Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 26.10.2010, 00:21:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule Dragomir, din acesta si din alte posturi ale dumneavoastra remarc o tendinta de a acorda greutate dictonului "Tot inainte ! Ca inainte era mai bine !" :)
Se prea poate să aveți dreptate. Eu sunt tradiționalist. Iar tradiționaliștii, se știe, adesea suferă de un pic de paseism.

Citat:
1. D.p.d.v. medical, trebuie sa recunoastem ca ateii militanti (Dawkins & co.) au o oarecare dreptate cand sustin ca in vremurile de demult Dumnezeu manifesta o mult mai mare tendinta de a chema la El pe oameni, si in special pe copii; epoca moderna, cu vaccinuri, apa fiarta si vitamine pentru popor a mai remediat situatia;
Adevărul este că noi nu cunoaștem indicatorii de mortalitate pe grupe de vârste decât de la începutul epocii moderne, când a apărut știința statisticii, care ea însăși este o știință modernă. Există unele indicii care pot susține că mortalitatea infantilă era considerabil mai mare. Mici creșteri ale mortalității infantile duc la scăderi enorme ale indicatorului numit "speranța de viață". Are și statistica secretele ei: de aceea, când auzim că "după unele date, în Evul Mediu speranța de viață era de 36 de ani" trebuie să ciulim urechea și să întrebăm: 1) după care date, mai exact și 2) cât era mortalitatea infantilă.
Ceea ce știm este că mulți dintre oamenii înțelepți cu viața lor trăiau cam cât cei de azi, dacă nu mai mult. Platon a trăit până la adânci bătrâneți. Ca și magistrul său, Socrate, care era deja un bătrân în putere de 70 de ani când un plen format din 500 de cetățeni ai Atenei a stabilit că merită pedeapsa cu moartea. De asemenea, mulți dintre sfinții creștini au fost înzestrați cu longevitate. Iulian Filozoful este primul exemplu care îmi vine în minte.
În sfârșit, Biblia relatează că oamenii ajungeau frecvent la vârste care ni se par incredibile azi. Motiv pentru care mulți nici nu cred.

Citat:
2. Chiar d.p.d.v. politic, in Evul Mediu orice mirean crestin risca ca, la bunul plac al unui oarecare detinator al Cheii de Argint, sa fie bagat la racoare, unde, in asteptarea unei invinuiri formale care putea foarte bine sa intarzie pana la un termen nedeterminat, sa i se aplice varii tratamente dureroase de genul somnul pe podeaua de piatra uda sau stransul apendicelor la menghina;
Justiție a existat mereu, știți asta, doar sunteți de meserie. Ceea ce a existat în Evul Mediu a fost legiferarea torturii ca mijloc de anchetă. Azi nu mai este legiferată, ceea ce nu înseamnă că nu se mai practică. Sunt convins că, de fapt, și asta știți foarte bine. Acuma, în ceea ce privește întârzierea învinuirilor, nu am să vă spun decât că bunicul meu, preot ortodox, a făcut 4 ani și jumătate de pușcărie, fără să existe nici învinuire, nici proces. Pur și simplu, l-au luat din fața bisericii și l-au dus la închisoare. Asta se chema "închisoare administrativă". Referitor la tortură, cred că cel mai terifiant caz din istoria Europei, care l-ar face pe orice duce medieval să închidă ochii de oroare, a fost "lagărul de reeducare" de la Pitești, unde a ajuns o bună parte din tinerii legionari. Nici cu Aiudul, unde ajungeau preoții catolici și nu numai, nu mi-e rușine. În general, cel mai mizerabil secol în ceea ce privește ceea ce numim "drepturile omului" a fost secolul al XX-lea. Cele mai drăcești războaie, cel mai mare dispreț față de viață, cele mai teribile torturi, uriașe genociduri, abjecția dusă dincolo de limitele infraumanului. Epoca modernă a început oficial cu Revoluția Franceză, în care au fost omorâți prin înecare 100 000 de oameni în Lyon și împrejurimi. Față de genocidurile petrecute în secolul al XX-lea, a fost o chestie soft: asta înseamnă evoluția.

