Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 13.05.2009, 10:34:00
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Nenumarate fapte bune ale talharului de pe cruce:
- i-a luat apararea Mantuitorului la batjocura celuilalt
- alta fapta: smerirea si acceptarea faptului ca moare pentru pacatele lui.
- alta fapta: recunoasterea nevinovatiei Mantuitorului - pe care "dreptii" din sinedriu n-o recunosteau.
- alta fapta: rugaciunea catre Mantuitorul sa-l pomeneasca in imparatia Sa "


aceste fapte le poate face si un suflet in iad ...
Reply With Quote
  #132  
Vechi 13.05.2009, 10:36:47
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Este drept, exista rugaciuni pentru cei adormiti si pomeni - fapte bune in numele lor - tocmai pentru ca ei nu le mai pot face. Dar pentru cei care au murit nepocaiti, invrajbiti in pacat, Dumnezeu ne-a aratat prin marturiile sfintilor ca nu mai exista intoarcere, din cauza lor.
"

orice suflet se poate ruga in iad sa fie iertat , chiar si un fost ateu ... ca acolo e mai greu sa fii auzit ca aici pe pamant e una , dar asta nu inseamna ca nu poate sa fie mantuit oricine ... chiar si in oricat de mari pacate ai muri , pori sa fii mantuit , poti sa fii izbavit de pacatele alea ; caci mantuirea inseamna a te curata de pacate ...
Reply With Quote
  #133  
Vechi 13.05.2009, 10:51:21
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Daca iti pasa sau nu este problema ta emanuel. Eu doar ti-am aratat si parerea unora mult mai in masura decat noi, sa vorbeasca . Atata tot! Zici ca e erezie..e optiunea ta.
Doamne ajuta! "



cei mai in masura sa vorbeasca sunt sfintii parinti si de aceea eu ma ghidez numai dupa ce au invatat ei si nu neaparat dupa episcopi ... au existat mii de episcopi care au apostaziat , insa sfinti eretici nu au existat niciodata ... deci asta e diferenta dintre sfinti si episcopi ...

deci recomandarea mea este sa nu mai citesti ce au scris ecumenistii pantru ca ei s-au contrazis cu sfintii parinti si caderea ecumenistilor in afara bisericii e numai o chestie de timp ... asa au facut mii de episcopi eretici care au dezertat de la ortodoxie de-a lungul istoriei , nu e o chestie noua asta ... asa va fi si acuma , in viitorul apropiat ... de aceea nu e bine sa ne luam dupa aia care sunt ecumenisti , deoarece calea lor nu duce nicidecum la mantuire ci la iad , iar caderea lor in afara bisericii e apropiata ... la fel zic si despre mirenii care invata tot felu de erezii ecumeniste , si ei tot pe calea lui veliar merg si nu are rost sa ne luam dupa ei ...
Reply With Quote
  #134  
Vechi 13.05.2009, 18:19:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Emanuel, iti multumesc pentru ca abia acum mi-ai facut cunoscuta "chestia asta"...dar oare chiar simti mila? Eu cred ca daca ai fi simtit cu adevarat mila, ai fi avut rabdare ( din dorinta de a ma indrepta...) sa citesti cu atentie postarile mele...apoi mi-ai fi arata [COLOR=Red]concret[/COLOR] prin ce atitudine mi-am "descoperit" erezia.. Doamne iarta-ma! Sunt de plans e drept..si va multumesc tuturor celor ce ma plangeti caci cu adevarat vrednica de mila sunt, dar eretica [COLOR=Red]NU[/COLOR] sunt! Una este sa spui deschis pe asta eu nu o inteleg prea bine si de aceea nu ma pronunt...si alta sa fii eretic..Doamne iarta-ma! Sunt ortodoxa din toata fiinta mea. In inima, in minte, in trup si in cuget! E drept, lupt cu mine insumi sa pun inceput bun, stie Domnul asta! Dar de aici pana a ma face eretica.. Te rog reciteste postarea mea de inceput unde spuneam asa:

Daca iti pasa sau nu este problema ta emanuel. Eu doar ti-am aratat si parerea unora mult mai in masura decat noi, sa vorbeasca . Atata tot! Zici ca e erezie..e optiunea ta.
Doamne ajuta!


Eu ma opresc aici si cu acest topic si cu acest forum. Tarziu e drept..dar am inteles ( in sfarsit!!) ca nu internetul este problema (cum am crezut la inceput..) ci efectiv nu dorim sa invatam (macar) sa ne respectam reciproc (macar) daca de iubit nu putem..
Nici macar iertati-ma nu pot scrie, desi simt atat de tare in inima nevoia sa o fac..dar... ma tem ca voi continua cearta pe tema fatarniciei..
Hristos a inviat!
Nu te lasa ranita de asta, Jenica! Sunt multi aici care gandim ca tine si nu te consideram eretica. Lasa-l pe Emanuel sa creada ce vrea...
Atata mai vroiam sa adaug...
Reply With Quote
  #135  
Vechi 13.05.2009, 18:19:50
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc de sfat emanuel. Am un duhovnic, incerc sa ma tin cu tarie sub ascultarea lui. Uite ca nu am plecat..ca nu cumva sa te mahnesti (sau vreun frate/sora) ca plec din pricina ta ( sau a altcuiva). Eu nu sunt suparata pe nimeni, nici nu as putea fi! Inima nu ma lasa, chiar daca mintea mai cauta motiv de tristete..
Hristos a inviat!
Ramanem prieteni?
Reply With Quote
  #136  
Vechi 13.05.2009, 18:21:00
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu te lasa ranita de asta, Jenica! Sunt multi aici care gandim ca tine si nu te consideram eretica. Lasa-l pe Emanuel sa creada ce vrea...
Atata mai vroiam sa adaug...
Gand la gand cu bucurie draga mea sora. Amandoua am postat in acelasi ceas..
Hristos a inviat si pentru cei buni si pentru cei rai ca mine.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 13.05.2009, 19:10:09
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

poate nici locu meu nu e pe forumu asta : Il las pe Dumnezeu sa decida in problema asta ...

insa eu cu siguranta ca nu imi voi schimba felu de a gandi si de a ma exprima niciodata ... asa sunt eu mai aspru si cu asta basta ... si asa voi si ramane veci ...

un lucru e clar : decat sa discut pe aici despre ce cultiv prin gradina ca nu cumva sa intru in conflict de pareri cu altii , mai bine nu mai discut nimic pe nici un forum ... eu daca discut , discut lucruri despre credinta ortodoxa , pe care le afirm cu fermitate si nu ma dau dupa parerea nimanui niciodata daca e in contradictie cu sfintii parinti ; asta e principiul meu de baza si nu se poate modifica de nimeni si nimic niciodata ...

daca insa altii nu ma suporta nu au decat sa ma dea afara de pe forum si treaba lor ce o sa faca mai departe cu forumu lor ...

din punctul meu de vedere insa un forum nu e garantia mantuirii deloc ... un forum poate sa se pretinda ortodox insa poate sa nu fie deloc asa in realitate ; el poate sa propovaduiasca o ortodoxie falsa in numele lui Dumnezeu ; dar degeaba : asta nu va ajuta pe nimeni la nici o mantuire ... ortodoxia se gaseste numai in cartile sfintilor parinti cu exactitate ; in rest , faca ce vrea fiecare ...
Reply With Quote
  #138  
Vechi 13.05.2009, 22:27:49
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
poate nici locu meu nu e pe forumu asta : Il las pe Dumnezeu sa decida in problema asta ...

insa eu cu siguranta ca nu imi voi schimba felu de a gandi si de a ma exprima niciodata ... asa sunt eu mai aspru si cu asta basta ... si asa voi si ramane veci ...

un lucru e clar : decat sa discut pe aici despre ce cultiv prin gradina ca nu cumva sa intru in conflict de pareri cu altii , mai bine nu mai discut nimic pe nici un forum ... eu daca discut , discut lucruri despre credinta ortodoxa , pe care le afirm cu fermitate si nu ma dau dupa parerea nimanui niciodata daca e in contradictie cu sfintii parinti ; asta e principiul meu de baza si nu se poate modifica de nimeni si nimic niciodata ...

daca insa altii nu ma suporta nu au decat sa ma dea afara de pe forum si treaba lor ce o sa faca mai departe cu forumu lor ...

din punctul meu de vedere insa un forum nu e garantia mantuirii deloc ... un forum poate sa se pretinda ortodox insa poate sa nu fie deloc asa in realitate ; el poate sa propovaduiasca o ortodoxie falsa in numele lui Dumnezeu ; dar degeaba : asta nu va ajuta pe nimeni la nici o mantuire ... ortodoxia se gaseste numai in cartile sfintilor parinti cu exactitate ; in rest , faca ce vrea fiecare ...
Nu te supara si tu acum, esti ca un copil
Reply With Quote
  #139  
Vechi 14.05.2009, 02:05:47
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mersi very much ...
Reply With Quote
  #140  
Vechi 14.05.2009, 02:09:36
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
poate nici locu meu nu e pe forumu asta : Il las pe Dumnezeu sa decida in problema asta ...

insa eu cu siguranta ca nu imi voi schimba felu de a gandi si de a ma exprima niciodata ... asa sunt eu mai aspru si cu asta basta ... si asa voi si ramane veci ...

un lucru e clar : decat sa discut pe aici despre ce cultiv prin gradina ca nu cumva sa intru in conflict de pareri cu altii , mai bine nu mai discut nimic pe nici un forum ... eu daca discut , discut lucruri despre credinta ortodoxa , pe care le afirm cu fermitate si nu ma dau dupa parerea nimanui niciodata daca e in contradictie cu sfintii parinti ; asta e principiul meu de baza si nu se poate modifica de nimeni si nimic niciodata ...

daca insa altii nu ma suporta nu au decat sa ma dea afara de pe forum si treaba lor ce o sa faca mai departe cu forumu lor ...

din punctul meu de vedere insa un forum nu e garantia mantuirii deloc ... un forum poate sa se pretinda ortodox insa poate sa nu fie deloc asa in realitate ; el poate sa propovaduiasca o ortodoxie falsa in numele lui Dumnezeu ; dar degeaba : asta nu va ajuta pe nimeni la nici o mantuire ... ortodoxia se gaseste numai in cartile sfintilor parinti cu exactitate ; in rest , faca ce vrea fiecare ...
Nu este cazul...fiecare are o parere personala.

Nimeni nu trebuie sa paraseasca forumul,doar pentru ca are o discutie, si pareri diferite.

__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, ecumenism, nunta, sfinte, taine



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 13:30:05
Logodna si casatoria in viziunea bisericii ortodoxe coste vlad Despre Biserica Ortodoxa in general 6 22.08.2011 22:19:47
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 12:01:10
Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?) sophia Preotul 31 19.07.2009 22:28:59
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 14:43:57