Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1231  
Vechi 28.07.2011, 21:40:12
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Intrebare pentru toti : Care este definitia adevarului pentru voi?
Reply With Quote
  #1232  
Vechi 05.08.2011, 03:52:42
Ademus Ademus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Adevarul este sa iubesti totul si sa nu cunosti sentimentul urii....
Reply With Quote
  #1233  
Vechi 05.08.2011, 19:29:36
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

adica adevarul este iubire fara ura?pai unele lucruri doar sunt , exista , sunt adevarate fara sa aiba implicatiile astea.ba chiar si ura exista, e un sentiment... ce legatura are asta cu adevarul... la ce adevar te refereai?
Reply With Quote
  #1234  
Vechi 08.08.2011, 00:43:49
Ademus Ademus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
adica adevarul este iubire fara ura?pai unele lucruri doar sunt , exista , sunt adevarate fara sa aiba implicatiile astea.ba chiar si ura exista, e un sentiment... ce legatura are asta cu adevarul... la ce adevar te refereai?
atata timp cat in suflet exista ura, sufletul nu e purificat. sentimentul de ura exista doar atunci cand harul divin nu e in preajma. harul divin inca nu a fost primit din cauza ca nu a fost o cautare launtrica cu adevarat din inima. adevarul nu e unul matematico/logic ci e un adevar ce vine de la inima. cand iisus hristos bate la usa si cu adevarat ii raspunzi, ura nu mai exista si atunci se poate implini adevarul, fara glas de judecata zgomotoasa a mintii, ci cu tacerea calda a inimii. parerea mea doar...
Reply With Quote
  #1235  
Vechi 10.10.2011, 18:41:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

VIATA FRATELUI TEOFAN, MINUNATA LUI VEDENIE SI DESPRE PARTAȘENIA CU ERETICII
Reply With Quote
  #1236  
Vechi 11.10.2011, 00:46:23
cetecist cetecist is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit nu te ingrijora

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Putem:

1. Exista preoti care, prin munca lor de-o viata, se remarca pe plan teologic si ajung sa contribuie mult la cultura crestin-ortodoxa universala. Preoti care primesc titlul de Doctor Honoris Causa de la mai multe universitati. Care sufera pentru credinta ani de temnita si-L marturisesc pe Hristos toata viata lor. Aparatori ai credintei, cunoscatori ai multor limbi straine noua. Acestia sunt cei seriosi.

2. Exista si ceilalti, preotii "normali", care nu se remarca prin cele de mai sus. Buni si ei, dar nu de talia Parintelui Staniloaie sau Galeriu. Acestia nu sunt "neseriosi", n-am afirmat eu asa ceva...

Daca Parintele Staniloaie face o afirmatie dupa o viata de cercetari teologice, atunci eu tind s-o cred. Ceilalti, creada cine ce-o vrea.
Mantuirea oamenilor e numai si numai treaba Lui Dumnezeu,nu te mai preocupa de asta,sau discuta cu un Preot fatza catre fatza daca esti asa curios.Dumnezeu sa ne ajute
Reply With Quote
  #1237  
Vechi 25.12.2011, 02:15:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
atunci permite-mi sa ma iau de eventualul tau raspuns... cum poate adevarul sa fie o persoana? adevarul e faptic e concret... o cladire inanimata(care e adevar insusi) e Iisus?.. un vierme care e adevarat , e Iisus? o masina care e adevarata e Iisus?diavolul care e adevarat conform doctrinei crestine, e Iisus?pomul, iarba, norul, sunt Iisus?deci?

Eu ma duc la carciuma si beau 3 beri.Ies de acolo si-l vad pe X cum il omoara pe Y.Ma duc la politie,ma rog,se investigheaza,nu exista alti martori dar totusi mergem in justitie.X are un avocat bun si asta incepe sa ma ia la intrebari : Ati baut in seara respectiva ? Beti in fiecare seara ? etc.In final justitia il elibereaza pe X .Deci adevarul juridic e ca X nu l-a omorat pe Y.Chiar se afirma ca adevarul juridic poate fi diferit de alte "forme de adevar " cum ar fi cel istoric sau cel stiintific.Deci eu si criminalul santem singurele persoane de pe planeta care stim adevarul.Si intr-o zi vom muri.Si adevarul moare odata cu noi.Pentru unii dintre noi e important sa credem ca Iisus e adevarul.Adevarul care nu moare niciodata.
Reply With Quote
  #1238  
Vechi 24.07.2012, 00:02:46
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Întreaga înțelepciune este de a ști dacă anumite activități ale eului empiric ar putea chiar să vizeze propria sa formă transcendentală și s-o anuleze în celelalte posibilități de actualizare: adică există păcate care să fie făptuite prin Eul transcendental însuși? Eu zic că e discutabil. Adam, când a păcătuit, era în forma sa transcendentală, dar forma sa transcendentală nu era pe deplin conștientă de sine, motiv pentru care a rămas o ființă mântuibilă după păcat. Lucifer, se pare, a păcătuit în varianta sa transcendentală având conștiința deplină a actului său, de aceea varianta receptă este că îngerii căzuți nu ar mai putea fi salvați.

Un om damnat definitiv ar fi cel care ar fi în situația lui Lucifer.
Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Ei, aici este încă o înțelepciune și mai adâncă, deoarece unii sfinți precum Sfântul Grigorie de Nyssa, sprijină ideea că, totuși, tainic, misterios până și entitățile cu păcate transcendentale vor fi, într-un fel sau altul, mântuite. Mă gândesc că soluția ar fi: dacă Eul transcendental este salvarea individului care și-a pierdut eul empiric, atunci, știu și eu?, pentru individul care și-a pierdut chiar Eul transcendental am putea concepe că salvarea este, în mod misterios, Ideea lui din Intelectul divin.

Să nu cumva să se înțeleagă că o astfel de mântuire ar putea să lase Eul neschimbat sau neatins. Dimpotrivă, o astfel de cernere și reinstituire a creaturii este cruntă și absolut traumatică. (Vz. Matei 24:51 sau Luca 12:46.)

În ce mă privește, aici eu îmi suspend judecata și îmi pun credința în Dumnezeu. Dacă e vreo cale posibilă pentru apocatastază (vezi I Corinteni 15:25-29), atunci să fie. Mie, unuia, știu că nu mi-ar părea rău.
Apocatastaza sau mântuirea diavolului nu se susține pe baza revelației:

Atunci va zice și celor din stânga: «Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui (Matei 25, 41)

Și diavolul care-i amăgise a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este Fiara și Profetul Mincinos, și vor fi chinuiți acolo, zi și noapte, în vecii vecilor (Apocalipsa 20, 10)
Reply With Quote
  #1239  
Vechi 18.08.2012, 13:41:45
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Ca răspuns la problema foarte actuală ridicată de acest thread, am să vă spun o povestioară care ilustrează bine problema asta:

E Eschatonul, toți cei mântuiți sunt în Împărăție și nu mai este suferință și plângere. Domnul Dumnezeu îl ia pe Sfântul Petru și începe să Se plimbe printre Neamuri.

Ajunge în raiul budiștilor: "Iată, Doamne", spune Sfântul Petru, "aici sunt cei care s-au mântuit prin Nirvana. Au lepădat toate cele lumești și s-au dus după Legea Ta pe care le-ai pus-o în inimă, chiar dacă nu Te cunoșteau cu adevărat." Și Domnul a intrat în marele templu budist unde a fost întâmpinat cu slavă și mare bucurie.

Ajunge în raiul musulmanilor: "Iată, Doamne", spune Sfântul Petru, "aici sunt iubitorii de pace și cei care s-au supus Ție pentru toată viața lor și care ți-au dat slavă. Ei nu au suferit să cunoască Adevărul Tău așa cum este El, dar au venit după chemarea Ta pe care le-ai sădit-o în inimi". Și Domnul a pătruns în marea moschee unde a fost întâmpinat cu mare slavă și multă iubire.

Ajunge în raiul evreilor: "Iată, Doamne", spune Sfântul Petru, "aceștia sunt fiii tăi. Aceștia sunt cei care s-au luptat mereu cu tine ca niște țapi neascultători, iar unii dintre ei Te-au răstignit. Dar au zburdat de bucurie la Glasul Tău căci au înțeles la sfârșit că Tu ești în toate și că Tu i-ai chemat la ființă din veșnicie când i-ai întocmit, Tu i-ai legănat și i-ai alăptat, Tu i-ai hrănit și i-ai crescut, Tu le-ai dat un nume printre Neamuri." Și Domnul a pătruns în marele templu unde s-au auzit strigăte de bucurie și lacrimi de biruință.

Apoi, Domnul a ajuns în fața unei cetăți mari, mândre și înalte până la tăriile Cerului, cu ziduri de diamant și cremene, tot atât de înalte, semețe și amenințătoare, ferecată și fără porți de intrare sau ieșire. Mirat, Domnul l-a întrebat pe Sfânt: "Ce este aceasta oare? Nu e oare aici raiul? Cine mai stă în rai cu porțile ferecate și nu mai lasă pe nimeni să intre când Eu am hotărât să las înăuntru pe aceia de care-Mi va plăcea?"

Trist și rugător, Sfântul Petru se uită stăruitor la Domnul și-I spune:
"Să nu te mânii, Doamne, căci aici nu mai poate fi mânie. Dar acesta e raiul ortodocșilor și-și țin cetatea ferecată și semeață pentru că ei se știu atât de drepți încât cred că numai ei s-au mântuit..."
Toată această povestioară nu se susține cu adevărat din mai multe motive. Unul ar fi că în împărăția lui Dumnezeu nu poate intra nimeni care nu este născut din apă și din Duhul Sfânt, nimeni care nu este născut din Dumnezeu; iar criteriile nașterii din nou din Dumnezeu sunt specificate de Sfânta Scriptură. Neexistând mântuire în afara Bisericii lui Hristos și neexistând posibilitatea regenerării mântuitoare în afara harului lui Dumnezeu care lucrează prin Sfânta Biserică, în mod implicit nu poate exista o mântuire autentică, adevărată pentru cei din afara Bisericii. Pentru ei poate fi luată în calcul acea posibilitate a unei salvări în temeiul jertfei și învierii lui Hristos și în temeiul a ceea ce se cheamă în povestioară "legea din inimă", etc. Însă această salvare nu este identică cu mântuirea, nefiind vorba despre lucrarea harului transformator al metanoiei și al reconfigurării după chipul lui Hristos Cel Înviat. Una este deci salvarea de la "naufragiu" și cu totul altceva este împărăția lui Dumnezeu în care nu intră decât cei născuți din nou din Dumnezeu. Care sunt criteriile și condițiile unei autentice nașteri din Dumnezeu se specifică la locul corespunzător.
Reply With Quote
  #1240  
Vechi 18.08.2012, 14:27:47
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Intrebare pentru toti : Care este definitia adevarului pentru voi?
Dumnezeu este Calea, Adevarul si Viata!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15