Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 31.12.2013, 20:26:31
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Ce carte? Am citit din mai multe surse, documentare, etc. De ce? Nu iti place ca am zis ca e logica? Sa stii ca teoria evolutiei este logica pentru multi oameni, sau pare logica daca, crezi ca suna mai bine asa. Ca tie nu ti se pare logica, sau mie (nici mie nu mi se pare logica) dar multora li se pare. Fiecare om are viziunea lui asupra lucrurilor. Daca omul a fost hranit numai cu argumente rationale si stiintifice si are incredere in stiinta si in ce invata ea este foarte logica teoria evolutiei pentru acel om.
  #112  
Vechi 31.12.2013, 21:26:55
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Ce carte? Am citit din mai multe surse, documentare, etc. De ce?
Dacă ai odacitatea să susții că o teorie științifică nu este adevărată că nu este demonstrată, pe viitor măcar informează-te despre ce vorbești pentru că este clar că nu ști absolut nimic.
Te am pus să îmi numești o carte sau un jurnal științific și tu mă aburești aici „cu mai multe surse și documentare”.
  #113  
Vechi 31.12.2013, 22:06:12
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Ce teorie crezi ca e demonstrata stiintific, evolutionismul? Creationismul? A, spui ca, creationismul e demonstrat stiintific? Eu zic ca nu e demonstrat stiintific. Si nici nu are cum. Stiinta doar a constatat sau a observat complexitatea din univers, natura, viata si in realitatea noastra acestea nu pot aparea intamplator cum sustine evolutia si atunci e clar ca e opera unei forte creatoare. Asta e ce am inteles eu din ce am studiat. Nu esti de acord cu asta? Vrei sa iti insir o serie de carti sau linkuri? "The priviledged planet" de exemplu, este si carte si film, documentarul "Miracolul celulei", http://www.godandscience.org/apologe...encefaith.html.

Am vazut pe acest topic cativa evolutionisti. Si am incercat sa expun problema d.p.d.v. obiectiv, deci vazuta din exterior. Eu nu cred ca un om care crede in evolutionism este un rauvoitor sau un dusman. Pur si simplu asta a invatat, asta i s-a pezentat si argumentat si asta crede. In lumea noastra se propaga tot felul de informatii, marea lor majoritate sunt informatii care nu duc la nimic bun. Depinde ce primesti, ce crezi, ce iti convine, cat te tare te framanta problema vietii de dupa moarte. Ce crezi ca un om care nu crede in viata dupa moarte si asociaza religia cu basmele, se va convinge doar din filmuletele astea ca exista Dumnezeu?
  #114  
Vechi 31.12.2013, 22:25:38
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
bla bla bla abureli bla bla
Mai citește ce am scris că văd că stai cam prost cu memoria.
  #115  
Vechi 01.01.2014, 14:18:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Daca omul a fost hranit numai cu argumente rationale si stiintifice si are incredere in stiinta si in ce invata ea este foarte logica teoria evolutiei pentru acel om.
Macar de ar fi asa. Dar el te intreaba daca ai citit Ursul pacalit de vulpe. Adica o colectie de anecdote din care aflam " cum s-ar fi putut dezvolta" ochiul, sau "cum s-ar fi putut dezvolta" aripile. Sau de ce nu, de ce nu are ursul coada.
"Dovada stiintifica " e ca aproape toti cred in aceste anecdote, in lumea de azi nu mai e nevoie de alte dovezi, e suficient sa ai o majoritate care sustine ceva si sa faci tot ce-ti sta in putere pentru a reduce ereticii la tacere. Sigur ca unii ar spune ca lumea de azi e la fel cu lumea de ieri in care i s-a pus pumnul in gura lui Galileo tocmai pentru ca avea alte idei decat majoritatea, da aia a fost initiativa bisericii, nu l-au turnat altii care nu suporta ca dogma lor de orice fel ar fi ea sa fie contestata.
  #116  
Vechi 01.01.2014, 15:18:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Te am pus să îmi numești o carte sau un jurnal științific și tu mă aburești aici „cu mai multe surse și documentare”.
Și nu s-a conformat?
Să vezi ce-i fac!
Că veni vorba de "pus": tu poți spune o carte de dogmatică citită?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 01.01.2014 at 15:22:25.
  #117  
Vechi 01.01.2014, 16:01:30
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și nu s-a conformat?
Să vezi ce-i fac!
Nu este vorba de conformare, vroiam să îi demonstrez că habar nu are nimic despre Teoria Evoluției, ca și tine de altfel și marea majoritate de pe acest forum.
Îndrăzniți să susține-ți că nu sunt dovezi, că nu există experimente etc, dar de unde să știți despre ele dacă nu a-ți depus efortul să deschideți o carte.

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Că veni vorba de "pus": tu poți spune o carte de dogmatică citită?
Am citit biblia și deocamdată primul volum din filocalia, o să dureze până trec peste toate 12 volume dacă o voi face, mi-am cam pierdut interesul deocamdată.
  #118  
Vechi 01.01.2014, 16:28:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Unde-i maimuța aia de s-a transformat în omușor?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #119  
Vechi 01.01.2014, 16:49:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Îndrăzniți să susține-ți că nu sunt dovezi, că nu există experimente etc, dar de unde să știți despre ele dacă nu a-ți depus efortul să deschideți o carte.
Nu exista dovezi ca ochiul s-a format intr-un anumit mod sau aripile au aparut pentru ca niste animale sareau din copaci.Nu exista fosile ( unele dintre cele mai vechi fosile (conform TE ) , trilobitii au deja super ochi ). Exista decat anecdote. ADN-ul comun sau genele specializate in fabricarea anumitor organe nu sunt neaparat dovezi in favoarea evolutionismului. Nu e nici un motiv pentru care un creator sa nu fi facut acelasi lucru. Ba chiar e mai logic, si noi facem acelasi lucru zi de zi, mai ales in Romania, sunt unii care repara si computere cu un ciocan si o cheie de 16 .
  #120  
Vechi 01.01.2014, 17:28:47
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu exista dovezi ca ochiul s-a format intr-un anumit mod sau aripile au aparut pentru ca niste animale sareau din copaci.Nu exista fosile ( unele dintre cele mai vechi fosile (conform TE ) , trilobitii au deja super ochi ). Exista decat anecdote. ADN-ul comun sau genele specializate in fabricarea anumitor organe nu sunt neaparat dovezi in favoarea evolutionismului. Nu e nici un motiv pentru care un creator sa nu fi facut acelasi lucru. Ba chiar e mai logic, si noi facem acelasi lucru zi de zi, mai ales in Romania, sunt unii care repara si computere cu un ciocan si o cheie de 16 .
La multi ani, Iuliu si toti ceilalti!
Aoleu! sper ca alea "reparate" astfel sunt compuri cu winblows pe ele!
In alta ordine de idei, o intrebare pentru evo fanatici: de cite ori trebuie sa pocnesc de perete o nochie primitiva ca sa devina un iphone?
A, nu evolueaza? Deci e chestie de evolutia ideii la producator? Oau. Pai atunci de ce nu admiteti asta cu privire la universul viu care ne inconjoara? Un Nimravis e mai asemanator cu un Felis decit o masina din 1914 cu bolizii de astazi.
Subiect închis