Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #981  
Vechi 06.09.2011, 23:48:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Cristi,eu am idei putine si fixe.De aceea sunt mereu odihnit si vesnic tanar:).Medical se numeste ca sunt imbecil. O sa fiu cel mai tanar intre cei care nu mai cuvanta.Hai sa-ti las si eu ceva.

,,Sergiu Mihalcea: Cit timp a stat in clinica Petre Tutea?
Pavel Chirila: Vreo sase luni, opt luni, pina la moarte. Da .

Sergiu Mihalcea: Ati dezvoltat o relatie umana cu Petre Tutea in perioada aceea?
Pavel Chirila: El era un om care nu a scris aproape deloc, altii scriau ceea ce el vorbea. In schimb, el avea o carisma speciala pe care nu am mai intilnit-0 cred la nimeni sau la foarte putini oameni.Vorbele lui aveau un impact extraordinar asupra celor care il ascultau.Aveau un mesaj atit de puternic, incit era imposibil sa nu te transforme, sa nu ajunga la inima ta . Trairile lui personale, poate inflexiunea vocii, poate darul lui de a comunica prin cuvinte si nu prin scris l-a facut…. el daca spunea chiar o vorba banala era imposibil sa nu intelegi ceva din asta si sa nu iti ramina in minte.

Sergiu Mihalcea: Se observa o schimbare a lui pentru ca ii erati alaturi cu o intreaga comunitate aici?
Pavel Chirila: Da. El s-a simtit foarte bine aici. Este adevarat ca atunci cind l-am luat noi de acasa era si in virsta , era si bolnav , nu avea pe cineva sigur in jurul lui pentru ca el nu a avut familie, numai niste nepoti mai departe care s-au ocupat de el. Dar avea nevoie de ingrijire permanenta la varsta lui si la problemele de sanatate pe care le avea.Faptul ca a fost vizitat de foarte multi oameni, uneori obositor de multi, a trebuit sa mai punem frina la aceste vizite , l-a ajutat sa socializeze tot timpul.

Sergiu Mihalcea: Era un om care credea cu tarie in creationism. Spunea: “din maimuta poate te-ai nascut tu , eu sunt creat”.
Pavel Chirila:Era un filozof crestin autentic.Am dus odata , mereu povestesc acest episod pentru ca este frumos, am dus un regizor la el in rezerva , un amic al meu, un om de cultura si un intelectual bun, spunea intotdeauna ca este evreu si ateu. A auzit de Petre Tutea si a fost dornic sa il cunoasca. Spiritul lui cautator, iscoditor si de bun intelectual a spus vreau sa il cunosc pe omul acesta. Toata lumea spune ca este cel mai mare filozof crestin in viata . Nu l-au lasat asistentele sa intre pentru ca Petre Tutea era obosit si a venit sa ma roage sa ii inlesnesc vizita. L-am insotit chiar eu cunoscindu-l bine si mi-am propus urcand scarile sa il prezint lui Petre Tutea chiar cu cuvintele lui. Nu am apucat sa il prezint.Imediat ce am intrat Petre Tutea a inceput sa vorbeasca,avea deseori stilul acesta monologal. A spus:Crestinismul este ultima mare religie a lumii.Amicul meu a intrebat: de ce?

Petre Tutea a raspuns fundamental scripturistic , foarte frumos,pentru ca este singura religie din lume care iti cere sa-ti iubesti vrajmasul.Deci, una superioara ei nu mai poate sa apara. Ceva superior acestui imperativ nu exista."
Multumesc mult , caci mereu ma odihnesti prin postarile tale ! Ai idei putine , dar bune si mai ales sanatoase , si mai ales ai o inima MARE . Nu o sa uit binefacerile tale catre mine si catre Biserica mea de suflet , si nu in ultimul rand sfaturile tale intelepte !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #982  
Vechi 07.09.2011, 00:40:23
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu te imbratisez Cristi,mereu ai tu o vorba buna-n traista ta.Deschizi usa,pui masa,intimpini cu bucurie pe toata lumea.Asa esti tu.Eu,m-am gandit adesea,abuzez de citate.Vreau sa fac pe desteptu si din nefericire cateodata imi si iese mascarada.Oricum,am citit recent un mic articol scris de Andrei Plesu,intitulat ,,Citatul ca arma alba".Imi dedic si imi aplic palmele din acest articol :)

