Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2009, 00:46:59
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Smile Muntele Athos

Iubitii mei frati intru Hristos Domnul,
La rugamintea unora dintre fratiile voastre deschid acest topic despre Aghion Oros Athos, in care, din mila lui Dumnezeu, am pasit de cateva ori...

Inca din copilarie imi citeamcarti numai cu vieti de sfinti si vieti ale calugarilor.. in special greci sau athoniti.. citeam patericele.. si nu dormeam nopti intregi, cufundandu-ma in citit.. eram aspru certat de ai mei, dar nu ma puteu dezlipi de citit.. asa am capatat dragoste de Sf,Munte Athos si dorinta de a merge acolo imi era peste fire.. Plangeam uneori rugand-o pe Maicuta Domnului sa ma invredniceasca sa ajung in Gradina Ei atat de minunata... Ii spusesem sa ma ajute ca PRIMA data cand ies din tara sa fie in Sf.Munte, nici acum nu-mi doresc sa ies din tara in alta parte decat in Sf.Munte! Si au trecut ani, dar eu citeam si aflam tot mai multe de Sf,Munte... si dorinta de a merge era tot mai mare... facusem rost de niste poze cu Calugari aghioriti si peisaje si nu ma mai saturam sa le privesc si sa plang peste ele ca si EU vreau sa ajung acolo... Dar tot in acelasi timp imi ziceam cq numai cand va vrea Maica Domnului atunci voi merge.. Toate la timpul lor! Si uite asa a trecut mult timp, terminasem si primul an de facultate si eu nu ajunsesem... Inca mai avea si acele CD cu Parintii de la Schitul Lacu si ascultam, si de la Vatopediou, si de la Simonos Petras, de la Grigoriou, de la Dionisiou, cu Danieleii, si asa ma "aprindeam" mereu de dor... dar a randuit Maica Domnului sa merg cu niste parinti calugari.. Nu mai puteam de bucurie... mi-am facut pasaport la urgenta, in 2 zile a fost gata! si dupa alte 2 zile la sfarsitul lui septembrie (25) paraseam granita Romaniei spre Sf.Munte...

Prima noapte am dormit in Thessalonik la un hotel. Apoi dimineata am fost la Catedrala Sf.M.Mc.Dimitrie si ne-am inchinat la Sf.Moaste... pt mine nu era adevarat.. simteam "ca nu mai traiesc eu ci Hs traieste in mine"... asa ma simteam!!! Am coborat la subsol prin dreapta Sf.Altar jos in catacomba unde este locul MARTIRIULUI Sf.Dimitrie; de altfel, Biserica s-a ridicat pe locul Martiriului Sf.Dimitrie! am postat si poze in "my piblic profile"!

Apoi am vizitat si Catedrala Sf.Grigorie Palama - este pt mine CEA MAI FRUMOASA BISERICA pe care am vazut-o de cand sunt pe acest pamant!!! Are o pictura de inmarmuresti... primul sentiment pe care il ai la vederea acestei superbe picturi este sa te lasi in genunchi cu fata la pamant.. simti ca esti CU ADEVARAT in ceruri...

Din Thessalonik am plecat spre Manastirea Sourroti unde este ingropat Cuviosul PAISIE AGHIORITUL! acolo am auzit niste clopote extraordinar de frumoase... dar nu am cuvinte sa spun ce a, simtit la mormantul Pr.Paisie.. nu se poate spune.. e mai presus de limba omeneasca....

Apoi am plecat spre Manastirea de maici Ormylya! Este o manastire de maici superba, dar NU oricine intra in Curtea manastirii, este cu program si vizitatorii intra numai in fata unde este o curte mica cu masute si banci unde sunt serviti de catre maici cu Lukoumi (rahat) un pahar de nero (accent pe "o" - apa), Kafes (cafea) si un paharel de Ouzo (o tzuica NATURALA mentolata, specific greceasca, nu e tare, dar e TARE BUNA ) asta este tratatia fiecarei manastiri din Grecia pt fiecare vizitator. Pe toti care intra in interiorul curtii sunt poftiti sa serveasca din acestea! Tot in aceasta curte a Manastirii Ormylya este si magazinul, care este f,mare si in majoritate obiecte facute de maici! Sunt si CD cu inregistrari ale corului Manastirii - SUPERB!!! te trec toti fiorii ascultand 60-70 de maici... desi obstea depaseste 100 dde vietuitaore... Dar ce este f.important, aceste maici sunt RUDE cu parintii din Sf.Munte de la Manastirea Simonos Petras! Adica o maica din Ormylya este ori mama ori sora ori verisoara ori nepoata unui parinte din Simonos Petras! De altfel Marele Staret (care nu este bine deloc si va indemn sa il pomeniti la rugaciune cat mai este) Arhimandritul EMILIANOS SIMONOPETRITUL a avut in in grija sa personala bunul mers duhovnicesc al acestor maici! Este cea mai mare manastire de maici din Grecia! Pr.Emilianos este acum in grija maicilor de la Ormylya! In locul sau este Staret la Simonos Petras, Arhimandritul Eliseos! Mare parinte pr.Emilianos... cine ii citeste cartile, deja 5 in lb romana, simte sfintenia vietii acestui minunat parinte aghiorit!

De aici am plecat in Ouranopolis unde am innoptat! Ouranopolis ("cetatea cerului" trad in rom) este portul de unde se ia vaporul pentru a merge in Sf.Munte! Nu se intra cu masina (desi Sf.Munte este peninsula) decat la MARE nevoie, se poate merge in Sf.Munte si din Portul Ierissou! Ierissou este pe partea estica a Sf.Munte, iar Ouranopolis este pe partea vestica. Ne-am cazat la o pensiune si dimineata la 8 am fost de ne-am luat "Diamonitiria" - este un act pe baza pasaportului ca sa poti intra in Sf.Munte - si la 9.45 aveam vaporul catre Sf.Munte... Nu va pot exprima ce am simtit la plecarea vaporului... am inceput sa plang ca un copil... si ma rugam Maicii Domnului... In urama noastra veneau pescarusi... ce mi-a trecut prin minte? am luat paine si tineam in varfuldegetelor si veneau pescarusii si imi luau din mana bucatile de paine... am si filmare... bucurie mare! Dar la vederea fiecarei chilii sau manastiri din vapor erau momente de NOI lacrimi... erau asa cum le stiam eu din poze.. si acum le vedeam in realitate... capitanul de vapor spunea in greaca numele fiecarei manastiri... nu intelegeam... dar l-am intrebat pe un parinte... stiam sa intreb in greaca "ce Manastire este?", imi spusese un parinte cu care eram, atat, si cel pe care il intreb (impletea metanii) imi raspune in romana! atat m-am bucurat ca am intalnit un Aghiorit... si dansul imi spunea ce manastire este si apoi multe altele de la calugariei vorbeam... ba chiar m-a invatat sa impletesc metanii asa cum stiau ei aghioritii... desi eu stiam altfel. Mari bucurii traiam.. apoi cand am ajuns in portul Sf.Munte DAFNI, nu imi venea sa cred... si cand am pasit pe Sf.Munte... izvor de lacrimi... de bucurie si recunostinta fata de Stapana Acestui Sf.Munte..

Am luat un autobuz ce ne-a dus in Karyes, capitala Sf,Munte... Cand am vazut ca ma aflu in lumea calugarilor, nu puteam sa incetez a multumi M.Dlui... de aici am vizitat Sf.Mre Kutlumusiou la 25 min de Karyes... Ne-am intors in Karyes si am intrat in Bisrica Mare a acestei capitale, Biserica PROTANON! in aceasta Biserca se afla Icoana Maicii Domnului AXIONITA in fata careia Arhanghelul Gavriil a cantat "Axion estin" adica "Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dzeu, cea pururea fericita si preanevinovata si Maica Dz nostru" ca "ceea ce esti mai cinstita...." se canta de catre Parintii Aghioriti, dar fara aceasta prima parte! Nu mai spun minunea ca o gasiti in cartea Minunile Maicii Domnului!

De aici ne-am dus de ne-am cazat la Schitul Sf.Andrei de langa Karyes! Acolo am participata pt prima data la o Sf.Liturghie in Sf.Munte unde eu nevrednicul m-am impartasit... Acest schit detine ca odor de mare pret "fruntea Sf.Andrei"! Ramai socat de frumusetea culorii acestei sf.Moaste si la acel miros de mireasma... Apoi am fost la masa... eu nu mai puteam de rusine si sfiala... imi era greu sa manac, dar pr.trapezar mi-a facut semna sa mananc ca apoi se suna clopotelul si raman flamand... abia am indraznit sa gust ceva... degapt mie nu-mi mai trebuia mancare... eram atat de fericit ca eram in Sf,Munte...

...will be continued...
__________________
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2009, 00:52:34
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...iertare de greseala - BISERICA PROTATON!
__________________
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.01.2009, 01:10:14
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Geo, crezi ca intr-o vacanta de o saptamina, as putea vizita toate astea?
Ma intrebam cit timp ar lua?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.01.2009, 22:25:06
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Geo, aceleasi sentimente le aveam si eu când citeam prin 1993 din cartea arhim. Ioanichia Balan despre Athos si locurile sfinte. Si multa vreme am fost fascinat de Athos, am cunoscut câtiva calugari athoniti care mi se pareau niste îngeri. Apoi am citit tot mai mult, ajunsesem sa cunosc manastirile si ani mai târziu am ajuns la Munte, am vizitat manastirile de pe coasta vestica. M-a impresionat peisajul dar duhovniceste nu am simtit nimic special, probabil spiritul parintilor a disparut (asta era în 2002) si în general nu am gasit stralucirea care îmi imaginam ca este ci doar niste locuri ca oricare din lumea asta. Acum înteleg ca orizontul de lut nu poate stisface duhul nostru.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.01.2009, 23:48:09
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit ...continuare:

Dupa Schitul Sf.Andrei am luat un microbuz si am plecat spre Sf.Manastire Vatopediou, cand am ajuns ne-am lasat bagajele, si am plecat repede spre Chilia SfGheorghe - Colciu, unde sunt parinti romani. Pe drum ne-a prin o ploaie... de aia de munte... Ne-am grabit si am ajuns din nou la Vatopedi exact inainte de a incepe Vecernia. Stiind ca il am aici pe iubitul meu prieten, Cristian (acum Monahul Siluan) cautam sa il zaresc la slujba... tare m-em intristat ca nu l-am vazut! Dar m-am dus sa ma inchin la Sf.Icoane de pe iconostasele din fata Catapetesmei, si dupa ce m-am inchinat la Maica Domnului l-am zarit cu coada ochiului intr-o strana de langa altar... nu mai puteam de bucurie si nu-l mai slabeam din privire... statea cu capul plecat si cu ochii inchisi si se ruga cu metania... Nu am simtit cand s-a terminat slujba si pr.Siluan a venit direct la mine... am ramas mut de uimire... ca l-am urmarit intr-una si nu ridicase privirea din pamant si ochii nu i-a deschis dar a venit direct la mine... si asa ne-am mai bucurat... am fost la masa si apoi am intrat iar la slujba, la Pavecernita Mica, cand este obiseiul de a se scoate la inchinare din Sf.Altar Sf,Moaste... cu BUCURIE emotii si lacrimi m-am inchinat unei bucati din Sf.Cruce, braului Maicii Domnului, Capului Sf.Ioan Gura de Aur pe care l-am tinut in mana mult timo de se mira pr.Pahomie (roman) ce am si sarutam sf.moaste de nu ma mai saturam... tota ziua am avut pe buze acel mir ce izvora din capul Sf.Ioan...! dupa aceea pr.Silaun a luat binecuvantare de la Pr Staret Efrem si a vb cu noi. Dimineata la 4 eram deja in Biserica la Miezonoptica si Untrenie, apoi preotii din Manastire s-au dus fiecare la cate un paraclis si au savarsit Sf.liturghie iar obstea merge din ascultare unde era trmis de pr,Staret... noi am mers la paraclisul unde a slujit un pr.Irineu (francez de neam) si la strana canta Pr.Siluan! Canta pr.Siluan cand era in lume, dar ce canta acuma... nu stiam sa mai tin isonul, eu care cantasem impreuna cu el atata timp (a fost dirijorul grupului psaltic "Constantin Brancoveanu" se gaseste si pe net http://www.resurse-ortodoxe.ro/muzic...%20Brancoveanu nu este o inregistrare spectaculoasa, pt ca i-au lipsit de la inregistrare f,multi din grup... din care am lipsit si eu... ) ...ma pierdeam efectiv si incepusem sa plng... asa mare dar a capatat de la Maica Domnului sa cante... a fost Liturghia care am trait-o la inaltime mare... nu pot spune ce am simtit, nu sunt cuvinte... am mers apoi la masa si am mancat si am plecat... am plecat cu inima franta... asa imi doream sa fi ramas acolo...

Am plecat la Schitul Lacu... unde am trait experienta ascetica, adica vecernia facuta timp de o ora numai cu "Doamne Iisuse..." dupa cat umblasem si manacasem pe la "greci" cand am mancat la Schitul lacu, m-am simtit "acasa": am mancat macare facuta ca in Romania.. aici am mai vizitat si alte chilii... dar nopatea am iesit afara... ma surzea linistea ce domnea... nu am mai putut rezista si mi-am luat mp3 playerul si mi-am pus castile sa ascult muzica (psaltica, numai de asta ascult)... apoi dimineata la 5 am mers la Sf.Liturhie si ne-am impartasit... de aici am plecat la Schitul Roamnesc Prodromul... am mers 6h30min pe jos si in caldura mediteraneana.. fiecare izvor intalnit in cale era secat de mine.. pe drum ne-am oprit si la Izvorul Sf.Atanasie... (am pus poze). Am ajuns la Prodromul UD tot, si panatlonii si tot... ne-a pus numaidecat la masa si am mers de am facut un dus... apoi dimineata am fost la Sf.Liturghhie si ne-am impartasit... Dupa ce am luat masa am mers in Pustia Vigla (am pus poze pe my public profile) unde sunt numai stancu uriase... am fost si la Chilia Sf.Atanasie Athonitul unde ne-am inchinat si Icoanei Maicii Domnului cea care i-a vorbit Sf.Maria Egipteanca de a oprit-o sa intre in Biserica si care i-a spus unde sa mearga sa isi mantuiasca sufletul... m-am cutremurat la vederea ei... sta la intrarea in Pestera...Am dar slva lui Dumnezeu si ne-am intors la Prodromul... Vigla este capatul Sf.Munte, la 20 minute distanta de mers pe jos de la prodromul... este o pustie infricosatoare dar si plina de sfinti... Ce am simtit iar nu am cuvinte de a spune... Fiecare care merge simte ceva sau nu simte nimic...

Am partcipat la Vecernie si apoi la masa, apoi la Pavecernita ne-am inchinat Sf.Moaste. Dimineata la 6 am plecat spre Karyes cu un microbuz si la 11 am iesit din Sf.Munte si unde credeti ca am ajuns? in EGHINA!!! alte bucurii coplesitoare... ca eu ii spusesem sfantului Nectarie sa ma invredniceasca si pe mine sa ajung la casuta sa... si a vorbit dansul cu Maica Domnului ca sa ne ajute sa ajungem in doua locuri: Athosul si Eghina (am pus poze)! Bine, in drum spre Athena nu poti sa nu treci si pe la Meteora... Ceva DIVIN!

Da fratii mei cam asta a fost excursia mea in Grecia din 25sept-5oct 2006!!! In 2007 in aceeasi perioada am fost in aceeasi formatie in aceeasi excursie! Anul trecut 2008 nu am mai fost decat la Schitul Prodromul cu Grupul Psaltic "BYZANTION" la hramul Icoanei Maicii Domnului "Prodromita", unde am stat o saptamana! Sa vad anul acesta cum ajung...!? Cand am fost cu Byzantion la Prodromul am intampinat niste ispite gata gata sa ma faca sa nu mai merg... dar in ULTIMA secunda a venit AJUTORUL Maicii Domnului... caci nu aveam bani sa merg... dar mi-a pun coleg pe card... MINUNE nu alta! Ai mei au ramas SOCATI, caci toata saptamana cautasem Bani sa pot merge si nu am gasit... eram NEGRU de suparare nici nu mai mancam... (noi nu avem o stare financiara buna... ...) Il sunasem pe Adrian Sirbu (dirijorul Byzantion) si ii spusesem ca nu mai pot merge ca nu am gasit bani... i-a parut atat de rau... dar eu nu aveam ce face... in tp ce vbeam cu el la telefon ora 23.44 noaptea (seara dinaintea plecarii) ma suna un coleg si imi spune ca ma poate ajuta... eram gata sa urlu de Bucurie...Ai mei s-au trezit si cand le-am spus nu se mai opreau din facut Sf.Cruce... Ma intelesem sa ma intalnesc cu ei la Buzau dimineata la 7, dar am adormit si trebuia la 1 a M trezesc ca la 2 aveam tren spre Buzau... m-a trezit un baiat din Byzantion sa ma intrebe unde sunt..cand le-am spus ca in PAT au inceput sa rada... eu ma miram ca de ce rade de mine... si atunci m-am uitat la ceas... si am INCREMENIT... dar l-a sunat pe Adi, el venea mai tarziu cu alta masina.. asa ca m-am imbracat de urgenta si mi-a facut mama de urgenta 2 sandwich-uri si am plecat la ocazie... am ajunz exact in acelasi timp cu Baietii... ei din Iasi eu din Bv... si alta minune: am venit cu 2 ocazii si niciunu nu mi-a luat bani... cand am sunat-o pe mama a inceput sa planga de bucurie ca a vazut cum a lucrat Maica Domnului cu mine ca sa pot merge in Sf.Munte...

Da fratii mei, atat m-am rugat Macii Domnului sa ma ajute sa merg in Sf.Munte... si ce credeti? colegul ce ma imprumutase de bani, NU a vrut sa ii mai dau banii inapoi... de asta ce mai ziceti??? nu e LUCRAREA Macii Preacurate?? In schimb am venit cu ruxacelu plin din Sf.Munte... am primit niste banuti si am tot luat pt ai mei... deci am plecat fara bani de cheltuiala numai cu banii de benzina pt baieti si am venit si cu lucruri cumparate... si am stat si 3 zile la o pensiune in Ouranopolis cu baietii dupa ce am plecat din Athos...

Asa e fratii mei, CREDINTA MUTA MUNTII!!!

Dumnezeului nostru SLAVA!!! Amin!!!
__________________
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.01.2009, 00:47:10
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Geo, crezi ca intr-o vacnta de o saptamina, as pute vizita tote astea?
Ma intrebam cit timp ar lua?
Poti cum sa nu! Numai bani sa ai ca Engleza stii, te descurci si mai ales daca te ROGI lui Dumnezeu sa te ajute! In Sf.Miunte NU poti ajunge, acolo nu au intrat femei NICIODATA de cand este loc numai pt CALUGARI! Doar pana la Ouranopolis si de acolo sa iei un vapor care face croaziera in jurul Sf.Munte ca sa il vada si femeile!
Dumnezeu sa iti ajute!!1
__________________
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.01.2009, 00:51:46
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
M-a impresionat peisajul dar duhovniceste nu am simtit nimic special, probabil spiritul parintilor a disparut (asta era în 2002) si în general nu am gasit stralucirea care îmi imaginam ca este ci doar niste locuri ca oricare din lumea asta. Acum înteleg ca orizontul de lut nu poate stisface duhul nostru.
Depinde f.mult cu ce GAND te duci acolo! cum zice pr.Teofil "daca iei un lucru de bun, BUN il gasesti, daca il iei de rau, RAU il gasesti"! Ce am simtit in Sf.Munte NU AM CUVINTE de exprimat... inca mai sunt SFINTI... ii simti dupa cum te priveste fiecare...

Dumnezeu sa ne miluiasca!!!
__________________
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.01.2009, 01:17:17
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Pledoarie pentru o mănăstire românească la muntele sfânt

Sfântul Munte Athos, «cel mai important centru spiritual al Europei» - cum îl denumea, recent, francezul Placide de Desseille - are douăzeci de mănăstiri: șaptesprezece grecești, una rusească, una sârbească și una bulgărească. În afară de mănăstiri însă, Sfântul Munte Athos are și schituri, numeroase colibe (cu biserici și case de locuit), chilii, precum și case pustnicești, toate fiind așezăminte monahale athonite.
În «Grădina Maicii Domnului», cum mai este numit Sfântul Munte Athos, sunt, înprezent, douăsprezece schituri, în patru dintre acestea ducându-se o viață chinovială (de obște, în comun), iar în opt o viață idioritmică (de sine, proprie).
Schiturile aghiorite cu viață chinovială sunt : a) Adormirea Maicii Domnului Bogorodița, care aparține Mănăstirii «Sfântul Pantelimon» (rusească); b) Sfântul Prooroc Ilie - al Mănăstirii Pantocrator; c) Prodromul (românesc) - al Mănăstirii Marea Lavră a Sfântului Atanasie; d) Sfântul Andrei-Seraï Karyes - al Mănăstirii Vatoped.
La rândul lor, schiturile cu viață idioritmică sunt: a) Sfânta Ana - al Mănăstirii Marea Lavră; b) Sfânta Treime Kavsokalivion - al Mănăstirii Marea Lavră; c) Sfântul Dimitrie - al Mănăstirii Vatoped; d) Prodromu - al Mănăstirii Ivir; e) Sfântul Pantelimon - al Mănăstirii Cutlumuș; f) Nașterea Maicii Domnului-Noul Schit - al Mănăstirii Sfântul Pavel; g) Sfântul Dumitru-Lacu (românesc) - al Mănăstirii Sfântul Pavel; h) Bunavestire - al Mănăstirii Xeno-fon.
Pe pământul athonit, la ora actuală, se află, prin urmare, nouă schituri grecești, două românești și unul rusesc. Cele două românești sunt - după cum am semnalat, deja - unul cu viață chinovială și celălalt cu cea idioritmică. Schitul românesc aghiorit Prodromu a luat ființă în 1853, iar biserica acestuia a fost sfințită peste un deceniu, în 1863. Și, aceasta, după mari străduințe. Abia la 19 iunie 1871, schitul Prodromu era declarat comunitate românească, pentru ca, după mai multe tergiversări, Patriarhia ecumenică din Constantinopol să-l recunoască, ca atare, în 1876. Celălalt schit românesc athonit, Lacu, e mult mai vechi decât schitul Prodromu. Schitul Lacu era deja refacut în 1760. Astăzi, schitul Prodromu depășește, cu mult, ca mărime, ca număr de viețuitori etc., schitul Lacu.
Prezența monahilor români pe Sfântul Munte Athos este cunoscută încă din secolul al IX-lea. De menționat că din secolul al XII-lea și până în zilele noastre prezența monahilor români pe Sfântul Munte a fost neîntreruptă. Până la înființarea schiturilor românești Lacu și Prodromu, monahii români viețuiau în mai toate așezămintele athonite, de unde, apoi, treptat-treptat, s-au stabilit în acestea. Dacă Ortodoxia românească datorează mult spiritualității isihaste athonite, așezămintele de pe Sfântul Munte Athos au putut ființa, timp de secole, în timpul ocupației otomane, grație ajutoarelor generoase, de tot felul, ce le au fost acordate de domnitorii, boierii și locuitorii creștini ortodocși ai Țării Românești și Moldovei. Unii dintre domnitori sau dintre boierii valahi și moldavi chiar au rectitorit mănăstiri athonite. Oricum, este unanim cunoscut că nici un alt popor ortodox - inclusiv cel pravoslavnic, al țarilor ruși - nu a ajutat mai mult Sfântul Munte Athos ca poporul român. Cu toate acestea, românii nu au până în prezent o mănăstire a lor pe pământul Athosului. Fiindcă, atunci când puteau să o aibă, românii nu au făcut-o și nici nu au cerut-o în schimbul ajutoarelor acordate dezinteresat; mai ttârziu, când au dorit-o, în secolul al XIX-lea, statul grec și Patriarhia din Constantinopol n-au voit-o, ca, de altfel, de atunci și până astăzi. Deși, în fond, răsplătirea ajutorului generos al românilor și, totodată, păstrarea caracterului pan-ortodox al Sfântului Munte ar consta, de fapt, doar în aprobarea autorităților statului grec și a Patriarhului de Constantinopol de ridicare a schitului Prodromu la rangul de mănăstire, în viitorul apropiat.
În «Cuvânt introductiv» la cartea noastră «Românii și Athosul. Pagini inedite din istoria legăturilor Românilor și Bisericii acestora cu Sfântul Munte Athos», publicată în 2002, relevam, printre altele: «La 9 septembrie 1989, oarecum profetic, scriam articolașul întitulat „Pe când o mănăstire românească la Sfântul Munte Athos”, pe care aveam să-l public în revista „Mărturie ortodoxă” din Olanda, precum și în presa laică și ecleziastică din România de la începutul anului 1990. Articolașul se voia - și se voiește și astăzi - o pledoarie în favoarea dreptului istoric al românilor de a avea o mănăstire în Athos și un apel către autoritățile politice și bisericești ale acestora de-a acționa în această privință». Prin rândurile de față, reînnoim pledoaria și apelul către aceleași autorități românești, politice și bisericești de a acționa în scopul dobândirii unei mănăstiri românești pe Muntele Athos, cel sfințit și de rugile și nevoințele atâtor monahi români de-a lungul secolelor. Mai ales că o astfel de acțiune a autorităților românești le este acumfacilitată de intrarea țării noastre în Uniunea Europeană. Realitate, de altfel, care ar trebui să aibă, ca urmare firească, efectivă și imediată, încetarea acordării automate a cetățeniei elene monahilor negreci, dar cetățeni ai Uniunii Europene - așa cum se procedează în prezent - o dată acceptați de autoritățile statului grec să viețuiască pe pământul athonit. Căci printre monahii athoniți negreci, dar cetățeni europeni, se numără, de la 1 ianuarie 2007, și monahii români. Ministerul de Externe al României se va sesiza, oare, de problemă și va trece la rezolvarea ei?
Cert este că existența unei mănăstiri românești în Sfântul Munte Athos ar constitui și un exemplu de conlucrare și viețuire de unitate ortodoxă ecumenică într-o Europă unită.

Pr. Dr Ioan Dură/ Bruxelles
Schiturile Sfântului Munte Athos
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.01.2009, 12:07:09
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Geo, iti multumim ca ne-ai impartasit si noua trairile, bucuriile, lacrimile tale. Ti-am sorbit fiecare cuvant..ne-am unit inima si gandul cu ale tale si astfel am indraznit sa "pasim" si noi in Sfantul Munte.. Maica Domnului sa iti rasplateasca efortul si dragostea.
Traditie, daca binevoiesti asteptam si "calatoria" ta in Athos. Si a tuturor celor ce binevoiti sa daruti din ale voastre..
Doamne ajuta-ne!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.01.2009, 12:33:47
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...sper sa va fi fost de folos! am adaugat la albume, unul cu Manastirea de maici Ormylya de care v-am povestit in prima parte! Sper sa va placa, si sa ma iertati ca nu am pus mai multe...
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muntele athos ionitamihaela Generalitati 3 18.09.2012 16:50:00
Miracol in Muntele Athos andreicozia Calugarul 27 13.08.2010 21:46:46
Muntele Athos sunsray Generalitati 15 22.03.2010 00:40:54
Pelerinaj la Muntele Athos BogdanF2 Generalitati 7 08.11.2008 21:21:24