Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.06.2015, 18:52:10
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Într-adevăr, frumos. Pentru care mă simt ispitit să opinez și eu ceva.
Este adevărat că între pescuire și vânătoare există o diferență importantă și cred că aceasta constă în violența pe care o presupune cea din urmă. Totuși, nici a pescui nu pare a fi un act tocmai dumnezeiesc întrucât presupune utilizarea unor instrumente ce au devenit metafore ale vicleniei: mreajă, momeală, cârlig ș.a.

Din aceeași categorie cu verbele amintite până acum (a vâna, a pescui, a răpi), ca să ne scandalizeze parcă și mai tare, Biserica folosește încă unul, pe care l-am auzit recent, în troparele Învierii, spunându-ne că Hristos a prădat iadul.

Toate acestea sunt menite, cred, să arate un conflict ireconciliabil între lumea lui Dumnezeu și lumea căzută, care, să nu uităm, este împărăția diavolului.

De aceea, cred că perspectiva trebuie răsturnată: Când Hristos vânează, pescuiește, răpește sau pradă, El smulge, de fapt, din ghearele vrăjmașului sufletele celor pe care-i mântuiește. Omul care zburdă aparent liber prin apele tulburi ale lumii căzute sau pe pajiștile lumii trecătoare și corupte este „momit” sau vânat de Hristos, „rănit”, chiar, de dragostea Sa, de Duhul Său. Dar, uimitor, dacă vânatului sau pescuitului îi urmează întotdeauna moartea ființei capturate, în această perspectivă răsturnată (dar, de fapt, cea adevărată), îi urmează Viața, libertatea desăvârșită, lumina, bucuria. „Peștele” este, de fapt, scos dintr-un acvariu și aruncat în ocean, „pasărea” vânată este, în realitate, scoasă din colivie și eliberată în pădure ș.a.m.d.

Evident, termenii aceștia, care implică violența, sunt, din perspectivă profană, opuși păcii, blândeții și dragostei dumnezeiești, acestea fiind, de altfel, „armele” prin care Dumnezeirea luptă pentru mântuirea noastră. Însă metaforic ei exprimă foarte bine această luptă, cu atât mai mult cu cât „împărăția cerurilor se ia cu asalt” (deci prin luptă), iar cununa mântuirii se câștigă, și ea, după lupta de o viață a fiecăruia dintre noi.
Maestre!!......:)
Frumos. Foarte frumos, frate. Mi-a mers la inimă, mulțumesc!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.06.2015, 19:12:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

M-am lăsat prins și eu, ca și voi, în năvodul aruncat cu pricepere și bunătate de moșneag.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.06.2015, 22:18:36
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Toate acestea sunt menite, cred, să arate un conflict ireconciliabil între lumea lui Dumnezeu și lumea căzută, care, să nu uităm, este împărăția diavolului.

De aceea, cred că perspectiva trebuie răsturnată: Când Hristos vânează, pescuiește, răpește sau pradă, El smulge, de fapt, din ghearele vrăjmașului sufletele celor pe care-i mântuiește. Omul care zburdă aparent liber prin apele tulburi ale lumii căzute sau pe pajiștile lumii trecătoare și corupte este „momit” sau vânat de Hristos, „rănit”, chiar, de dragostea Sa, de Duhul Său. Dar, uimitor, dacă vânatului sau pescuitului îi urmează întotdeauna moartea ființei capturate, în această perspectivă răsturnată (dar, de fapt, cea adevărată), îi urmează Viața, libertatea desăvârșită, lumina, bucuria. „Peștele” este, de fapt, scos dintr-un acvariu și aruncat în ocean, „pasărea” vânată este, în realitate, scoasă din colivie și eliberată în pădure ș.a.m.d.
Subtil, Cristian! Si foarte profund!


Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Totuși, nici a pescui nu pare a fi un act tocmai dumnezeiesc întrucât presupune utilizarea unor instrumente ce au devenit metafore ale vicleniei: mreajă, momeală, cârlig ș.a.

Asta ma duce cu gandul la alt gen de ‘viclenie’ si 'momeala', de care zice si Sf. Ioan Damaschin.

Bine, impropriu spus, ‘viclenie’, fiindca deja termenul are o reputatie negativa. Ma gandesc la istetime, ingeniozitate, agerime, o anumita subtirime a mintii.

In contextul asta, moartea lui Hristos pe cruce poate fi incadrata la un anumit gen de ‘viclenie’, de ingeniozitate, de ‘smecherie’ la care diavolul nu se astepta.

„Asadar, -zice Sf. Ioan Damschin- moartea se apropie si inghitind momeala corpului (lui Hristos) este strabatuta de undita Dumnezeirii; si gustand din corpul infailibil si facator de viata este distrusa si da indarat pe toti aceia pe care altadata i-a inghitit. Caci dupa cum intunericul dispare cand vine lumina, tot astfel si stricaciunea este alungata la apropierea vietii; atunci toti capata viata, iar cel care a introdus stricaciunea in viata, capata distrugere.” (Sf. Ioan Damaschin, Dogmatica).

Iadul a rapit un trup muritor, dar s-a aflat dintr-o data in fata lui Dumnezeu; a inghitit pamant, tarana, dar a primit cerul in pantece; a luat ceea ce a vazut, adica trupul omenesc si firea omeneasca, dar a fost biruit de ceea ce nu vedea, adica de dumnezeire.

In unele texte liturgice, crucea e vazuta ca o undita, iar Hristos asezat pe ea, ca o momeala pt. diavol si iad, care crezand ca L-a omorat asa cum ii omorase pe toți ceilalti drepti, profeti ori pe insusi Ioan Botezatorul, Il inghite pe Hristos ca pe un mort oarecare.
Odata inghitit insa, iadul se scutura de convulsiile propriei morti si desarta afara pe toti cei pe care ii inghitise.

Zice un cuvant din Triod, confirmand ideea ca 'momeala/smecheria' a functionat: ‘Astăzi iadul strigă suspinând: Mai bine mi-ar fi fost de n-aș fi primit pe Cel ce S-a născut din Maria, că venind asupra mea, mi-a surpat puterea; porțile cele de aramă le-a sfărâmat. Sufletele pe care le țineam întru mine mai dinainte, Dumnezeu fiind, le-a înviat’.

Hristos e deci si pescar de oameni, dar si momeala. In cel mai bun sens cu putinta. Pe care inghitind-o, ne va trage la limanul cel lin si neinviforat.

Last edited by delia31; 04.06.2015 at 23:05:31.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.06.2015, 01:29:41
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Mai bine mi-ar fi fost de n-aș fi primit ...
Iaca imnul oricărui învins! Semnul patognomonic al looserului.
(exceptînd timpul vieții ăsteia, timpul pocăinței, când imnul devine al învingătorului - dacă e înălțat Cui trebe!)
Reply With Quote
Răspunde