Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #931  
Vechi 28.04.2015, 16:21:58
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu este nici o exagerare, este o problema medicala :)
Matei ,cap.5 versetul 22
Stii ca vorbind asa cuiva poti sa il faci sa deznadajduiasca ?
  #932  
Vechi 28.04.2015, 16:32:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu, il poti (eventual) face sa caute ajutor.

Desi cazurile de genul asta refuza din start sa constientizeze o eventuala problema medicala, vor victimiza, etc.

Cum a spus si Mihai, nu e o rautate, e o constatare la rece.

E ridicol sa te enervezi pe un personaj virtual care practic nu te-a atins cu nimic.

In plus, cand devine limpede ca problema e de natura medicala, nu poate sa-ti inspire decat mila.

Alta e cazul cand omul este totusi intreg la minte dar sufera de parere de sine la care tine cu dintii, ascuzandu-se ca sectarul in spatele Sf. Scripturi si a Sf. Parinti, ca un sectar ordinar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.04.2015 at 16:58:20.
  #933  
Vechi 28.04.2015, 16:37:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Frumoasa marturisire Igor,despre ortodoxie
Intleg ca in adancul tau sunt nuante mai adanci,ca nu simplu bulletin de ortodox mantuieste ,asa cum uneori lasi sa se inteleaga.
Don't feed the trol.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #934  
Vechi 28.04.2015, 16:54:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
ereticului ecumenist Alin B.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frate rătăcit, fiu risipitor,
Citat:
Iar în general, personal, mă limitez însă a ignora adesea, nu mereu, oamenii neputincioși duhovnicește, care nu e nevoie să îi cataloghez, să îi etichetez, să îi judec
Topic cu ipocrizia zilei avem?

Citat:
De asemenea, personal, mă limitez, pe mai departe, prin citate scripturistice (...) să chem la mântuire, pe cei care conform celor citate, sunt departe de ea.
Aham, ia-te de mana cu colegul adventist, si el (sustine ca) face acelasi lucru.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #935  
Vechi 28.04.2015, 17:07:39
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E ridicol sa te enervezi pe un personaj virtual care practic nu te-a atins cu nimic.
Excelent spus.

În rest, te iert, frate rătăcit, iartă-mă și tu, și Dumnezeu să te ierte, fiindcă cu adevărat nu știi ce faci, Dumnezeu să-ți ajute să ieși din orice erezie, pe tine și pe toți ereticii, ca să poți să te mântui și tu și ei, altfel nu veți intra în Împărăția Cerurilor și asta n-am spus-o eu.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #936  
Vechi 28.04.2015, 17:19:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dumnezeu să-ți ajute să ieși din orice erezie, pe tine și pe toți ereticii, ca să poți să te mântui și tu și ei, altfel nu veți intra în Împărăția Cerurilor și asta n-am spus-o eu.
Exact, n-ai spus-o tu ca EU sunt eretic, a spus-o duhul lui dumnezeu care graieste prin tine.

P.S. scrierea cu litera mica nu e intamplatoare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.04.2015 at 17:21:09.
  #937  
Vechi 28.04.2015, 17:39:41
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exact, n-ai spus-o tu ca EU sunt eretic, a spus-o duhul lui dumnezeu care graieste prin tine.

P.S. scrierea cu litera mica nu e intamplatoare.
Doamne, Aline frate, tu chiar ești bolnav. Dragul meu frățior... te-aș ajuta, dar nu permiți niciun ajutor. Nici Dumnezeu nu ajută pe cei care resping orice ajutor de la Domnul. Dumnezeu să ne ierte. Cred că e mai bine ca de azi înainte să ignor orice mesaj de-al tău.

Îmi pare rău pentru tine. Rămâi cu bine.
Dumnezeu să ne vindece pe toți și să ne odihnească de orice tulburare.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.04.2015 at 17:41:53.
  #938  
Vechi 28.04.2015, 17:56:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Doamne, Aline frate, tu chiar ești bolnav. Dragul meu frățior... te-aș ajuta, dar nu permiți niciun ajutor.
Stii cum se zice: "doctore, mai intai vindeca-te pe tine".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #939  
Vechi 28.04.2015, 18:32:50
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stii cum se zice: "doctore, mai intai vindeca-te pe tine".
La fel aș putea să-ți și eu ție: vindecă-te pe tine. Ba încă sunt mai îndreptățit să-ți spun să te vindeci pe tine, fiindcă nu eu am fost primul care ți-am recomandat că ai nevoie de vindecare. Tu ai fost primul. Da, eu recunosc că am nevoie de vindecare, trupească și sufletească, ți-am mai spus. Dar tu recunoști? Și dacă recunoști, de ce tot spui la alții să se vindece și nu cauți tu vindecare?

Dar noi nu ne putem vindeca pe noi înșine, doar Ortodoxia vindecă, doar Biserica. Atât. Ea e singura care vindecă trupul și sufletul. Prin ea, Dumnezeu. Și niciodată înafara ei, Dumnezeu nu va vindeca pe cineva. Înafara ei, ceilalți, aduc boală.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.04.2015 at 18:39:17.
  #940  
Vechi 28.04.2015, 19:32:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
La fel aș putea să-ți și eu ție: vindecă-te pe tine. Ba încă sunt mai îndreptățit să-ți spun să te vindeci pe tine, fiindcă nu eu am fost primul care ți-am recomandat că ai nevoie de vindecare. Tu ai fost primul.
Eu nu m-am oferit "sa te ajut".
Ti-am zis sa cauti ajutor.
De specialitate.

Eu nu sunt de specialitate dar macar pot sa-mi dau seama cand cineva a aluncat rau tare in din sfera tulburarilor duhovnicesti in sfera patologiei medicale.
Ti-am zis-o de cand scriai ca si "Daniel".
Acelasi stil patetic viciat.

Dar acum mai mult ca niciodata ai aratat ca ai nevoie.

Citat:
Da, eu recunosc că am nevoie de vindecare, trupească și sufletească, ți-am mai spus.
(...)
Dar noi nu ne putem vindeca pe noi înșine, doar Ortodoxia vindecă, doar Biserica. Atât. Ea e singura care vindecă trupul și sufletul.
Si care e explicatiai n cazul tau?
Teoriile tale nu functioneaza in cazul tau, ori nu le folosesti, de asta am si zis sa mai cauti.

Apropo, ce se mai aude de duhovnicul care ti-a dat interdictie sa mai intri daca esti banat?
Ai cautat altul mai liberal sau l-ai convins ca e nevoie de aberatiile tale si sa te lase sa activezi in continuare?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis