Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.08.2009, 19:58:44
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Cum vedeti voi icoanele in dormitor,la capul patului mai ales cei casatoriti,eu una de la o vreme ma tare jenez in dormitorul meu cind vine timpul sa ma schimb de haine
atunci va puteti schimba in baie .
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.08.2009, 20:09:13
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cred totusi ca rusinea de icoane este o exagerare. In primul rand icoanele nu sunt vii, Doamne fereste sa nu dam in idolatrie. Ele sunt ferestre spre cer si ne ajuta sa ne indreptam gandul mai usor spre Dumnezeu si sfintii sai, dar de aici pana la a crede ca sfintii si Dumnezeu te privesc exact prin icoane e cale lunga. Icoanele au menirea de a aduce aminte omului de existenta si prezenta lui Dumnezeu si de a ocroti prin harul lor. Dar in nici un caz nu putem sa spunem ca un sfant locuieste intr-o anumita icoana. Dumnezeu si sfintii sai pot fi absolut oriunde, nu numai intr-un anumit loc. Adica chiar si in baie sau oriunde.

In al doilea rand, Dumnezeu ne-a creat cu tot ceea ce este normal omenesc si anatomic. Nu o sa se scarbeasca si nici nu o sa ii fie rusine lui Dumnezeu de goliciunea nici unui om, fiindca El le-a facut pe toate "bune foarte." Cred ca este un pacat in a spune ca trupul este pacatos, sau ca este rusinos, sau ca este murdar. Atata timp cat nu il intinezi cu pacate.

In al treilea rand mie mi se pare anormala o camera locuita de un crestin care sa nu aiba macar o icoana pe peretele de la rasarit.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.08.2009, 20:15:54
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cred totusi ca rusinea de icoane este o exagerare. In primul rand icoanele nu sunt vii, Doamne fereste sa nu dam in idolatrie. Ele sunt ferestre spre cer si ne ajuta sa ne indreptam gandul mai usor spre Dumnezeu si sfintii sai, dar de aici pana la a crede ca sfintii si Dumnezeu te privesc exact prin icoane e cale lunga. Icoanele au menirea de a aduce aminte omului de existenta si prezenta lui Dumnezeu si de a ocroti prin harul lor. Dar in nici un caz nu putem sa spunem ca un sfant locuieste intr-o anumita icoana. Dumnezeu si sfintii sai pot fi absolut oriunde, nu numai intr-un anumit loc. Adica chiar si in baie sau oriunde.

In al doilea rand, Dumnezeu ne-a creat cu tot ceea ce este normal omenesc si anatomic. Nu o sa se scarbeasca si nici nu o sa ii fie rusine lui Dumnezeu de goliciunea nici unui om, fiindca El le-a facut pe toate "bune foarte." Cred ca este un pacat in a spune ca trupul este pacatos, sau ca este rusinos, sau ca este murdar. Atata timp cat nu il intinezi cu pacate.

In al treilea rand mie mi se pare anormala o camera locuita de un crestin care sa nu aiba macar o icoana pe peretele de la rasarit.

Te rog sa ma ierti sora dar doresc sa-ti pun o intrebare:
parerile acestea ale tale sunt formate din ceva ,,leteratura" sau asa ti se pare dumitale firesc sa crezi ?
Nu ma supar daca nu-mi raspunzi... doream doar sa inteleg ce temei ai !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.08.2009, 20:32:03
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Dacă dormitorul este locul unde se consumă intimitatea celor doi soți sau propria intimitate păcătoasă,dacă trupul tău este pătimaș și dornic de a face păcate atunci da, ar fi bine ca icoanele să le ții în alt loc decât în dormitor.
Intimitatea sotilor unde sa se consume, daca nu in dormitor???

Eu am icoane in toata casa, inclusiv pe holuri. Doar in baie nu am icoane.

Stiti ca acum 100 de ani, cand oamenii nu aveau toaleta in casa, nu ieseau noaptea prin zapada sa-si faca nevoile, ci tineau o oala de noapte acoperita sub pat folosita in acest scop. Isi faceau nevoile in dormitor unde erau si icoane, fireste.
Lumea era mai simpla, oamenii isi puneau mai putine intrebari.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.08.2009, 21:22:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Te rog sa ma ierti sora dar doresc sa-ti pun o intrebare:
parerile acestea ale tale sunt formate din ceva ,,leteratura" sau asa ti se pare dumitale firesc sa crezi ?
Nu ma supar daca nu-mi raspunzi... doream doar sa inteleg ce temei ai !

De "leteratura" in nici un caz. Prefer limba romaneasca nestalcita fiindca arata respect fata de interlocutor, oricare ar fi el. (Da, imi dau seama ca vrei sa ma iei peste picior, nu te ascunde dupa deget.)
Dupa parerea mea, poti sa te schimbi de haine si in fata blocului, ca acolo nu sunt icoane.

Oare calugarii care au icoane in chilii unde se schimba de haine??

Last edited by Noesisaa; 19.08.2009 at 22:12:50.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.08.2009, 22:18:36
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Intimitatea sotilor unde sa se consume, daca nu in dormitor???

Eu am icoane in toata casa, inclusiv pe holuri. Doar in baie nu am icoane.

Stiti ca acum 100 de ani, cand oamenii nu aveau toaleta in casa, nu ieseau noaptea prin zapada sa-si faca nevoile, ci tineau o oala de noapte acoperita sub pat folosita in acest scop. Isi faceau nevoile in dormitor unde erau si icoane, fireste.
Lumea era mai simpla, oamenii isi puneau mai putine intrebari.
La sate aproape nimic nu s-a schimbat în localitățile mai izolate unde nu este televiziune prin cablu,internet apă curentă și câte alte modernități...Cele scrise de tine sunt valabile și astăzi și poate încă mulți ani de acum încolo.
Noi vorbim despre omul modern,care este bombardat continu cu informații și ispite despre care,acei mai sus amintiți habar nu aveau sau nu au.

Mie personal subiectul acestui topic mi se pare smintitor pentru persoane mai tinere care, căsătorite fiind locuiesc într-o singură cameră cu copil (sau copii),în acel spațiu consumându-se și viața de familie și intimitatea și rugăciunea atâta câtă este (dacă este).
Oare ce este mai bine în această situație;să stea fără icoane în casă sau să își vadă de traiul lor având o viață decentă și trăind cu frică de Dumnezeu mulțumind chiar și pentru puținul pe care îl au.
Poate printre noi sunt și unii care aspiră la sfințenie dar majoritatea suntem oameni simpli care trăim,păcătuim,cădem,ne ridicăm și o luăm de la capăt.

Last edited by dorinastoica14; 19.08.2009 at 22:23:34.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.08.2009, 23:11:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
La sate aproape nimic nu s-a schimbat în localitățile mai izolate unde nu este televiziune prin cablu,internet apă curentă și câte alte modernități...Cele scrise de tine sunt valabile și astăzi și poate încă mulți ani de acum încolo.
Noi vorbim despre omul modern,care este bombardat continu cu informații și ispite despre care,acei mai sus amintiți habar nu aveau sau nu au.

Mie personal subiectul acestui topic mi se pare smintitor pentru persoane mai tinere care, căsătorite fiind locuiesc într-o singură cameră cu copil (sau copii),în acel spațiu consumându-se și viața de familie și intimitatea și rugăciunea atâta câtă este (dacă este).
Oare ce este mai bine în această situație;să stea fără icoane în casă sau să își vadă de traiul lor având o viață decentă și trăind cu frică de Dumnezeu mulțumind chiar și pentru puținul pe care îl au.
Poate printre noi sunt și unii care aspiră la sfințenie dar majoritatea suntem oameni simpli care trăim,păcătuim,cădem,ne ridicăm și o luăm de la capăt.
Dorina, este o neintelegere la mijloc: SIGUR ca este bine pentru oricine sa aiba icoane in casa. Noi suntel chemati sa transfiguram viata noastra, sa i-o dam lui Dumnezeu, in tot cea ce facem, deci de ce sa despartim viata noastra fireasca de familie de viata religioasa? Nu este asta ca si cum Dumnezeu ar fi in ceruri, cuminte, iar noi pe pamant?

