Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 10.06.2014, 15:03:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din nefericire pentru priceperea ta, Geneza n-a fost scrisa in romana.
Asta sper ca a fost o gluma. Daca vrei, evening si morning in engleza. Tu ai dat o analiza a cuvantului "zi", eu am spus altceva, nu-i greu sa faci legatura intre ele.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt curios cum ai ajuns la concluzia ca e adventist.
Nu are nicio importanta. Poti gasi si multe site-uri catolice cu explicatii ale evolutionismului teist, dar nu si ortodoxe (repet de fiecare data, excludem pe Kalomiros).
  #532  
Vechi 10.06.2014, 15:15:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar pasajele in care autorii ortodocsi declara in unanimitate ca absolut sigura si infailibila interpretarea conform careia zilele creatiei sunt zile literare de 24h sunt..?
Ca pana la urma despre asta era vorba,
Alin, de cate ori vrei sa auzi, cred ca ti-am scris de vreo zece ori despre acelasi lucru de cand suntem pe forum. Stii ca si cu orbul din nastere, l-au pus pe el sa explice, apoi au chemat pe parinti, l-au chemat iar pe el, dar pana la urma tot ce au vrut ei au crezut. De fiecare data am repetat degeaba.
O sa te intreb si acum, ce sriu eu gasest in toate articolele ortodoxe, ce spui tu nu gasesti niciunde in ortodoxie (excludem pe Kalomiros si adeptii sai). Unde se spune in ortodoxie ca ar fi durat zilele mii de ani? Ce spui tu este la catolici, in general, si tu nu vezi legatura cu ecumenismul.
Cati sfinti erau in lista aia pe care am dat-o datile trecute? Aproape toti sfintii cunoscuti.
Ce scrie in decalog? Sase zile sa munciti, pentru ca in sase zile a facut Domnul lumea. Tu ai auzit ca martea sa dureze mii de ani?

Last edited by catalin2; 10.06.2014 at 15:17:09.
  #533  
Vechi 10.06.2014, 15:22:52
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu inteleg partea cu:
Ce inseamna "respinge puternic"?
Conform teoriilor actuale, toate elementele din Univers s-au format prin procesul de fuziune.
De unde certitudinea ca plumbul prezent acolo este rezultat exclusiv prin fisiune?
Structura moleculara a zirconului permite foarte usor prinderea uraniului in el, fiind tetravalent, in momentul in care acesta se formeaza, dar tot aceasta structura respinge la nivel atomic plumbul, care are valentele 2 si 4. Iar dupa ce cristalul de zircon este "facut", este un material extrem de rezistent. De aceea, daca exista plumb in zircon, sansa ca el sa fie acolo din cauze ulterioare cristalizarii sunt foarte mici.

De aceea, gasirea plumbului in zircon poate fi explicata numai prin descompunerea radioactiva a uraniului. Ce mecanism frumos ne-a lasat Dumnezeu ca sa aflam varsta creatiei sale, nu?

Last edited by abaaaabbbb63; 10.06.2014 at 15:25:31.
  #534  
Vechi 10.06.2014, 15:35:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta sper ca a fost o gluma. Daca vrei, evening si morning in engleza.
Nici in engleza n-a fost scrisa, ci doar tradusa.
Mai incearca.

Citat:
Nu are nicio importanta. Poti gasi si multe site-uri catolice cu explicatii ale evolutionismului teist, dar nu si ortodoxe (repet de fiecare data, excludem pe Kalomiros).
Pai daca nu stii, nu-ti da cu parerea.
Sau e un gest reflex?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #535  
Vechi 10.06.2014, 15:36:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Structura moleculara a zirconului permite foarte usor prinderea uraniului in el, fiind tetravalent, in momentul in care acesta se formeaza, dar tot aceasta structura respinge la nivel atomic plumbul, care are valentele 2 si 4. Iar dupa ce cristalul de zircon este "facut", este un material extrem de rezistent. De aceea, daca exista plumb in zircon, sansa ca el sa fie acolo din cauze ulterioare cristalizarii sunt foarte mici.

De aceea, gasirea plumbului in zircon poate fi explicata numai prin descompunerea radioactiva a uraniului. Ce mecanism frumos ne-a lasat Dumnezeu ca sa aflam varsta creatiei sale, nu?
Multumesc. deja a explicat colegul, am sa mai revin cu niste intrebari mai incolo.

