Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 12.05.2009, 16:23:58
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" 6) Stand in Occident ca ortodoxa de atata vreme am avut prilejul sa ma intalnesc cu multi ortodocsi convertiti de la alta confesiune la ortodoxie. Mai ales ca am fost in parohii mixte, care foloseau limba tarii in care se aflau. Pot spune ca multi dintre ei nu ar fi ajuns ortodocsi daca nu ar fi exista dialoguri si intalniri ecumenice. Nu am cunoscut mai pe nimeni care sa se fi convertit citind textele dure impotriva altor confesiuni, fie ele si de la sfintii parinti noi si vechi. Or fi existand, nu zic ! Dar cred ca sunt rari. "

in schimb acesti " convertiti " au o " ortodoxie " bomba care va distruge ortodoxia reala din toata lumea ortodoxa ... acesti " convertiti " , falsi ortodocsi , raspndesc ecumenismul cu toate ereziile lui , si mai mult rau fac ortodoxiei decat bine ... mai bine era pentru ei sa fi ramasa in ereziile lor la ei acasa decat sa vina acuma si sa distruga ortodoxia adevarata ...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 12.05.2009, 16:29:46
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Si un ultim gand : daca din dragoste si din dorinta ca ei sa se faca ortodocsi le spunem astfel de lucruri aspre neortodocsilor sau le publicam pe situri publice, atunci as vrea sa va zic, din experienta mea (si am trait pana acum in 3 tari din vestul Europei), ca felul asta de discursuri nu ajuta occidentalii, care sunt obisnuiti cu alt fel de a vorbi. Aici in Occident mai mult musulmanii extremisti vorbesc in acest fel. Ei atunci ne trateaza de talibani si nu se mai uita a doua oara la noi. S-ar putea ca ei, citind astfel de lucruri, chiar sa piarda o sansa se a se interesa de ortodoxie. "

sa stea la ei acasa si sa ne lase pe noi in pace ; sfintii parinti nu pot fi numiti talibani , si cine chir numai aproba pe cei care ii numesc talibani pe sfintii parinti , deja nu mai este ortodox ci taliban ... deci , orice s-ar zice , ortodoxia nu tine de occident , nu tine de convertirea occidentului ci tine de sfintii parinti si de Dumnezeu ... daca ne tinem de EL si de sfinti vom vedea mantuirea , iar daca nu , vom merge impreuna cu occidentalii care socotesc pe sfinti drept talibani ; nu este ortodox acela care are asa parere despre sfinti ... deci , sa ne lase in pace cu ideologiile lor , si daca vor sa vina la ortodoxie foarte bine , dar sa vina smeriti si nu drept judecatori ai sfintilor parinti ... nu are nimeni dreptul sa judece pe sfinti ca fiind talibani ...
Reply With Quote
  #103  
Vechi 12.05.2009, 16:32:29
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Cat de traiere,ce sa mai spunem,parca doar exista,altfel nu-mi inchipui cum sa afisezi atata lectura fara sa o asociezi cu propria viata si cu propriile experiente,care,de fapt ne formeaza si ne evidentiaza considerentele.Ceea ce traim,ceea ce facem este concret,este edificator...ceea ce citim si vorbim este atat de vag,incat trebuie interpretat ca atare.
__________________
"

ce am spus eu din traire si experienta am spus , nu din imaginatie ... dar atata ca tu nu intelegi trairea mea , ca tu nu ai trairi din astea ...
Reply With Quote
  #104  
Vechi 12.05.2009, 16:43:08
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Jigniri si atac la persoana; incalcare de regulament. Pana cand repeti aceleasi si aceleasi lucruri?!? Cred ca e cazul sa intervina Adminul... "

nu ma deranjeaza ce zice ory despre mine ... parerea ei si o respect ; asta nu inseamna ca sunt si de acord cu ce crede ...

nu anatemizez io pe nimeni , ca io nu dau anateme ; eu doar am spus ca canonele prevad ca in cutare si cutare caz cazi sub afurisania bisericii ...

daca de exemplu eu nu as mai merge la biserica deloc nu as cadea sub afurisania ei ? fara sa fie nevoie deloc ca un preot sa vina personal la mine si sa imi comunice ca sunt afurisit ... as deveni anatema pur si simplu , ca as cadea sub incidenta prevederilor sf sinoade ecumenice ...

eu nu inventez acuma nici o anatema ; doiar am spus ce prevede pentru situatia cutare sinoadele ecumenice si cele locale ... e gresit sa faci cunoscuta situatia care oricum exista ? eu nu cred ca e ceva gresit in asta ...

pe dalai lama cine l-a dat anatema personal ? ce episcop sau preot sau ce sinod i-a zis lui dalai lama ca este anateme de la ortodoxie ? nici unul ... insa el este anatema de cand s-a nascut , deoarece nu s-a botezat ortodox ... deci , nu este necesar sa se faca aici un sinod ecumenic ca sa pronunte anatema asupra lui dalai lama sau a nu stiu carui budist oarecare , ca acela sa devina anatema ... ei sunt pur si simplu anatema , deoarece ereziile lor au fost anatemizate de sinoade ... asa si cu erezia ecumenismului , se afla DEJA sub anatemele sf sinoade ecumenice , si nu mai este nevoie de nici un sinod special pentru teoria ramurilor de exemplu ; iar a face cunoscuta situatia nu este nici un pacat , frate ! ce ? nu ai voie sa vorbesti despre anatemele care le-au prevazut sinoadele ? iauzi ce chestie !!! unde am invatat noi una ca asta ? un ortodox nu are voie sa vorbeasca despre faptul ca sinodul cutare a dat anatema cutare erezie ? opaaa ! cum sa nu aiba voie ... mai cititi pe ssf apostol pavel ce a zis el , mai cititi si canonele si pravila bisericeasca , daca vreit sa fiti ortodocsi ...
Reply With Quote
  #105  
Vechi 12.05.2009, 16:45:02
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Implicit

[quote=Fani71;136466]Dar tu ai citit ce a postat Eduardd mai sus si te-ai uitat in molitvelnic sa vezi cum se face slujba de primire, cu mirungere? Molitvelnicul e eretic?
La restul s-a mai raspuns.
De altfel Marius si-a gasit deja raspunsul, asa ca sa-l lasam in pace.[
Poate nu stii dar moliftelnicele editii incepand de la 2000-2001 sunt multe slujbe schimbate acolo tocmai sa nu supere alte confesiuni.Am citit si am auzit multi duhovnici chiar din cei cunoscuti ca nu vor sluji dupa acele moliftelnice si Biblii facute cu binecuvantarea Prea.Sfi.Bartolomeu Anania...acestea sunt editii ecumeniste.
Am o intrebare pentru tine,ca teolog ortodox ce esti.Stii ca in moliftelnicul mai vechi nu sunt sigur anul,cred prin 1974 este acolo slujba botezului(nu ca azi a mirungerii),trecerii de la catolici la ortodocsi care zice asa:"Te lepezi de Papa si de toate ratacirile lui?Ma lepad!
Ei ce zici?De ce s-a scos azi din moliftelnic acesta si multe altele?Iti raspund eu,ca sa nu deranjam celelalte confesiuni ...Dumnezeu sa te lumineze!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 12.05.2009, 16:45:44
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dar tu ai citit ce a postat Eduardd mai sus si te-ai uitat in molitvelnic sa vezi cum se face slujba de primire, cu mirungere? Molitvelnicul e eretic?
La restul s-a mai raspuns.
De altfel Marius si-a gasit deja raspunsul, asa ca sa-l lasam in pace.
Poate nu stii dar moliftelnicele editii incepand de la 2000-2001 sunt multe slujbe schimbate acolo tocmai sa nu supere alte confesiuni.Am citit si am auzit multi duhovnici chiar din cei cunoscuti ca nu vor sluji dupa acele moliftelnice si Biblii facute cu binecuvantarea Prea.Sfi.Bartolomeu Anania...acestea sunt editii ecumeniste.
Am o intrebare pentru tine,ca teolog ortodox ce esti.Stii ca in moliftelnicul mai vechi nu sunt sigur anul,cred prin 1974 este acolo slujba botezului(nu ca azi a mirungerii),trecerii de la catolici la ortodocsi care zice asa:"Te lepezi de Papa si de toate ratacirile lui?Ma lepad!
Ei ce zici?De ce s-a scos azi din moliftelnic acesta si multe altele?Iti raspund eu,ca sa nu deranjam celelalte confesiuni ...Dumnezeu sa te lumineze!
Reply With Quote
Reply With Quote
  #107  
Vechi 12.05.2009, 16:50:57
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Daca asi fi directorul facultatii te-as exmatricula pentru ceea ce zici tu aici! "

sincer si eu as face la fel ; ce sa caute in fac de teologie ortodoxa un om care nu crede ortodox ? ori te convertesti la ortodoxie , ori parasesti facultatea si te duci la o facultate in functie de convingerile tale ... ortodoxia nu este dupa mayendorf sau dupa corneanu sau stiu io cine altu ; ortodoxia este dupa sinoadele ecumenice si dupa sf apostoli ... asa se fundamenteaza ortodxia ... nu se poate aduce argumente de genu : uite mayendorf a spus impotriva sinoadelor ecumenice dar el este mai milostiv deci ii dau lui dreptate impotriva sinoadelor ... asta e un mod sectar de a gandi ... sinoadele sunt infailibile , nu se pot incalca nici cu o litera , pe and mayendoirf poate sa infiinteze si o mie de religii , ce treaba am eu cu el ? papa nu a fost un reformator ? si unde a ajuns ? luther la fel ! calvin la fel ! arei la fel ! si toti ceilalti eretici la fel ! unde au ajuns ei ? in afara bisericii ... cine i-a scos afara ? nu sinoadele ecumenice ? arie nu era preot ? ba da ... papa nu era patriarh ? ba da ! si la ce bun ? daca au cazut in erezii ? la nimic ... deci ortodixa merge dupa alta linie , dupa linia trasata de apostoli si sinoadele ecumenice ; ea nu tine cont de ce zic teologii ; teologii pot avea ce pareri vor ei , insa consecintele pot uneori dezastruoase pentru ei ...
Reply With Quote
  #108  
Vechi 12.05.2009, 16:54:38
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Este un instuitut ortodox de prestigiu. "


