Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2011, 14:38:52
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit Bucuria crestina

Bucuria este una dintre cerintele cele mai de seama ale vietii omenesti. Dupa ea alearga sufletul omenesc, dupa cum alearga cerbul dupa izvoarele apelor cristaline. Suntem facuti pentru bucurie precum suntem facuti pentru viata, caci viata fara bucurii este intunecata, apasatoare si pustie".

Credinta noastra ortodoxa este "izvor de bucurii", crestinismul ortodox fiind "religia bucuriei". Domnul nostru Iisus Hristos le-a spus ucenicilor sai: "Acestea vi le spun ca bucuria Mea sa fie intru voi si ca bucuria voastra sa fie deplina" (Ioan 15, 11).

Starea de bucurie duhovniceasca este o rugaciune continua. Inseamna sa apartii mai mult cerului decat pamantului. Caci oricare ar fi motivul intristarii crestinului aceasta este de la draci, ne spune parintele arhim. Arsenie Papacioc. Suntem fiinte rascumparate de Dumnezeu, avem pe Dumnezeu in inima noastra, avem putere de a ne sfinti, de a ne indumnezei, de a deveni fii ai lui Dumnezeu dupa har, si de a mosteni viata si bucuria cea vesnica.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2011, 15:28:05
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

"Bucurati-va si va veseliti...", ne spune Mantuitorul. Bucuria noastra, a crestinilor, e de la Domnul. O dobandim in masura in care nu mai avem bucurii proprii, ci aproapele devine bucuria noastra.

Pentru Sfantul Serafim de Sarov numarul oamenilor pe care i-a cunoscut, a reprezentat tot atatea prilejuri de a se bucura. "Hristos a Inviat, bucuria mea!", era salutul sau de toate zilele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2011, 15:32:27
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Mai spunea Parintele Arsenie ca in starea de tristete produsa in suflet isi face cuib diavolul si isi cloceste ouale.

E de retinut indemnul sau: Când sunteti tristi, gânditi-vă la lucrul ăsta: "Stai, că este ceva drac aici!" Si nu acceptati.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.01.2011, 15:55:17
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Mai spunea Parintele Arsenie ca in starea de tristete produsa in suflet isi face cuib diavolul si isi cloceste ouale.

E de retinut indemnul sau: Când sunteti tristi, gânditi-vă la lucrul ăsta: "Stai, că este ceva drac aici!" Si nu acceptati.
problema noastra celor de trei ori pacatosi: oare suntem capabili sa traim bucuria sfintilor?eu cerd ca nu,suntem prea departe de ceia ce ar trebui sa fim.oare cind copilul nostru ne cere ceva si nu putem sa ii oferim[lucruri simple] si zice:de ce nu-mi dai caci cutare a primit de la ai lui?atunci traiesti doua drame a ta si a copilului.nici tu nu ai vina si nici el, poate sistemul.aceste dureri se multiplica in unele situatii,si pe cind sa ne bucuram apare alta si atunci traim o drama continua mai mult sau mai putin intensa.acuma asteptam si noi un izbavitor precum poporul lui israel.singura bucurie ce a mai ramas si cu care ne mai indulcim este aunci cind Domnul lucreaza in favoarea noastra si ii simtim lucrarea.
Pacea Domnului peste voi si Domnul sa va-n-bucure.Amin.

Last edited by mihaila_alin; 05.01.2011 at 15:59:23.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.01.2011, 16:30:43
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Bucuria crestina

Bucuria crestina incepi sa o simti cu adevarat atunci cand il vezi pe Dumnezeu
pretutindeni, in firul de iarba ce se iteste la soare, in gazulita mititica ce se
urca pe el, in bobocul de floare ce se desface sau pe chipul aproapelui ce vine
catre tine. In lucrurile mici, in cele simple, in cele smerite il vei afla in primul
rand.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.01.2011, 16:38:50
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Mai spunea Parintele Arsenie ca in starea de tristete produsa in suflet isi face cuib diavolul si isi cloceste ouale.
In Facere intalnim urmatoarea precizare facuta dupa ce Dumnezeu nu a cautat spre jertfa lui Cain. Acesta din urma s-a intrista iar Dumnezeu il intreaba "pentru ce s-a posomorat fata sa".

Acelasi amanunt surprins de Parintele Arsenie apare aici, in cuvintele pe care Domnul le adauga: "Cand faci bine, oare nu-ti este fata senina? Iar de nu faci bine, pacatul bate la usa si cauta sa te tarasca, dar tu biruieste-l!"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.01.2011, 16:59:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

E bine ca se dau diferite interpretari bucuriei. Dar cel mai ziditor cred ca ar fi sa dam exemple cand am fost cuprinsi de bucurie.

In cadrul unei conferinte, un student l-a intrebat pe Parintele Teofil Paraian daca nadajduieste sa-si recapete vederea in lumea aceasta. La aceasta intrebare Parintele a raspuns: "Nu. Si daca in Imparatia Cerurilor Dumnezeu imi va spune "Tu sa ramai asa cum esti", eu i-as raspunde strigand "Slava Tie, Doamne, Slava Tie!".

Ramai fara cuvinte. Un om care nu a vazut niciodata, nu se arata suparat, ci mai mult, spune ca daca asa vrea Dumnezeu, ca el sa ramana si "dincolo" nevazator, nu-i ramane decat sa-L slaveasca. Nu face asta din inconstienta, ci din faptul ca se hranea cu Bucurie.

Asa ca cel ce doreste sa ajunga la bucurie, poate ajunge, numai cu conditia ca el sa traiasca intr-un mod placut lui Dumnezeu. Nu exista om care sa implineasca voia lui Dumnezeu si sa ramana lipsit de bucurie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.01.2011, 20:01:45
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NECTARIE Vezi mesajul
Bucuria este una dintre cerintele cele mai de seama ale vietii omenesti. Dupa ea alearga sufletul omenesc, dupa cum alearga cerbul dupa izvoarele apelor cristaline. Suntem facuti pentru bucurie precum suntem facuti pentru viata, caci viata fara bucurii este intunecata, apasatoare si pustie".

Credinta noastra ortodoxa este "izvor de bucurii", crestinismul ortodox fiind "religia bucuriei". Domnul nostru Iisus Hristos le-a spus ucenicilor sai: "Acestea vi le spun ca bucuria Mea sa fie intru voi si ca bucuria voastra sa fie deplina" (Ioan 15, 11).

Starea de bucurie duhovniceasca este o rugaciune continua. Inseamna sa apartii mai mult cerului decat pamantului. Caci oricare ar fi motivul intristarii crestinului aceasta este de la draci, ne spune parintele arhim. Arsenie Papacioc. Suntem fiinte rascumparate de Dumnezeu, avem pe Dumnezeu in inima noastra, avem putere de a ne sfinti, de a ne indumnezei, de a deveni fii ai lui Dumnezeu dupa har, si de a mosteni viata si bucuria cea vesnica.
Eu de regulă sunt bucuroasă, dar uneori am niște căderi, încep să plâng, să văd tot răul din viața mea. Asta din cauză că mă simt cam singură, socializez foarte greu, deși eu aș vrea să vorbesc cu mai mulți oameni și să am mai mulți prieteni. Încerc să nu mă gândesc tot timpul la asta, să mă gândesc la Dumnezeu, să fiu optimistă, dar am momente când îmi amintesc de situația asta și încep să plâng.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.01.2011, 18:54:50
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NECTARIE Vezi mesajul
Bucuria este una dintre cerintele cele mai de seama ale vietii omenesti. Dupa ea alearga sufletul omenesc, dupa cum alearga cerbul dupa izvoarele apelor cristaline. Suntem facuti pentru bucurie precum suntem facuti pentru viata, caci viata fara bucurii este intunecata, apasatoare si pustie".

Credinta noastra ortodoxa este "izvor de bucurii", crestinismul ortodox fiind "religia bucuriei". Domnul nostru Iisus Hristos le-a spus ucenicilor sai: "Acestea vi le spun ca bucuria Mea sa fie intru voi si ca bucuria voastra sa fie deplina" (Ioan 15, 11).

Starea de bucurie duhovniceasca este o rugaciune continua. Inseamna sa apartii mai mult cerului decat pamantului. Caci oricare ar fi motivul intristarii crestinului aceasta este de la draci, ne spune parintele arhim. Arsenie Papacioc. Suntem fiinte rascumparate de Dumnezeu, avem pe Dumnezeu in inima noastra, avem putere de a ne sfinti, de a ne indumnezei, de a deveni fii ai lui Dumnezeu dupa har, si de a mosteni viata si bucuria cea vesnica.
spune te rog despre ce bucurie vrei sa spui,din ceia ce ai scris eu inteleg caci este mingiierea Duhului Sfint cea ce face pe crestin sa plinga instantaneu si sa spuna fara sa vrea: Doamne nu sunt eu cel ce merita bucuria aceasta!.cuvintele ramin sarace in descrierea acelor clipe de inalta fericire.


Domnul si Maica Domnului sa fie cu voi.Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuria lumeasca jenica Pocainta 17 22.11.2011 01:39:04
Bucuria postului Marius22 Generalitati 22 21.06.2011 20:54:21
Bucuria crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 1 26.03.2011 23:14:21
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Bucuria Craciunului!... silverstar Generalitati 152 26.12.2008 12:43:05