Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2018, 16:40:02
Agnostica Agnostica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2018
Mesaje: 1
Question Când e OBLIGATORIE slujba de pomenire LA CIMITIR? (3, 6, 9 luni)

Pe scurt: aș vrea să știu dacă trebuie neapărat mers la cimitir (la mormânt) pentru pomenile de 3, 6, 9 luni, și așa mai departe.

În detaliu: Tatăl meu a murit subit anul acesta, de Bobotează. Nici eu, nici mama nu știm ce trebuie făcut. Inițial ne-am bazat pe niște rude mai în vârstă care mai făcuseră pomeni, ca să descoperim ulterior că multe dintre sfaturile lor erau incorecte, ba chiar de origine păgână. Mama s-a adresat preotului de la cimitir, care i-a dat câteva indicații, dar nu suficiente.

Astăzi am avut pomenirea de 40 de zile, care, din păcate, a coincis cu Moșii de Iarnă, și am mers la biserica de la cimitir. De ce din păcate? Pentru că veniseră foarte, foarte, foarte mulți oameni. Biserica era mai mult decât plină. Experiența a fost foarte neplăcută pentru mine. După cum puteți observa din numele meu de utilizator, nu mai urmez credința ortodoxă, chiar dacă am fost botezată în ea, deci nu am nici cea mai mică idee legată de aceste obiceiuri. (Sper că asta n-o să vă anuleze totuși milostenia și bunăvoința de a-mi răspunde la întrebarea din subiect, dacă puteți)

Ca o paranteză, m-a surprins că slujba a durat mai mult de 3 ore, în condițiile unei încăperi pline de oameni în picioare, fără aerisire, cu multe lumânări aprinse care prezentau un risc de incendiu. Se gândește cineva la acest aspect? La aceste condiții pe care eu, personal, le consider înjositoare și inumane?
După slujbă am așteptat la mormânt să vină preotul să facă ce trebuia făcut. Nu cred că exagerez când spun că a durat 2-3 minute ceremonia, și apoi a dat să plece. Ne-a întrebat dacă am plătit, i-am spus că nu. A spus că trebuie să plătim, că nimeni nu muncește pe degeaba, că a venit departe, fiindcă mormântul e la marginea cimitirului, destul de departe de biserică. Eu nu am înțeles că făcea aluzie să-i plătim atunci, dar nici nu am spus că nu-i dăm. El s-a supărat, a zis că dacă nu-i plătim, la celelalte slujbe nu mai vine (din nou, în condițiile în care nici eu, nici mama n-am spus că nu vrem să-i plătim). Ne precizase înainte că trebuie venit la cimitir la fiecare pomenire, de 3, 6, 9 luni. În condițiile în care este posibil să ne fi spus asta pentru că are un interes financiar să venim cât mai des acolo, mă întreb: chiar trebuie venit la cimitir de fiecare dată? Nu am găsit lămuriri nicăieri. Vă puteți imagina că eu nu mai vreau să-l văd la față pe acel preot și nici să mă mai întorc în acea biserică mult prea mică, cimitirul fiind în afara orașului și greu de accesat.

Citeam chiar pe acest forum, în timp ce căutam lămuriri, o postare a unui preot, care spunea că pomenile nu au scopul de a fi o împovărare financiară pentru rudele decedatului. Iertați-mi cinismul, dar tocmai asta și sunt, nu cred că poate nega cineva că reprezentanții Bisericii Ortodoxe Române, neoficial, pretind o mulțime de bani pentru niște ceremonii care, oficial, sunt gratuite.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2018, 18:30:07
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Dacă vei întreba o muscă: „Sunt flori în locul acesta?”, ea îți va spune: „Nu știu. Ci știu numai că acolo jos, în groapă, sunt cutii de conserve, gunoaie, necurății”, și îți va înșira toate murdăriile pe care a stat. Dar dacă vei întreba o albină: „Ai văzut vreo necurăție în locul acesta?”, ea îți va spune: „Necurăție? Nu, nu am văzut nicăieri. Aici locul este plin de flori de grădină și sălbatice”. Vezi, musca știe numai unde există gunoaie, în timp ce albina știe că acolo este un crin, mai departe o zambilă... După cum mi-am dat seama, unii oameni seamănă cu albina, iar alții cu musca. Cei care seamănă cu musca, în orice situație caută să afle ce rău există și se preocupă de el; nu văd nicăieri nici un bine. Cei care seamănă cu albina, află peste tot orice bine există. Omul stricat, stricat gândește, pe toate le interpretează de-a stânga și le vede anapoda. În timp ce acela care are gânduri bune, orice ar vedea, orice îi vei spune, își va pune în minte gândul cel bun.
(Cuviosul Paisie Aghioritul, Cuvinte duhovnicești – Nevoință duhovnicească, Editura Evanghelismos, București, 2003, p. 27-28)
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2018, 09:50:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agnostica Vezi mesajul
(Sper că asta n-o să vă anuleze totuși milostenia și bunăvoința de a-mi răspunde la întrebarea din subiect, dacă puteți)
Pot, nu-mi anuleaza milostenia si sper s-o gasiti binavoitoare.

Citat:
Ca o paranteză, m-a surprins că slujba a durat mai mult de 3 ore, în condițiile unei încăperi pline de oameni în picioare, fără aerisire, cu multe lumânări aprinse care prezentau un risc de incendiu. Se gândește cineva la acest aspect?
Riscul de incendiu este 0; aprecierile dvs sunt insa le gasesc nu foarte respectuoase fiindca v-ati simtit obligate sa fiti acolo, nu pentru ca doreati le fel ca ceilalti oameni si aste se poate intelege, din pacate, din sinceritatea cuvintelor dvs "agnostice". De ce spun din pacate? Pentru ca nu va foloseste la nimic, din contra.

Citat:
După slujbă am așteptat la mormânt să vină preotul să facă ce trebuia făcut. Nu cred că exagerez când spun că a durat 2-3 minute ceremonia, și apoi a dat să plece. Ne-a întrebat dacă am plătit, i-am spus că nu. A spus că trebuie să plătim, că nimeni nu muncește pe degeaba, că a venit departe, fiindcă mormântul e la marginea cimitirului, destul de departe de biserică. Eu nu am înțeles că făcea aluzie să-i plătim atunci, dar nici nu am spus că nu-i dăm. El s-a supărat, a zis că dacă nu-i plătim, la celelalte slujbe nu mai vine (din nou, în condițiile în care nici eu, nici mama n-am spus că nu vrem să-i plătim). Ne precizase înainte că trebuie venit la cimitir la fiecare pomenire, de 3, 6, 9 luni. În condițiile în care este posibil să ne fi spus asta pentru că are un interes financiar să venim cât mai des acolo, mă întreb: chiar trebuie venit la cimitir de fiecare dată? Nu am găsit lămuriri nicăieri. Vă puteți imagina că eu nu mai vreau să-l văd la față pe acel preot și nici să mă mai întorc în acea biserică mult prea mică, cimitirul fiind în afara orașului și greu de accesat.
Dvs ati asteptat la mormant, dar nu l-ati intampinat pe preot cu intrabarea cat trebuie platit; de aceea el v-a tratat ca pe toti ceilalti oameni, care cu mare greutate baga mana in buzunar sa scoata bani, dar care au pretentii duhovnicesti "obligatorii".
Mi se pare mai mare cinismul sa spuneti ca n-ati inteles ca trebuie sa-i platiti pe loc, cand de fapt spuneti in incheiere ca ceremonia ar fi "gratuita".

La 3,6 si 9 luni nu va mai fi aglomeratia "mosilor de iarna" si de aceea eu va recomand sa va milostiviti si sa-l cautati tot pe acel preot sa va cereti scuze fata de el(ca n-ati vrut sa profitati gratuit de obligativitatea lui(din partea Episcopului) de a fi acolo de mosii de iarna si ca sunteti pregatite sa platiti cat va cere. La acea mica biserica din cimitir e suficient loc cand nu e aglomeratie(ca la mosii de iarna).

Citat:
Citeam chiar pe acest forum, în timp ce căutam lămuriri, o postare a unui preot, care spunea că pomenile nu au scopul de a fi o împovărare financiară pentru rudele decedatului. Iertați-mi cinismul, dar tocmai asta și sunt, nu cred că poate nega cineva că reprezentanții Bisericii Ortodoxe Române, neoficial, pretind o mulțime de bani pentru niște ceremonii care, oficial, sunt gratuite.
Absolut nimic pe lumea asta nu e gratuit, inafara de injuraturi sau gunoaie. Pana si aerul e pe "credit" de la Dumnezeu.
Chiar si Hristos a platit darile la vamesii veniti sa ceara cu toate ca el nu avea venituri comerciale, salar sau castig material; de aceea cinismul dvs este iertat fiindca nu stiti, dar aveti, oarecum, greutate sa bagati mana in buzunar cand nu cumparati nimic material.
Pomenile nu au scop de impovarare, dar pomenile in fata lui Dumnezeu se vor face exact la valoarea pe care o dvs platiti, adica mare, mica sau deloc. Nu preotul face pomenirea(ca nici nu stie cand se fac 3,6 sau 9 luni), ci dvs; el doar o transmite lui Hristos.
Ba mai mult! Tot atat valorati si dvs in fata lui Dumnezeu, proportional cu cat platiti.

Parerea mea(care nu-s preot) e ca nu e obligatoriu, cu toate ca tatalui dvs i-ar place, insa, daca preotul mi-ar spune ca e obligatoriu, m-as duce la cimitir.
De aceea intrebati un alt preot, care nu are interesul sa-l platiti pentru informatia ceruta.
E mai foloisitor pentru dvs sa ascultati de preot, nu de mine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 11.02.2018 at 09:56:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare