Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.04.2015, 19:51:22
Luptatorul pentru Adevar Luptatorul pentru Adevar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2015
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Pelagianism. Erezie. Da capo al fine. Achtung! Achtung! Poison!
N-am acuma timp, da te rog sa gandesti gandul acesta pana la capat. Daca rasa umana moare din alte cauze, fara legatura cu pacatul ancestral, atunci nici n-are cum sa fie mantuita din moarte prin Invierea lui Hristos. Inseamna ca moartea Lui pe cruce e... ce anume? Cel mai sinistru non-sens al istoriei lumii. Sau ce? Pentru ce S-a intrupat Al Doilea din Treime? Ca sa ce?
In primul rand, omul nu a fost creat nemuritor. Nemuritor este considerat doar Yahweh(nu prea-mi place sa folosesc denumirea de Dumnezeu=Domnul Zeilor...Dominus Deus. Evreii folosesc ,,Adonai"=Domnul meu, iar peste tot in Scriptura unde apare ,,Domnul Dumnezeu" de fapt e ,,Yahweh Elohim"). In caz contrar, amenintarea cu moartea ar fi fost un non-sens-Geneza 2:17 Iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, VEI MURI negreșit!; Doar in cazul muritorilor pot inceta functiile vitale ale corpului. Omul ar fi putut trai vesnic numai daca ar fi avut timp sa ia din Pomul Vietii roade-Geneza 3:22 Și a zis Yahweh Elohim: "Iată Adam S-A FACUT CA UNUL DINTRE NOI, CUNOSCAND BINELE SI RAUL. Și acum NU CUMVA SA-SI INTINDA MANA SI SA IA ROADE DIN POMUL VIETII, să mănânce și SA TRAIASCA IN VECI!..." Dupa cum se observa, Yahweh recunoaste ca omul a ajuns ca unul dintre zei dar doar intr-o singura privinta, mai precis fiinta umana poate diferentia intre BINE si RAU deoarece cunoaste aceste 2 concepte fundamentale. Totusi, omul nu a ajuns un zeu intrucat nu a devenit nemuritor, nu a devenit omnipotent, omniscient etc.
Iar in ceea ce priveste motivul real al venirii lui Iisus acesta nu este reprezentat de presupusa jertfa pentru intreaga omenire si ,,reimpacarea" cu Yahweh ci doar de binevestirea Imparatiei lui Dumnezeu.
Iisus din Nazaret nu dorea o religie exteriorizata cu preoti, sacramente, ceremonii si biserici din piatra, el era un predicator LIBER caruia nu ii placea sa fie constrans in corseturile unei institutii. El zicea mereu: "Imparatia lui Dumnezeu este in voi!"(Luca 17:20 Și fiind întrebat de farisei când va veni împărăția lui Dumnezeu, le-a răspuns și a zis: Împărăția lui Dumnezeu NU VA VENI IN CHIP VAZUT. 21 Și nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, IMPARATIA LUI DUMNEZEU ESTE INAUNTRUL VOSTRU.)
Acest fapt ne dovedeste ca Iisus nu a dorit o religie noua, deci nici nu a fost un intemeietor de religii ci s-a vrut doar un REFORMATOR al religiei pe care a primit-o de la parintii lui, Religia MOZAICA la care s-a recunoscut mereu!
Ca multi alti evrei contemporani, si Iisus credea ca "sfarsitul lumii" este aproape si astfel dorea si el sa vesteasca noua imparatie care ... n-a mai venit!
In Luca 4: 43 putem vedem pt ce a fost trimis Iisus-Și El a zis către ei: Trebuie SA BINEVESTESC IMPARATIA LUI DUMNEZEU și altor cetăți, fiindcă PENTRU ACEASTA AM FOST TRIMIS.
  #32  
Vechi 20.04.2015, 19:57:33
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
NU e vorba de ce e tocmai "iudaica"?
Ce te face sa crezi ca nu e pura inventie pusa in seama iudaismului?
Evident că e. Userul "Luptător" este cel care administrează acest site de 2 bani: http://www.ortodoxpagan.com/

După ce a fost dat afara de nenumarate ori de pe forumul părintelui Pruteanu, acuma se pare că vrea să-și facă mendrele pe aici.
  #33  
Vechi 20.04.2015, 20:12:31
Luptatorul pentru Adevar Luptatorul pentru Adevar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2015
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
După ce a fost dat afara de nenumarate ori de pe forumul părintelui Pruteanu, acuma se pare că vrea să-și facă mendrele pe aici.
N-am idee despre ce vorbesti si nici cum de-ai reusit sa tragi o asemenea concluzie. Si nu asta era subiectul pana la urma. Mai usurel cu ad hominem:)
  #34  
Vechi 20.04.2015, 20:46:19
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
In viziunea iudaismului fiinta umana se naste cu un suflet pur, o puritate originara, si nu mosteneste niciun pacat originar.

Este stiut faptul ca oamenii pot alege sa faca fapte rele, dar iudaismul nu se sprijina pe acest fapt.

Mai degraba, evreii se bucura deoarece considera ca si Dumnezeu se bucura daca fiintele umane aleg sa infaptuiasca binele.

In orice caz in Tanakh este descrisa o versiune total diferita. Adam si Eva au fost izgoniti din Gradina Edenului pentru ca daca ar mai fi ramas ar fi putut manca din Pomul Vietii, fapt ce le-ar fi conferit nemurirea.

Daca Adam si Eva erau nevoiti sa manance din Pomul Vietii pentru a dobandi nemurirea rezulta ca nu erau creati sa traiasca vesnic, ci au fost creati muritori.
O fapta buna a omului este dragostea omului pentru ceilalti.

Un om care iubeste, care se bucura de ceilalti, nu doreste sa moara.

A crea o faptura care nu-si doreste propria moarte, muritoare, este fundamental un act sadic.

Iar un refuz al nemuririi, alungarea din Eden, creioneaza un Dumnezeu iudaic potential gelos pe insasi propria creatura.

Ce fel de Dumnezeu este acesta? Se pare ca foarte uman.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 20.04.2015 at 20:50:31.
  #35  
Vechi 20.04.2015, 20:54:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmihai Vezi mesajul
evident că e. Userul "luptător" este cel care administrează acest site de 2 bani: http://www.ortodoxpagan.com/

după ce a fost dat afara de nenumarate ori de pe forumul părintelui pruteanu, acuma se pare că vrea să-și facă mendrele pe aici.
h.s.b.p...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #36  
Vechi 20.04.2015, 21:07:04
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
h.s.b.p...
Aaaaaa...am inteles prescurtarea. O sa o folosesc si eu.
Sincer, cred ca e adecvata situatiei.
"lpt. adv." sg. pl.
  #37  
Vechi 20.04.2015, 21:09:25
Luptatorul pentru Adevar Luptatorul pentru Adevar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2015
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

A crea o faptura care nu-si doreste propria moarte, muritoare, este fundamental un act sadic.

Iar un refuz al nemuririi, alungarea din Eden, creioneaza un Dumnezeu iudaic potential gelos pe insasi propria creatura.
Daca omul era creat asa incat sa aiba o existenta eterna atunci deja era un soi de zeu(semi-zeu ma rog...) Eu ti-am dat citate din Scriptura nu din inchipuirile mele. Si da-mi voie sa-ti mai spun ca YHWH este gelos dar nu pe om ci pe alti zei, ca de pilda:Moloch, Baal-Hadad, Ashera, Astarte etc(Exod 20:2 "Eu sunt Yahweh Elohim/Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului și din casa robiei. 3 Să NU AI ALTI ELOHIM AFARA DE MINE! 5 Să NU TE INCHINI LOR , NICI SA LE SLUJESTI, că Eu, Yahweh Elohim/Dumnezeul tău, SUNT UN ELOHIM/DUMNEZEU GELOS, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam, 6 Și Mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile/mitzvoh Mele.)
Omul a primit in stapanire Pamantul, acesta il administreaza-Geneza 2:28 Și Elohim i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și UMPLETI PAMANTUL SI-L SUPUNETI; și STAPANITI peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și PESTE TOT PAMANTUL!"
  #38  
Vechi 20.04.2015, 21:14:02
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
O fapta buna a omului este dragostea omului pentru ceilalti.

Un om care iubeste, care se bucura de ceilalti, nu doreste sa moara.

A crea o faptura care nu-si doreste propria moarte, muritoare, este fundamental un act sadic.

Iar un refuz al nemuririi, alungarea din Eden, creioneaza un Dumnezeu iudaic potential gelos pe insasi propria creatura.

Ce fel de Dumnezeu este acesta? Se pare ca foarte uman.
Nici pedeapsa cu moartea, pentru neascultare, nu ne dezvaluie un Parinte Atotputernic indulgent, intelegator, sensibil.

Unii se vor chinui vesnic, altii nu.

De ce bogatului din iad i se refuza mangaierea, atunci cand in cele din urma se caieste si se gandeste cu purtare de grija la semenii lui? (pilda bogatului nemilostiv si saracului Lazar)

Dar cine suntem noi sa judecam ratiunea vietii si a mortii? Nu-i asa?
__________________

  #39  
Vechi 20.04.2015, 21:17:24
Luptatorul pentru Adevar Luptatorul pentru Adevar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2015
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Acum am citit si eu.

Este un papagal ateu si evident, frustrat, nu are nimic practic de spus, doar sa-si expuna propria ignoranta sub forma unui soi de iluminare.
Nu, nu sunt ateu. Tu imparti lumea in crestini si atei? Atunci inseamna ca sumerienii, babilonienii, egiptenii, grecii, romanii, nordicii, canaanenii erau atei? Sau musulmanii, evreii, hindusii, taoistii, budistii s.a. sunt tot atei? Mai reflecteaza. Mie mi se pare ca tu incerci sa zici multe in putine cuvinte. Nu-ti iese:) Si de ce as fi frustrat? Nu eu sunt cel care vine cu vorbe goale si atacuri. N-ai adus niciun argument :P
  #40  
Vechi 20.04.2015, 21:18:31
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Omul a primit in stapanire Pamantul
Ce conteaza daca primesti Pamantul in stapanire doar pentru a fi in cele din urma ingropat in el?

Ce fel de dar este acesta?

Sa-i daruiesti copilului tau propriul lui mormant pentru eternitate?
__________________

Subiect închis