,,De obicei, a fi un autor des citat e un simptom al gloriei, o încununare. În literatura de specialitate, numărul lucrărilor în care apari ca referință a devenit chiar un criteriu de validitate științifică. Există o mare cantitate de site-uri care te introduc într-o junglă practic infinită de „vorbe celebre“. S-ar zice că, dacă le citești, înțelegi tot: sînt ample compendii de înțelepciune, care acoperă întreaga problematică a lumii și adună laolaltă toată floarea aforisticii, de la Platon la Valeriu Butulescu. Am cunoscut o mulțime de inși care țin în buzunar caiețele dolofane pline de sentințe solemne, bune de plasat în felurite conversații de salon. Alții răspund oricărei întrebări printr-o puzderie de citate bine memorate, ceea ce îi dispensează de efortul și răspunderea unei opinii personale.

Citatul e un excelent auxiliar, atunci cînd vrei să epatezi, să te legitimezi, să-ți camuflezi lipsa de idei. Nu zic că, în sine, a practica citatul e dezonorant. Dar e un fapt că, de multe ori, cel care citează nu are discernămîntul, civilizația, adecvarea necesare pentru a se folosi decent de citat: ba mai mult, citează în așa fel încît se compromite nu numai pe sine, dar și pe autorul – inocent – al citatului.

În aceste condiții, citatul funcționează ca o armă albă. Își ucide scurt și sîngeros sursa, lăsînd să se înțeleagă că celebritățile lumii sînt o adunătură de caraghioși, de maeștri ai platitudinii. Dacă sub aforismul: „Dumnezeu este un adevăr universal“ pui numele lui Einstein, Einstein iese prost. Cînd citezi, trebuie să ai mereu conștiința că orice citat subîntinde o rețea, ilustrează un context larg și nu se poate percepe într-o lumină clară decît pe fundalul suitei de idei în care se integrează. Altfel, e ca și cum ai izola dintr-o frază o prepoziție sau o silabă. Dacă, din Constantin Noica, alegi propoziții de genul: „Tragicul se naște din aburul vieții“ sau „Fiecare filozof explică, în felul său, aceleași lucruri, pare-se“, nu reușești decît să confecționezi portretul unui scriitor de mîna a doua și al unui gînditor cotropit de banalități.

Nu e nevoie de Constantin Noica, dacă vrei să spui că toți filozofii se ocupă cam de aceleași probleme. Culmi de banalitate pot fi extrase și din Shakespeare, dacă cel care îl citește nu-i știe întregul și îi atribuie „descoperiri“ de duzină: „Căderea e un mijloc de a te ridica mai sus“ exprimă un adevăr pe care îl poți auzi de la orice mătușă trecută prin viață, de la orice șprițar de cartier. Printre marile vorbe de duh shakespeariene, am găsit, ca citat autonom, și „Restul e tăcere“. Care rest? Ce nu e tăcere? – se întreabă, perplex, cel care n-a citit Hamlet și dă peste această obscură afirmație. De ce i s-a părut antologatorului că are dinainte o afirmație plină de miez? În sine, ea nu comunică, de fapt, nimic. Tot din Shakespeare este extras și panseul următor: „Oamenii care vorbesc puțin sînt cei mai buni“. De la „dacă tăceai filozof rămîneai“ la „tăcerea e de aur“, folclorul sapiențial e plin de asemenea declarații și nu avea nevoie de tonul apodictic al scriitorului englez pentru a se reformula.

De curînd, am lansat o carte la Cluj. Am încercat să spun ceva despre conținutul ultimei mele cărți și, la urmă, cu colocvialitatea inerentă stilului oral, am suspendat prelungirea discursului cu o frază de genul: „Veți vedea, de altfel, și singuri, ce se mai găsește în acest jurnal“. O gazetă grăbită să rezume vorbirea mea titrează: „Andrei Pleșu: În jurnal veți vedea ce veți găsi“, ca și cum ar fi vorba de o idee centrală a cărții sau a discursului meu. Cineva care n-a fost de față poate crede că m-am epuizat, la Cluj, în vorbe goale. Oi fi spus, probabil, și vreo prostie. Dar textul citat nu e nici măcar atît. L-am citit stupefiat și am înghițit în sec. Citatul a izbit din plin: dacă tăceam, filozof rămîneam..." :)

Cu drag, prietenul tau aiurit.

Last edited by Scotland The Brave; 07.09.2011 at 00:46:49.
Reply With Quote
  #983  
Vechi 24.09.2011, 21:25:46
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Relatia dintre efortul personal si binecuvantare

Efortul personal se aseamana cu apucarea viguroasa cu amandoua mainile a funiei.

Binecuvantarea ne trage in sus.
Reply With Quote
  #984  
Vechi 25.09.2011, 13:10:12
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Numai cand reusim sa gustam frumusetea si libertatea in Dumnezeu,
ni se deschid ochii sufletului si vedem clar ca toate cele lumesti sunt in natura suferintei.

Pana atunci, aceasta suferinta poate fi doar rationata din cele vazute.

Imediat avem realizarea spontanta a renuntarii,
adica sufletul se indeparteaza de la sine de cele cei provoaca suferinta si se lipeste cu mare caldura de Dumnezeu.

Mica credinta se aprinde, devenind o flacara mare care arde cu putere.
Reply With Quote
  #985  
Vechi 30.09.2011, 00:07:11
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Ce încântat este Dracul când vede fidelitatea supușilor săi.
Albina dacă n-ar face miere, ar fi tratată ca o muscă.
Dacă femeile se poartă tot mai goale, cum să își păstreze căldura interioară ?
Mincinosule, de ce te superi dacă ai fost mințit ?
Suferințele Evelor sunt egale cu ispitele lor.
Solutia unei probleme este egala cu distanta dintre pamant si genunchi.
__________________
"Exista doua feluri de a imprastia lumina: sa fii lumanarea sau sa fii oglinda care o reflecta. "(Edith Wharton)
Reply With Quote
  #986  
Vechi 30.09.2011, 20:54:26
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Trei nestemate

Toate fiintele aflate in pericol cauta refugiu.
Unele se ascund in pamant, altele in vagauni, altele in averi...insa,
singurele refugii care au putere reala de protectie sunt cele trei giuvaeruri:

Isus - Dumnezeu este prima nestemata de mare pret, mult dorita.
Invataturile Sale - sunt a doua nestemata.
Sfintii Lui - sunt a treia nestemata.

Intelegerea profunda a naturii fiecarui giuvaer este calea spre inima mantuirii.

"Gasesc scapare in Isus, invataturile Sale si sfintii Lui (comunitatea sufletelor ceresti). "

Calatoria spre rai incepe efectiv, doar cand sufletul simte gustul dulce al refugiului in cele trei nestemate.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 30.09.2011 at 21:14:46.
Reply With Quote
  #987  
Vechi 01.10.2011, 13:40:08
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Luminos si Radiant

Cand rabdarea din dragoste este desavarsita,
frumusetea interioara se revarsa in exterior ca o lumina blanda.
Se spune ca cel ce are aceasta virtute este Luminos si se afla pe treapta a treia a urcusului duhovnicesc.

Cand nevointa din dragoste este desavarsita,
lumina frumusetii din inima incepe sa radieze cu mare putere.
Se spune ca cel ce are aceasta virtute este Radiant si se afla pe treapta a patra a urcusului duhovnicesc.
__________________

Reply With Quote
  #988  
Vechi 06.10.2011, 21:22:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Traista fericirii noastre pământești este tot*deauna ruptă. Cu cât bagi mai multe lucruri în traistă, cu atât se varsă mai mult din ea.
Cei care nu se pricep în înțelepciunea dum*nezeiască poartă traistele cele mai mari; însă înțelepții umblă fără traistă.
Dacă te socotești fericit că traista ta nu pare să fie ruptă, atunci ascultă porunca morții și te vei simți pe marginea mormântului; iar în mormânt va apăsa asupra ta nu numai pământ, ci și traista fericirii tale cu mult prea plină, care va îndoi întunericul și greutatea mormântului.
Sfântul Nicolae Velimirovici
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #989  
Vechi 10.10.2011, 21:03:19
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

If this body, which is one unit,
Will break into separate pieces
Of flesh and bone at death,
What can be said of my relationships?


"Guide to Bodhisattva Way of Life" Shantideva
__________________

Reply With Quote
  #990  
Vechi 10.10.2011, 22:26:00
andrewww andrewww is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2011
Mesaje: 8
Implicit

Fericirea isi are originea in suferinta, si, oricat de mult am dori sa traim numai in fericire, este absolut imposibil, intrucat fara suferinta, aceasta niciodata nu-si va arata miraculosul spectru. – Sorin Cerin
__________________
Cand ma plictisesc joc ben 10 si zuma
Iar pe acest site ma regasesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 20:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 01:45:50