Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 30.03.2021, 16:26:20
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Hristos nu apare la toti nebunii. Veronica nu e Apostoljl Pavel.

Nu compara revelatia cu toate nebuniile sectare.

Sectarii viseaza la nebunii si nu stiu ca sunt demonizati
Reply With Quote
  #132  
Vechi 30.03.2021, 16:28:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Hristos zice "cine nu asculta de voi nu asvulta de mine". Hristos transfera ascultarea Apostolilor si Bisericii.

Cand zici ca asvulti de Hrisros ce vrei sa zici: ca iti vorbeste Hrustis la ureche sau ca tot ce iti trece prin cap toate sectarismele voastre le acoperiti cu numele lui Hridtos si nebunia voastra o numiti ca fiind "de la Hristos"?
Reply With Quote
  #133  
Vechi 30.03.2021, 16:31:50
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Niciun om nu poate grai astfel de lucruri, atat de profunde si adevarate!
Tu vezi profunda si prostia aia cu pamantul plat.

Nu prea poti discerne ce e profund de ce e simplu nu prea ai abikitatea asta.

Nu e nimic profund doar vorbeste unul despre prostii apocaliptice. Are unul halucinatii si spune tezte morivationale.

Ce e profund ca dogma nu este motivational nu e nimic bun. E doar mesaj apocaliptic pentru prosti.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 30.03.2021, 16:38:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Smile

Citat:

Sectele nu cred in cele 7 Tr.Ap si nu intemeiaza manastiri unde se pazeste fecioria, saracia, ascultarea, credinta, umilinta, blandetea, smerenia si unde se cresc oameni spre sfintenie. Nicio secta nu poate scrie asa ceva!
Stai linistit ca fiecare secta are lista ei de nebuni. De trambite "calauzitoare".

Vor judecati si osanditi bor si suntei hulitiri si blasfemitori si tu pomenesti de "virtuti". Vorbeste diavolul de virtuti??
Reply With Quote
  #135  
Vechi 30.03.2021, 16:41:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Niciun om nu poate grai astfel de lucruri, atat de profunde si adevarate!
Tu vezi profunda si prostia aia cu pamantul plat.

Nu prea poti discerne ce e profund de ce e simplu nu prea ai abikitatea asta.

Ai o capacitate redusa de a discerne ai doar o misrica bnava care iti intuneca mintea.

Nu e nimic profund doar vorbeste unul despre prostii apocaliptice. Are unul halucinatii si spune tezte morivationale.

Ce e profund ca dogma nu este motivational nu e nimic bun. E doar mesaj apocaliptic pentru prosti.

Ia explica cu subiect si predicat cum va borbeste Hristos. Ca e doar vrajeala ce dai acolo
Reply With Quote
  #136  
Vechi 30.03.2021, 16:46:41
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Textul dat de voi este in numele lui Hristos si virbind de la.Hristos.

Cum poti spune prostii ca nu e de laHristos? Amice esti incoerent logic.

Ati semnat si ati voebit la.persoana I, in loculblui Hristos.

Care de la voi din secta il joaca pe Hristos in fiecare zi? Sau faceti asta prin rotatie? In fiecare Duminica unul devine Hristos si recita?

Aveti multi hristosi?


Si cum ajungeti hristosi, peste noapte va loveste ceva si dimineata recitati?

Si care e profetul care a recitat de la Hristos?

Aveti multi liberi prin curte pe la secta voastra? Au halate albe?
Reply With Quote
  #137  
Vechi 30.03.2021, 19:56:14
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
....
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
....
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
....
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
....
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
....
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
....
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
....
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
....
Ai nevoie de 8 postari consecutive ca sa scrii ceva?

Cand raspund o iau de unde am ramas. Tu cauti sa strici discutia.
Nu esti serios. Ce vrei de-fapt? Sa batjocuresti? Sa ma analizezi? Ai gresit firul de discutie. Aici vorbim serios despre cele 7 Tr.Ap!

O sa le iau in ordine dar opreste-te pana termin. Apoi posteaza o singura data. Altfel inseamna ca vrei sa strici, sa distrugi, vrei cu viclenie sa murdaresti si sa zapacesti cititorii.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #138  
Vechi 30.03.2021, 20:14:33
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Aburisrtica sectara.]
Nu te aburesc. Nu sunt sectar.
Afirmi si crezi ce afirmi. dreptul tau, parerea ta.

Citat:
Cum a vorbit Hristos in secta? Punctual.

