Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.11.2006, 15:35:15
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Padreeugen
Doamne-ajuta ! As avea o rugamine catre cei care critica preotii. Macar sa se adreseze cu cuvantul "preot" nu "popa" , popa e in cartile de joc. In primul rand la un om se ataca pacatul nu persoana.
Si in spatele cuvantului sta totdeauna gandul.
Este bine sa gandeasca "popa" si din ipocrizie si poate si in deradere sa zica "parinte"?
Cat ne place sa fim superficiali, sa ne pierdem in capcane lingvistice.
Adevarul doare intotdeauna. Este bine sa mintim?
Daca eu as fi preot, de exemplu, si cineva imi zice "popa" si ma simt jignit, ce este atunci. Orgoliul meu ranit. Dar preotul este desavarsit si nu are orgoliu.
Respectul se castiga in orice nu se datoreaza.
Si uitam gandurile. Si pacatele se fac mai intai de toate cu gandul, ca este insotit de fapta sau nu, gandul ramane si produce aceleasi consecinte.
Cineva de sus intotdeauna ne aude gandul asa ca de ce sa ne ascundem in spatele cuvintelor?
Mai bine am analiza cauza si am gasi solutii.
Asa cum se face si cu prostitutia (un exemplu la intamplare).
Biserica critica, critica, critica.
Si de fapt ce se intampla. Nimic.
Si ce rost are atunci critica daca nu este constructiva.
A nega ceea ce exista nu cred ca este decat ipocrizie. Mai bine cautam sa venim in sprijinul fenomenului.
Ca si un copil vesnic criticat de parinti, ce va face el. Va dezvolta frustari si in nici un caz nu se va "indrepta".
Vorba romanului: "vorba dulce mult aduce".

Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.11.2006, 12:41:11
Padreeugen Padreeugen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 9
Implicit

CM


Deci dupa cum ati spus, inseamna svorbim tot ce gandim. Idiferent ca gandim rau de o persoana noi trebuie sa-i spunem cum gandim despre acea persoana nu? Si asta numai ca sa nu fim fatarnici in a ne ascunde gandurile negative? Nu cred ca este bine. Inainte de toate intervine respectul cand te intalnesti cu o persoana.

De unde stii dumneata ca Biserica nu e constructiva? Iti dai seama ce vorbesti? Nu. Ca daca ti-ai da seama nu ai mai vb. asa. Multi sunt care dau definitii Bisericii dupa placul lor asa ca sa dea bine in scris sau ca sa arate ce intelecrual gandesc ei. Dumnezeu nu are nevoie de intelectuali ci de smerenie.

Ce leg. are prostituia? Da Biserica condamna prostitutia. Dar legile se fac mai de sus, depinde ce LAICI, de cei din parlament. Daca , domnule CM am fi un popor TEOCRAT, ar avea si Biserica drept la lege, dar iata ca suntem un popor DEMOCRAT, si nu poate Biserica sa dea legi. Ce masuri vrei sa ia Biserica? La predici spunem mereu dar nu ajunge la urechea nimanui care ar putea impiedica asta.

Si... pe acest forum poti pune intrabari, sau sa cauti nelamuriri . Nu incerca sa aduci tu defecte Bisericii sau sa dai solutii cum ar putea sa fie. Nu vei reusi
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.11.2006, 10:41:54
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

la mine Sf.Liturghie e mai tirziu asa ca o sa-mi mai pierd un pic de timp pe aici .
Dupa a mea parere as vrea sa spun urmatorul lucru :
Toti sintem asaltati de fel de fel de ginduri . Problema este daca le primim ,sau nu . Ca "gindul ramane si produce aceleiasi consecinte " nu este adevarat .Gindul ramane numai daca vreau eu si atunci duce la cosecinte . De gindul rau se scapa prin rugaciune . De cite ori n-am vrut sa "sting de git" pe anumite persoane care m-au suparat . Va dati seama ce s-ar fi intimplat? Cineva de sus ne aude gindul? Ne aude gindul pe care l-ai primit ,si te binecuvinteaza daca l-ai rapus .E o lupta ddreapta si sfinta .Trebuie dusa !
Am invatat de la PREOTI sa ma rog pentru ei, si intr-adevar in citeva zile m-am eliberat , ba chiar persoana in cauza a venit si mi-a cerut iertare , de am ramas ca la dentist . Ce s-ar intimpla daca am da drumul la tot intunericul care exista in noi citeodata ? Am face ravagii , i-am rani pe multi ,s-ar naste conflicte cu urmari grave etc etc .
Impotriva gindului rau trebuie luptat . Asanumitul "adevar" nu se spune cu orice pret ,daca raneste se ascunde , lupta-te tu singur cu iadul tau nu-i molipsi si pe altii .
Si cum am spus rugaciunea netezeste toate . Ma iertati ,asta nu e decit parerea mea .Daca stau prost vreau sa fiu corectata !
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.11.2006, 17:37:12
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Toti sintem asaltati de fel de fel de ginduri . Problema este daca le primim ,sau nu . Ca "gindul ramane si produce aceleiasi consecinte " nu este adevarat .Gindul ramane numai daca vreau eu si atunci duce la cosecinte .

Mare dreptate ai Maria si ca sa intaresc ce ai spus tu scriu un "Gand" de-al Parintelui Arsenie Boca cel pe cate il iubim atat de mult. "Intr-o clipa sunt pe pamant si in cer! De la maginile lumii si din adancuri se reintorc si ne spun in soapta lor tot ce avem de indeplinit: bine sau rau, dar tu omule, alegi! Gandurile rele...o puzderie! Ele tabarasc de obicei in mintea omului concentrat la rugaciune, sau hotarat a savarsi binele! Musafirii nedoriti daca incoltesc ca si buruienile printre straturi, smulge-le mai inainte de a creste in propria ta minte! Ce strat minunat! Un pamant asa de roditor...Dar daca nu vei plivi buruienile din vreme, te vei pomeni in toamna vietii cu o serparie intreaga.Doresti sa fii de folos pt. tine, pt. viata, pt. omenire: smulge din stratul pe care-l ai buruiana gandului stricat si nu privi gandurile rele ca intr-o oglinda si nu le rasuci pt. a le vedea pe toate fetele. Caci de aici incepe pacatul, indulcindu-te sub amagirea lor. Cu hotii nu se face targ ci se alunga! De vrei le poti socoti pasari calatoare, dar nu-ti deschide fereastra inimii ca sa le arunci graunte. Lasa-le sa treaca in zbor peste ograda sufletului tau, fara sa le dai hrana. Te vei uita si nu vor mai fi caci ele vor zbura mai departe si pacatul se va risipi ca un fum mai inainte de a se face jaratic pe vatra sufletului tau. Omule!Pune mana pe toiagul rugaciunii si fa-le ocol in staulul mintii ca sa stea acasa sub mila lui Dumnezeu ( sub frana constiintei).[...] Fii hotarat! Incearca si ai sa vezi cat poate un om care vrea sa fie curat. Un inger bun doreste sa te ajute, nu-l refuza!"
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.11.2006, 21:49:42
decebal's Avatar
decebal decebal is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2006
Mesaje: 5
Implicit

fac parte dintr-o parorhie,care are un preot mare,care stie sa-si indrume turma spre lucruri bune.nu fac parte dintre circotasi care sa judece preotii,deoarece ,,judeca si vei fi judecat',nu am,asa consider eu acest drept.ei sunt socotiti urmasii APOSTOLILOR.Daca sunt cazuri izolate,un drept credincios,trebuie sa stie cum sa reactioneze,sa-si dovedeasca lui ca stie sa fie bun si sa actioneze prin a fi bun si drept.la fiecare predica ,sunt momente in care simt ca i-mi lacrimeaza ochii si ma face sa ma simt usor.cere multa disciplina in biserica,respectarea legilor biserici in cea ce priveste imbracamintea la femei si la brabati.la biserica ,in primu rind mergem ca e casa DOMNULUI,si daca e un preot care stie ca are o mare raspundere,suntem si mai bucurosi,dar si noi trebuie sa stim ca suntem ORTODOCSI,sa ne comportam ca atare,sa nu mai fim circotasi,si venim la biserica pt mintuire,nu pt a avea ce birfi.!!!:)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.12.2006, 23:05:06
miha miha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2006
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Padreeugen
Doamne-ajuta ! Fratilor, sunt preot. Nu neg nimic din ce s-a scris pe

acest forum in le gatura cu preotii. Sunt persoane grav deceptionate de

preoti cum ar fi: ionut_marcel etc. Dar pe langa asta preotul e un

instrument prin care Dumnezeu lucreza. Cine a citit Tratat despre

preotie? Sfantul IOan Gura de Aur? Acolo este intrebat : " Cum e Doamne

in iad? sunt preoti acolo? La care Sfantul Raspunde: NU nu e nici un

preot. Cum asa ca fac o groaza de pacate cum sa nu fie? Dar din aceia

imbracati cu haine lungi si negre, sunt? Ohoooo raspunse Sfantul, E

plin iadul de ei." Deci? Ce intelegem? Peotul e sufletul, haina e imagine Pe langa iad mai exista un loc,

mai aspru:"PIEIREA" Spun Sfintii parinti. -pentru preoti
E adevarat multi dintre noi fac ceva necugetat, dar isi au plata

lor. Celor laici li se pare ca preotii au beneficii si fac pacate cu

nemiluita. dar nu e asa, si eu sunt indignat de acestia dar ce sa fac?

Nu avem dreptul sa-i judecam .
Preotul are parte de o judecata mult mai aspra. Bine nu le va fii

celor ce nu se caiesc. Nu trebuie omul sa se supere pe Biserica din

cauza preotilor. Biserica nu poate fii alterata din cauza pacatelor.

Sfantul Apostol PAvel zice: "A gresi e omeneste dar a persevera in

greseala e diaboleste"
Iar Parintele Arsenie PApacioc (care imi e duhovnic) zice:" Nu

judeca un preot ca sa nu ai parte de judecata lui"
E mai bine sa lasam lucrurile fara sa aruncam cu noroi,

preotia e foarte grea. ca unii o vad usoara si fac din asta ceva usor

palpabil si o meserie, e rau pt. ei. Sa ne iubim credinta asa cum o

avem de la Hristos nealterata de alte elemente... Sa fiti iubiti
sarut mana, parinte. Ma doare sufletul din cauza multor cuvinte extrem de dure pe care le-am citit despre preoti. Pentru mine duhovnicul meu a fost un om sfant, pana intr-o zi, in care am aflat ca savarseste pacatul desfranarii in biroul parohial din incinta bisericii cu o studenta de 20 de ani, corista in corul bisericii. Intr-o fractiune de secunda toate sentimentele mele frumoase s-au transformat in cea mai crunta dezamagire. De ce este capabil de asa ceva? Marturisesc sincer ca ceea ce am scris am si vazut. Ce trebuie eu sa fac acum? In momentul in care am incercat sa discut cu dumnealui, mi-a replicat ca sunt femeie fara barbat. Faptul ca nu am trait trupeste cu un barbat, eu consideram o virtute in fata dumnealui, dar a vazut-o ca pe o slabiciune a mea. Sufletul ma doare cumplit ca omul in care am avut cea mai mare incredere isi bate joc de mine vorbindu-mi cu asprime si desconsiderandu-ma cunplit. Ce sa fac ?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.12.2006, 23:58:28
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Miha,roaga-te lui Dumnezeu si Maicii Domnului sa te intareasca si sa-ti dea putere sa depasesti momentul.Roaga-te si pentru parintele ce a pacatuit si incearca sa nu-l vorbesti de rau.Are cine sa-l judece.Va trebui sa-ti gasesti un alt duhovnic.Dumnezeu sa-ti ajute!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.12.2006, 09:52:42
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

draga miha,
"preotul e sufletul haina e imagine" ,a spus doar parintele Padreeugen .
Nu te lasa tulburat de ceea ce ti s-a intimplat . Gindeste-te ce vremuri traim ,vezi ca se face propaganda in a desconsidera Fetele Bisericesti .
Vorba lui mirelat ,de unde stii ca nu e un impostor chiar daca il cunosti mai demult . Numai Dumnezeu stie .
Indreapta-ti privirea spre Preotii adevarati , care sint preoti cu sufletul si nu te mai gindi al nimicnicia omului , caci doar pentru Hristos traim .
Fii tare in credinta ,trebuie sa rezistam ispitelor , vor mai fi si altele , ti- aduci aminte ce spune cartea "vor veni sminteli caci trebuie sa vina , dar vai de cel prin care vin .Mai bine era pentru el sa nu se nasca"
Iti doresc Pace si Bucurie in Domnul nostru Iisus Hristos !
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.12.2006, 10:46:28
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Draga parinte,
hai sa ajungem la un compromis. Exista popi si exista preoti.Pentru mine si popa este preot in timpul Liturghiei dar devine popa cind se termina. Este o stare de fapt, putem inchide ochii, ne putem face ca nu vedem dar biserica din cauza acestor popi ucide suflete. Si nu putine. Sa stam cu miinile in sin? Si daca nu ce sa facem?
Un preot insa nu-i popa niciodata, nici in biserica nici acasa, nici in somn, nici in inchipuire.E tot timpul preot. Din acestia am avea mare nevoie ca-s o specie pe cale de disparitie!:)
O gresala se corecteaza intodeauna prin recunoasterea ei prima data. Sa ne rugam pentru popi sa devina preoti dar sa-i facem sa inteleaga ca nu poti fii tratat ca preot daca esti popa.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.12.2006, 14:33:15
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Foarte bine spus [b]dmb,foarte bine ai spus!Ai dreptate!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 11:52:24
Preoti fara har? costel Preotia (Hirotonia) 82 03.08.2012 16:19:07
Pareri pro&contra despre reportajul protv-ului legat de preoti!!! ovidiu.mihai05 Biserica Ortodoxa Romana 11 16.05.2011 18:52:48