Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2010, 03:05:20
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dl IIsus stia ca este fiul lui Dumnezeu?

Va rog sa imi iertati ignoranta si poate e o intrebare stupida ,insa eu doresc sa cunosc si stiu ca de la voi aflu multe informatii utile.In timpul vietii Domnului IIsus, Dansul a stiut de cand era mic ca este fiul lui Dumnezeu sau a aflat mai tarziu la maturitate sau cum a fost?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2010, 03:23:02
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Hristos are doua firi: cea omeneasca si cea dumnezeiasca. Daca nu ar fi stiut, ar contrazice-o pe ultima.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2010, 08:23:13
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Va rog sa imi iertati ignoranta si poate e o intrebare stupida ,insa eu doresc sa cunosc si stiu ca de la voi aflu multe informatii utile.In timpul vietii Domnului IIsus, Dansul a stiut de cand era mic ca este fiul lui Dumnezeu sau a aflat mai tarziu la maturitate sau cum a fost?
Cum sa nu stie din moment ce la facerea lumii Dumnezeu zice sa facem Om dupa chipulsi asemanarea noastra, iar in apocalipsa lui Ioan Cind se face strigare In cer cine sa duce sa mintuiasca lumea ,nu sa aflat nimeni vrednic decIt numai Mielul Lui Dumnezeu adica Hristos Iar mai aproape de ce intebi fratia ta Cind avea numai sapte ani si sa Intors din drum napoi la templul din Ierusalim si predica sau Talmacea Scripturile si toti se minunau de intelepciunea lui si de cunoasterea lui din cuvintul Proorocilor cInd sa Intors din drum Nascatoarea de Dumnezeu si Prea curata Maica cu dreptul Iosif si lau gasit la Templu cInd la intrebat de ne faci asta ce lea raspuns nu stiti ca eu trebia sa fiu in casa tatalui meu.

Bunul Dumnezeu sa ne lumineze pe toti cu lumina cunostintei lui si sa ne sfinteasca cu Darul Duhului Sfint sa ne curateasca si sa ne faca vase alese si placute Lui amin amin amin +++ +++ +++ +++
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.06.2010, 08:30:56
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Dar a acceptat Iisus limitarile inerente naturii umane ?

De exemplu, cate limbi stia sa vorbeasca El ?

Sunt discutii despre limbile pe care le cunoastea, opinii despre daca vorbea sau nu greaca.

Ori, in calitate de Dumnezeu, putem presupune ca daca ar fi vrut, ar fi putut vorbi si engleza. Sau ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.06.2010, 08:57:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dar a acceptat Iisus limitarile inerente naturii umane ?

De exemplu, cate limbi stia sa vorbeasca El ?

Sunt discutii despre limbile pe care le cunoastea, opinii despre daca vorbea sau nu greaca.

Ori, in calitate de Dumnezeu, putem presupune ca daca ar fi vrut, ar fi putut vorbi si engleza. Sau ?
"Cristos ca Dumnezeu nu a părăsit tronul și guvernarea lumii prin Încarnare" (Sursa: Denzinger 442)
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.06.2010, 12:15:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Da, stia.. Dupa cum zice in Luca, la varsta de 12 ani : "Nu stiati ca in ale Tatalui Meu trebuie sa fiu"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.06.2010, 16:42:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Da, stia.. Dupa cum zice in Luca, la varsta de 12 ani : "Nu stiati ca in ale Tatalui Meu trebuie sa fiu"
Da,dar asa toti spunem metaforic ca Dumnezeu este tatal nostru..Tatal nostru care esti in ceruri...
Chiar si triburile se refera la Dunmezeu ca la un tata..deci nu este concludent, iar episodul dialogului intre Sinedriu si Hristos pe tema asta se pare ca nu a avut loc niciodata deoarece evreii au confirmat ca CU SIGURANTA AR FI RAMAS inscrisa in istoria lor FOARTE BINE DOCUMENTATA (cea mai bine inregistrata din lumea antica), iar ei nu au absolut nici o inregistrare a acestui proces...ca sa nu mai vorbim ca nu au nici o inregistrare a existentei pamintene a lui Hristos.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.06.2010, 16:46:38
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da,dar asa toti spunem metaforic ca Dumnezeu este tatal nostru..Tatal nostru care esti in ceruri...
Chiar si triburile se refera la Dunmezeu ca la un tata..deci nu este concludent, iar episodul dialogului intre Sinedriu si Hristos pe tema asta se pare ca nu a avut loc niciodata deoarece evreii au confirmat ca CU SIGURANTA AR FI RAMAS inscrisa in istoria lor FOARTE BINE DOCUMENTATA (cea mai bine inregistrata din lumea antica), iar ei nu au absolut nici o inregistrare a acestui proces...ca sa nu mai vorbim ca nu au nici o inregistrare a existentei pamintene a lui Hristos.
Ba exista.

Unii, la un moment dat, au venit cu idea falsă că Isus nu a existat niciodată; că El a fost mai degrabă un caracter mitologic. Dar, astăzi existența lui Isus nu mai este dezbătută în cercurile cercetătorilor informați. Care este motivul? Există peste 39 de surse înafara Bibliei care atestă despre peste 100 de fapte cu privire la viața lui Isus, învățăturile, crucificarea și învierea Sa. Una din aceste surse externe este istoricul roman din primul secol, Flavius Iosifus. În scrierile sale, Iosifus confirmă că Irod cel Mare, Irod Antipa, Caiafa, Pontius Pilat, Ioan Botezătorul, Iacov „fratele lui Isus”, Felix, Festus și chiar Isus, au fost cu toții figuri istorice. Priviți la una din afirmațiile lui Iosifus despre Isus din Nazaret. Am ales în mod intenționat acest pasaj din textul arabic al scrierilor lui Iosifus numite Antiquities, capitolul 18:63-64, un text care este de neatacat de către majoritatea criticilor Bibliei.

Iosifus a scris: „În acest timp era un înțelept care se numea Isus. Conduita sa era bună și era cunoscut ca fiind un om virtuos. Și mulți oameni dintre evrei și alte națiuni au devenit ucenicii lui. Pilat l-a condamnat la moarte prin crucificare. Și cei care deveniseră ucenicii săi nu au abandonat ucenicia lui. Ei au dat vestea că el li s-a înfățișat după trei zile după crucificarea sa și că el era viu.” Acestea nu sunt cuvintele Bibliei sau ale unui creștin, ci ale unui istoric roman care scria înafara paginilor Scripturii. Iosifus nu a fost singurul glas. Au mai fost și alții:

A. Cornelius Tacitus (ca. A.D. 55 –120) un istoric roman care a scris prin anii 115 d.Cr. Chiar dacă nu era creștin, el a confirmat că Isus a trăit și că El era din Iudea, că a trăit în timpul domniei lui Tiberiu (14-37 d.Cr.) și că a fost executat de Pontius Pilat, care a guvernat provincia Iudeii între anii 26-36 d.Cr.)

B. Gaius Suetonius (secretarul șef al Împăratului Adrian (117 –138 d.Cr.)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.06.2010, 16:53:33
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Flavius Iosifus era evreu, nu roman :)

In plus, mai exista niste surse destul de bine documentate, scrise de evrei. Se numesc Evanghelii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.06.2010, 16:55:22
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Flavius Iosifus era evreu, nu roman :)

In plus, mai exista niste surse destul de bine documentate, scrise de evrei. Se numesc Evanghelii.
Sa nu uitam de Vechiul Testament. In Evanghelii tot ce scrie in VT se adevereste.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce este Isus fiul lui Dumnezeu? wassabi Generalitati 177 25.12.2013 23:05:33
A fost Iisus fiul lui Dumnezeu? cosmotech Generalitati 6 16.10.2011 19:25:44
Iisus Hristos=Fiul lui Dumnezeu? joshoo Generalitati 8 03.11.2010 13:02:11
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 22:07:54
FIUL, sau UNUL din fii lui Dumnezeu andreicozia Din Noul Testament 17 23.02.2010 22:25:31