Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1051  
Vechi 01.09.2014, 14:45:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu socoti drept un lucru de mică însemnătate împlinirea unei pofte ce pare de cea mai mică însemnătate: fiecare împlinire a poftei lasă negreșit o anumită întipărire în suflet, ce poate fi uneori foarte puternică, și sluji ca început al unui obicei vătămător. Oare știa cartoforul, atunci când s-a atins pentru prima oară de cărți, că jocul va fi patima lui ? Oare știa cel supus patimii beției, atunci când a băut prima votcă, știa că începe să se sinucidă ? Că așa numesc eu acest obicei nefericit, ce pierde atât sufletul, cât și trupul.
Sfântul Ignatie Briancianinov, "Cuvinte către cei care vor să se mântuiască"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1052  
Vechi 02.09.2014, 11:46:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Nedumeriri...

Rasfoiam acest fir si am dat peste o discutie legata de Sf. Ioan Botezatorul si Iisus.
Mai intai intrebarea mea:

1. Avea si Sf. Ioan Botezatorul ucenici? Nu scrie ca era singuratic, in pustie?

2. Pentru Mirela - Exact nu stiu la ce va referiti in discutia aceea (tu si ceilalti), dar (va) intrebati daca Ioan Botezatorul il stia pe Iisus de dianinte de Botez.
Eu nu stiu bine si multe, dar stiu ca atunci cand mamele lor s-au intalnit si ei erau in pantecele lor, Ioan l-a recunoscut pe varul sau si a sarit de bucurie sa-l vada.
Intrebarea mai corecta era poate, daca stia ca el este cel trimis de Dumnezeu. Si aici ma gandesc eu ca au fost multi care il stiau cumva. Cred ca si Ioan era inzestrat de Dumnezeu cu anumite puteri de clarviziune si profetie si din vorbele lui la Botez rezulta ca Il stia.

@Cristi - referitor la citatul pus in mesajul de mai sus.
Este o confuzie la mijloc: jocurile de noroc (inclusiv de carti), alcoolismul, fumatul, sunt patimi. Si sunt rele
Pofta este altceva.
A-ti implini o pofta este altceva. De cele mai multe ori nu este ceva rau, ba dimpotriva.
A-ti dori si a-ti implini dorinta/placerea/pofta de a manca o ciocolata, o prajitura, a cumpara o carte sau un lucru (util), de a vedea un spectacol este ceva care nu dauneaza, ci mai degraba face bine.
Fara aceste mici placeri n-am mai avea de ce trai si am cadea in depresie.
As adauga aici si dorinta arzatoare de a avea o familie, copii, de a iubi pe cineva.
Cand nu mai ai placere de nimic esti deja in depresie, esti bolnav si este grav.

Si mi-a placut mult aceasta pilda:
"Unul dintre călugării ruși de la Mănăstirea "Sfântul Pantelimon", puțin contrariat de faptul că Siluan Athonitul era un monah simplu și neînvățat, a întrebat bibliotecarul lavrei: "De ce oare se duc atâția oameni la el? Mi se pare că nu citește totuși nimic". Bibliotecarul i-a răspuns: "Nu citește nimic, dar face totul, pe când ceilalți citesc totul, dar nu fac nimic"."

(Se potriveste multora...).
Dar eu mai spun ceva: nici una din extreme nu este buna.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 02.09.2014 at 11:53:05.
Reply With Quote
  #1053  
Vechi 02.09.2014, 20:35:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Pentru Mirela - Exact nu stiu la ce va referiti in discutia aceea (tu si ceilalti), dar (va) intrebati daca Ioan Botezatorul il stia pe Iisus de dianinte de Botez.
Eu nu stiu bine si multe, dar stiu ca atunci cand mamele lor s-au intalnit si ei erau in pantecele lor, Ioan l-a recunoscut pe varul sau si a sarit de bucurie sa-l vada.
Intrebarea mai corecta era poate, daca stia ca el este cel trimis de Dumnezeu. Si aici ma gandesc eu ca au fost multi care il stiau cumva. Cred ca si Ioan era inzestrat de Dumnezeu cu anumite puteri de clarviziune si profetie si din vorbele lui la Botez rezulta ca Il stia.
Draga Sophia, discutia despre Ioan Botezatorul a fost mutata aici : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17284
Reply With Quote
  #1054  
Vechi 23.09.2014, 07:22:31
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Reply With Quote
  #1055  
Vechi 26.09.2014, 23:34:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Avva Matoes a zis: „Trei bătrâni s-au dus la avva Pafnutie, numit Kefala, ca să-i ceară un cuvânt. Bătrânul le-a zis: «Ce vreți să vă spun, un cuvânt trupesc sau duhovnicesc?». Ei zic: «Duhovnicesc». Bătrânul zice: «Mergeți și iubiți chinul mai mult decât odihna, disprețul mai mult decât lauda și dăruiți mai mult decât luați»“.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1056  
Vechi 29.09.2014, 01:18:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Din când în când, de actualitate.
Attached Images
File Type: jpg languages.jpg (57,0 KB, 4 views)
Reply With Quote
  #1057  
Vechi 29.09.2014, 01:47:11
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si mi-a placut mult aceasta pilda:
"Unul dintre călugării rus™i de la Mănăstirea "Sfântul Pantelimon", put›in contrariat de faptul că Siluan Athonitul era un monah simplu s™i neînvăt›at, a întrebat bibliotecarul lavrei: "De ce oare se duc atât›ia oameni la el? Mi se pare că nu cites™te totus™i nimic". Bibliotecarul i-a răspuns: "Nu cites™te nimic, dar face totul, pe când ceilalt›i citesc totul, dar nu fac nimic"."

(Se potriveste multora...).
Dar eu mai spun ceva: nici una din extreme nu este buna.
Și mie mi-a plăcut mult pilda.
Reply With Quote
  #1058  
Vechi 29.09.2014, 08:19:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Smerenia îl face pe om fiu al lui Dumnezeu.

Fără smerenie nicio lucrare nu împrăstie mireasmă. E ca si când am spune: nicio mâncare nu este gustoasă dacă nu pui sare. Dacă nu pui smerenie în lucrarea ta, mică sau mare, nu are niciun sens. Nici gust, nici bună-mireasmă, nici frumusețe, pentru că nu are în ea conținuturile potrivite, care vindecă.

Căci mândria este otravă, distruge totul, orice conținut de folos ar cuprinde sufletul, îl otrăveste, îl anulează definitiv. Vedem lucrări mari ale oamenilor care, neavând smerenie în ele, sunt nefolositoare. Dumnezeu le respinge pe toate.

Fără să ai mândrie, nu-l poți judeca pe om. Smerenia este aceea care îl scapă pe om. De aceea si părinții zic: faptele lipsite de smerenie nu-l fac pe om fiu al lui Dumnezeu; însă smerenia fără fapte îl face pe om fiu al lui Dumnezeu.

(Părintele Efrem Athonitul, Despre credință și mântuire, Ed. Bunavestire, Galați, 2003, p. 21).
Reply With Quote
  #1059  
Vechi 29.09.2014, 08:58:03
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

"Omul care-i osândește pe alții seamănă cu oglinda care-i reflectă pe toți în ea, dar pe sine nu se vede".

Sf. Dimitrie al Rostovului
Reply With Quote
  #1060  
Vechi 29.09.2014, 12:55:03
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit De la Părintele Sofronie Saharov

"Având gânduri bune pentru ceilalți, veți putea vedea în orice persoană pe care o veți întâlni o ființă scumpă. În schimb, având gânduri urâte, fața voastră, energiile voastre psihice vă vor irosi relațiile și vă vor afecta anturajul. Când harul este cu tine, nu mai vezi defectele altora; nu mai vezi decât suferințele și dragostea pentru frați"
( Părintele Sofronie Saharov)
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03