Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.07.2010, 22:18:17
brokeneagle brokeneagle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Mesaje: 9
Implicit Sugestie pentru un suflet

Recent am trecut prin tragedia de a-mi pierde preotul paroh, care slujea in parohie de mai bine de 20 de ani, cu care aveam o relatie oarecum prietenoasa. Durerea a fost indoita prin faptul ca ii datoram preotului o suma de bani, de care el nu stia, pe care am obtinut-o, fiind sincer, luandu-i din sacosa cu banii stransi de Craciun si de Boboteaza, cand am fost ajutor de preot si am umblat cu el pe la casele oamenilor.
Banii pe care i-am luat i-am estimat la 2 mil. (50 euro atunci, in 2006), dar as dori sa returnez mai mult (100 euro). Planuiam sa i-i returnez personal, la intoarcerea in tara, care va fi prin iulie-august anul acesta. Faptul ca a decedat intre timp m-a pus in fata unei dileme, cum pot sa ma revansez, fie si doar material, fata de acest om?
Stiu ca am citit intr-o carte a Parintelui Cleopa despre anumite slujbe pentru "Scoaterea sufletului din iad" sau ceva asemanator. Se refera doar la Parastase sau exista altceva special? As dori sa imi repar gresala, in vreun fel, platind vreo slujba sau facand vreo donatie in acest sens, cu suma pe care am specificat-o.
De asemenea, ma gandeam ca poate langa numele dumnealui as putea trece si alte doua nume, care apartin la doua persoane intr-o oarecare masura dragi mie, decedate, un coleg (prieten) si bunicul, decedat inainte de a ma naste. Ar fi permis sa ii trec si pe ei pe acatist, pomelnic sau ce imi veti recomanda d-voastra, sau ar trebui sa trec doar numele preotului?
Astept recomandarile d-voastra cu sufletul la gura.
Va multumesc,
Alexandru


P.S. Precizez ca sunt un student aflat la studii in strainatate, ma voi intoarce in tara in vara aceasta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.07.2010, 22:38:31
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ii poti trece pe toti in pomenlnic nu este nici o problema iar in legatura cu banii poti sa ii donezi bisericii,ca daca parintele ar mai fi trait ar fi investit banii in biserica.Cand furi de la un om il furi de la Dumnezeu.Deci trebuei sa ii dai inapoi adica bisericii apoi post rugaciune la care te spovedesti si te impartasesti
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.07.2010, 23:24:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Tocmai ce cumparasem o carte referitoare la aceasta sectiune si voiam sa postez aici cateva din lucrurile pe care le aflasem. Cartea se numeste "Priveghiul crestinesc", de Nicodim Mandita -
http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-c...,-protos..html. Imi pare rau ca nu o gasesc in format PDF.

Pe scurt, ce te intereseaza pe tine: cele 40 de liturghii scot sufletele din iad. Mergi la o manastire (nu biserica de mir, ci manastire, pentru ca acolo se slujeste in fiecare zi liturghia) si plateste 40 de liturghii pentru sufletele respectivilor (poti trece si vii si mortii acolo, dar ai grija ca banii pe care ii dai acolo sa fie curati, munciti, nu furati!). Iata aici un fragment privitor la rolul celor 40 de liturghii - http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleop...fliturghii.htm.
http://www.scribd.com/doc/2672974/pu...i-si-parastase.

Mai inainte de a face asta, eu te-as sfatui sa fii spovedit. Mergi la un parinte si spovedeste ceea ce ne-ai spus noua, pentru ca este un pacat cumplit a fura din banii Bisericii, e ca si cum ai fura din buzunarul lui Dumnezeu. Nu te judeca nimeni, nu stim de ce ai facut asta, dar iti spun asta ca sa constientizezi ca trebuie neaparat sa spovedesti pacatul, sa iti para rau de ceea ce ai facut si sa indeplinesti canonul pe care ti-l va da parintele la care te spovedesti, care iti va spune totodata cum sa procedezi pentru a inapoia acei bani.

Te poti ruga si tu personal, pentru iertarea pacatelor decedatilor tai, la Sf. Liturghie, in momentul in care se savarseste Sf. Jertfa, atunci cand preotul spune: "Pe Tine Te laudam, pe Tine bine te cuvantam", cand painea si vinul se transforma in Trupul si Sangele lui Hristos. De asemenea, poti face milostenii, poti da de pomana unor oameni saraci (atentie, nu rude sau prieteni! ideea milosteniei este ca acela care primeste pomana sa nu te rasplateasca pentru ceea ce ii dai, ci sa spuna o mica rugaciune pentru cel mort - "Dumnezeu sa il ierte!"), cu lumanare aprinsa, pomenind in gand sau cu voce tare numele decedatilor pentru care imparti si rugandu-i pe aceia sa raspunda: Dumnezeu sa ii ierte!"

Despre parastase poate va va ajuta asta:
http://www.scribd.com/doc/8627731/Ni...asele-Cuvenite.