Prin care individla ce ora, cum, cand? Unde?
Iisus-Cuvantul graieste de sus, de deasupra celor care aud, sufland Cuvantul prin Trambita. Cuvantul este apoi scris in Cartea Alba si postat pe site. Nu stiu sigur cum se intampla caci este o Taina, dar asa cred! E posibil! Asa a fost in vremea Vechiului Testament cand Dumnezeu graia proorocilor si acestia scriau carti pentru vremea respectiva, asa a fost cu sf. Ap. Pavel care a propovaduit Evanghelia sa fara sa fi fost ucenic asa ca ceilalti 12 ucenici.

Citat:
De fapt a scris un nebun din secta in numele lui Hristos.
Daca asa scriu nebunii atunci as vrea sa fiu si eu un astfel de nebun. Nu pot oricat m-as stradui. Nu cunosc Tainele, nu stiu sa destainuiesc si sa talmacesc Pildele, nu-s bun de invatator, de prooroc, nu stiu Adevarul, nu-s bland si smerit, n-am credinta, nu-s bun de nimic, eu recunosc ca un nnebun ca mine nu ar putea niciodata grai sau scrie astfel. Cum crezi ca as putea scrie atat de inaltator si de profund ca Iisus-Cuvantul ce vine impreuna cu sfintii? Cine crezi ca ar putea? Ai auzit astfel de predici la sfintii Apostoli? Ai auzit astfel de predici la sfinti, la prooroci, la arhierei, la patriarhi? A invatat vreodata cineva atat de frumos? Nimeni nu poate grai si scrie si invata astfel! Nimeni din Cer si de pe Pamant nu are atata Credinta si Har bun. Daca ai fi citit si ai fi inteles ce citesti ti-ai fi dat seama ca e sigur de la Dumnezeu! Ai fi crezut neindielnic.
Citat:
Apropo Hristos nu a scris predici in acest format. Te-ai prins?
M-am prins ca n-ai citit. Ai analizat ceva format si ai zis ca Hristos n-a scris predici in asa format. Pai Iisus acum 2000 de ani nu a scris decat pe nisip. Doar a predicat. Apostolii au scris Evangheliile mult mai tarziu in formatul pe care l-au crezut bun. Te-ai prins ca esti un pacalici? Nu exista vreun format cu care sa compari. Daca a ales Iisus-Cuvantul acest format inseamna ca acesta e formatul cel mai bun!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #139  
Vechi 30.03.2021, 20:24:10
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
Citat:
Eu care am citit afirm ca asa ceva nici sfintii nu-s in stare sa graiasca
Tu nu esti in stare sa vezi ca pamantul e rotund care e mare cat o zi de post. Si esti in stare sa vezi ce e de la Hristos?
Nu e glob pamantul, asta sustin doar stiintificii lumii in teoriile lor absurde. Daca am putu afirma o teorie cum nu gasesti la nimeni, perfect posibila si plauzibila, ar trebui sa-ti dai seama ca sunt in stare sa vad cu ochii mintii lucruri pe care tu nu ai cum sa le pricepi. Deci sunt in stare sa stiu daca e de la Hristos Cuvantul si toate cele 7Tr.Ap.


Citat:
:17
Ma bufneste rasul. Esti in teorii aburistice de nici pamantul nu esti in stare sa vezi cum este ce sa mai vorbim despre ceva din credinta.
Razi tu razi dar nu-i rasul tau. Teoria mea PacMan3D-nD e mai aproape de adevar decat orice teorie a lumii iar despre Credinta am tot dreptul sa ma pronunt si sa stiu ce cred.

Acum te distrezi de Trambite si de mine, cal care le sustin fara niciun interes, dar vine vremea cand va trebui sa lupti cu minciuna si pacatul. Atunci va fi mai greu caci acum te-ai pripit si te-ai hazardat sa judeci, sa osandesti, sa hulesti, sa batjocuresti. Pacatul ti-a notat toate cele cu care te va santaja si te va chinui. Va cere sufletul tau si ingerii nu vor putea sa te scape caci nu ai ascultat, te-ai laudat si te-ai ingamfat si nu te-ai putut opri din ispita. Ai toooot lovit la nesfarsit. Ma rog sa te ierte Dumnezeu. Eu nu te acuz!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #140  
Vechi 30.03.2021, 20:28:47
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Hristos nu apare la toti nebunii. Veronica nu e Apostoljl Pavel.

Nu compara revelatia cu toate nebuniile sectare.

Sectarii viseaza la nebunii si nu stiu ca sunt demonizati
Pai Saul din Tars devenit apostolul Pavel prigonea Biserica. Era in plina campanie de distrugere. Veronica era o orfana pe care a crescut-o Domnul Iisus si a pus-o sa-i faca Manastire la Vladimiresti. Nu se compara!

Veronica nu era sectara, nu era demonizata, era ortodoxa si cuminte.
A implinit porunca si a ridicat o manastire desi era saraca. Pentru asa ceva ai nevoie de multa Credinta! De foarte multa Credinta!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare