Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.02.2015, 23:54:00
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Theo noi doi ne stim de ceva vreme si mereu ne-am spus lucrurile direct si fara ocolisuri. Este dreptul tau sa sustii ce crezi chiar daca eu nu sunt de acord cu pozitia ta si stii asta. Nu am eu dreptul sa-ti impun ceva si stii ca nu am facut asta vreodata. Exprima ce crezi dar vezi unde si in ce forma o faci. Spun asta ca prieten, nu in alta calitate. Sunt convins ca vei intelege perfect ce am vrut sa-ti spun, nu cred ca trebuie multe cuvinte intre noi.
Tocmai ca am inteles si iti multumesc. Nu iti cer decat sa stergi fraza aia cu treason. Ma evidenntiaza, cred ca e clar, nu? Tu si dreptate, esti mult mai intelept decat mine. Doar asta iti cer.
Sunt foarte bolnav cu inima, cred un preinfarct ma paste, de aici "eroismul" meu. Ceva de genul "crap oricum, macar sa o zic". Dar Iuliu e mai tanar ca mine si nu trebe sa ajunga sedat batut si microcipat intr-un lagar FEMA-like sau Guantanamo-like. Oricum, promit public sa imi tin pliscul. Am de facut lucruri mai importante, de exemplu o confesiune foarte lunga duhovnicului meu. E posibil sa va vad de Jos, cu sau fara razboi, in the next few mobths. Dumbezeu sa ne ajute pe toti!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.02.2015, 23:57:49
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

E interesant ca in trecut, in SUA s-a putut protesta impotriva razboiului. Chiar daca oamenii respectivi au fost injurati, scuipati si probabil monitorizati de Secu, au avut voie totusi sa se exprime. ( de exemplu Michael Moore )

In colonia Romania ne temem de acelasi lucru. Si probabil pe buna dreptate, din acelasi motiv pentru care si prizonierii musulmani erau plimbati pe aici prin lumea a 3 a . Dar in acelasi timp, tot credem ca salvarea noastra vine din occident si nu din a spune clar nu razboiului.

Sigur ca de indata ce se va pune in miscare masinaria o sa fie foarte greu sa ai o opinie contrara. Dar nu exista moment mai bun decat asta pentru a le spune conducatorilor nostri oricare ar fi ei ca nu suntem de acord cu razboiul. Macar atat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.02.2015, 23:58:05
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Și cu anunțul din presa de azi cum rămâne? Cică tot românul, bărbat, între 25 și 35 de ani să se pregătească pentru niscaiva vizite pe la comisariatele teritoriale. Or face angajări de primăvară la viitoarele spații verzi?
Sau cum?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.02.2015, 23:59:50
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Un prost arunca un bolovan in balta! Eu sunt ala!

Iertati-ma fratilor, dar abia dupa ce am postat, am realizat ce mare branza am facut. De aici bineinteles ca vor lua nastere cel putin doua tabere, dar si dintr-acei care vor scrie doar sa se amuze.
Personal nu fraternizez cu NATO, dar din istorisirile mamei care a trait pe viu si atunci cand au trecut nemtii si cand au trecut rusii, ca la ultimii a fost macel nevinovat. Femei, batrani, vite, cai, produse de orice fel din gospodarie, durere si vandalism. Ce nu puteau lua, distrugeau. Femei violate, batrani chinuiti, tot ce era mai rau au trait bietii romani de prin sate. Si mai stiu ca tot "fratii ortodocsi" rusi, prin conducerea lor si-au infometat groaznic propriul popor, dandu-le nemtilor TOT, chiar inainte sa realizeze intentiile lui Hitler. Si mai stiu ca tot tatuca Stalin a ordonat executarea a aproximativ 22.500 de polonezi, mare parte tineri ofiteri, nevinovati. Daca cu occidentul o mai scoti la capat intr-un fel, de la rusi nu te poti astepta nici la mila, nici la ratiune. Cei ce au putere de decizie, nu au absolut nimic cu ortodoxia si cu Dumnezeu. Degeaba ne certam noi pe forum si luam partea unora sau altora. Cand armele vorbesc, ingerii plang!!! Poate de aceea au aparut pe toate site-urile cum de ceva vreme in foarte multe biserici din Rusia plang icoanele...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.02.2015, 00:58:48
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Culmea ,si eu vroiam sa deschid un topic cu o asemenea intrebare .
Este o ingrijorare justificata , caci din asemenea perioade de crize si frustrari au inceput razboaiele si in trecut
Si azi vazand tot felul de filme din al 2 lea razboi mai ales, constat ca pentru oamenii aceia,chiar daca a inceput ca o gluma, ca ceva care se poate stapani, le-a decapitat viata in cele mai negre orori si intr-o cruzime greu de conceput in vremurile de pace
Razboaiele nu pot fi evitate.
Vremurile nu pot fi oprite din loc.
Sa nu glumim prea mult , ca oricand pot incepe ,sa nu credem ca le vom putea suporta ,caci multi s-au clatinat in fata durerii inimaginabile , dar sa nu avem nici vrteun cuvant de cartire , ca si cum ceva ar fi nedrept
Tot ce vine ,vine de la Dumnezeu , si sa il primim ca pe un lucru care trebuia sa se intample
Daca putem face ceva ,sa facem,pentru ca lumea sa devina mai buna,si sa se evite conflictul .
Caci fericiti sunt facatorii de pace...
Dar cel mai bun lucru este sa privim cu seriozitate un pericol si atunci sa ne rugam lui Dumnezeu si mai tare sa ne izbaveasca . Rugaciunile pentru pace sunt placate lui Dumnezeu,si acestea tin lumea
Nimeni nu poate schimba soarta lumii, si razboaiele vor mai veni oricum si multi vor muri pe nedrept . Dar daca reusim sa ne rugam lui Dumnezeu pentru pacea din noi si din lume ,atunci Dumnezeu se va indura de noi ,oricata urgie va varsa in afara
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.02.2015, 09:15:11
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Tocmai ca am inteles si iti multumesc. Nu iti cer decat sa stergi fraza aia cu treason. Ma evidenntiaza, cred ca e clar, nu? Tu si dreptate, esti mult mai intelept decat mine. Doar asta iti cer.
Sunt foarte bolnav cu inima, cred un preinfarct ma paste, de aici "eroismul" meu. Ceva de genul "crap oricum, macar sa o zic". Dar Iuliu e mai tanar ca mine si nu trebe sa ajunga sedat batut si microcipat intr-un lagar FEMA-like sau Guantanamo-like. Oricum, promit public sa imi tin pliscul. Am de facut lucruri mai importante, de exemplu o confesiune foarte lunga duhovnicului meu. E posibil sa va vad de Jos, cu sau fara razboi, in the next few mobths. Dumbezeu sa ne ajute pe toti!
Să-ți ajute Dumnezeu ca inima ta să-și găsească inima, frate! Cu atât mai mult ar trebui să nu te mai frămânți pentru chestiunile politice, ci să cobori mai în adânc (cu ajutorul spovedaniei, cum spui, și al rugăciunii), acolo, la locul de întâlnire tainică cu Hristos.

Iar în privința subiectului topicului de față, cel mai bine cred că este să ne rugăm pentru pacea tuturor. Lăuntrică mai întâi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.02.2015, 10:18:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Un prost arunca un bolovan in balta! Eu sunt ala!

Iertati-ma fratilor, dar abia dupa ce am postat, am realizat ce mare branza am facut. De aici bineinteles ca vor lua nastere cel putin doua tabere, dar si dintr-acei care vor scrie doar sa se amuze.
Personal nu fraternizez cu NATO, dar din istorisirile mamei care a trait pe viu si atunci cand au trecut nemtii si cand au trecut rusii, ca la ultimii a fost macel nevinovat. Femei, batrani, vite, cai, produse de orice fel din gospodarie, durere si vandalism. Ce nu puteau lua, distrugeau. Femei violate, batrani chinuiti, tot ce era mai rau au trait bietii romani de prin sate. Si mai stiu ca tot "fratii ortodocsi" rusi, prin conducerea lor si-au infometat groaznic propriul popor, dandu-le nemtilor TOT, chiar inainte sa realizeze intentiile lui Hitler. Si mai stiu ca tot tatuca Stalin a ordonat executarea a aproximativ 22.500 de polonezi, mare parte tineri ofiteri, nevinovati. Daca cu occidentul o mai scoti la capat intr-un fel, de la rusi nu te poti astepta nici la mila, nici la ratiune. Cei ce au putere de decizie, nu au absolut nimic cu ortodoxia si cu Dumnezeu. Degeaba ne certam noi pe forum si luam partea unora sau altora. Cand armele vorbesc, ingerii plang!!! Poate de aceea au aparut pe toate site-urile cum de ceva vreme in foarte multe biserici din Rusia plang icoanele...

In primul rand Armata Rosie nu era "armata ortodoxa", aia erau oameni de pe tot cuprinsul imperiului, unii probabil erau si musulmani, in mare cam toti erau indoctrinati si probabil atei.

Si cum ai zis si tu, si conducerea Statului roman din acele vremuri, numai bine n-a facut tarii si romanului de rand.

La fel, nu poti spune ca Stalin e tot una cu Putin.

La ora actuala ceea ce putem sti cu certitudine este ca nu Putin cauta razboiul ci occidentul are o gandire profund viciata iar democratia este doar o perdea pentru un nou tip de dictatura.

Cum poti aplauda rasturnarea unui guvern legitim ales, prin miscari de strada violente si proclama ca asta e "vointa poporului"?


Dar este exact ce a facut si Europa si SUA, au binecuvantat un rau evident.


Exact asta este radacina raului si cauza conflictului actual, trecand peste discutii inutile despre cine ar fi autorul real al acelor "miscari populare" dupa modelul care il stim si a facuta atatea victime si a lasat in urma guvernari dezastruoase, la noi in '89 si in ultimii ani prin statele arabe.

De ce au facut asta, nu e greu de ghicit, dpdv economic Ucraina nu reprezinta cine stie ce interes, dar geopolitic si militar da.

Asta inseamna un pas mai aproape de Rusia, o pozite mai buna in eventualitatea unui razboi pentru ca de fapt si de drept asta se si incearca.

Au avut controlul asupra Rusiei atunci cand au determinat destramarea URSS dar se pare ca intre timp l-au pierdut si il vor inapoi.

Si cu metoda "revolutiei populare" se pare ca la rusi nu prea merge, singura modalitate prin care vor putea obtine asta este un razboi direct.

Si binenteles, intre timp, cei care controleaza media la noi, vor incerca sa convinga populatia ca Putin este o problema, ca e noul Hitler, ca va declansa razboaie apocaliptice, ca e o misiune nobila sa fie oprit si toti romanii sa se inroleze in aceasta misiune nobila.

Numai ca e o munca cam grea, acum oamenii nu prea mai au chef sa moara pentru ca asa li se spune de sus, intre timp au realizat ca razboaiele astea nu-i privesc personal de nici o culoare.

Partea nasoala e ca cei de la putere sunt corupti iar cei de jos sunt docili, si daca Occidentul va cere carne de tun romaneasca, vom exporta masiv.

Si culmea ironiei, ca de obicei, pe urma vom plati si daune de razboi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.02.2015 at 10:21:26.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.02.2015, 12:51:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Matei 22: 15-22
La fix merge!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.02.2015, 13:02:34
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Eu cred ca nici Obama nici Putin nu isi doresc acum un nou razboi mondial. Nu stiu daca va fi, nu sunt profet ca sa stiu. De asemenea cred ca nu este vina americanilor pentru situatia din Ucraina, desi nu am nici o simpatie pentru licurici. Nu putem spune ca cei care au iesit in strada sa-l dea jos pe Iuscenco au dat o lovitura de stat, pentru acelasi motiv pentru care nici cei care au iesit sa-l dea jos pe Basescu nu au dat o lovitura de stat. Argumentul ca Iuscenco fusese ales nu tine, fiindca si Basescu fusese ales, si cu toate astea lumea a ajuns sa nu-l mai suporte. Ca occidentul s-a comportat duplicitar, fiindca pe Basescu l-a sustinut, iar pe Iuscenco nu, asta e alta problema. Nimeni nu neaga comportamentul duplicitar al americanilor si al UE. Dar de aici pana la a spune ca occidentul isi doreste un razboi cu Rusia e cale lunga. Cred ca nici Putin nu vrea razboi, asta e clar.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.02.2015, 13:49:31
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Eu cred ca nici Obama nici Putin nu isi doresc acum un nou razboi mondial. Nu stiu daca va fi, nu sunt profet ca sa stiu. De asemenea cred ca nu este vina americanilor pentru situatia din Ucraina, desi nu am nici o simpatie pentru licurici. Nu putem spune ca cei care au iesit in strada sa-l dea jos pe Iuscenco au dat o lovitura de stat, pentru acelasi motiv pentru care nici cei care au iesit sa-l dea jos pe Basescu nu au dat o lovitura de stat. Argumentul ca Iuscenco fusese ales nu tine, fiindca si Basescu fusese ales, si cu toate astea lumea a ajuns sa nu-l mai suporte. Ca occidentul s-a comportat duplicitar, fiindca pe Basescu l-a sustinut, iar pe Iuscenco nu, asta e alta problema. Nimeni nu neaga comportamentul duplicitar al americanilor si al UE. Dar de aici pana la a spune ca occidentul isi doreste un razboi cu Rusia e cale lunga. Cred ca nici Putin nu vrea razboi, asta e clar.
Saracul Iuscenco ala, or fi vrut unii sa-l dea jos dar nu pe el l-au dat ci pe altul Ianukovici sau asa ceva. De asemenea depinde pe cine intrebi despre lovitura de stat. Basescu sustine ca pana si referendumul pentru demitere a fost o incercare de lovitura de stat - nu mai punem la socoteala ca si Marele Licurici i-a acordat tot sprijinul.
Deci pana la urma lovitura de stat e atunci cand ne spune SUA ca e lovitura de stat.
Reply With Quote
Răspunde