Citat:
In orice caz, daca aveti surse care sa fundamenteze opiniile dumneavoastra, va rog sa le impartasiti cu noi.
Pentru a înțelege mai bine marea derivă modernistă, optim este să începeți cu citirea cărții lui Renee Guenon: "Domnia cantității și spiritul vremii". A fost tradusă în română, în mai multe ediții.

Dintre autorii catolici, vi-l recomand în mod deosebit pe Dietrich von Hildebrand, cel pe care papa Ioan al XXIII-lea l-a numit "cel mai mare teolog al secolului". Absolut tot ceea ce a scris este răscolitor. Din păcate, nu am întâlnit ediții românești.

În al treilea rând, vi-l recomand pe mult mai cunoscutul și editatul G.K. Chesterton. Stilul spumos al lui nu diminuează, ci amplifică seriozitatea și consistența viziunii lui despre lume și viață.

Citat:
totusi, mi-e oarecum frica sa recunosc ca societatea moderna ar putea fi, in esenta ei, inferioara celei de acum cateva sute de ani....
Unul din înțelepții generației Criterion (parcă Țuțea ? Sau Eugen Ionescu ?) spunea așa: "dacă la 20 de ani nu ești de stânga, înseamnă că nu ai inimă. Dacă la 30 de ani nu ești de dreapta, înseamnă că nu ai cap". Dacă mie, acum 20 de ani, cineva mi-ar fi susținut teoria că lumea involuează neîncetat încă de la începuturile ei, nu numai că i-aș fi râs în față, ci l-aș fi socotit dezaxat. Azi nu mai gândesc deloc așa. Prejudecata progresului mi se pare cel mai curios tembelism și sunt revoltat că atâta vreme am putut să mă las înșelat de această prejudecată. Cu Biblia în mână, ani de zile nu am înțeles că între grădina Edenului de pe prima pagină și Armagheddonul de la sfârșit nu există nici un progres.

Și acuma, o constatare mică: suntem un picuț off-topic. Cu plăcere voi continua discuția pe un thread dedicat.

Cu frățietate creștină,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.10.2010 at 00:59:55.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 18.12.2010, 01:15:30
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Biserica ortodoxa

Eu cred ca horatiu nu sa exprimat clar la ce se refera , La Biserica ca Institutie sau la conducatori vremelnici care o conduc.
Eu sarman si ne priceput in ale mestesugi vorbele, spun numai atIt SFINTA SI INDUMNEZEITA BISERICA A CARUI CAP ETE H R I S T O S NO VA BIRUI NICI PORTILE iadului pentru ca a fost rascumparate cu jerta cruci MINTUITORULUI si INTEMEIETORULUI EI.
In ceia ce priveste clerul si Preotia Spune Sf. Ioan Iacob RomInul Hozevitul in traducerile si scrierile sale ; Cine esti tu ;care judeci pe sluga straina !" ,zice Sf. Apostol Pavel, StapInul care la pus in slujba , Acela Il va judeca, iar daca a cazut Elpoate sal faca sa stea ca este Dumnezeu si este puternic.
Clerici sInt si ei oameni neputinciosi iesiti din plamada lumi desarte. Ei n-au pogorIt din cer , nici n-au crescut intre Ingeri. Lumea de azi ia odrazlit, in lumea aceasta desarta au crescut, la scoala lumii au Invatat. Iar dupa ce au intrat In slujba Altarului , Lumea tot nui lasa in pace. Vermele lumesceste azi mai iute si mai stricator ca alta data el patrunde ca vIntul cel rau in toate partile . Vintul stricaciuni cu moda lui cea noua calatoresc azi ca gIndul. cele se se fac ori se vorbesc la capatul lumii In America , peste citeva clipe se fac cunoscute pIna si la copii cei mai micii de la corturi, altadata trebuia ani de zile ca sa vina o veste de acolo iar acum vine repede ca fulgrul. Si dupa cum merg vestile tot asa de repede merge si stricaciunea lumii.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 18.12.2010, 01:34:07
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow continuare