Dar pentru tine am alta intrebare.
Pana la urma crezi ca Dumnezeu este autorul Creatiei, dar omul a aparut din maimutza?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #536  
Vechi 10.06.2014, 15:41:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Unde se spune in ortodoxie ca ar fi durat zilele mii de ani?
Iar eu te-am intrebat deja unde se spune ca zilele ar fi musai zile si nicidecum altceva?
Are aceasta idee putere de dogma?

Spre deosbire de romano-catolicim de care in felul asta te apropii enorm, prin atitudine, Ortodoxia nu are pretentia de a fi o autoritate stiintifica.

Ortodoxia proclama pe Dumnezeu ca si Creator al lumii materiale si al omului.
CUM a facut Dumnezeu "toate cele vazute si nevazute" nu are pretentia sa stabileasca.

Orice ipoteza stiintifia care este congruenta cu principiul de mai sus, poate fi valida.


Citat:
Ce scrie in decalog? Sase zile sa munciti, pentru ca in sase zile a facut Domnul lumea. Tu ai auzit ca martea sa dureze mii de ani?
Psalmi 89:4
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.06.2014 at 21:43:03.
  #537  
Vechi 10.06.2014, 16:00:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Prezenta heliului in cristale arata ca rocile nu pot avea o vechime mai mare de 4000-14000 de ani.

"Descoperirile recente par sa indice faptul ca desi noi insine nu am reusit sa modificam cu mult rata de dezintegrare in laborator, rata de dezintegrare ar fi putut fi accelerata in trecutul neobservabil. Daca asa stau lucrurile, prima ipoteza poate fi considerata ca neacceptabila. Aceasta ar rasturna intreaga noastra imagine standard asupra istoriei pamantului. Dr. Carl Wieland a sintetizat descoperirile recente: “Cand Uraniul se dezintegreaza in Plumb, un co-produs al acestui proces este formarea de Heliu, un gaz foarte usor si inert, care poate scapa foarte usor dintr-o roca. Anumite cristale numite zicroni, obtinute din forarea intr-un strat foarte gros de granit, contin Uraniu care s-a dezintegrat partial in Plumb. Masurand cantitatea de Uraniu si “Plumb radiogen” din aceste cristale, se poate calcula faptul ca, daca rata de dezintegrare a fost constanta, vechimea ei este de aproximativ 1.5 miliarde de ani. ( Aceasta corespunde cu “era” geologica atribuita granitului in care au fost gasiti zincronii) Exista o cantitate semnificativa de Heliu din timpul a 1.5 miliarde de ani de dezintegrare inca in interiorul zincronilor. Acesta este primul lucru surpinzator, datorita usurintei cu care ne-am astepta ca Heliu (cu atomii sai stabili, minusculi si usori) sa scape din spatiile interioare ale structurii de cristal. Acolo abia daca ar trebui sa mai ramana ceva, deoarece cu o asa acumulare lenta, ar trebui de fapt sa scape afara in mod continuu si nu sa se acumuleze. Tragand o concluzie din rationamentele de mai sus, bineinteles, la masurarea efectiva a ratei cu care Heliu scapa din zincroni. Aceasta este una dintre recentele rapoarte de lucrari ale RATE. Probele au fost trimise… la un expert de talie mondiala pentru a masura aceste rate. Raspunsul este concludent: Heliu scapa intr-adevar foarte repede afara in cazul unei game largi de temperaturi. De fapt, rezultatele arata ca, deoarece intreaga cantitate de Heliu se gaseste inca in interiorul zincronilor, aceste cristale ( si de vreme ce este vorba de o fundatie de granit Precambrian, prin implicatie intreg pamantul) nu ar putea fi mai vechi de o perioada intre 4,000 si 14,000 de ani. Cu alte cuvinte, in doar cateva mii de ani, a avut loc o dezintegrare radioactiva echivalenta a 1.5 miliarde de ani (la rata actuala de dezintegrare). Interesant este ca odata ce datele au fost prelucrate si actualizate a rezultat o perioada de 5680 (+/- 2000) de ani."
Modelul de difuzie al heliului este mult mai complex decat descompunerea radioactiva.
Exista numeroase critici vizavi de acuratetea lui.

E ca si cand ai incerca sa masori timpul folosind doua metode:

1. cu o punga care are o gaura de marime constanta, prin care curge nisip, intr-o atmosfera relativ constanta (sunt f. putini factori care afecteaza rata de descopmpunere radioactiva, aici poate fac altii precizari care sunt)

2. cu un gaz, aflat intr-un cristal, aflat la o temperatura si presiune necunoscuta, posibil variabila in timp

Oricate semne de intrebare se pot ridica vizavi de descompunerea radioactiva, fata de modemul difuziei heliului se pot ridica mult mai multe pe care in mod sigur multi din fanii ambelor teorii nu le inteleg in buna parte.