ortodoxia nu merge nici dupa institute , ci dupa sinoadele ecumenice ... m-am lamurit de prestiguil prost pe care il are institutul ala ... numai cand te vad pe tine si m-am lamurit ...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 12.05.2009, 17:05:27
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Molitvelnicul e eretic? "

nu e eretic , insa voi il intepretati intr-un mod eretic ...

aceasta primire prin mirungere nu inseamna validarea tainelor catolicilor ... au fost primiti si arieni la ortodoxia numai prin mirungere , si multe alte erezii ... va intreb : voi ecumenistii sunteti arieni ? credeti ca arienii au sf taine ? daca credeti asa atunci treaba voastra insa suntei in mare ratacire ... faptul ca sunt primiti fara rebotezare asta nu inseamna ca au botez valid , ci doar ca mirungerea ortodoxa valideaza botezul eretic care acel om deja il are asupra lui ; cand s-a botezat la eretici nu a primit har ca nu avea de unde ; cand a venit la ortodoxie avea asupra lui facuta deja slujba botezului , ca forma goala de orice har , adica are asupra lui numai slujba exterioara , forma slujbei ( facuta de eretici ) , insa fara sa fi primit inca harul ... si cand este miruns de ortodocsi , atunci se revarsa si harul botezului asupra celui care are doar forma slujbei botezului asupra lui ... adica cand este miruns , primeste si harul botezului pe langa forma exterioara a slujbei botezului ( forma pe care o avea de la eretici facuta ) ... deci forma exterioara a slujbei primeste har , chiar daca e facuta de eretici , insa primeste har numai in moementul in care omul este miruns de ortodocsi , si primeste harul prin ortodocsi nu prin eretici , care nu pot nici o sfintire de altfel ... deci iata ca nici un sfant nu se contrazice cu nici un alt sfant , nici un canon nu se contrazice cu nici o iconomie ... iconomia nu merge impotriva canoanelor niciodata , ci doar arata putina ingaduinta ... iconomia si acrivia canonica nu sunt niciodata contradictorii ci se implinesc reciproc ... insa felul vostru de a intepreta iconomia este eretic ... ereticii nu pot da har si sfintire si nu au sf taine , ci doar forme extrioare ale tainelor , fara sa aiba nici un har in ele ...
Reply With Quote
  #110  
Vechi 12.05.2009, 17:10:31
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" nu poti numi studiile teologice "mascaraciuni demonice" ar fi bine sa-ti retractezi unele asertiuni. Ceea ce e cert e ca noi practicand Ortodoxia suntem pe calea cea dreapta si putem sa ne mantuim daca lucram la mantuirea noastra, dar daca Dumnezeu in milostivirea sa vrea sa mantuiasca si un budist, si un sintoist ce-ti pasa tie? "

nu am numit studiile teologice in general demonice , ci doar in sectiunea in care sunt cu adevarat eretice ; afirmatiile astea teologice cu teoria ramurilor sunt 100 % eretice ... chiar si daca sunt speculate de teologi " ortodocsi " si se invata in fac de teologie ortodoxe ...

un budist se poate mantui insa numai daca trece la ortodoxie ... tu chiar crezi ca in rai pot coexista si budisti care sa creada in nirvana ? te inseli , iti garantez ; pot trantra yoghini de exemplu sa stea in rai ? tu chiar crezi una ca asta ? sau tu crezi ca celelalte credinte nu sunt pacatoase si necurate , or fi si ele adevarate si fara de pacat ca ortodoxia , dupa tine ? si daca sunt pacatoase , cum spui ca vor fi in rai si credinte gresite ?

nu se poate mantui decat un om care are credinta ortodoxa , insa daca un budist se pocaieste pe lumea aialalta si cere se lasa de erezii sigur ca se poate mantui ... insa daca ramane in starea de erezie cum sa intre in rai ? imposibil ...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, ecumenism, nunta, sfinte, taine



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 13:30:05
Logodna si casatoria in viziunea bisericii ortodoxe coste vlad Despre Biserica Ortodoxa in general 6 22.08.2011 22:19:47
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 12:01:10
Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?) sophia Preotul 31 19.07.2009 22:28:59
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 14:43:57