Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.02.2013, 15:07:27
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Smile manastire de maici

stiti cumva unde sunt locuri libere in manastiri,preferabil din arges?ce conditii trebuie sa indeplineasca o femeie pt a intra intr o manastire?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2013, 16:34:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca in urmatorul link vei gasi o parte dintre informatiile dorite:

http://www.nistea.com/regula.htm
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2013, 00:42:30
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Wink ;)

mersi__________
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.02.2013, 00:44:10
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit ;)

cred ca o sa merg in vizita sa vb mai mult cu ele,poate mi recomanda ceva
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.02.2013, 17:23:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
cred ca o sa merg in vizita sa vb mai mult cu ele,poate mi recomanda ceva

Pe topicul urmator, de asemenea au fost dezbatute aspecte importante care preced intrarea in viata monahala. Nici fuga de ispite, nici fuga de necazuri nu sunt argumente pentru o astfel de hotarare, ci dorinta de a ne dedica viata lui Hristos. Odata ajunsa acolo, trebuie sa stii ca scopul vietii crestine este dobandirea Duhului Sfant. Adica sa devii inger in trup.

De aceea, e important sa cauti manastiri in care se respecta randuiala monahala de rugaciune. Daca esti tanara, cauta o manastire cu stareta in varsta, induhovnicita sau cu un astfel de duhovnic. Apoi, trebuie sa stii ca vei fi pusa la incercare pentru a ti se verifica smerenia, rabdarea si toate celelalte virtuti crestine. Daca scopul intrarii in monahism este unul corect, atunci vei lupta cu pacatul si vei dobandi virtuti, fiind apoi un model pentru altii. Dumnezeu sa iti ajute.

Drumul spre calugarie ( 1 2 3 ... Ultima pagină)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.02.2013, 17:29:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
stiti cumva unde sunt locuri libere in manastiri,preferabil din arges?ce conditii trebuie sa indeplineasca o femeie pt a intra intr o manastire?
în mănăstire nu există "lucuri libere".


părerea mea este că nu te poți duce să te calugaresti dacă nu ai cercetat măcar o mănăstire. de preferat cât mai multe.
și nu ca turist, ci ca pelerin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.02.2013, 18:18:23
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
stiti cumva unde sunt locuri libere in manastiri,preferabil din arges?ce conditii trebuie sa indeplineasca o femeie pt a intra intr o manastire?
Depinde ce voiesti , si cit de mare iti este dorul de calugarie .
Daca voiesti o obste mare , poti cerceta minastirea Robaia . Daca voiesti o obste mai mica , cu maici in general mai tinere , poti sa cercetezi minastirea Aninoasa.
La minastirea Namaiesti , specific este ca acolo obstea este permanent in numar de 33 si ca este viata idioritmica, dar asta nu insemneaza ca nu te-ar primi .
Obste mica si minastire retrasa este si la Min. Bascovele-Ursoaia (situata pe calea de comunicatie Pitesti- Rm. Vilcea , la 25 km. de Pitesti).
In nordul judetului , adica inspre munte , linga localitatea(comuna) Suici este minastirea Valeni , cu obste nu prea mare si maici detul de tinere (30-40 de ani).

Acestea sunt minastirile din jumatatea de nord a judetului , pe care le cunosc destul de bine (nu le vizitez in fiecare trimestru dar la 1-2 ani merg la ele).
Despre cele din sud nu pot da relatii . Defapt nici nu stiu cite mai sunt de maici . Judetul Arges are multe minastiri de calugari .

In afara de aceste informatii minime mai ai la dispozitie Ghidul minastirilor din Romania si internetul , urmind ca apoi sa le vizitezi insuti .

Dar despre modul de a-ti alege o minastire iti pot spune ca lucrurile sunt diferite de la om la om : unii cutreiera multe minastiri pina isi aleg una ; altii merg de la inceput intr-o minastire si acolo ramin pina la final , altii desi cutreiera mai multe minastiri stau totusi timp mai indelungat in fiecare (3-4 ani). Nu exista o stereotipie . Depinde de fiecare .

Daca iti doresti viata monahala si esti o femeie matura in gindire (adica sti ceea ce vrei)eu iti doresc pace si bucurie cu izbinda binecuvintata !

NB: conditiile sunt :
- sa fi majora;
- sa ai invatamintul obligatoriu terminat;
- sa doresti monahismul din convingere si nu ca o alternativa la vreun esec social;
- sa nu ai in grija si intretinere copii minori, parinti, frati ,etc;
- sa nu fi casatorita sau daca esti sotul sa-si dea acordul ;
si 'or mai fi si altele dar acestea sunt capitale .

Daca doresti alte informatii (desi aici am spus tot ce se poate sti , in linii mari despre acest subiect) sau discutii mai extinse , ma gasesti pe posta privata !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 09.02.2013 at 18:31:21.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.02.2013, 00:52:06
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pe topicul urmator, de asemenea au fost dezbatute aspecte importante care preced intrarea in viata monahala. Nici fuga de ispite, nici fuga de necazuri nu sunt argumente pentru o astfel de hotarare, ci dorinta de a ne dedica viata lui Hristos. Odata ajunsa acolo, trebuie sa stii ca scopul vietii crestine este dobandirea Duhului Sfant. Adica sa devii inger in trup.

De aceea, e important sa cauti manastiri in care se respecta randuiala monahala de rugaciune. Daca esti tanara, cauta o manastire cu stareta in varsta, induhovnicita sau cu un astfel de duhovnic. Apoi, trebuie sa stii ca vei fi pusa la incercare pentru a ti se verifica smerenia, rabdarea si toate celelalte virtuti crestine. Daca scopul intrarii in monahism este unul corect, atunci vei lupta cu pacatul si vei dobandi virtuti, fiind apoi un model pentru altii. Dumnezeu sa iti ajute.

Drumul spre calugarie ( 1 2 3 ... Ultima pagină)
cred ca este naiv omul care crede ca in viata asta pamanteasca nu exista ispite si necazuri,oriunde te ai duce Dumnezeu te incearca din marea lui bunatate si mila pt a ne mantui,chiar si pt omul ateu exista astfel de incercari.deci primele 2 sunt excluse.un astfel de om care se insala in felul asta nu stie ce riscuri isi asuma,cred ca se poate vatama mai usor.motivul meu cel mai important este dragostea.nu vreau sa par fatarnica.stiu ca dragostea mea nu este pura.stiu ca a L iubi cu adevarat pe Dumnezeu se demonstraza numai prin iubirea de aproapele.cert este ca mi s a descoperit o parte din dragostea dumnezeiasca-venita de la El.si prin asta am iesit din intuneric-a necesitat ceva timp.am vazut o parte din adevari,mi am vazut pacatele carora nici nu le acordam importanta si nu stiam cat de vatamatoare pot fi,chiar si unele mici(bine...unii spun ca nu exista pacate mici,ca toate sunt mari,sunt intr o stransa legatura si premerg unul altuia).mi am dat seama de starea mea duhovniceasca si simt nevoia de doctor de suflete ca de aer,pt vindecare.povestea asta cu ranile sufletului e veche,oricum toti le avem...eram constienta de ele,dar nu le stiam originea.acum ca am aflat nu numai ca vreau sa ma vindec,dar prin faptul ca mi s a descoperit adevarata fericire,cea dumnezeiasca,care nu se compara cu cea lumeasca amagitoare si trecatoare imi doresc si mai mult.o sa mi spun si conceptia mea despre fericire-pt mine singura fericire valabila e doar cea care are continuitate si daca este si dincolo de moarte atunci depaseste toate standardele...e mai mult decat perfecta.problema este ca unii ca mine care cred doar in fericirea absoluta(fara suferinte-bineinteles cea cereasca dobandita) tindem sa anulam orice alt tip de fericire si traim intr o nefericire interminabila.sunt mai pesimista din pacate.staretul Tadei spunea ca cine si doreste fericirea din prima fara osteneala,cine are asemenea asteptari,este cam superficial si se insala pe sine.stiu ca starea de apatie se castiga prin osteneala multa,ca orice alt lucru de altfel.mai demult cand eram oarba vroiam sa elimin sursa raului.sunt prea legata de lumea asta,stiu ca se dezradacineaza greu,dar raspunsul care mi a venit este lipsa patimilor.nu am pretentii mari,nu vreau sa ma dau eu mandra daca n am bogatii sufletesti si sa cad in ridicol sa se inteleaga ca vreau sa tintesc cat mai sus posibil intr un timp asa de scurt.nici nu vreau sa mi fac planuri marete.vreau sa ma las in mana Domnului pt ca voia mea nu este buna.imi doresc cu orice pret mantuirea,macar un coltisor de rai acolo.eu care nici macar n am pus piciorul pe prima treapta...consider ca plecarea mea ar fi o binecuvantare,o lupta grea si o salvare de mine nu o retragere-e prea dur si incorect cuvantul,dupa parerea mea.am cautat,am citit si scara raiului...m am speriat putin,m am luptat cu indoielile.m am intrebat intr un final cine poate trece peste atatea curse?mi se parea imposibil de respectat,de urcat treptele si dureroasa calea.singurul atitod pt vindecare este amar-umilinta...dar n am vrut sa mi schimb parerea-eram cam dezamagita-pt ca noi traim niste vremuri de grele incercari si de necredinta,de nedreptate in plin si de cadere sociala,lucruri absolut vatamatoare si insuportabile.eu sunt cam visatoare de fel,ma scuzati.poate ca o sa exagerez putin,dar simt ca aceasta lume nu mi apartine,aici sunt doar o calatoare.misiunea mea e sa ma mantuiesc si in timpul vindecarii sau dupa,sa le fiu de ajutor si altora,nu sa mi pierd vremea(parca am senzatia de lipsa de timp)si sa ma intorc acasa(cer).am un dor f.mare.ma scuzati ca mi insir gandurile mele.dar cred ca Dumnezeu e cel mai important pt mine si n as putea exista fara El si fara buna Lui maica care m a scos din indiferenta la lumina.acum nu stiu cat de bine intemeiate vedeti voi motivele,dar nu stiu daca pot sa stau departe de persoanele dragi(sfintii).oricum n am ce sa pierd din societatea asta.am incredere in Dumnezeu ca ma voi elibera din legaturile de nimic si lumesti,povara care ma apasa destul de greu.nu mai vreau sa ma mai inrobesc lumii.trebuie sa inteleg ca tot pamantul de l voi lasa nu se compara cu tot cerul.pt ca Dumnezeu ma va rasplati insutit.vreau sa traiesc in adevar.e mult de discutat pe tema asta,nevoia de hrana duhovniceasca,asa ca mai pe scurt imi doresc f.mult.cu mantuirea nu e de joaca.nu e ca si cum vii,stai o vreme si "bagi divort" de prea multe mofturi.implica taierea voii proprie si supunere chiar in fata Domnului,trebuie si discernamant ca s au lipsit vremurile de cuviosi buni.stiu ca nu mai este calugaria de pe vremea lui Ioan Scararul,pt ca a decazut mult credinta in epoca asta,dar acum este adaptata la puterile noastea.cine crede ca va ajunge la starea sf.parinti ai vremurilor trecute se insala,sau daca incerc sa le urmez sfaturile la litera,dar e bine de stiut tot ce au scris ei sa nu cadem in inselare.e ceva destul de serios.o schimbare radicala,dar nu strica sa vad cum e.as vrea ca Dumnezeu sa mi descopere locul,eu nestiind ce mi trebuie si ce e bun pt sufletul meu.multumesc pt pareri.
cu ajutorul dragostei pot trece marea "Doamne cel ce ai facut cele de deasupra crugului ceresc si ai zidit biserica,Tu pe mine ma intareste intru dragostea Ta ca tu esti marginea doririlor si credinciosilor intarire,unule iubitor de oameni".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.02.2013, 01:04:06
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
în mănăstire nu există "lucuri libere".


părerea mea este că nu te poți duce să te calugaresti dacă nu ai cercetat măcar o mănăstire. de preferat cât mai multe.
și nu ca turist, ci ca pelerin.
am vizitat manastiri.nu m am cazat,chiar ma gandeam sa dau o mana de ajutor si sa arunc o privire sa mi fac o parere,dar nu prea as vrea sa dau curs indoielilor,mai ales ca firea noastra decazuta prefera trairea in pacate si confortul lumii din nestiinta.eu cred ca ar trebui sa ma duc din prima sa nu mai existe intrebarile-paravan intre mine si Dumnezeu si sa mi adancesc starea mea de neputinta.faptul ca am vizitat multe manastiri m a ajutat,chiar daca nu le am vizitat in scopul de a ramane acolo.pur si simplu imi facea placere sa mi reincarc bateriile si sa ma destind.si n am cum sa stiu cum e viata acolo logic,daca n am trait.in plus stiu multe cazuri in care chiar si cei fara chemare,care n aveau nici o treaba cu credinta,au ajuns sa i slujeasca Domnului.de exemplu in carti: talharii care s au imbracat in rasa de calugar impreuna cu capetenia lor care se dadea staret pt a jefui o manastire.cand au vrut sa sara gardul maicile cultivand gandul cel bun au crezut ca sunt calugari,ca din gresala i au lasat afara cu portile incuiate.si au cerut scuze,i au primit inauntru i au spalat picioarele capeteniei talharilor si i au dat apa unei maici bolnave s o bea.in momentul acela s a intamplat o minune.prin ingaduinta lui Dumnezeu calugarita s a insanatosit,iar talharii au marturisit adevarul,apoi s au galugarit si ei.
alt exemplu-maria egipteanca-ea fiind prostituata vazandu si starea de pacatosenie la intrare in biserica,se refugiaza in pustie.neavand nici o treaba si nestiind nimic de viata de pustnica,dar a reusit.
Pelaghia-de pe vremea Sf Ioan Gura de Aur-o desfranata certata de sfant pt vederea lui inainte.el a avut un vis:se facea ca o porumbita neagra zboara in biserica si se spala devenind mai alba ca zapada.pelaghia se retrage intr o manastire apoi pleaca in locuri necunoscute dandu se barbat.se retrage intr o pestera si si incheie viata acolo.
eufrosina,fiica de imparat,fuge de acasa,sustine ca e barbat si se retrage in manastire.etc
in zilele noastre sunt multi actori sau cantareti sau orice alta profesie care lasa luxul in favoarea unei vieti simple de manastire,sub diferite motive.
deci chiar si un om care traieste in confort,la oras se poate adapta fara sa aiba habar de munca de camp sau la animale,doar punandu si nadejdea in Dumnezeu.doar faptul ca ma gandesc la judecata viitoare fara sa am cu ce sa ma apar,ma infricoseaza si toate suferintele pamantesti mi se par niste nimicuri pe langa vamile vazduhului.cum sa ma fac de plans ingerilor si de batjocura demonilor,sa n o vad pe Maicuta si sa cad in prapastie lipsindu ma de Domnul pt totdeauna?prefer osanda si judecata nedreapta pe pamant decat osanda vesnica.am asteptari de la cuvintele si parerile Domnului ca nu ma duc sa ma fac placuta oamenilor alora.oricum nici in societate n o sa avem parte de slava lumeasca si desarta,fiecare se iubeste pe sine,nepasandu i de nefericirea altuia,de soarta lumii si chiar de propria lor soarta.ei bine vorbind la general,pe mine ma deprima si ma afecteaza cand vad atata nefericire si nedreptate in jurul meu,dar nu mai traiesc fara speranta,ca totul e trecator.eu vreau iertare de la Domnul.mai ales ca exista atatea sanse de iertare,indiferent de pacate.dar sa ti doresti o viata imbunatatita si sa strigi dupa ajutorul lui Dumnezeu e o binecuvantare de la El.nu vreau sa exagerez dar biserica e singurul loc unde ma simt ca acasa.

Last edited by rainrainbow; 17.02.2013 at 13:18:51. Motiv: am adaugat si altceva
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.02.2013, 14:45:13
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Depinde ce voiesti , si cit de mare iti este dorul de calugarie .
Daca voiesti o obste mare , poti cerceta minastirea Robaia . Daca voiesti o obste mai mica , cu maici in general mai tinere , poti sa cercetezi minastirea Aninoasa.
La minastirea Namaiesti , specific este ca acolo obstea este permanent in numar de 33 si ca este viata idioritmica, dar asta nu insemneaza ca nu te-ar primi .
Obste mica si minastire retrasa este si la Min. Bascovele-Ursoaia (situata pe calea de comunicatie Pitesti- Rm. Vilcea , la 25 km. de Pitesti).
In nordul judetului , adica inspre munte , linga localitatea(comuna) Suici este minastirea Valeni , cu obste nu prea mare si maici detul de tinere (30-40 de ani).

Acestea sunt minastirile din jumatatea de nord a judetului , pe care le cunosc destul de bine (nu le vizitez in fiecare trimestru dar la 1-2 ani merg la ele).
Despre cele din sud nu pot da relatii . Defapt nici nu stiu cite mai sunt de maici . Judetul Arges are multe minastiri de calugari .

In afara de aceste informatii minime mai ai la dispozitie Ghidul minastirilor din Romania si internetul , urmind ca apoi sa le vizitezi insuti .

Dar despre modul de a-ti alege o minastire iti pot spune ca lucrurile sunt diferite de la om la om : unii cutreiera multe minastiri pina isi aleg una ; altii merg de la inceput intr-o minastire si acolo ramin pina la final , altii desi cutreiera mai multe minastiri stau totusi timp mai indelungat in fiecare (3-4 ani). Nu exista o stereotipie . Depinde de fiecare .

Daca iti doresti viata monahala si esti o femeie matura in gindire (adica sti ceea ce vrei)eu iti doresc pace si bucurie cu izbinda binecuvintata !

NB: conditiile sunt :
- sa fi majora;
- sa ai invatamintul obligatoriu terminat;
- sa doresti monahismul din convingere si nu ca o alternativa la vreun esec social;
- sa nu ai in grija si intretinere copii minori, parinti, frati ,etc;
- sa nu fi casatorita sau daca esti sotul sa-si dea acordul ;
si 'or mai fi si altele dar acestea sunt capitale .

Daca doresti alte informatii (desi aici am spus tot ce se poate sti , in linii mari despre acest subiect) sau discutii mai extinse , ma gasesti pe posta privata !
multumesc de raspuns si de sustinere sper sa gasesc asta si la parintii mei pt ca de aproape un an ma gandesc la asta si nu le am spus altora sa nu ma influenteze negativ.dupa cate am citit faptul ca cei care se muta dintr un loc in altul nu este bine deloc si nu se aleg cu nimic,locul il hotaraste Dumnezeu.as prefera sa plec intr un loc si sa raman acolo.vb cu voi pe net pt ca...imi pare rau sa spun asta,dar duhovicul meu nu mi da nici o importanta,nu ma indruma si nu ma ajuta cu nimic,abia am tras de el sa ma asculte,dar asta e,am incredere in Domnul.
sunt majora,a terminat facultatea(dar nu de teologie-eu mergeam pe alt drum si am lasat totul balta pt manastire,deja mai facusem alte calificari profesionale si vroiam sa mai fac si altele ca sa reusesc ce mi propun pe parcurs,dar nu eram fericita si parca nimic nu conta din tot ce faceam);am serviciu,n am responsabilitati dar am un obstacol-sa zicem-traiesc cu parintii si ei sunt ceva de genul sufocanti,m am obisnuit cu firea lor,dar lor li se pare corect ori sa stau cu ei toata viata ori sa ma marit,chiar daca habar n au care e adevarata mea fericire.ei ar prefera de 1000 de ori sa ma marit decat sa ma calugaresc.dar e bine ca nu ma forteaza sa fac asta.sper sa inteleaga ca Dumnezeu e totul pt mine,dar nu mai sunt sigura de ei.eu as fi cea mai fericita sa stiu ca nu sunt impotriva mea.mereu ma rog la Dumnezeu sa ma linisteasca si sa mi fac curaj sa le spun.acum cateva zile intentionam sa plec fara sa le spun ce am de gand si ca or sa inteleaga cand o sa ajung deja acolo,dar nu ma lasa Dumnezeu,ma apasa constiinta si plangeam zile in sir pana mi am schimbat parerea.in plus nu e o joaca cu asta.dupa ce am citit regulamentul am vazut cu cate persoane importante trebuie sa ma vad si sa ma accepte acolo.eu credeam ca e simplu.ma duc,ma incearca cativa ani si decid prin vot,doar cei de la manastirea respectiva.dar nu e chiar asa.am primit raspuns prin rugaciune si am facut o scrisorica pe care intentionez s o citesc in fata parintilor,pt ca eu cand vreau sa spun ceva important de emotii uit tot,mi am pus gandurile mele,fara sa acuz pe cineva.acolo am scris si vorbele unui sfant care l a intors la credinta pe un filozof si alte sfaturi de la sfinti pt a le inmuia inima.am vorbit despre adevarata mea stare,pt ca ei habar n au cum ma simt,ei cred ca sunt fericita si n am nici o treaba.conceptiile noastre despre fericire si despre viata sunt diferite,ei isi gasesc fericirea in toate lucrurile lumesti nefolositoare si uita de hrana sufletului.sunt credinciosi,merg la biserica,citesc carti sfinte,se roaga,dar parca le intra pe o ureche si iese pe alta.chiar ii lauda pe unii ca se calugaresc,pe altii ca sunt cantareti la biserica,pe sfinti-Sf Vasile cel mare care se trage dintr un neam de oameni sfinti si slujitori ai Domului,cu ei vizitez manastirile,dar cand am batut apropoul intr o zi spunand ca pe o gluma mi au spus ca atata timp cat traiesc ei nu plec nicaieri. si se uita urat cand vorbesc despre calugari.nu stiu de ce le place sa ma vada nefericita.pe mine nu ma asculta niciodata,dar acum cand vreau sa iau o decizie importanta?cred ca nici atat.asta e o suferinta pt mine,ma nelinistesc gandurile astea.
vreau sa spun ca Dumnezeu nu ma lasa sa cad in deznadejde,imi vede suferinta si lacrimile si ma ajuta cand ma rog.nu vreau sa cad in inselare si sa cred in orice vis care nu poate fi de la Dumnezeu si poate fi manipulator,dar am visat odata ca eram pe niste dealuri frumoase si inverzite,pline de flori,era vara,era cald si f multa lumina(mi se pare cam ciudat acum pe anotimpul asta rece) si am vazut decat turnul unei biserici sau manastire,nu mi dadeam f.bine seama.era acolo asezata deasupra unui sat.simteam o bucurie f.mare si ma miram ca e cald afara.alta data mama mea a visat ca s a dus in vizita la o manastire si avea hramul de biserica tuturor sfintilor,a pierdut autocarul si s a intors in manastire ca avea senzatia ca uitase ceva,dar n a uitat nimic si a plecat,apoi s a pensionat.eu cred ca "acel ceva uitat" eram eu,dar nu i am spus.dupa ce a plecat am cautat pe net manastire cu hramul tuturor sfintilor.am gasit schitul comanca care mai are si hramurile sf.Ioan botezatorul si Maica Domnului,exact sfintii de care am nevoie,dar nu stiu daca e de calugari sau calugarite.are acelasi turn ascutit si din lemn daca nu ma insel ca manastirea din visul meu.mai demult am visat ca ma duceam in vizita la o manastire din lemn.alta data colea mea de serviciu mi a spus "ce frumos o sa fie vara.daca n o sa te mai vad?tu nici n o sa mai fi aici la vara",bineinteles ca nici ei nu i am spus nimic de manastire,nu e genul de om care sa inteleaga.eu atunci m am bucurat in sinea mea si ma tot chinuiam sa ma stapanesc sa nu le arat fericirea mea.simteam ca Dumnezeu nu ma uita si ma sprijina.cred ca multi or sa fie socati,dar nu mi pasa,eu vreu doar sa nu am obstacole pana ajung acolo.acum de cate ori ma duc in vizita la vreo manastire,am senzatia ca nu mai vreau sa plec si sa raman acolo.simt o tristete f. mare de parca as pleca si L as lasa pe Dumnezeu acolo.sa stiti ca e o diferenta sa stai intr un loc plin de Duhul Sfant.ma simt din ce in ce mai aproape de Dumnezeu si mai in siguranta acolo.de cate ori ma lupta gandurile si deznadajduiesc,dau o fuga la manastirea din orasul meu si cer ajutorul Domnului sa ma linisteasca si sa mi dea un raspuns,de multe ori chiar primesc.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
manastiri

Thread Tools
Moduri de afișare