Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 18.08.2010, 21:52:38
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pact ca numai asta ai stiut sa observi din Biblie, nimic despre iubirea de Dumnezeu si de oameni... Gandeste-te cate miliarde oameni au citit-o inaintea ta si au inteles, caci ea nu a fost scrisa numai pentru tine, ci pentru toti, din orice secol si din orice cultura. Dar Dumnezeu nu are pe nimeni de pierdut, nici macar pe tine.
Tu asta mi-ai facut sa observ... ca oameni aia au criptat tot.
Unul imi zice ca nu trebuie s-o citesc, altul ca trebuie sa ma duc la preot, altcineva ca m-am ratacit. Zi-mi si mie ce sa fac?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.08.2010, 21:55:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Zi-mi si mie ce sa fac?
Fa ce ti-am spus eu , caci oricum nu te intereseaza subiectul in sine , ci discutia de dragul discutiei ! Deci :
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 18.08.2010, 22:01:56
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Fa ce ti-am spus eu , caci oricum nu te intereseaza subiectul in sine , ci discutia de dragul discutiei ! Deci :
Ah, stii tu mai bine decat mine?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.08.2010, 22:25:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Tu asta mi-ai facut sa observ... ca oameni aia au criptat tot.
Unul imi zice ca nu trebuie s-o citesc, altul ca trebuie sa ma duc la preot, altcineva ca m-am ratacit. Zi-mi si mie ce sa fac?
Of, intr-adevar, se vede ca asta am facut, dar eu am dorit sa nu te mai cramponezi de asemenea lucruri si se vede ca am obtinut exact contrariul.
Pai ce sa faci? Iti trebuie un pic de credinta, un strop, atata tot. Cum il obtii?
Un parinte spunea ca,pentru a dobandi credinta, trebuie sa faci faptele credintei (adica mers la biserica, rugaciuni, post, etc, ce face un crestin obisnuit), insa eu cred ca aici e un cerc vicios. Adica nu ma indoiesc ca toate astea iti sporesc credinta, dar pentru a le face trebuie sa ai de dinainte macar un pic de credinta. Dar daca esti tabula rasa, dar tu nu mai vrei sa fii asa, adica vrei sa crezi asa, roaga-te la Dumnezeu sa iti dea credinta si sa iti lumineze mintea, sa intelegi. Continua sa citesti Biblia, insa incepe cu Noul Testament. Noi, crestinii, stim ca este recomandat ca inainte sa o deschidem, sa ne facem semnul Crucii si o mica rugaciune, ca sa intelegem ce trebuie. Atat m-am priceput eu sa te sfatuiesc si iti doresc sa te ajute Dumnezeu sa-L descoperi, ca El asta vrea de la noi toti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 18.08.2010, 22:40:23
georgetug georgetug is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2010
Mesaje: 20
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Am inceput sa citesc Biblia, si am gasit paradoxuri, cum se numesc, in Facere:

Dumnezeu creeaza lumina in prima zi. Desparte apele, inventeaza plantele si in a patra zi creeaza soarele si luna.
Deci ce-i mai util? Soarele sau luna?
Luna, bineinteles...
Noaptea lumineaza pe intuneric, iar ziua soarele degeaba mai lumineaza lumina.

Tot in carte se mai repeta ca acesti doi astri au fost creati ca sa desparta ziua de noapte. Pai nu au fost deja despartite in prima zi?

O alta eroare: dupa ce a fost mancat marul din acel pom, Dumnezeu da o pedeapsa la fiecare: sarpele in particular, se va tarai pe pantece si va manca tarana pentru toata viata.
Intrebare: da sarpele inainte cum se deplasa? sarpele nu-i carnivor?
fratioare,
tu la nivelul acesta ai ajuns cu intelegerea ?
cati ani ai ?
8 ani ? 10 ani ?
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.08.2010, 22:46:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pentru cel care crede ca Scriptura este o carte revelata scrisa in Duhul Sfant de catre barbatii sfinti atunci se va ruga mai intai sau va imbina rugaciunea cu cititul. Pentru cei care Scriptura nu este o carte inspirata, atunci ramane doar o carte cu informatii istorice, mitologice, etc. Aceasta este atitudinea omului secularizat- demitizarea Scripturii, deranjeaza minunea sau supranaturalul, atunci omul secularizat accepta doar naturalul prin ochii ratiunii.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 19.08.2010, 00:16:26
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Mie mi au placut de curand niste pilde din Patericul egiptean; intr una un om mare in dregatorie a auzit de un parinte renumit, si a mers la acesta; ajungand acolo, a fost primit si el a inceput sa vorbeasca din Scripura iar parintele nu a spus nimic, atunci a iesit si l a intrebat pe ucenic cum de parintele nu a vorbit nimic; ucenicul a intrebat pe parintele care i a spus ca daca l ar fi intrebat despre patimi atunci ar fi stiut cel mai bine sa spuna, dar despre cele inalte nu cunoaste, iar strainul a intrat din nou la parintele si a inceput a i spune despre patimile sale...

Intr o alta pilda, cativa monahi sunt intrebati despre niste versete din Evanghelie, primii doi spun ce intelege fiecare iar al treilea spuse ca nu stie, si acesta primeste incuvintarea batranului... asa cum am ajuns si eu sa pricep de curand ca ,,daruind vei dobandi '' este un articol frumos scris unde un mirean merge la un staret si i spune ca nu are curaj si alte virtuti etc,etc, iar staretul ii raspunde ca este foarte bine, caci daruind din ceea ce nu are va dobandi, adica atunci cand are smerenie cumva precum Maica Domnului : ,, Iata roaba Domnului, fie mie dupa cuvantul tau...'' atunci devine omul salas Duhului Sfant, care devine lucrator intr acel om, asa cum un preot iti poate spune unele lucruri care vin de la Dumnezeu si nu le poate explica...

Cu alte cuvinte, daca eu gandesc si cred ca nu stiu ce sa scriu la acest thread si reusesc in acest timp sa ma simt pacatoasa si nestiutoare in fata Lui Dumnezeu, poate ca reusesc sa intrunesc conditiile si Duhul Sfant sa puna cele mai potrivite idei si cuvinte in mintea mea, asta in masura in care reusesc eu sa ma curatasc de cele ale lumii si este si folositor...

,, Cautati mai intai Imparatia Lui Dumnezeu si toate celelalte se vor adauga voua ''...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 19.08.2010, 00:41:11
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgetug Vezi mesajul
fratioare,
tu la nivelul acesta ai ajuns cu intelegerea ?
cati ani ai ?
8 ani ? 10 ani ?
nu cred ca este momentul ca sa-ti bati joc de mine.
Ma crezi o copila, esti liber sa nu citesti acest topic
Reply With Quote
  #79  
Vechi 19.08.2010, 00:50:26
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
nu cred ca este momentul ca sa-ti bati joc de mine.
Ma crezi o copila, esti liber sa nu citesti acest topic
Poti citi Biblia,insa cum ti s-a mai spus,incepe cu Noul Testament. Cel vechi in mare parte nu mai e valabil si e si greu de inteles avand in vedere cunostintele tale teologice. Recomand si un studiu al Noului Testament,sa citesti in paralel :)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 19.08.2010, 00:54:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Din cugetările lui petre țuțea

Poate ajuta opinia lui Petre Tutea:

* Există o carte a unui savant american care încearcă să motiveze științific Biblia. Asta e o prostie. Biblia are nevoie de știință cum am eu nevoie de Securitate.
* Luther, cît e el de eretic și de zevzec, a spus două lucruri extraordinare: că creația autonomă e o cocotă și că nu există adevăr în afară de Biblie. Mie mi-a trebuit o viață întreagă ca să aflu asta. El nu era așa bătrîn cînd a dibăcit chestia asta, că era călugăr augustin... Mie mi-a trebuit o viață ca să mă conving că în afară de Biblie nu e nici un adevăr.
* Shakespeare, pe lîngă Biblie, - eu demonstrez asta și la Sorbona - e scriitor din Găești.
* În afara slujbelor bisericii, nu există scară către cer. Templul este spațiul sacru, în așa fel încît și vecinătățile devin sacre în prezența lui.
* Știi unde poți căpăta definiția omului? - te întreb. În templu. În biserică. Acolo ești comparat cu Dumnezeu, fiindcă exprimi chipul și asemănarea Lui. Dacă Biserica ar dispărea din istorie, istoria n-ar mai avea oameni. Ar dispărea și omul.
* În biserică afli că exiști.
* Ce pustiu ar fi spațiul dacă n-ar fi punctat de biserici!
* În afară de cărți nu trăiesc decît dobitoacele și sfinții: unele pentru că n-au rațiune, ceilalți pentru că o au într-o prea mare măsură ca să mai aibă nevoie de mijloace auxiliare de conștiință.
* Platon are un demiurg care nu e creator, ci doar un meseriaș de geniu, fiindcă materia îi premerge. Prima idee de creație reală, au adus-o în istorie creștinii.
* De creat doar zeul creează, iar omul imită. Eu, cînd citesc cuvîntul creație - literară, muzicală, filozofică - leșin de rîs. Omul nu face altceva decît să reflecte în litere, în muzică sau în filozofie petece de transcendență.
http://www.certitudinea.ro/articole/...ui-petre-TuTea
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din Biblie adunate apophis Generalitati 52 04.05.2012 18:41:19
Biblie si... mihaiparaschiv Teologie si Stiinta 14 13.06.2011 20:26:56
Identificare Biblie truthtostone Generalitati 1 30.12.2009 23:16:11