Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.01.2007, 23:06:29
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de maniucu
la ce se refera de fapt partea din apostolul care se citeste la cununie" femeia sa se teama de barbat"?
mie chiar nu-mi place cum suna si nu mi se pare corecta formularea. cum adica sa se teama? si de ce saraca femeie trebuie umilita peste tot?



dumnezeu sa ma ierte!
Sa citim tot ce se spune la Apostol si sa nu scoatem din context. Inainte de a zice "femeia sa se teama de barbat", Sf. Ap. Pavel spune "Barbatilor, iubiti-va femeile dupa cum si Hristos a iubit Biserica". Deci vedem legatura clara intre Hristos si Biserica, intre barbat si femeie. Iar daca ne dam seama ca barbatul e dator sa-si iubeasca femeia pana la a se jertfi pentru ea, precum Hristos a facut pentru Biserica, deja teama pe care trebuie sa o aiba femeia este vazuta intr-o alta lumina. Este asa cum explica cineva teama de Dumnezeu care conduce apoi la comuniunea cu Dumnezeu si la iubirea minunata fata de Creator.

Mie mi se pare mai greu ce i se cere barbatului decat femeii. Asa ca bine ca sunt femeie!!! :D

Elena
Asa este sora.Mie imi pare bine ca sunt barbat,ca pot ocroti si iubi femeia,pentru ca sunteti minunate intradevar,sunteti purtatoare si dadatoare de viata,de dragoste,frumos si gingasie,sunteti darul pe care ni l-a dat Dumnezeu,va iubim si merita sa ne dam viata pentru voi.:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.01.2007, 13:14:55
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

ce dragut!!!daca pui si in practica ceea ce ai zis,atunci ferice de cea de langa tine :)
nasul meu mereu o streseaza pe nasa cu formula"tu sa te pleci in toate":D cineva zicea la un moment dat ca daca dumnezeu vroia ca femeia sa-i fie "sclava" barbatului,o facea din calcai,nu din coasta ca sa-i fie alaturi.din pacate multi barbati se ascund in spatele unor texte biblice prost interpretate pentru a se purta cu sotia ca si cu o sclava.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.02.2007, 19:37:52
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara
Aceste cuvinte au fost spuse de Apostolul Pavel catre femeile crestine.Si nu este deloc vorba despre violenta, deoarece barbatii trebuie sa-si iubeasca femeile cum isi iubeste Hristos Biserica, ceea ce exclude orice urma de violenta. Familia crestina se bazeaze pe dragostea dintre cei doi soti, ceea ce ii face egali.
A fi cap femeii inseamna ca tot greul unei familii trebuie sa-l duca barbatul,chiar daca se consulta in toate problemele cu sotia lui.
Iar femeia trebuie sa se teama sa nu strice cu pretentiile (uneori exagerate) acest echilibru si buna intelegere.Doamne ajuta!
Da are dreptate Mioara ..asa cum se spune ca femeia trebuie sa se teama de barbat..la fel se spune ca barbatul sa-si iubeasca nevasta lui...iar una fara alta nu se poate tot acolo trebuie sa scrie uita-te mai bine, ..teama aici are un alt inteles este un fel de respect pentru sot{sotul crestin bineinteles nu unul pagan} asa cum si el la randul lui trebuie sa aiba respect pentru ea
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.02.2007, 19:51:56
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Par Arsenie Papacios spune"Daca barbatul e cap,femeia trebuie sa fie inima."Inima,recunoscuta de barbat in primul rând...zic eu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.02.2007, 20:58:51
mariablanca mariablanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu
chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda?
pasajul pe care tocmai l-ai citat conduce pe multi la o intelegre gresita a textului.normal ca femeia nu trebuie sa se teama de barbat ca de un stapan, ci se refera la faptul ca, femeia care a devenit una cu el prin taina casatoriei si prin mpreunarea trupeasca, trebuie sa aiba fata de sotul sau respect, intre ei totdeauna sa fie o conlucrare in orice directie ar merge.de asemenea barbatul sa fie fata de sotie iubitor, intelegator cu defectele si calitatile ei pentru ca asa a luat-o.fiecare trebuie sa se respecte si sa se sprijine, caci scopul lor acesta este:sa se iubeasca cu iubire sfanta, sa coopereze, iar in fine sa se mantuiasca.csatoria, nu trebuie receptata ca un jug in care cineva subjuga si altcineva se face cal de bataie.o adevarata familie crestina este aceea care il are ca model pe Hristos,iar avand un asemenea model nu cred, ca, acea familie va ajunge l despartire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare