Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.02.2009, 08:39:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pavecernita

Ținând cont că s-a vorbit foarte puțin de Pavecernița pe forum, am considerat necesar și util să postăm, să discutăm , despre acest subiect și să ne completăm informațile . De aceea este bine venită orice intervenție referitoare la acest subiect. Cultul ortodox conține , așa după cum bine știm , ritualuri liturgice care se oficiază in principalele momente ale zilei . Pavecernița este una dintre cele mai vechi slujbe de seară, specifică cultului de la mânăstiri. Face parte din cele șapte Laude Bisericești și vine in ajutorul credincioșiloq car doresc și simt nevoia să se roage mai mult . Pavecernița este una dintre slujbele cultului public ortodox mai puțin cunoscută de majoritatea credincioșilor, intrucât este o slujbă ce este specifică mânăstirilor. Cu toate acestea mai ales in perioada Postului Mare, slujb Pavecerniției este slujba prin care se incheie ciclul liturgic din ziua respectivă, ea oficiindu-se seara după Vecernie. Insuși termenul slavoneșc " povochemiya", din care a derivat cuvântul "pavecernița" inseamnă "rugăciunea după cină", arătând perioada zilei in care se oficiază această slujbă. In postările viitoare mă voi referi la o scurtă istorie a acestui ritual ortodox, la cele lăsate de Sf.Vasile care de fapt este părintele Pavecerniței in Răsărit, mă voi referi la câteva tradiții mai importante referitoare la Pavecerniță și alte informații. ( pe curând - Doamne ajută ! )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare