Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2011, 15:22:11
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Stop indoctrinarii evolutioniste din scoli

Paradoxal, oameni (n.b.: profesori) care nu cunosc realmente teoriile evoluției le predau cu nonșalanță fără a-și pune probleme reale cu privire la validitatea lor. Exemplu: geografia / geologia. Se vorbește despre existența erelor și perioadelor geologice ca despre un fapt de la sine înțeles, de acceptat, credibil, indubitabil și irefutabil, fără a se demonstra măcar o clipă elevilor de ce există acestea, din ce cauză trebuie să ne raportăm astfel la vârsta universului.

E o atitudine dogmatică, până la urmă ține de credință, că milioanele de ani ale Terrei sunt așijderea și miliardele de ani ale Universului sunt "realmente reale". Probe, dovezi pentru acestea există?

Crezi, nu crezi, tot aia e! Depinde ce crezi...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2011, 15:59:48
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Bun contra-atacul. Susțin ideea.

Din punct de vedere strict al învățăturilor Creaționism vs. minciună evoluționistă, recomand http://www.creationism.info.ro precum și http://thetruth.uv.ro/
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2011, 16:04:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

De acord, din cate stiu s-a mai scos din evolutionism de prin scoli. Dar tot a mai ramas.Daca e fara dovezi si argumente sa fie scos de tot. :))
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2011, 16:17:33
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Evoluționismul nu e scos din școli! Există ca paradigmă, există ca infrastructură a tuturor celorlalte cunoștințe asimilate prin intermediul altor discipline.

Predispoziția / presupoziția / axioma că universul e de miliarde de ani și pământul de milioane și erele geologice e un fapt care astăzi nu-l demonstrează (și nu consideră nimeni necesar) să o facă. E acceptat necondiționat! Trebuie să-l asimilezi dogmatic. Ce notă va lua un elev la geografie dacă-i va spune profesorului că ceea ce crede el despre miliarde și milioane de ani înseamnă, în fapt, mii de ani? Doi, trei sau vor fi chemați părinții la școală să-și îndrepte copilul spre consilierul / psihologul școlar? Și nu vorbesc degeaba...

Altfel spus, circulă cu ce marcă de mașină vrei, dar dacă drumul e cu gropi, mai contează automobilul? Contează ce vrei și ce crezi când pășești pe un drum evoluționist? Contează o oră de religie (creaționism) printre celelalte evoluționiste: biologie, geografie, română (umanism deșănțat de la Renaștere încoace), filosofie (de toate pentru toți și neaveniți) etc. Sau mai contează o oră de religie când personalitățile rock (atât au americanii să ofere, dpv al culturii, lumii!) înnegresc manualele de limba engleză?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 13.02.2011 at 16:19:35.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2011, 18:29:01
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Teoria evolutionismului este depasita...chit ca unii ar dori sa fie reala...
" Darwin a fost criticat si acuzat de lipsa credintei in Dumnezeu. Totusi, numerosi oameni de stiinta i-au acordat sprijinul lui Darwin si teoriei acestuia despre evolutia speciilor si selectia naturala.

Charles a dovedit ca numai trasaturile ereditare decid asupra schimbarilor speciilor si ca cele mai puternice gene sunt transmise urmasilor. Darwin a argumentat prin faptul ca lupta pentru supravietuire are loc nu numai intre specii, dar si in interiorul acestora, iar acest lucru asigura transmiterea urmasilor a celor mai bune trasaturi.

Acest fenomen a fost intitulat "the survival of the fittest", adica "supravietuirea celui mai bun". Totusi, lipsa anumitor notiuni de genetica din zilele noastre, precum "cromozom", legile lui Mendel si teoria ereditara a lui Morgan, l-au impiedicat pe Darwin sa explice toate aspectele teoriei sale. In schimb,a reusit sa explice, de ce, dupa opinia sa, omul provine din maimuta, teorie care nici pana azi nu a fost acceptata de creationisti si de conservatorii religiosi."

Este un aspect clar de limitare...chit ca daca am cauta la unii am zari alura comportamentala de cimpanzei(glumesc !)....Cred in CREATIONISM....si nimic nu-mi va clatina aceasta opinie! Iar in scoli ar trebui spus STOP predarii acestui concept STUPID!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2011, 18:34:05
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Profesoara de biologie mi-a spus ca teoria evolutionista nu se studiaza in scoala(liceu),doar se mentioneaza...si ca oricum,stalpii pe care se baza au fost daramati.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.02.2011, 18:40:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Profesoara de biologie mi-a spus ca teoria evolutionista nu se studiaza in scoala(liceu),doar se mentioneaza...si ca oricum,stalpii pe care se baza au fost daramati.
nu stiu la ce stalpi te referi.
stiu ca va place sa afirmati ca TE este depasita, daramata, expirata.
dar, sincer, nu am inteles pe ce va bazati.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.02.2011, 18:43:40
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu stiu la ce stalpi te referi.
stiu ca va place sa afirmati ca TE este depasita, daramata, expirata.
dar, sincer, nu am inteles pe ce va bazati.
Bun...sincer,nici eu nu stiu la ce se referea:)).
Iar teoria nu o cunosc intr-atat de bine in cat sa deduc singura.
Ce stiu este ca profesoara mi-a raspuns la intrebare(daca teoria se studiaza la liceu,adica daca o vom analiza la clasa),intre doua discutii.Iar dupa ce a terminat de rostit partea cu "stalpii"a inceput sa vorbeasca cu altcineva:)).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.02.2011, 18:59:32
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Unhappy

Teoria evolutionista nu poate sta in picioare fiindca se bazeaza tot pe speculatii, pe "mie mi se pare ca...", mai se vine cu cate o observatie stiintifica, dar care e tot o presupunere.
Omul se grabeste sa spuna ca stie, ca a inteles tot universul, si microuniversul, cu protoni atomi, si face tot felul de experimente.
Dar grabit fiind, nu are rabdarea sa stea sa inteleaga totul.
A sarit direct la atom, dar inca nu e capabil sa explice in totalitate o banala raceala, cum si de la ce se formeaza, stie, cunoaste dar doar in parte... caci nu a avut rabdarea sa aprofundeze.
La fel, omul cauta gauri negre, si extraterestrii, dar inca nu e capabil sa isi organizeze bine propria societate.
Se teme de asteroizi, cand defapt crizele economico-sociale sunt cele care ameninta viata noastra.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2011, 19:04:43
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit

Cat despre scoli, eu zic ca e bine sa aibe deschidere, sa predea de toate, dar sa li se spuna copiilor adevarul, anume ca acestea fac parte din gandirea omeneasca, sa li se explice clar cum de unde si de ce au aparut.
La fel si religia, trebuie construita pe exemple vii nu pe teorii. Caci copii invata teorii, dar daca nu au un suport real, fizic, de viata de traire, la varsta pubertatii, toate devin nule, cauzandu-i adanci probleme de personalitate.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Resurse anti-evolutioniste bin000 Resurse ortodoxe on-line 3 16.06.2013 11:06:53
Stop indoctrinarii religioase in scoli! Bogdan N Generalitati 12 02.06.2011 01:18:54
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
Campania "Stop indoctrinarii religioase in scoli!" horatiu.miron Generalitati 380 17.02.2011 12:39:54