din neascultarea de Dumnezeu pentru ascultarea de gLume...

Deci iadul este printre noi, acolo sunt băgați la pușcărie doar cei ce nu au crezut și au rispit toată viața lor, au curvit până și pe patul de moarte... cu reviste, cu filme, cu femeile de servici sau asistentele de la spital... au lăcomit la bani, au fost zgârciți... toți sunt acolo și suferă... urlă de durere, strigă după Dumnezeu... își duc suferința până la judecata finală când fiecare își va lua răsplata înțelepciunii pe care a împlinit-o... Căci înțelepciunea se arată bună din faptele ei...

Ce trebuie să faci ca să te liniștești?

Să folosești orice frică pe care o ai ca să nu mai păcătuiești... și să nu te mândrești... și nu-ți închipui că eu sau alții sunt mai curajoși, tuturor ne e frică de moarte, de iad, de rău, de stări dezastroase, dar Domnul Iisus Hristos, și tu împreună cu El veți birui tot răul... prin răbdare... mulțumire... prin taina cumințeniei și nevinovăției... căci de slava de la oameni și de la draci (bagabonzi) și de la tine însuți trebuie să te ferești ca de iadul cel mai spurcat... că dacă acum ai să te smerești și ai să te pocăiești pentru ochii șefului sau ai vecinului sau ai gLumii sau ai dracilor, sau ai prietenilor... ai să ajungi din lac în puț... căci spânul o să te flateze și o să te facă șef de farisei...


Nu-ți alnga frica de moarte și de iad și de judecată căci prin astea vine frica de la Dumnezeu... dar această frică trebuie s-o folosești, so împlinești ca să asculți și să nu mai păcătuiești...

De exemplu, uite, până am ajuns pe net, astăzi, am căzut în tot felul de păcate ce par minore:

-pofte stradale adulterine, adică eram încântat de haremul stradal, de femeile străine ale altora pe care le-am poftit crezând eu că sunt date mie pentru poftele mele

-batjocura săracilor, naivilor, copiilor, proștilor crezându-mă deștept și privilegiat... prin bani, prin haine alese, prin tot felul de luxuri și privilegii

-visări și închipuiri care mă pregătesc la prilejul ivit ca să fiu apt și să pootoareoare ca să plinesc păcatul mângâierilor trupești... să ma laud că eu pot, eu fac.... eu sunt vrednic...


și altele, ca lepădări de Dumnezeu, uitări, vânzări de iubită și de frați... și toate în fracțiuni de secundă și în plimbarea de dimineață...

Deci coșmarul și iadul e în noi... așa că lucrarea este ca să-l scoatem afară din noi... să nu+l mai trăim ci să trăim:

-simplitatea, pacea cu Dumnezeu și cu semenii, dragostea nelacomă, nedesfrânată, sinceritatea, cinstea, smerenia, dreptatea... și toate virtuțile smereniei și umilinței de sine...

Iar pacea nu vine decât dacă nu mai judeci pe nimeni și nu te mai răzbuni și nu mai hulești, nu mai înjuri, nu mai scuipi, nu mai urăști, nu mai bârfești și nu-ți mai bați joc de nimeni... dar toată schimbarea trebuie să-ți vină din sincera părere de rău pe care înaintea Lui Dumnezeu și a conștiinței și a Adevărului și a Dragostei vrei liber și nesilit de nimeni ca s-o mărturisești... fiindcă în suflet și în inimă simți că îți pare rău pentru ce ai făcut, pentru ce ai devenit, pentru starea de patimi pe care o ai...

Și repede, cât ai clipi, Domnul te face o făptură nouă... și te înfiază... și de atunci toată viața ta va fi o bucurie și o mulțumire... dar trebuie să rabzi apoi tot ce vine asupra ta... că doar așa te vei desăvârși împreună cu Tatăl tău și Maica ta... Dumnezeu și împreună cu toți sfinții și drepții și smeriții.

Last edited by vsovivi; 22.09.2010 at 11:07:13.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.09.2010, 15:20:52
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit pentru vsovi

sa nu uitam nicicand sa iubim tacerea si smerenia si nejudecata si blandetea si ca eu sunt cu adevarat cel mai rau, asta nu e o expresie.. si sa nu uitam sa fim mai concisi si mai economi in cuvinte.. Doamne ajuta si iertati-ma.. sunt rau si amar..rugati-va pentru mine
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.09.2010, 17:01:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
sa nu uitam nicicand sa iubim tacerea si smerenia si nejudecata si blandetea si ca eu sunt cu adevarat cel mai rau, asta nu e o expresie.. si sa nu uitam sa fim mai concisi si mai economi in cuvinte.. Doamne ajuta si iertati-ma.. sunt rau si amar..rugati-va pentru mine
Da, mulțumesc:

''...să nu uităm niciodată tăcerea și smerenia și nejudecata și blândețea și că eu sunt cu adevărat cel mai rău''... dar dragostea curată, dragostea nedesfrânată și nevicleană, iubirea sfântă pe unde ai uitat-o? Hmm?

''...și să nu uităm să fim mai conciși în cuvinte''... adică zici că era mai bine dacă nu speriam copilu'... de tot.

Da, ești ''rău și amar'' fiindcă ai vorbit cu o umbră... cu trecutul meu... cu vsovi.
Dar iată că eu sunt ''bun și dulce'' și m-am reîntors din trecut special pentru tine ca să-ți răspund în prezent...

Să dea Domnul și să fii bun și dulce așa ca mine :)! Sau dacă nu ești mulțumit atunci mai dulce și mai bun decât mine... cât vrei dumneata spre Iisus.

(Dacă ai cerut să mă rog pentru tine n-am ce-ți face... iar dulceața să nu fie de la păcate și bunătatea să nu fie din minteres pentru bani)

Last edited by vsovi; 22.09.2010 at 17:07:28.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.09.2010, 20:04:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Buna, Ballance. Eu una nu stiu daca filmuletul acela este sau nu adevarat, dar ca in credinta noastra este si rai si iad si ma bucur daca o astfel de vizioonare te-a facut sa iti pui probleme serioase in ceea ce priveste comportamentul tau si ca vei incepe sa mergi la biserica. Tot raul spre bine!

Sa stii ca Dumnezeu iarta pacatele daca tu le vei marturisi la preot, in cadrul Sf. Spovedanii, asa cum ni le-ai relatat noua aici si daca tie iti pare rau intr-adevar de ce ai facut. Si atunci cand cazi, te ridici frumos si iti continui drumul!

Iti recomand niste carti special pentru tineri, scrise de un tanar teolog, Danion Vasile, care trateaza multe dintre problemele care te preocupa pe tine. Cand vei avea timp, merita sa arunci un ochi pe ele! Se pot citi online:

Tinerii si sexualitatea - http://www.danionvasile.ro/carte.php?id=8
Pacate noi, pacate vechi - http://www.danionvasile.ro/carte.php?id=7
Repere - Duhovnicul. Rugaciunea. Postul - http://www.danionvasile.ro/repere.php

Sa te ajute Dumnezeu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.09.2010, 21:27:25
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BaLLaNcE Vezi mesajul
...sincer nici nu ma mai intereseaza daca acolo e iadul sau nu, stiu doar ca trebuie sa ma schimb ca sa nu ajung acolo, oriunde ar fi, oricum ar fi...
Ai pus punctul pe I...asta e important de stiut si facut...bravo!!! sper sa nu ramai doar la a spune asta ci sa treci si la treaba cu tine insuti.

Citat:
În prealabil postat de BaLLaNcE Vezi mesajul
...Daca tot am intrat in subiectul asta, as mai vrea sa va pun o intrebare...

Noi ce limita avem la chefuit ? Exista o limita ? Clar nu trebuie sa intram in patima bauturii excesive sau a drogurilor samd, dar de chefuit... ?
Limita nu-ti face nimeni in nimic. Dumnezeu te-a creat cu libertate deplina sa alegi sa faci ce vrei si cat vrei....insa nu uita ca "Toate sunt bune dar nu toate ne sunt de folos"...
Deci tu singur esti cel care iti alegi drumul pe care vrei sa mearga viata ta si cum vrei sa mearga sau sa fie aceasta viata. Daca tie iti este de folos cheful atunci chefuieste...dar mediteaza la asta inainte de a merge la un chef: imi este de folos? cu ce ma aleg bun si cu ce ma aleg rau in urma unui chef, ce am invatat in urma acestei experiente...etc

Ca sfat eu ti-as spune sa nu uiti de DREAPTA SOCOTEALA in tot, adica un fel de intelepciune mai in termeni laici.

PS Si ai grija ca aceasta intrebare se cam bate cap in cap cu ce ai spus la inceput in aceasta postare....nu incerca sa cauti motivatii ieftine pentru a face ceva, e ca si cum te-ai ascunde dupa deget...ci fii constient de ce e bun si rau si asuma-ti responsabilitatea tuturor faptelor pe care le faci.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.09.2010, 00:54:25
BaLLaNcE BaLLaNcE is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Deci iadul este printre noi, acolo sunt băgați la pușcărie doar cei ce nu au crezut și au rispit toată viața lor, au curvit până și pe patul de moarte... cu reviste, cu filme, cu femeile de servici sau asistentele de la spital... au lăcomit la bani, au fost zgârciți... toți sunt acolo și suferă... urlă de durere, strigă după Dumnezeu... își duc suferința până la judecata finală când fiecare își va lua răsplata înțelepciunii pe care a împlinit-o...
Am citit asta de vreo 10 ori....
Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Ai pus punctul pe I...asta e important de stiut si facut...bravo!!! sper sa nu ramai doar la a spune asta ci sa treci si la treaba cu tine insuti.

PS Si ai grija ca aceasta intrebare se cam bate cap in cap cu ce ai spus la inceput in aceasta postare....nu incerca sa cauti motivatii ieftine pentru a face ceva, e ca si cum te-ai ascunde dupa deget...ci fii constient de ce e bun si rau si asuma-ti responsabilitatea tuturor faptelor pe care le faci.
Clar nu o sa las totul asa. Eu cu voi m-am mai linistit si tot voi m-ati sfatuit sa ma duc la biserica, sa ma spovedesc, sa nu mai gresesc, sa ma caiesc.... si asa o sa fac.

Sper ca nu caut motivatii. E chestia ca, nu stiu daca pot sa fiu altfel dintr-o data, sa ma schimb asa brusc. Eu de baut, beau cam o data sau de doua ori pe luna, dar cand beau, nu ma mai opresc de multe ori. De fumat, fumez ...si mi-e foarte greu sa le las. Am deja, cred ca vreo 5 ani de cand fumez fara sa ma las vreodata :|

Sa va spun acum cu fumatul de iarba...

Bineinteles ca totul a inceput de la un prieten care fuma iarba si intr-o zi ne-a zis si noua (mie si unui prieten cu care ma cunosc din cls 1). Am fumat si nu aveam nimic pe moment. Ba chiar ii ceream socoteala si in acelasi timp radeam ca mi-a dat sa fumez patrunjel sau eu mai stiu ce, pt ca pe moment nu ma luase... Toate ca toate la un moment-dat ne-a apucat pe amandoi rasul si prosteala si desigur ne-a placut atat de mult ca dupa am repetat povestea doar noi doi. Atat am avut nevoie, sa ne dea cineva... :|

Fumam cam la o saptamana sau doua poate si mai repede pana cand o data, din prostia noastra, ne-am luat dublu cat fumam de obicei.

Ne-am facut tigara si ne-a si ramas (chiar ne gandeam ca daca nu ne ajungem, ne mai facem una) dupa care am inceput sa o fumam. NICI nu am apucat sa o terminam si mi-am dat seama ca pe mine deja ma luase. Am strigat tare la Florin (prietenul cu care eram) "bai stinge-o ca pe noi deja ne-a luat, e prea tare, multa...." dupa care a aruncat chiar el tigara dandusi seama ca aveam dreptate. (PS : De ce tremur acum ?)

Nu cred ca a mai trecut 2 minute si deja vedeam totul colorat, vedeam, traiam o poveste in care o vrajitoare trebuia sa explodeze pamantul si imi dadea voie sa iau pe cineva cu mine si noi sa traim in continuare. In momentul ala, il vedeam pe Florin si strigam la el si ii intindeam mana sa-l iau cu mine, sa nu moara, pt ca urma sa se sfarseasca tot. A durat o vesnicie pentru noi, dar in timpul real maxim 30 de min. Era atat de greu si respiram foarte greu, mi-era foarte frica ca o sa mor, ca nu o sa ajung sa-l prind si pe Florin si in acelasi timp VROIAM sa ma trezesc. Aveam cateva secunde (cred eu) in care realizam ca sunt un drogat si ca trebuie sa ma opresc din asta. Ma credeti ca in secundele care ma trezeam, juram ca nu o sa mai fumez iarba in viata mea. Nu-i doresc nimanui sa simta ce am simtit eu, traiam niste lucruri tampite si imi batea inima ingozitor de tare (in realitate).

Deja la un moment dat, ma tot chinuiam sa ma trezesc si juram ca nu mai fumez si dintr-o data l-am vazut pe Florin ca a cazut jos (noi stand pe niste scari) si statea cu ochii inchisi. In momentul ala am crezut ca a murit si tipam la el fara sa pot sa ma duc sa-l ajut, nici nu puteam sa ma misc. La un moment dat sa ridicat si eram oarecum fericit ca traieste, ca nu a patit nimic, asa cum il vazusem. Usor, usor, ne-am revenit si aproape ca am zis in cor ca ...nu o sa mai fumam niciodata.

Vazandu-l si pe Florin treaz, l-am intrebat "...ma nene tu ce-ai simtit" si ....el doar se pe vedea patul de spital si isi vedea inima cum ii explodeaza. Nu vreau sa ma gandesc...

E pur si simplu ingrozitor si nu mai vreau sa repet ceea ce mi sa intamplat niciodata. Nici nu am cuvinte sa descriu, ce era, cum vedeam totul, ce simteam, ce sunet aveam in urechi samd. Clar e ca nu am mai pus tigara din-aia in gura si nici nu mai am de gand...

Uof... e cam grea viata asta. Nu stiu de ce, dar asa mi se pare mie :|

Last edited by BaLLaNcE; 23.09.2010 at 01:01:55.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunica zice ca este pacat. Sunt foarte derutata si am nevoie de un raspuns Dorina8 Generalitati 13 18.08.2011 20:40:32
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt foarte trista Simona-Marilena Generalitati 51 04.05.2010 22:36:21
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13
sunt foarte suparat!!!! miha_i Biserica Ortodoxa Romana 9 30.03.2007 22:33:23