Chiar m-am distrat la unele replici de pe aici...
Imi aminteste de bancul cu iezuitul si franciscanul, ultimul il intreaba pe primul cum de i-a dat voie duhovnicul sa fumeze in timp ce se roaga. Iezuitul ii spune: pai, eu l-am intrebat: Parinte, pot sa ma rog cand fumez?
Asa ca, este bine sa ne uitam la icoane in timp ce ne dezbracam. ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.08.2009, 03:26:40
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
De "leteratura" in nici un caz. Prefer limba romaneasca nestalcita fiindca arata respect fata de interlocutor, oricare ar fi el. (Da, imi dau seama ca vrei sa ma iei peste picior, nu te ascunde dupa deget.)
Dupa parerea mea, poti sa te schimbi de haine si in fata blocului, ca acolo nu sunt icoane.

Oare calugarii care au icoane in chilii unde se schimba de haine??
Sora draga, citind raspunsul dumitale despre respect nu stiu de ce imi vin in minte cuvintele Mintuitorului cum ca ,,...este mai de folos a da decit a lua" ! Am putea noi (si dumneata si si eu )sa avem vreun folos din ele? Nu te grabi cu afirmatiile pina nu esti precis convinsa de realul situatiei... cel putin referitor la mine !
In al doilea rind ,in postarea mea initiala am vorbit despre umblatul in pielea goala prin fata icoanelor. Prin ,,pilea goala" dumneata ce intelegi ? simti nevoia unei traduceri romana-romana ? Te rog, tot in ceea ce ma priveste pe mine, citeste bine ce postez... daca vrei ,asta apropos de respect.In cazul acesta cum ar fi cu respectul?
Daca nu ai cunostiinte(ca daca ai fi avut nu ai fi facut comparatia,cel putin asta lasi sa se inteleaga)despre vietuirea monahala in toate aspectele ei ar fi de mare respect sa te pastrezi ...rezervata. Intelege-o doar ca pe o propunere !
Despre raspunsul pe care ti l-am solicitat... inteleg ca nu sunt demn de asa ceva!
In rest apreciez dorinta sincera de a ne respecta si ... a ne iubi frateste ajutindu-ne cu sfaturi si pareri temeinc fundamentate si nu doar de a ,,socializa" ! Sa fi binecuvintata !

Last edited by zaharia_2009; 20.08.2009 at 03:49:47.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.08.2009, 09:00:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Daca este sa ma iau dupa "parerea" dumitale probabil ca ar fi indreptatit sa avem icoane si in sala de toaleta... pt. toate motivele dumitale.
Avem si acolo, caci toaleta nu e un loc spurcat, ci chiar un loc unde omul se aduna, unde ramane singur cu el si cu gandurile lui.
Doar ca le avem in minte, in gand, iar nu in fata ochilor. Ce zici? E vreo mare diferenta ?
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.08.2009, 09:58:27
dianarus dianarus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.05.2009
Mesaje: 2
Implicit

draga zaharia 2009, sa sti ca ai mare dreptate si multumesc ca mi-ai deschis ochii, cu ceea ce ai spus de cum sa avem grija de icoane, si tocmai ca aveti 22 de ani de profesie, deci sunteti mai in etate decat multi de pe aici si aveti o viata duhovniceasca mult mai lunga, va face mai intelept contrar celor spuse de andreicozia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 12:36:26
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
ma intereseaza icoanele bizantine carmenserghi Pictura si Sculptura Bisericeasca 10 01.05.2011 10:07:43
Vor sa elimine icoanele din scoli Va_iubesc Stiri, actualitati, anunturi 79 26.06.2010 15:56:53
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 21:00:04