Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #981  
Vechi 07.01.2018, 20:08:16
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pogorarea Duhului Sfant a fost la Ierusalim, peste Sfintii Apostoli si cei ce erau cu ei. Evident ca dupa aceea Duhul Sfant a inceput sa lucreze in Biserica, prin punerea mainilor de catre Apostoli. Acela a fost momentul Pogorarii, pentru prima data. Corect, asta am spus si eu, ca in Cezareea si Efes nu prea mai erau straini, de aceea spune ca nu-i intelege nimeni pe cei ce vorbesc in limbi.
Nu ca "nu prea". Nu mai erau straini. Prezenta strainilor la Cincizecime a fost o circumstanta speciala. Multi straini interesati de iudaism erau in Ierusalim cu prilejul Pastelui si a Cincizecimii.

In Cezareea, Efes si Corint Duhul Sfant s-a pogorat peste credinciosi si ei au vorbit in limbi. Adica au primit o limba noua prin care s-au rugat, prin Duhul Sfant, lui Dumnezeu. In trei din patru locuri in care este inregistrata Pogorarea Duhului Sfant, nu vedem nici urma de straini.

Ca sa o exprim mai matematic, in cel putin 75% din cazurile Botezului cu Duhul Sfant, strainii nu au fost prezenti. A fost rugaciune in alte limbi.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar vorbirea in limbi nu era rugaciune, cum vad ca deja repeti in fiecare mesaj, obsesiv, era vorbire intr-o limba straina.
Era vorbire cu Dumnezeu intr-o limba straina, prin Duhul.
Vorbirea cu Dumnezeu este rugaciune.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toti ortodocsii inteleg acelasi lucru (care cunosc cate ceva despre asta). In schimb m-as bucura daca ai intelege tu si sa ii ajuti pe cat mai multi penticostali sa isi dea seama ca vorbirea in limbi insemna vorbirea intr-o limba straina, cum arata la Pogorarea. .
Toti penticostalii cred ca vorbirea in limbi este vorbire in limbi straine, desigur.
Ceea ce stiu penticostalii (pentru ca Biblia o spune explicit) si nu stiu ortodocsii, este ca cei credinciosi nu vorbesc doar cu oamenii ci si cu Dumnezeu.
Iar vorbirea in limbi este vorbire cu Dumnezeu, adica rugaciune.
Dupa cum spune Scriptura.
  #982  
Vechi 07.01.2018, 20:12:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
27. Dacă grăiește cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei și pe rând să grăiască și unul să tălmăcească.
28. Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică și să-și grăiască numai lui și lui Dumnezeu.

deci e ceva personal, mai sus spune clar ca acela se zideste singur. nu inteleg de ce e greu de acceptat ca asta inseamna rugaciune solitara, nu in biserica, unde nimeni nu l-ar intelege si l-ar considera si nebun pe deasupra. singura explicatie ar fi ca nu vreti sa acceptati ca acest miracol ar fi cu putinta in cazul unui penticostal. inteleg sa nu accept eu, care nu cred ca e posibil asa ceva indiferent de cult, dar voi credeti in asta.
Ce scrie acolo? Ca vorbeste intr-o limba straina. Daca unul vorbeste cu tine in araba cum intelegi ce spune? Daca iti traduce unul care stie araba. Sfantul Apostol spune mai sus sa nu vorbeasca toti in limbi straine, daca nimeni din Biserica nu intelege ce spun. Doar daca e si un talmacitor (care a primit darul traducerii, nu e vorba de traducator obisnuit) sa vorbeasca pe rand, ca sa poata sa traduca acela ce spune. E exact ca la conferinte, cand unul vorbeste intr-o limba straina si o alta persoana traduce. Iar daca nu este talmacitor sa nu vorbeasca tare, sa vorbeasca in gand cand vine minunea, deci sa vorbeasca doar cu Dumnezeu. Ceea ce tu nu vrei sa citesti, la Pogorare scrie ca vorbirea in limbi inseamna o limba a unui popor. Penticostalii nu vorbesc in nicio limba, sunt sunete fara nicio legatura sau cuvinte amestecate.
  #983  
Vechi 07.01.2018, 20:15:32
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acolo scrie ca nu vorbeste oamenilor, pentru ca nu inteleg ce spune, pentru ca vorbeste intr-o limba straina. Ti-am scris de o suta de ori asta. Tu daca vorbesti chineza nu te intelege nimeni vorbesti singur. Doar Dumnezeu intelege ce spune, de aceea spune ca vorbeste cu Dumnezeu. Vorbirea in limbi era o minune, proorocia alta minune, rugaciunea era altceva. Tu tot incerci sa le contopesti pe toate, ca sa corespunda invataturii cultului. Dar nu-ti iese.
Tu incerci sa contrazici Biblia Ortodoxa insa nu iti iese.
Biblia Ortodoxa spune ca cel care vorbeste in limbi vorbeste cu Dumnezeu.

A vorbi cu Dumnezeu nu inseamna a vorbi singur cum, disperat, incercai sa talmacesti mai devreme.
A vorbi cu Dumnezeu inseamna rugaciune. Chiar daca ai incerca tu de o suta de ori sa contrazici.

Orice crestin stie cavorbirea cu Dumnezeu insemna rugaciune.
De altfel, apostolul Pavel insusi, iti taie orice contrazicere atunci cand afirma ca, citez din Biblia Ortodoxa, urmatoarele:
1 Corinteni 14:14
Căci, dacă mă rog într-o limbă străină, duhul meu se roagă, dar mintea mea este neroditoare.
El insusi spune "daca ma rog in limbi". Ceea ce argumenteaza, o data in plus, ca vorbirea in limbi cu Dumnezeu, este rugaciune.
  #984  
Vechi 07.01.2018, 21:40:04
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ce scrie acolo? Ca vorbeste intr-o limba straina. Daca unul vorbeste cu tine in araba cum intelegi ce spune? Daca iti traduce unul care stie araba. Sfantul Apostol spune mai sus sa nu vorbeasca toti in limbi straine, daca nimeni din Biserica nu intelege ce spun. Doar daca e si un talmacitor (care a primit darul traducerii, nu e vorba de traducator obisnuit) sa vorbeasca pe rand, ca sa poata sa traduca acela ce spune. E exact ca la conferinte, cand unul vorbeste intr-o limba straina si o alta persoana traduce. Iar daca nu este talmacitor sa nu vorbeasca tare, sa vorbeasca in gand cand vine minunea, deci sa vorbeasca doar cu Dumnezeu. Ceea ce tu nu vrei sa citesti, la Pogorare scrie ca vorbirea in limbi inseamna o limba a unui popor. Penticostalii nu vorbesc in nicio limba, sunt sunete fara nicio legatura sau cuvinte amestecate.
tu stii ce faci mai sus? il certi pe pavel, ca de unde stie el, ca la cincizecime el inca omora crestini!

mai omule, nu conteaza ce baiguie ala acolo atat timp cat are parte de miracolul comunicarii cu divinitatea, nu intelegi? este el singur si are parte de miracol. bine, asta scrie.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #985  
Vechi 08.01.2018, 15:08:53
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Il rog pe PT sa traduca bolborosirile fratilor sai din clipul de mai jos.

Sunt 2 pastori care "vorbesc" simultan in limbi....

https://www.youtube.com/watch?v=N0-dfjtkxW0

Ce fac oamenii aia nu are nici o treaba cu nici o limba vorbita.

Sunt cateva consoane si cateva vocane, un numar foarte limitat de silabe.