O critica f. detaliata am gasit aici, pentru cine vrea sa-si sparga capul :)
http://www.talkorigins.org/faqs/helium/zircons.html

E amuzant ca pana la urma, chiar stiinta fiind, lucrurile se reduc destul de mult la credinta.

Insa o alta intrebare pentru fanii RATE, daca au inteles totusi cat de cat ideea:

pe seama caror fenomene fizice cunoscute se poate pune o descompunere radioactiva accelerata care ar face ca rocile evaluate la miliarde de ani sa aiba doar cateva mii?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.06.2014 at 16:07:05.
  #538  
Vechi 10.06.2014, 16:11:21
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Multumesc. deja a explicat colegul, am sa mai revin cu niste intrebari mai incolo.

Dar pentru tine am alta intrebare.
Pana la urma crezi ca Dumnezeu este autorul Creatiei, dar omul a aparut din maimutza?
Cred ca Dumnezeu a provocat Big Bangul, si cred ca Dumnezeu a intervenit in crearea primelor semne primitive de viata de pe pamant, si, cine stie, din univers.

Eu nu cred in Dumnezeu ca "Cel din cer care stie tot ce faci rau", ci cred in Dumnezeu ca fiind o forta mult superioara noua, care e mult prea complexa pentru intelegerea noastra, si care nu are nevoie sa fie venerata. E viziunea mea asupra lumii.

Acolo sus^ scrie ortodox pentru ca am fost botezat ortodox, merg regulat la biserica ortodoxa, ma impartasesc, ma spovedesc, si tin traditiile ortodoxe. As putea spune ca numai modul de gandire tinde un pic spre deism.

Last edited by abaaaabbbb63; 10.06.2014 at 16:13:36.
  #539  
Vechi 10.06.2014, 16:19:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ok, hai sa aduc si eu un argument in discutie.
Daca acum 5000 de ani, Noe ar fi luat cate 1 pereche din fiecare animal terestru, atunci, dupa ce aceste animale ar fi inceput sa se inmulteasca din nou, ca sa ajunga la populatia prezenta de animale (ceea ce nu este posibil in 5000 de ani, dar fie, sarim peste),
Cum nu? Facusi un calcul? Pentru ce specie?
Chiar luand lejer, ca reper, perioada de 50 ani pentru maturitate sexuala si doar 2 pui care se imperecheaza mai departe, tot se ajunge la cifre enorme.

Citat:
atunci, in zilele noaste, nu ar fi existat o diversitate genetica asa imensa. Toate animalele din cadrul aceleiasi specii ar fi avut in mare parte acelasi ADN,
Si nu au?
Din ce studiu rezulta ca prin imperecheri de-a lungul a 5000 ani sa zicem, nu s-ar fi putut intampla asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #540  
Vechi 10.06.2014, 16:34:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cred ca Dumnezeu a provocat Big Bangul, si cred ca Dumnezeu a intervenit in crearea primelor semne primitive de viata de pe pamant, si, cine stie, din univers.
Deci omul maimutza evoluata, da sau ba?
Crezi ca are omul suflet nemuritor?

Citat:
Eu nu cred in Dumnezeu ca "Cel din cer care stie tot ce faci rau",
De ce nu?
Nu exista bine si rau sau Dumnezeu in varianta ta, nu stie de ele/ce faci?

Citat:
ci cred in Dumnezeu ca fiind o forta mult superioara noua, care e mult prea complexa pentru intelegerea noastra, si care nu are nevoie sa fie venerata. E viziunea mea asupra lumii.
Nu, nu are nevoie in nici o varianta de veneratia omului ci de dragostea lui.

Citat:
Acolo sus^ scrie ortodox pentru ca am fost botezat ortodox, merg regulat la biserica ortodoxa, ma impartasesc, ma spovedesc, si tin traditiile ortodoxe. As putea spune ca numai modul de gandire tinde un pic spre deism.
Pai de ce mergi la biserica, te spovedesti, impartasesti? Ca un fel de traditie?
Altfel cum se leaga obiceiurile astea de perspectiva ta asupra lui Dumnezeu?
De ce dumnezeul tau ar avea nevoie ca tu sa faci lucrurile astea?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis