Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.07.2010, 21:44:54
gringo gringo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 6
Implicit As dori si eu niste sfaturi va rog ...

Sunt nou pe acest forum , si am o mare problema ... activez pe alt forum , si unul din userii de acolo a luat-o pe cai gresite in ultima vreme De aceea am venit aici sa cer sfaturi de la fratii mei intru credinta , poate reusesc sa il aduc pe calea cea buna :)
Sa va spun intai de ce este vorba , sunt atat de tulburat incat nici nu stiu daca o sa pot sa imi exprim revolta impotriva acestui necredincios ... nici nu stiu daca trebuie sa ma revolt , sau doar sa fiu pasnic si sa incerc sa-l intorc pe calea cea dreapta , dar am incercat fratii mei ... chiar am incercat ! Dar nu este usor cu acest necredincios , chiar incep sa-mi pierd credinta ca acest om poate fi convertit pe calea cea dreapta

Asa ... totul a inceput cand a venit varul meu din Bucuresti si a vazut din intamplare poza acestui om pe forum , si mi-a zis ca il cunoaste , pana atunci nu parea deloc suspect , dar dupa cum am aflat mai tarziu , sarpele salasluia in inima lui ...
Ce mi-a povestit varul meu despre acest om m-a facut sa plang ... nu credeam ca poate fi un om atat de inchistat si cu atat de multa ura impotriva Domnului . Provine dintr-o familie dezradacinata , fara credinta in Sfantul Dumnezeu , a fost sodomizat de bunicul lui de la varsta de 6 ani , tatal sau a fost un pagan ateu fara credinta in Sfantul Dumnezeu , si a fost pedepsit cu cancer pentru acest lucru , a murit de tanar si l-a lasat pe acest copil fara indrumarea parinteasca . Mama lui , de cand a ramas vaduva , in loc sa isi gaseasca alinarea in Dumnezeu si Sfanta Biserica a inceput sa se dea barbatilor tineri pentru foloase materiale , intinand Sfanta taina a casatoriei ... Amantii ei au abuzat de el batandu-l in fiecare zi , si din aceasta cauza el si-a intors fata de la lumina calauzitoare a Domnului , si a luat-o pe cai gresite .

Si mi-a spus ca acest baiat este vanzator de oameni , lucreaza la SRI unde se ocupa cu panditul oamenilor si trimisul lor in puscarii pentru vini minore ... de exemplu a vandut-o si pe propria lui mama , ca sa o trimita la puscarie pentru prostitutie si sa ramana el cu apartamentul , a dat declaratii false cum ca bunica lui si-a pierdut mintile si a devenit maniaca religioasa ca sa o trimita la azil , si asta doar pentru ca sarmana femeie era singura persoana cu credinta in Domnul din toata familia lor ... am uitat sa spun ca el este rocker satanist , uraste credinciosii , dar o sa ajungem si la persecutiile impotriva mea ... A chemat politia atunci cand niste vecini credinciosi au vrut sa puna o icoana cu Fiul Domnului pe scara blocului , nu il primeste pe preot cand vine cu Botezul ba chiar dimpotriva il scuipa si nu ii da voie sa treaca mai departe de apartamentul lui cauzand neplaceri celorlalti vecini credinciosi care vor sa le fie sfintita casa , pentru ca are inima impietrita de ura , este o victima a societatii si doresc din tot sufletul sa il intorc pe calea cea dreapta , ar fi un succes pentru Credinta Ortodoxa daca as putea sa-l convertesc la Iisus pe acest necredincios ...

Acum sa explic ce am incercat eu sa fac ca sa il aduc pe calea cea dreapta : am vorbit cu el pe forum , i-am explicat ca stiu de faptul ca si-a tradat semenii pentru foloase materiale , si i-am spus ca Dumnezeu e mare si iarta totul daca te caiesti din tot sufletul . Atunci mi-am dat eu seama de adevaratul demon care se ascunde in acel pacatos ... s-a intors impotriva mea , a inceput sa ma insulte pe mine si credinta noastra , cu vorbe atat de grele incat am inceput sa plang in fata monitorului ... Dupa aceea a aflat tot forumul cat de ipocrit a fost , si acest pacatos si-a lepadat pielea si si-a aratat adevarata fata de sarpe necredincios , a inceput sa posteze melodii rock sataniste , sa se certe cu toata lumea , sa ne insulte de persoanele iubite si de credinta , spunand ca el e ateu si noi toti ar trebui sa fim in puscarii ... Dupa aceea m-a amenintat de vreo 8-9 ori , a cautat informatii personale despre mine , a aflat cum ma cheama si in ce oras stau , si a gasit si o poza cu mine , smulsa unui prieten sub amenintarea cu bataia ... Acum desi stiu ca Dumnezeu vegheaza asupra mea , imi este frica . Stiu ca sunt slab de inger si intodeauna ma va pazi Domnul , dar nu pot sa nu imi fie frica de el , pentru ca este un necredincios si nu poti sti cand ti se iveste in cale , Satana este puternic in el ...

Ce sa fac sa intorc aceasta oaie ratacita de calea credintei ? Aveti ceva sfaturi pentru mine ? poate sa ma ajute cineva sa il fac sa inteleaga ca este pe un drum gresit si la capatul acestui drum il asteapta doar focul vesnic al Gheenei ? Va rog Fratilor , ajutati-l pe acest pacatos ...

Last edited by gringo; 22.07.2010 at 21:47:27.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.07.2010, 21:51:29
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu zic sa nu ii mai spui nimic dar in tot acest timp sa te rogi! Mergi si vorbeste cu preotul tau duhovnic si cere binecuvantare sa citesti Psaltirea! Te vei simti aparat; psalmii sunt foarte folositori si indeparteaza raul!

Si rugaciunea personala sa fie insotita de un pomelnic cu numele lui la o manastire dar tot pentru Psaltire!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.07.2010, 22:20:59
gringo gringo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu zic sa nu ii mai spui nimic dar in tot acest timp sa te rogi! Mergi si vorbeste cu preotul tau duhovnic si cere binecuvantare sa citesti Psaltirea! Te vei simti aparat; psalmii sunt foarte folositori si indeparteaza raul!

Si rugaciunea personala sa fie insotita de un pomelnic cu numele lui la o manastire dar tot pentru Psaltire!
multumesc pentru sfat , bineinteles ma rog in fiecare seara si pentru el , sa-i usurez pacatele ... ideea e ca el respinge mana mea de ajutor , el spune despre crestinii practicanti ca suntem drogati cu religie , si ca in minunile sunt doar in mintea noastra , sunt halucinatii provocate de droguri , si ca o sa ma bata pana cand imi iese toata credinta din cap ... este anti-crestin , nu stiu cat de mult pot sa fac singur .

Va rog fratii mei sa ma ajutati sa aduc oaia asta ratacita pe calea cea dreapta , dandu-mi sfaturi , ar fi o victorie uimitoare pentru Dumnezeu si Sfanta Credinta ... implicati-va alaturi de mine , spuneti-mi ce ar trebui sa fac . Eventual sa ma intalnesc cu el si sa sper ca bunul Dumnezeu ma va apara de mania necredinciosului ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.07.2010, 23:00:49
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Ateismul produce, ca orice păcat, îndrăcire mai mică sau mai mare, iar demonii din astfel de oameni îți pot face rău așa că mai bine nu ai de a face cu ei.

Nici să te rogi pentru ei nu e bine fiindcă necredința e păcat de moarte și dacă te rogi pentru un astfel de om demonii vor prinde puteri asupra ta.


Acum, dacă acest om va căuta să-ți facă rău și va reuși, tot ce poți să faci e să rabzi,știind că suferințele sunt trecătoare.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.07.2010, 23:25:47
gringo gringo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 6
Implicit

nu ma rog pentru el , ma rog sa-i vina mintea la cap si sa se descotoroseasca de demonii care au pus stapanire pe sufletul lui , dar singur nu cred ca va reusi , e prea orbit ...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.07.2010, 23:31:24
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Eu am o verisoara , devenita informatoare in anii 90..Manifesta cam aceleasi sindroame, cumva atenuate, dar de-a lungul timpului a transpirat amenintari si atitudini consacrate de lumea turnatorilor.
Nu-i poti intoarce la credinta prin mijloace rationale, prin discutii, etc. Numai prin rugaciune...Institutia aceasta , statutul de turnator , dependenta , toate acestea sunt dumnezeul lor si nu-l poti inlocui tu , in mod clasic, cu Hristos...Hristos nu-i palpabil pt ei; institutia cu foloasele necuvenite, cu relatiile, cu siguranta oferita, sunt palpabile !
Trebuiesc trecuti pe acatiste sa hotarasca Dumnezeu pt ei ! Sunt demonizati ! Sa-i ieratam pt ce ne fac, dar nu stiu daca putem face mai mult.
Trebuie sa intelegi ca delatiunea nu mai este sanctionata de SRI...Vremurile sunt de vina. O amenintarea clasica "te aranjez" inseamna o minciuna, o delatiune care te vizeaza...Vei fi dat de periculos, trecut pe o lista si ..........
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.07.2010, 00:26:39
ChillyWilly ChillyWilly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 3
Implicit

Buna ziua, mai intai de toate trebuie sa mentionez ca nu am fost niciodata un prea bun crestin dar sunt credincios, nu prea am mers la biserica, nu prea am tinut post. Dar totusi am incercat intotdeauna sa fac ce e bine si sa fiu impacat cu mine si sufletul meu, eu cred intr-un Dumnezeu, care e mare si vede tot, e bun, atat de bun incat l-ar ierta si pe acest pacatos daca s-ar cai si si-ar schimba viata.
Vreau sa spun ca eu sunt verisorul lui Ionut, l-am cunoscut pe pacatosul de care vorbeste el, chiar am fost prieten cu acesta, poate chiar singurul sau prieten real, ma implora adesea sa ies cu el pentru ca nimeni nu vroia sa se aproprie de el. Eu am vazut in el un copil care a apucat-o pe cai gresite, am zis ca nu-i dracu chiar asa de negru si ca poate as putea sa-l ajut. Stiam de pe la cunostinte comune ca provine dintr-o familie rea, chiar am fost atentionat de un unchi care lucreaza in politie ca este un om periculos dar ca un fraier am ignorat si am incercat sa ma aproprii de el.
Il vedeam deseori ca umbla cu baieti care pareau....homosexuali, n-am nimic cu homosexualii dar am incercat sa-i explic ca e totusi un pacat si ca Dumnezeu a dat femeia si barbatul nu barbat si barbat. N-a vrut sa inteleaga, si desi nu l-am presat in nici-un fel a reactionat foarte violent, chiar lovindu-ma desi eram prieteni. L-am iertat pentru ca imi era mila de el dar nu sunt sigur daca a meritat.
Un lucru care m-a deranjat enorm, lucru care m-a facut sa ma indepartez de el, am auzit si chiar am fost martor la un incident......deseori dadea droguri la pustani ca sa-l lase sa-si faca de cap cu ei, unii din ei nu aveau nici 15 ani, vreaus a spun ca mi-a provocat asa o greata chiar daca oarecum il inteleg pentru ca mi-a povestit cum a fost abuzat in copilarie, si totusi el din toate persoanele ar trebui sa devina un om mai bun si sa nu abuzeze de copii.

Nu stiu, cinstit nu stiu daca mai poate fi salvat dar desi mi-a facut rau mult parca e ceva in ochii lui, uitati-va si voi!




Ce ziceti, are el figura de om rau? Chiar sa-l fi acaparat dracii de tot? Chiar nu mai poate fi salvat omul asta?

Last edited by ChillyWilly; 23.07.2010 at 00:29:00.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.07.2010, 00:51:29
gringo gringo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 6
Implicit

sa mute va rog cineva topicul asta intr-un loc unde il poate vedea mai multa lume , as vrea sa fiu sfatuit cum sa fac sa il ajut pe pacatosul asta , si sa scap si eu de amenintarile lui ...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.07.2010, 01:37:00
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

oi fi eu prea circumspecta sau topicul asta miroase a bascalie?
__________________
De câte ori nu ești bun,să știi că nu ești ce trebuie să fii!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.07.2010, 01:40:53
ChillyWilly ChillyWilly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 3
Implicit

Xosroviduxt
Soarta sufletului unui om nu mi se prea pare subiect de bascalie, poate n-am eu simtul umorului asa de dezvoltat cine stie. :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati-ma cu niste sfaturi , va rog . iulian92 Generalitati 30 25.05.2011 16:18:26
Am nevoie de niste sfaturi!! Calin21 Preotul 4 17.02.2011 16:32:09
Niste sfaturi,daca se poate elena1974 Generalitati 57 03.10.2010 14:50:58
As dori sa vad un demon luceafaruldincer Mari Duhovnici si predicile lor 31 14.12.2009 23:14:16