Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.05.2009, 16:57:58
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Aici pot sa raspund si eu...in cazul nostru cu banii vaduvelor..cate 10 -20 lei pe care vin si ii dau lunar din pensia lor...cu banii unei femei care lucreaza in strainatate ca femeie de serviciu (menajera), cu banii unui batran care isi ia numai jumatate din medicamente, restul de bani il da la biserica...cu banii de buzunar ai unor elevi..se aduna si intr-un mod minunat as putea spune chiar reusim sa facem ceva...putini sunt oamenii cu stare care dau..si de obicei aceia asteapta si laude...in 4 ani am reusit sa aducem biserica de la stadiul de zid..la stadiul de sfintire care va fi in vara aceasta...primaria ajuta de obieci in anii cu campanie electorala, dintr-o ,,simpla coincidenta".. mai vin si de la familiixsx
Scuza-ma, dar esti naiva daca ai impresia ca se pot ridica atatea biserici cu banii de alocatie ai copiilor si cu banii de pensie ai bunicilor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.05.2009, 17:01:12
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Scuza-ma..poate sunt naiva dar cunosc situatia personal....nu am spus cum se construiesc TOATE bisericile..ci cum s-a construit biserica unde este sotul meu paroh...plus ca nu am niciun motiv sa mint sau sa infloresc situatia...dar daca nu crezi ca se intampla minuni...problema ta..
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.05.2009, 17:04:20
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eea din maruntis se construiesc bisericile care dainuiesc! Din banutul vaduvei, al sarmanului care-si rupe de la gura dar o face de buna voie!
Este o minune care se intimpla des sub ochii nostrii dar pe care nu dorim sa o vedem. Nu-i altceva decit "Inmultirea piinilor" cel credincios v-a putea intelege cuvintele mele.
Desigur mai da X sau Y o suma mare si este tamiiat in presa sau in fata parohiei (cu asta luindu-si plata aici pe pamint) dar cimentul care tine cladirea este banutul , muncit si dat cu buna voie.
Ma bucur de bucuria ta cind v-a fi sfintirea!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.05.2009, 18:01:29
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Scuza-ma..poate sunt naiva dar cunosc situatia personal....nu am spus cum se construiesc TOATE bisericile..ci cum s-a construit biserica unde este sotul meu paroh...plus ca nu am niciun motiv sa mint sau sa infloresc situatia...dar daca nu crezi ca se intampla minuni...problema ta..
Avand in vedere costurile unei biserici, numai printr-o mobilizare in masa a credinciosilor se poate strange suma intreaga din maruntis. Fara ajutor de la stat si de la diversi binevoitori instariti poti sta si zece ani sa strangi banii. Daca totusi se poate, atunci este mai degraba exceptia decat regula.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.05.2009, 19:14:01
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ma intreb si eu.
De unde aduna bani, caci e vorba de sume f.mari si nu cred ca au parohiile atatia bani, mai ales la tara?
Si in afara tarii oare cum s-ar putea face? Ajuta patriarhia cu ceva?
În orașul meu sunt câteva măicuțe (chiar sunt măicuțe sau surori de mănăstire)care cerșesc.Le știe toată lumea și le dă căci stau nemișcate în frig,în ploaie în vânt. Din întâmplare într-o după amiază am surprins pe preotul de la mănăstire lând de la măicuță sacoșa plină cu bani.I-am văztut urcându-se în mașina mănăstirii.Am discutat într-o zi cu una dintre ele și am întrebat-o de ce face aceasta.Mi-a spus că este sub ascultare.
Este și aceasta o sursă pe lângă banul văduvei....!!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.05.2009, 20:20:01
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
În orașul meu sunt câteva măicuțe (chiar sunt măicuțe sau surori de mănăstire)care cerșesc.Le știe toată lumea și le dă căci stau nemișcate în frig,în ploaie în vânt. Din întâmplare într-o după amiază am surprins pe preotul de la mănăstire lând de la măicuță sacoșa plină cu bani.I-am văztut urcându-se în mașina mănăstirii.Am discutat într-o zi cu una dintre ele și am întrebat-o de ce face aceasta.Mi-a spus că este sub ascultare.
Este și aceasta o sursă pe lângă banul văduvei....!!!
Din cate stiu strangerea de bani pentru biserici prin cersetorie a fost interzisa de BOR, pentru ca erau multi impostori care cereau bani pentru ridicarea unor constructii fictive, punand astfel BOR intr-o lumina proasta. Dar e posibil sa ma insel.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.05.2009, 22:05:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Din cate stiu strangerea de bani pentru biserici prin cersetorie a fost interzisa de BOR, pentru ca erau multi impostori care cereau bani pentru ridicarea unor constructii fictive, punand astfel BOR intr-o lumina proasta. Dar e posibil sa ma insel.
Te înșeli prin exprimare ( cerșetorie ) , prin gândire. Ești în înșelare , mare înșelare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.05.2009, 22:55:31
abwars's Avatar
abwars abwars is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

tatal meu este preot. si va spun k este adevarat ca din banul vaduvei faci mai mult decat din sacosa de ani de la nu stiu care patron...caci unde Dumnezeu vede gand bun vine El si ne ajuta cu cele folositoare.

spre exemplu un batran din parohia tatalui meu venea in fiecare luna la biserica si aducea intr'o batista un milion de lei vechi(100 ron)...si pleca luminat de la biserica, schimbat , plin de bucurie ca el a dat din putinul lui ceva pentru Biserica.si va spun ca are o pensie destul de mica.

acum ca sunt la seminar inteleg altfel toate vorbele tatalui meu...sincer va spun ca pierdea noptiile de grija pe care o purta pentru biserica. odata ajunsese de la suceava inapoi acasa si s'a suit pe schele la ora 2 noaptea sa vada ce au muncit oamenii cat timp fusese plecat...caci omului trebuie sa ii si arati unde s-au dus banii pe care ia daruit el...

numai prin rugaciunile Maicii Domnului a reusit sa termine o constructie asa de mare atat de rapid.caci se vede ca nu se puteau strange atati bani pentru aceasta daca inimile oamenilor nu erau deschise spre Dumnezeu, prin rugaciunile Maicii Sale.

un raspuns mai clar: "Cu noi este Dumnezeu intelegeti neamuri si va plecati."

nu trebuie Dumnezeu sa gandeasca ca noi , ci noi sa facem voia Lui
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.02.2010, 19:47:11
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abwars Vezi mesajul
tatal meu este preot. si va spun k este adevarat ca din banul vaduvei faci mai mult decat din sacosa de ani de la nu stiu care patron...caci unde Dumnezeu vede gand bun vine El si ne ajuta cu cele folositoare.

spre exemplu un batran din parohia tatalui meu venea in fiecare luna la biserica si aducea intr'o batista un milion de lei vechi(100 ron)...si pleca luminat de la biserica, schimbat , plin de bucurie ca el a dat din putinul lui ceva pentru Biserica.si va spun ca are o pensie destul de mica.

acum ca sunt la seminar inteleg altfel toate vorbele tatalui meu...sincer va spun ca pierdea noptiile de grija pe care o purta pentru biserica. odata ajunsese de la suceava inapoi acasa si s'a suit pe schele la ora 2 noaptea sa vada ce au muncit oamenii cat timp fusese plecat...caci omului trebuie sa ii si arati unde s-au dus banii pe care ia daruit el...

numai prin rugaciunile Maicii Domnului a reusit sa termine o constructie asa de mare atat de rapid.caci se vede ca nu se puteau strange atati bani pentru aceasta daca inimile oamenilor nu erau deschise spre Dumnezeu, prin rugaciunile Maicii Sale.

un raspuns mai clar: "Cu noi este Dumnezeu intelegeti neamuri si va plecati."

nu trebuie Dumnezeu sa gandeasca ca noi , ci noi sa facem voia Lui
Statul Roman,reprezentat de niste cretin din parlament da anual sume incredibile din bani publici pentru reparatii si constructii de noi biserici,desi sant mai multe decat necesar.Prin colectele publice si donatiile facute de prosti,(si din astia sant destui),se reuseste adunarea de alti bani care de obicei o cota parte ajunge in buzunarul popii sa-si faca si el o vila ca ,..are si el copii .Si uite asa prospera an de an sociatatea comerciala numita BOR..
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.02.2010, 20:13:34
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Multumesc Bisericii si tuturor preotilor pentru ceea ce fac

Ne-a binecuvantat Dumnezeu prin sansele pe care le avem de-a putea face bine. Sa poti da tu pentru CASA LUI, pentru locul în care îti cauti mantuirea si in care te rogi mereu sa fii iertata caci iar ai facut aceleasi nemernicii, pentru locul in care IL simti prezent, asta e o binecuvantare. Gandurile ca ce se intampla cu banii dupa sau ca cine si cum ii dramaluieste, astea fac parte din categoria gandurilor care se lupta cu oamenii sa-i impiedice sa faca bine.
Doamne ajuta-ne sa nu izbandeasca rautatea noastra!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
Preotii din tara, cu parohii minuscule bmd Preotul 46 24.02.2010 17:16:11
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14