Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.08.2010, 18:25:07
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Bun simț si intelegere

Putem să cădem, dacă se poate, de acord asupra unor reguli care să ne conducă spre îndepărtarea certurilor sau fricțiunilor dintre noi, să purtăm discuțiile echilibrat și fără acuzații și insulte, care, fiind noi cât de sfinți, ne îndepărtează și de Dumnezeu și de noi înșine și chiar de problemele discutate?

Uneori, deschizând site-ul din exterior în căutare de informații pe google, nu cred că ne face cinste că acest site are adresa www.crestinortodox.ro
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.08.2010, 18:31:56
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu, nu se poate!

niciodata nu o se se poata cadea de bun acord la asa ceva oricit de mult ar fi lucru asta dorit.
Singura solutie este ca administratia sa traseze "legile" si sa urmareasca respectarea lor. Asta cere f. multa munca si multi moderatori f. bine pregatiti teologic si f. echilibrati. De felul acestora eu cunosc maxim 1 sau 2 care sint f. rar pe forum (ma rog participa activ) si ca atare putin probabil ca sint dispusi sa faca moderatie (presupunind ca administratorul o doreste)
Asa ca 99,9% vom continua asa.
Metoda mea, da ignor celor care nu-ti sint de folos si fa pauze lungi in care nu mai dai pe aici!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2010, 18:44:32
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
niciodata nu o se se poata cadea de bun acord la asa ceva oricit de mult ar fi lucru asta dorit.
Singura solutie este ca administratia sa traseze "legile" si sa urmareasca respectarea lor.
Este demonstrat că regulile (legile) impuse, fără a fi asumate liber de ceilalți, nu au șanse de a fi respectate sau sunt respectate din teamă, ceea ce nu se numește respect ci frică de pedeapsă și unde nu este frică de pedeapsă, legea impusă nu are efect (cazul nostru).

Nu întâmplător am deschis acest topic, fiindcă știu din proprie experiență că niște reguli formulate de cei direct interesați să le respecte au mari șanse de izbândă. Nici nu știți ce receptivi sunt și până și copii când știu că au propus niște reguli și sunt respectate chiar de adulții din jur. Asta dă certitudinea responsabilității. Cu atât mai mult la adulți.

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Asta cere f. multa munca si multi moderatori f. bine pregatiti teologic si f. echilibrati. De felul acestora eu cunosc maxim 1 sau 2 care sint f. rar pe forum (ma rog participa activ) si ca atare putin probabil ca sint dispusi sa faca moderatie (presupunind ca administratorul o doreste)
Asa ca 99,9% vom continua asa.

Moderatori putem fi noi înșine, oricare dintre noi, dacă știm "să ne mușcăm limba" sau "să ridicăm repede mâinile de pe tastatură" când "ne vine" să spunem ceva rău la adresa cuiva.

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Metoda mea, da ignor celor care nu-ti sint de folos si fa pauze lungi in care nu mai dai pe aici!
Dar "ne rezolvă" într-un fel? Devenim mai calmi când ne întoarcem, dar mai înțelepți? E știut și știi la fel de bine ca mine că orice problemă se rezolvă în momentul apariției ei, o eventuală renunțare sau o eventuală perioadă de așteptare nu înseamnă neapărat "vindecare", ci revenirea cu alte forțe "de război" pe alte teme și tot așa la nesfârșit.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.08.2010, 18:57:55
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit prietene

eu nu doresc o discutie pe tema asta, mi-am spus doar parerea si crede-ma...e autorizata
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.08.2010, 19:11:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ok ! Bun simt, ca bun simt, dar eu nu inteleg de ce deschideti topicuri asa anapoda, mai este unul putin mai jos care face referire tot la bunul simt. Ca sa nu mai vorbim de interminabilele incadrari in spatiul repetat al spiciurilor celorlalti.
Eu cred ca bunul simt tine, intr-o oarecare masura, si de folosirea decenta a spatiului virtual caci, uneori mi se pare o dezordine totala sa vorbim la infinit despre aceleasi lucruri, sa deschidem topic-uri nemarginite si sa nu spunem mai nimic... pana la urma.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 24.08.2010 at 19:22:57.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.08.2010, 19:53:01
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ok ! Bun simt, ca bun simt, dar eu nu inteleg de ce deschideti topicuri asa anapoda, mai este unul putin mai jos care face referire tot la bunul simt. Ca sa nu mai vorbim de interminabilele incadrari in spatiul repetat al spiciurilor celorlalti.
Eu cred ca bunul simt tine, intr-o oarecare masura, si de folosirea decenta a spatiului virtual caci, uneori mi se pare o dezordine totala sa vorbim la infinit despre aceleasi lucruri, sa deschidem topic-uri nemarginite si sa nu spunem mai nimic... pana la urma.
Sunt de acord în totalitate cu ce ați spus. Iertare, dacă v-am supărat.
Și două reguli enunțate de dvs.:
1. Folosirea decentă a spațiului virtual , "căci, uneori, mi se pare o dezordine totală să vorbim la infinit despre aceleași lucruri."
2. Să nu deschidem topic-uri nemărginite: "sa nu spunem mai nimic... pana la urma."
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.08.2010, 19:59:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Sunt de acord în totalitate cu ce ați spus. Iertare, dacă v-am supărat.
Și două reguli enunțate de dvs.:
1. Folosirea decentă a spațiului virtual , "căci, uneori, mi se pare o dezordine totală să vorbim la infinit despre aceleași lucruri."
2. Să nu deschidem topic-uri nemărginite: "sa nu spunem mai nimic... pana la urma."
Imi cer si eu scuze fiindca m-am precipitat putin, de regula am ceva cu persoanele care incadreaza in spatiul in care-si expun opinia, si kilometri intregi din textele celorlalti, cand s-ar putea face, pur si simplu, referire la ideea acestora, ori, doar la numele lor. Aceasta tine de o oarecare disciplina, necesara chiar si intr-un spatiu virtual.
De fapt, nu am nimic cu persoanele respectiva, ci , doar cu aceasta atitudine de risipa care, uneori incomodeaza, inmultindu-se paginile fara folos.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.08.2010, 20:10:13
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
... kilometri intregi din textele celorlalti, cand s-ar putea face, pur si simplu, referire la ideea acestora, ori, doar la numele lor.

O.K., știu că n-ați avut nici o intenție rea, nu m-am supărat, dar cred cu sinceritate în ce am propus în topicul acesta nou.
Și aveți respectul meu, ați enunțat deja trei reguli de mult bun simț:
1. Folosirea decentă a spațiului virtual , "căci, uneori, mi se pare o dezordine totală să vorbim la infinit despre aceleași lucruri."
2. Să nu deschidem topic-uri nemărginite: "sa nu spunem mai nimic... pana la urma."
3. Să nu cităm întreg materialul postat de ceilalți, ci doar rândurile care fac referire directă la opinia pe care vrem s-o exprimăm. Putem să cităm doar numele autorului postării

P.S.:
Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
doar cu aceasta atitudine de risipa.
Și eu sunt împotriva risipei de resurse, chiar dacă sunt virtuale.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42