Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 18.06.2011, 20:17:09
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Dar sa spui ca informatiile care tin de geologie / geografie tin de credinta, mi se pare o enormitate.
Nu a spus nimeni așa ceva. Anumite principii însă se intersectează.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #162  
Vechi 18.06.2011, 20:34:31
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Tocmai asta e problema, ca unele din informatiile care se spun ca sunt stiintifice de fapt nu sunt, ci doar ipoteze si teorii.
Ipoteza e un lucru, teoria e cu totul altul. Asta cand vorbim de stiinta.

Citat:
Iar daca mergi al originea acestor teorii vezi ca nu prea se sprijina pe nimic (ma refer la evolutionism).
Sper ca esti constient ca daca nu se sprijinea pe nimic, nu ajungea la stadiul de teorie, nu?

Citat:
Noi nu credem c apamantul are 6000 de ani, cred ca neoprotestantii spun asta. Noi credem ca sunt cam 7500 de ani de cand Adam a fost alungat din Rai.
Scuza-ma. O diferenta de 1500 de ani chiar conteaza, in fata celor 3,5 sau 4 miliarde de ani considerate varsta Pamantului de catre stiintele ale caror rezultate se incapataneaza sa se puna de acord pe tema asta:)

Citat:
Si eu am fost surprins sa gasesc o cronologie foare exacta in hronograf, data paralel din trei surse.
Se pare ca tratezi, din punct de vedere semantic, cu aceeasi lipsa de rigurozitate, si cuvantul "exact", la fel ca si "dovada".

Norocul nostru e ca acele calcule pe care se bazeaza avioanele care chiar zboara, medicamentele care ne vindeca si podurile care se incapataneaza sa suporte tone de masini chiar sunt exacte. Si stim asta, pentru ca sunt testate in fiecare zi.

"Dovezile" si calculele "exacte" de care vorbesti sunt crezute doar de cei care considera ca daca ei cred un lucru, el devine brusc real.
Toate ramurile crestinismului au "dovezi", si calcule la fel de "exacte". Avand in vedere ca folositi criterii total arbitrare (si puneti concluzia inainte, nu la urma, dar asta e alta poveste) si ca nu tot reusiti sa va puneti de acord, e clar ca ceva scartaie in evaluarea "dovezilor" si "exactitatea" calculelor.

Uite, simplu. Care sunt criteriile obiective arata ca respectivele calcule ortodoxe sunt mai "exacte" decat cele protestante?

Citat:
Nu a spus nimeni așa ceva.
Ba da, Calin a spus, ca lui i-ai si raspuns. Ia uite aici:

Citat:
E o atitudine dogmatică, până la urmă ține de credință, că milioanele de ani ale Terrei sunt așijderea și miliardele de ani ale Universului sunt "realmente reale".
Citat:
Anumite principii însă se intersectează.
Care? Pentru tine credinta (sau increderea) intr-un lucru pe care stiu ca il pot verifica empiric e acelasi lucru cu credinta in unicorni, zane, ingeri si zei?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 18.06.2011, 20:42:48
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
I
Ba da, Calin a spus, ca lui i-ai si raspuns. Ia uite aici:
bun și de unde ai scos tu cum că toate "informatiile care tin de geologie / geografie tin de credinta" ? Omul se referea la un anumit aspect, Hai să nu facem talmeș balmeș numai de dragul discuției.


Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
I
Care? Pentru tine credinta (sau increderea) intr-un lucru pe care stiu ca il pot verifica empiric e acelasi lucru cu credinta in unicorni, zane, ingeri si zei?
konijiro e târziu și sincer sunt cam băut, spune ceva cât de cât logic pe care creierașul meu limitat să-l poată procesa
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)

Last edited by Delirul; 18.06.2011 at 20:45:46.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 19.06.2011, 12:18:13
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
konijiro e târziu și sincer sunt cam băut, spune ceva cât de cât logic pe care creierașul meu limitat să-l poată procesa
Acum esti treaz? :) Ce nu ai inteles din ce am scris, mai exact?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 19.06.2011, 23:53:44
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Sunt curios cati dintre cei care au "contribuit" la aceasta discutie chiar stiu ceva despre geologie, biologie si/sau fizica ca sa poata sustine ca "nu exista dovezi" pentru teoriile care voi le respingeti din pura ignoranta. Dovezi sunt prea multe ca sa fie mentionate, altfel nu ar putea fi acceptate stiintific toate aceste teorii. In cazul varstei universului, daca nu ar fi adevarate teoriile folosite pentru a calcula acea varsta majoritatea tehnologiei moderne, cum ar fi internetul si computerele folosite de voi in acest moment, ar fi imposibile.

Sincer mor putin inauntru de fiecare data cand intru pe acest forum si vad ca exista si in tara asta militanti pentru ignoranta.

Daca intradevar este cineva aici interesat sa vada o scurta trecere in revista a dovezilor pentru evolutie si de ce creationismul este fals va recomand aceasta serie de videouri: http://www.youtube.com/user/AronRa#g/c/126AFB53A6F002CC Insa ma indoiesc ca va fi cineva cu adevarat interesat. Sunt sigur ca ori voi fi ignorat, ori veti considera faptu ca nu puteti intelege o dovada irefutabila a invaliditatii acestor fapte.
__________________
Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Resurse anti-evolutioniste bin000 Resurse ortodoxe on-line 3 16.06.2013 11:06:53
Stop indoctrinarii religioase in scoli! Bogdan N Generalitati 12 02.06.2011 01:18:54
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
Campania "Stop indoctrinarii religioase in scoli!" horatiu.miron Generalitati 380 17.02.2011 12:39:54