Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1121  
Vechi 18.09.2014, 22:28:23
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E la fel si in cazul organelor, poti trage concluzia ca au fost facute in acelasi fel, din acelasi material si s-au facut in aceeasi fabrica. Dar tragi concluzia ca sunt vestigiale pe baza teoriei tale. Apoi vii si spui ca organele vestigiale care nu-s facute in fabrica probeaza teoria ta. Nu e nici o diferenta, este argument circular 100%.
Ok, sa nu mai facem comparatii ca ne incurcam in ele.

Cum este circular argumentul de tipul observare>procesare>concluzie>dovada?
  #1122  
Vechi 18.09.2014, 22:31:07
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ok, sa nu mai facem comparatii ca ne incurcam in ele.
=)) E adevarat ca daca te invarti in cerc, ajungi sa ametesti , nu ?
  #1123  
Vechi 18.09.2014, 22:37:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Procesul biologic prin care vietatile isi schimba conformitatea fizica, in urma unei game largi de cauze, pe masura inaintarii in timp.
Și cum se face că de ceva timp nu a mai avut loc nici o ”evoluție” (transformare)?
  #1124  
Vechi 18.09.2014, 22:42:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ok, sa nu mai facem comparatii ca ne incurcam in ele.

Cum este circular argumentul de tipul observare>procesare>concluzie>dovada?
Ba sa facem comparatii dar oricum nu ma astept sa le intelegi. :)

Chiar poate functiona o masina fara cureaua de la ventilator ? Daca da atunci e clar ca e organ vestigial si chiar daca ii gasesti vreun scop, dovezile ca masinile au evoluat din casetofoane sunt arhisuficiente, deci cureaua a dobandit un alt scop pe parcurs. :)
  #1125  
Vechi 18.09.2014, 23:09:15
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și cum se face că de ceva timp nu a mai avut loc nici o ”evoluție” (transformare)?
Procesul evolutiv este unul continuu, dar incet. Daca vrei sa observi o "transformare" rapida, caut-o la coloniile de E.coli ale lui Richard Lenski , care au dezvoltat abilitati de a trai pe citrat.

http://en.wikipedia.org/wiki/E._coli...one_population

Daca vrei sa observi alte transformari, treci pe la muzeul Grigore Antipa din capitala.
  #1126  
Vechi 18.09.2014, 23:10:36
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ba sa facem comparatii dar oricum nu ma astept sa le intelegi. :)

Chiar poate functiona o masina fara cureaua de la ventilator ? Daca da atunci e clar ca e organ vestigial si chiar daca ii gasesti vreun scop, dovezile ca masinile au evoluat din casetofoane sunt arhisuficiente, deci cureaua a dobandit un alt scop pe parcurs. :)
Crezi ca poti sa compari doua lucruri care nu au nici o legatura, si sa poti sa formulezi un argument pertinent?

Macar de era obiectul comparat de natura organica...
  #1127  
Vechi 18.09.2014, 23:25:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Procesul evolutiv este unul continuu, dar incet.
Un proces nesupravegheat, impersonal, imprevizibil și natural. O completare la teoria ”evoluției”(teorie filozofică și nu una științifică).

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Daca vrei sa observi o "transformare" rapida, caut-o la coloniile de E.coli ale lui Richard Lenski , care au dezvoltat abilitati de a trai pe citrat.
Nu e altceva decât o dezvoltare, o adaptare la noul mediu de viață.
  #1128  
Vechi 18.09.2014, 23:28:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Crezi ca poti sa compari doua lucruri care nu au nici o legatura, si sa poti sa formulezi un argument pertinent?

Macar de era obiectul comparat de natura organica...
Scuze, dar nu prea am reusit sa creem asa lucruri. Da daca am reusi sigur le-am face diferite, nu am folosi un mecanism la mai multe genuri asa cum facem in cazul masinariilor nu ?
Adica poate Doamne fereste uita lumea ca noi le-am creat si incepe sa creada ca au aparut de la sine si sa creada ca asemanarile sunt dovezi pentru ipoteza ca au aparut singure din nimic. :)
  #1129  
Vechi 18.09.2014, 23:57:18
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Un proces nesupravegheat, impersonal, imprevizibil și natural. O completare la teoria ”evoluției”(teorie filozofică și nu una științifică).



Nu e altceva decât o dezvoltare, o adaptare la noul mediu de viață.
Teoria evolutiei este o teorie care indeplineste toate conditiile pentru a fi stiintifica. Procesul evolutiei, nimeni nu stie daca este nesupravegheat sau nu; impersonal, poate; previzibil in unele cazuri; 100% natural.

Pai da. Asta e evolutia. Adaptari succesive, care schimba trasaturile fizice. Pe perioade lungi de timp, normal ca se schimba mult organismele, nu?

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Scuze, dar nu prea am reusit sa creem asa lucruri. Da daca am reusi sigur le-am face diferite, nu am folosi un mecanism la mai multe genuri asa cum facem in cazul masinariilor nu ?
Adica poate Doamne fereste uita lumea ca noi le-am creat si incepe sa creada ca au aparut de la sine si sa creada ca asemanarile sunt dovezi pentru ipoteza ca au aparut singure din nimic. :)
Inca o data, pentru a mia oara, vorbim aici strict de evolutie, nu de aparitia vietii. Evolutia nu are absolut nici o legatura cu modul in care a aparut/ a fost creat primul semn de viata.
  #1130  
Vechi 19.09.2014, 00:04:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Teoria evolutiei este o teorie care indeplineste toate conditiile pentru a fi stiintifica.
Este o teorie filozofică pentru că științific nu poate fi demonstrată, sunt doar presupuneri. O nouă descoperire demolează vechea teorie.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Procesul evolutiei, nimeni nu stie daca este nesupravegheat sau nu; impersonal, poate; previzibil in unele cazuri; 100% natural.
Eu ți-am citat din definiția dată de Asociația Națională a Profesorilor de Biologie (NABT), USA 1995.

.
Subiect închis