Preoti fiind In legatura cu lumea azi se vatama mai usor ca inainte. Datoriile lor sInt aceleasi ca la Inceput, Ins pedicile au sporit , duhul lumii s-a Inasprit si sa salbaticit. Stiinta a decalarat cel mai mare razboi si mai aprig In potriva vetii duhovniceste, iar lumea merge orbeste dupa stiinta , departInduse de Sf. Credinta StapInitorul viclean al veacului acesta arunca cele mai aprinse sageti Impotriva fetelor bisericesti, Lumea aceasta desarta, dupa ce otraveste duhul omenesc cu tot felul de amagiri , mai are pretentia s avad pe clerici sfintii de pe icoana , Insa de unde au vlastarit oare clerici ? nu din radacina Lumii ?????

Daca radacina ar fi mai de soi, atunci si vlastarele ar fi mai bune. Sarea care se scoate din mare , usor se topeste cInd da de umezeala. Preotii sunt sarea cea iesita din marea lumii si pentru ca vInturile lumestii sInt astazi mai rele si mai napraznice si mai patrunzatoare , pentru asta si sarea se topeste mai usor ca alta data si uneori chear se strica de tot.
Daca lumea este in veacul al optulea , preotii nu pot fi cei din vechime, toate se schimba dupa duhul vremii.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 18.12.2010, 01:52:56
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow cugtare

Or ce vina am cauta sa aducem pentru amorteala noastra ,nu putem sa ne Indreptam, Toti aproape cunoastem poruncile, si stim cum sa ne pazim SfInta Credinta toti aproape am Imbracat haina pocaintei, si am luat pe umeri jugul cel usor al Lui Hristos mergInd pe calea noului Testament. Nu Sint ca alta data prigoane, nu mai este robie iar pasi nostri se potignesc si nu sporim pe calea MIntuiri cu nimic.
Fratiile voastre de vom socoti bine bine vom vedea ca prcina potigneli sIntem noi Insine, Caci noi noi mergInd pe calea cea strimta a cruci nu luam seama la mersul picioarelor noastre, ci cautam la picioarele altora , vreau sa spun ca lasam pacatele noastre uitate si cautam la pacatele sraine,Si nu numai ca luam seama la cele straine dar ne si grabim de le aratam si altora si le si judecam.
"" Nu judecati si nu veti fi jdecati spune Domnul In Sf. Evanghelie, iar noi judecam pe alti cu asprime si asteptam de sus mila.
Iartane Parinte cersc In Numele PreasfIntului Tau Fiu si nu ne pedepsi dupa multimea pacatelor si a far de legilor noastre amin amin amin



+++ +++ +++ `+++

Last edited by ioan_strainul; 18.12.2010 at 02:00:11.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 24.12.2010, 11:13:10
elde38 elde38 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru elde38
Implicit pace voua oameni buni!

pace tie!


In biblie in 1 Romani cu 23,24,25, vei gasi asemenea cuvinte;

23. Si au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricacios cu asemanarea chipului omului celui stricacios si al pasarilor si al celor cu patru picioare si al taratoarelor.

24. De aceea Dumnezeu i-a dat necuratiei, dupa poftele inimilor lor, ca sa-si pangareasca trupurile lor intre ei,

25. Ca unii care au schimbat adevarul lui Dumnezeu in minciuna si s-au inchinat si au slujit fapturii, in locul Facatorului, Care este binecuvantat in veci, amin!

deci lasa icoanele caci asa scrie in biblie.


sau in Psalmii 115 cu 3,4,5,6,7,8

Psalmul 115 cu 3,4,5,6,7,8, care zice:
3.Dar Dumnezeul nostru e in cer; in cer si pe pamant toate cate a voit a facut.
4.Idolii neamurilor sunt argint si aur, lucruri de maini omenesti:
5.Gura au si nu vor grai; ochi au si nu vor vedea;
6.Urechi au si nu vor auzi; nari au si nu vor mirosi;
7.Maini au si nu vor pipai; picioare au si nu vor umbla, nu vor glasui cu gatlejul lor.
8.Asemenea lor sa fie cei ce-i fac pe ei si toti cei ce se incred in ei.
inca te mai inchini la icoane?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 24.12.2010, 11:54:48
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elde38 Vezi mesajul
pace tie!


In biblie in 1 Romani cu 23,24,25, vei gasi asemenea cuvinte;

23. Si au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricacios cu asemanarea chipului omului celui stricacios si al pasarilor si al celor cu patru picioare si al taratoarelor.

24. De aceea Dumnezeu i-a dat necuratiei, dupa poftele inimilor lor, ca sa-si pangareasca trupurile lor intre ei,

25. Ca unii care au schimbat adevarul lui Dumnezeu in minciuna si s-au inchinat si au slujit fapturii, in locul Facatorului, Care este binecuvantat in veci, amin!

deci lasa icoanele caci asa scrie in biblie.


sau in Psalmii 115 cu 3,4,5,6,7,8

Psalmul 115 cu 3,4,5,6,7,8, care zice:
3.Dar Dumnezeul nostru e in cer; in cer si pe pamant toate cate a voit a facut.
4.Idolii neamurilor sunt argint si aur, lucruri de maini omenesti:
5.Gura au si nu vor grai; ochi au si nu vor vedea;
6.Urechi au si nu vor auzi; nari au si nu vor mirosi;
7.Maini au si nu vor pipai; picioare au si nu vor umbla, nu vor glasui cu gatlejul lor.
8.Asemenea lor sa fie cei ce-i fac pe ei si toti cei ce se incred in ei.
inca te mai inchini la icoane?
pace tie tulburator de ape si de liniste in ajunul Nasterii Domnului.Domnul sa te binecuvinteze si sa iti sporeasca visteria mintii.Amin.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 24.12.2010, 14:39:59
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Ratacirea omului

Citat:
În prealabil postat de elde38 Vezi mesajul
pace tie!


In biblie in 1 Romani cu 23,24,25, vei gasi asemenea cuvinte;

23. Si au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricacios cu asemanarea chipului omului celui stricacios si al pasarilor si al celor cu patru picioare si al taratoarelor.

24. De aceea Dumnezeu i-a dat necuratiei, dupa poftele inimilor lor, ca sa-si pangareasca trupurile lor intre ei,

25. Ca unii care au schimbat adevarul lui Dumnezeu in minciuna si s-au inchinat si au slujit fapturii, in locul Facatorului, Care este binecuvantat in veci, amin!

deci lasa icoanele caci asa scrie in biblie.


sau in Psalmii 115 cu 3,4,5,6,7,8

Psalmul 115 cu 3,4,5,6,7,8, care zice:
3.Dar Dumnezeul nostru e in cer; in cer si pe pamant toate cate a voit a facut.
4.Idolii neamurilor sunt argint si aur, lucruri de maini omenesti:
5.Gura au si nu vor grai; ochi au si nu vor vedea;
6.Urechi au si nu vor auzi; nari au si nu vor mirosi;
7.Maini au si nu vor pipai; picioare au si nu vor umbla, nu vor glasui cu gatlejul lor.
8.Asemenea lor sa fie cei ce-i fac pe ei si toti cei ce se incred in ei.
inca te mai inchini la icoane?
+ + + + + + + `+ + + + +
Tu cum vezi Icoanele cu Chipul Maici tale Cind te uiti la ele ca si idolatre?
Cum vrei sa arati Copiilor tai Chipul care tea fost drag si care tea purtat pe brate si tea alaptat la sInul Ei ?'' daca nu vei pastra Poze cu ea si cu tatal tau si cum Iti aduci aminte de ei daca nu Cind Intri In casa si vezi pe pereti Tabloul cu chipul lor blInd si luminos si parca spunInd roagate nencetat si pomenestene in rugaciunile tale . Ori nu este nevoie sa ne mai aducem aminte de cei care neau dat veata si prin care neam nascut in asat lume.
Nu ne Inchinam acelor obecte ce ne inchinam celor care sunt reprezentati de ele .
Reply With Quote
  #88  
Vechi 01.01.2011, 19:01:49
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Biserica anexa a puteri lumesti ?????m

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa nu poate si nici nu are motiv sa fie anexa a puterii politice.
+++ +++ +++ +++
Bine ai spus si eu spun si am mai spuso ca Biserica Lui Hristos nici portile iadului no vor biruio , Pentru ca este Biserica lui Hristos si el sa dat Pe Sine jertfa rascumparari ei pentru ia si pentru cei ce urmeza Lui nu lumii.
Insa pentru ca unii Inteleg sa se comporte ca si stapIni si se si sue pe trptele care nu Sunt ale lor ce ale ADEVARATULUI JUDECATOR si StapIn nu Inseam,na ca ei nu sunt slujile puterilor veacului acestuia si nu toti Insa sa nu exageram cInd spunem ca Biserica nu este supusa stapInitorilor acestui veac cofundInd Biserica cu acei care se erijaza In Urmasi Lui Hristos si ai Sf. Apostoli ai Lui HRISTOS.
Acestia au un scop ne Inteles De ei si de mai multi dintre noi pentru ca asa sunt vremurile , nu ma intelegti gresit nu sint decIt un Verme si un mare pacatos care ma tIrasc prin mcirla acstui veac , si caut sa fac binele Insa CInd ma trezesc din entuziasmul cu care ma avInt ma Intristez vazInd ca am facut un rau mai mare de cIt era , Nimeni nu are voie sa judece Biserica Lui Hristos DcIt EL care a creato si ia dat Fiinta , Insa pentru ca uni din care au jurat sa slujeasca LUI HRISTOS SI SFINTEI BISERICI,,LUI " si iubiri aproapelui, sunt asa cum sunt vor da socoteala In Fata Marelui Judecator Hristos, A nu se Intelege ca acestia sunt BISERICA ei sunt acei slujitori lumesti VINZATORI ai LUI HRISTOS SI AI BISERICI LUI mai rai ca IUDA, si vor rapunde de acestea la vremea cuvenita , asa ca ei sa nu se Erijeze In pastori turmei lui HRISTOS si ai Biserici ce mai bine sa se cerceteze si cIt mai este timp sa se Indrepte dupa porunca MIntuitorului ca timpul este la apus si la intuneric nu se pote omul spala ca nu se vede dac sa spalat bine su a mai ramas pe el murdarii si pacate lunestii :

PreasfInta Maica Roagal pe Domnul Milei pe care lai nascut sa se Indure de noi sa nu ne pedepseasca dupa multimea faradelegilor noastre si nici sa nu ne lase orfani de Pastorii Buni si Duhovnicesti care Urmeaza voi si Pruncilor Lui si slujesc dupa Adevar si dreptate In SF si INDUMNEZEITA BISERICA ORTODOXA cea drept maritoare amin amin amin
+++ +++ +++ +++

Last edited by ioan_strainul; 01.01.2011 at 19:08:08.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 28.09.2012, 10:59:45
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

............................

Last edited by Decebal; 15.12.2012 at 11:18:23.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
E prin Bucuresti vreo biserica cu moaste ale Sfantului Mc. Pantelimon? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 12 21.08.2011 15:53:15
Cum ar trebui sa mergem la Sfanta Biserica! alecsandru Tinuta in Biserica 35 26.07.2009 01:57:02
Sunt la capatul puterilor ana_theea Vrajitoria 29 29.06.2008 22:44:49