Doamne ajuta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 11.07.2010 at 00:07:25.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.07.2010, 02:17:22
brokeneagle brokeneagle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Mesaje: 9
Implicit

prin urmare, ar fi recomandate urmatoarele :

1. merg sa ma spovedesc si il intreb pe parinte cum ar vedea dansul o rezolvare
2. merg la o manastire si platesc 40 de liturghii pentru cei trei morti de care am precizat
3. donez bisericii unde a slujit datoria pe care o aveam la dansul
4. Milostenie si pocainta

Este corect?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2010, 02:21:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de brokeneagle Vezi mesajul
prin urmare, ar fi recomandate urmatoarele :

1. merg sa ma spovedesc si il intreb pe parinte cum ar vedea dansul o rezolvare
2. merg la o manastire si platesc 40 de liturghii pentru cei trei morti de care am precizat
3. donez bisericii unde a slujit datoria pe care o aveam la dansul
4. Milostenie si pocainta

Este corect?
Foarte corect. Asa sa iti ajute Dumnezeu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.07.2010, 02:47:20
brokeneagle brokeneagle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Mesaje: 9
Implicit

Va multumesc mult, doar o ultima nelamurire:

Parintele Cleopa vorbea despre faptul ca daca pui pe cineva care a injurat de cele Sfinte la Sf. Liturghie, de exemplu, e pacat. Se referea in sensul de a nu pune pe cei atei, care au trait invrajbiti impotriva lui Dumnezeu, sau foarte foarte strict? Pentru ca in privinta asta am dubii, nu sunt sigur dar cred ca e posibil sa fii auzit din gura celor raposati si cuvinte mai putin placute. Bunicul saracu, nici macar nu stiu daca a apucat sa se impartaseasca pe patul pe moarte, a murit din cauza unui accident
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.07.2010, 20:19:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de brokeneagle Vezi mesajul
Va multumesc mult, doar o ultima nelamurire:

Parintele Cleopa vorbea despre faptul ca daca pui pe cineva care a injurat de cele Sfinte la Sf. Liturghie, de exemplu, e pacat. Se referea in sensul de a nu pune pe cei atei, care au trait invrajbiti impotriva lui Dumnezeu, sau foarte foarte strict? Pentru ca in privinta asta am dubii, nu sunt sigur dar cred ca e posibil sa fii auzit din gura celor raposati si cuvinte mai putin placute. Bunicul saracu, nici macar nu stiu daca a apucat sa se impartaseasca pe patul pe moarte, a murit din cauza unui accident
Se referea la cei vii. Nu avem voie sa ii trecem la liturghie pe cei necununati, pe cei care nu sunt ortodocsi si care sunt in pacate grele (aici se inscrie si luarea numelui Domnului in desert). Bine, unii ii trec si pe acestia, dar o fac pe seama lor. Pentru cei morti, stiu ca nu ii putem pe cei care s-au sinucis si pe cei care au murit in alta credinta, dar in rest... Pune-l pe bunic la liturghie, ca mare bine ii faci!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.07.2010, 20:24:34
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alexandru, vad ca pomenesti frecvent numele parintelui Cleopa. Nu cunosc posibilitatile tale, dar pana la urma nimic nu e prea mult pentru linistea sufletului tau...
Sfatul meu: cand te intorci in tara, mergi la Sihastrie si, dupa ce te vei reculege la mormantul celui care a fost duhovnicul Moldovei multi ani la rand, cauta-l pe parintele Ciprian. Nu-ti pregati nici un discurs inainte si nici o scuza. Inarmeaza-te cu rabdare ca de obicei este foarte multa lume care asteapta (40-60 de persoane cu mari probleme de constiinta - unii stau 5 minute, altii 20 altii 40, dupa caz). De-acolo n-ai sa iesi chiuind intr-un picior ci... eventual in hohot de plans, dar cu sufletul impacat si linistit.
Eu am ajuns la el ieri intr-un mod cu totul ciudat. Auzisem multe, dar abia acum pot spune ca parintele citeste in tine ca intr-o carte deschisa. El te dezleaga si-ti spune ce trebuie sa faci. N-o sa-ti fie usor dupa aceea, dar cine spune ca trebuie sa-i cautam numai pe cei care ne dau canoane usoare sau nu ne dau deloc.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.07.2010, 01:27:15
brokeneagle brokeneagle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Mesaje: 9
Implicit

va multumesc din suflet pentru sugestii si pareri, tuturor, dar cred ca ma voi tine de cele scrise mai sus. O sa incerc sa imi gasesc o Manastire din Judetul meu.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.10.2010, 16:16:08
nellule nellule is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2010
Mesaje: 3
Implicit

''Pe scurt, ce te intereseaza pe tine: cele 40 de liturghii scot sufletele din iad''


Oare nu va este frica de Dumnezeu sa afirmati asa ceva?Daca Dumnezeu pedepseste pe cineva pt vesnicie credeti ca El poate fi mituit ca apoi sa ii dea drumul.Va rataciti ca nu cunoasteti Biblia.Bogatul nemilostiv a putut fi scos de acolo?Pana acum BOR condamna Biserica Catolica pt aceasta erezie si acum este imbratisata si de BOR?

***Si, dupa cum oamenilor le este randuit sa moara o singura data, iar dupa aceea vine judecata, (Evr.9:27)

Vedeti ca dupa moarte omul este judecat si dupa cum a trait va fi rasplatit sau condamnat fara putere de izbavire ulterioara.

Matei 9:6

Dar, ca sa stiti ca Fiul omului are putere pe pamant sa ierte pacatele...


Unde scrie in Biblie ca mai e izbavire dupa moarte?Daca s-ar face slujbele pt toti mortii ortodocsi romani inseamna ca nu va exista nici un roman in iad,corect?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sugestie pentru vacanta dumneavoastra cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 149 13.03.2019 00:21:37
Sugestie camy_d Generalitati 45 29.11.2010 14:55:19
O rugaminte pentru voi din suflet cmihai Slujba inmormantarii 4 05.08.2010 07:32:29
Pentru Suflet danyel Resurse ortodoxe on-line 14 02.10.2009 17:56:56
o sugestie vali_sch Stiri, actualitati, anunturi 1 11.01.2008 21:15:58