Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.10.2007, 11:20:40
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de prflorin
Doamne ajuta! Randuiala Bisericii cere ca nasul sa fie un bun crestin, deplin constient de responsabilitatea oe care si-o asuma. In aceste conditii, nasitul este una dintre faptele binecuvantate de Dumnezeu
multumesc pentru cuvintele bune.sincer, pe un site ortodox ma asteptam sa gasesc numai relici dintr-astea, de care mi-ati dat dvs
din pacate insa multe au sot cu acuze sau judecati.sincer, am ramas dezamagita.
cineva mi-a spus ca sunt lipsita de smerenie, ca mai bine mi-as rupe talpile prin spitale decat sa stau in fata calculatorului...nu stiu ce sa mai zic.
acolo m-am dus prima oara, la spital si la preotii spitalelor.nu pricep de unde atata problema la unii.in loc sa zica : stiu un copil, sau orice altceva, ei imi dau sfaturi ca daca am facut avorturi sa ma pocaiesc, ca e o responsabilitate mare si ca trebuie sa ma gandesc bine( adica , nu se stie daca sunt vrednica de asta-mai fratilor, asa nimeni n-ar mai boteza, ar disparea toti nasii-nimeni nu e fara de pacat.dar de aiai exosta spovedanie), etc
cred ca am facut o multime de pacate enervandu-ma cu replici de astea
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.10.2007, 12:50:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 21andreea
Citat:
În prealabil postat de ancah
Poate e mai eficient sa dai anunt in ziarul local. Iertare, ca iar mi-am permis sa-ti dau un sfat.
nu as dori sa dau anunt in ziar.poate intr-un ziar ortodox, doar!
eu am intrat pe forum, deoarece, prima fetita care am botezat-o asa am gasit-o!
si sper si de data asta sa am norocul asta.
mi se pare mai potrivit sa intru pe un forum ortodox si sa imi scriu rugamintea decat sa dau anunt in ziar, alaturi de alte anunturi, ori mai deocheate, ori care se refera la afaceri, vanzari de imobile si alte alea
Da, ai dreptate, Andreea, iarta-ma. Atata doar ca aici pe forum suntem din toate zarile si putini sunt cei care sunt din zona Iasi.Dar iti urez succes.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.10.2007, 13:05:07
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

In Bucuresti, la sfarsitul slujbei duminica, preotul face anunturi: cine poate ingriji un batran, cine vrea sa aiba grija de un copil, cine poate sa ia in gazda un student, etc.
Poate, sa incerci sa vorbesti cu preotul, sa spuna cand e multa lume, inainte de mirurire, ca vrei sa botezi. Oamenii mai au vecini care cauta nasi.
Eu cred ca cei care nu au nasi de botez nu au nici calculator sau Internet.
Poate iti intalnesti pe urma finii la biserica, duminica. Ar fi frumos.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.10.2007, 16:44:26
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
In Bucuresti, la sfarsitul slujbei duminica, preotul face anunturi: cine poate ingriji un batran, cine vrea sa aiba grija de un copil, cine poate sa ia in gazda un student, etc.
Poate, sa incerci sa vorbesti cu preotul, sa spuna cand e multa lume, inainte de mirurire, ca vrei sa botezi. Oamenii mai au vecini care cauta nasi.
Eu cred ca cei care nu au nasi de botez nu au nici calculator sau Internet.
Poate iti intalnesti pe urma finii la biserica, duminica. Ar fi frumos.
Doamne ajuta!
la care biserica ati spus? eu sunt din iasi, dar am botezat o data si la Bucuresti, luand legatura prin telefon cu preotul.va rog sa-mi spuneti numele bisericii si numele preotului
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.10.2007, 18:44:21
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andreea, daca voiesti cu adevarat sa botezi, am o prietena in Iasi care lucreaza la Evenimenul, totodata lucreaza la fundatia copiilor bolnavi de sida. Este multaaaa suferinta acolo, e nevoie de bani si inimii darnice..sunt multi abandonati, nebotezati.. contacteaza-ma pe privat daca vrei sa iti dau detalii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.10.2007, 20:35:51
camelia camelia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2006
Mesaje: 11
Implicit

lasati mai femeia ce dak vrea sa boteze doar nu a zis k vrea sa omoare
d c trebuie sa existe un motiv ascuns?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.10.2007, 20:55:58
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 21andreea
nu pricep de unde atata problema la unii.
Andreea, din sfaturile duhovnicesti de pina acum eu, dupa parerea mea, as trage concluzia ca nu cantitatea(nr) de copii botezati contribuie la vindecarea nostra ci calitatea grijei de parinte duhovnicesc care vine dupa conteaza intr-o mai mare masura.
Cu alte cuvinte, nu vii cu sufletul la gura din Iasi cu trenul la Bucuresti pentru o intilnire cu copilasul in fata cristelnitei dupa care,- pa oameni buni!!! ca ma asteapta altul la Oradea si trebuie sa prind trenul pentru urmatorul botez, ma intelegi?
Mie inca nu mi-a dat posibilitatea Domnul sa fiu nas la un copil, dar tare as vrea, si lucrez in sensul asta... si cred ca a fi nas inseaman mai mult ca orice sa fi alaturi de acel/acei copii cit mai des, sa-i ajuti, sa-i inveti, sa mergi cu el/ei la Biserica, sa fi linga ei cind sunt bolnaviori, sa le cumperi multe din ce au nevoie!.
Poti oare face fata? asa se pune problema...nu doar sa fi martor la Biserica si gata tac-pac si s-a sters pacatul stramosesc numai pentru ca ai stat in Biserica o ora, nu stiu, poate gresesc, iertati...???
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.10.2007, 21:08:24
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, cozia, ca ai pus punctul pe i. Asa este, nasitul nu se termina dupa botez, ci abia incepe. Ori distanta e un mare impediment in a te achita de obligatiile nasitului. Copilul devine ca si al tau dupa nasit. Trebuie avuta grija de el, cheltuiti bani continuu, la zile de nastere, la Pasti , la Craciun, cu educatia, etc; deci la fel ca si cand ar fi al tau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.10.2007, 09:55:39
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Andreea, daca voiesti cu adevarat sa botezi, am o prietena in Iasi care lucreaza la Evenimenul, totodata lucreaza la fundatia copiilor bolnavi de sida. Este multaaaa suferinta acolo, e nevoie de bani si inimii darnice..sunt multi abandonati, nebotezati.. contacteaza-ma pe privat daca vrei sa iti dau detalii.
nu stiu cum sa iti dau mesaj privat.mai bine scrie-mi tu pe 21andreea@email.ro.
sau da-mi un sms pe 0745659302 si te sun eu.te rog f f mult!iti multumesc din suflet
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.10.2007, 10:02:06
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Multumesc, cozia, ca ai pus punctul pe i. Asa este, nasitul nu se termina dupa botez, ci abia incepe. Ori distanta e un mare impediment in a te achita de obligatiile nasitului. Copilul devine ca si al tau dupa nasit. Trebuie avuta grija de el, cheltuiti bani continuu, la zile de nastere, la Pasti , la Craciun, cu educatia, etc; deci la fel ca si cand ar fi al tau.
stiu ca trebuie sa te ocupi de copil dupa aia, dar nu in semnsul material neaparat!
devii parinte spiritual si, conteaza cel mai mult sa il faci sa evolueze pe plan spiritual, nu material.adica, daca n-am bani sa-i cumpar carti, haine, sa-i dau tot timpul, asta n-are nimic cu faptul de a fi nas.ca nasa trebuie sa-l duc la Biserica, sa-l impartasesc, sa-i insuflu dragostea de Dumnezeu si de Biserica.
Asta trebuie sa faci in primul rand ca nas, ca, judecati si voi, daca ar fi numai sa-i dai bani, haine etc, n-ar mai boteza decat cei bogati!
deci...tu raspunzi in fata lui Dumnezeu daca nu te-ai ocupat de lucrurile astea spirituale, dragii mei, cele materiale trebuie lasate in seama lui Dumnezeu!
pe finul de la Roman il vad si-l impartasesc
pe fetita din Bucuresti, Adriana, botezata de mine Elena, nu am cum s-o vad, caci mama ei o tinea prin canale, si, desi au nr meu de telefon, desi am vrut sa le duc la o funadatie, mama ei nu a vrut!
chiar vreau sa va rog, daca auziti de o femeie a strazii( cel putin asa era acum 1 an de zile) Elena, cu o fetita cam de 4 ani acum, Adriana, si botezata de mine Elena, anuntati-ma!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa botez! 21andreea Botezul 37 01.05.2018 12:08:09
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 19:38:47
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 21:37:26