Jenant si ridicol.
  #986  
Vechi 08.01.2018, 15:46:53
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Il rog pe PT sa traduca bolborosirile fratilor sai din clipul de mai jos.
https://www.youtube.com/watch?v=N0-dfjtkxW0
Se rezolva.
Dupa ce Palama va traduce ce spun fratii lui din clipul de mai jos:
https://www.youtube.com/watch?v=Z8g1YFlBX1Y

In mod special este un preot imbracat in rosu.
Sunt interesat cum se numeste ritualul pe care-l face incepand de la secunda 0:11.
  #987  
Vechi 08.01.2018, 15:55:16
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Se rezolva.
Dupa ce Palama va traduce ce spun fratii lui din clipul de mai jos:
https://www.youtube.com/watch?v=Z8g1YFlBX1Y

In mod special este un preot imbracat in rosu.
Sunt interesat cum se numeste ritualul pe care-l face incepand de la secunda 0:11.
Stil caracteristic: gasesti o exceptie si neregula si o transformi in regula.

Problema e cam in felul urmator: ce faceti voi este oficial si norma, iar ce ai aratat tu este exceptie si neregula.

Stil sectar: compari mere cu pere pana iti iese tie bine la socoteala.

Nu prea te duce .... ai un mod foarte primitiv de a raspunde. Fara caracter, fara o demnitate personala, asa, de jos.

Ce este in clipul aratat de mine este OFICIAL, NORMA in cultul penticostal. Da, sunt 2 preoti de ai vostri care in amvon BOLBOROSESC.

Ce ai aratat tu este o neregula si o exceptie, o abatere.
  #988  
Vechi 08.01.2018, 16:23:02
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Stil caracteristic: gasesti o exceptie si neregula si o transformi in regula.
Aici ai perfecta dreptate
Exact asa faci.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Problema e cam in felul urmator: ce faceti voi este oficial si norma, iar ce ai aratat tu este exceptie si neregula.
Nu prea te duce .... ai un mod foarte primitiv de a raspunde. Fara caracter, fara o demnitate personala, asa, de jos.
Exact asa te comporti.
In plus, mai si minti, cu nerusinare.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ce este in clipul aratat de mine este OFICIAL, NORMA in cultul penticostal. Da, sunt 2 preoti de ai vostri care in amvon BOLBOROSESC.
Daca ceea ce fac doi preoti e "OFICIAL" si "NORMA" inseamna ca sunt oficiale si normative bataile in biserica, injuraturile, si homsexualitatea.


Insa in opinia mea, in ceea ce priveste biserica, oficial este doar ceea ce se sustine in documente oficiale.
Sau ceea ce declara oficialitatile centrale sau purtatorul de cuvant al cultului.

Ca un preot spune ca-i ok sa "deschizi cartea", ca un altul afirma ca Sinodul din Creta e Talharesc, alea-s opiniile lui, prietene.
NU e normativ. Si nici oficial.
Daca ai onestitate intelectuala, aplici oricarui cult ceea ce aplici si cultului tau.
E clar ca tu ai, insa, alte calitati...

Last edited by Penticostalul Traditional; 08.01.2018 at 16:38:23.
  #989  
Vechi 08.01.2018, 17:46:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
tu stii ce faci mai sus? il certi pe pavel, ca de unde stie el, ca la cincizecime el inca omora crestini!

mai omule, nu conteaza ce baiguie ala acolo atat timp cat are parte de miracolul comunicarii cu divinitatea, nu intelegi? este el singur si are parte de miracol. bine, asta scrie.
Nu stiu ce vrei sa spui, cu Sfantul Pavel. Eu spun ce scrie acolo, tu interpretezi gresit ce scrie acolo si crezi ca ortodocsii inteleg gresit (si toate cultele, in afara de penticostali, ca doar toti cred acelasi lucru). Sfantul Pavel nu contrazice nimic din ce se explica la Pogorare, eu tocmai asta ti-am aratat. Cum nu conteaza ce baiguie, tocmai despre asta vorbim cu penticostalii, ca ei spun ca scot sunete neintelese si asa scrie si in Sfanta Scriptura. Acolo scrie "limba straina", nu-i asa? Stii si tu ce inseamna limbi straine, cel putin de la scoala. Asta e baza discutiei cu penticostalii, cum sa nu conteze? Probabil nu ai prins toata discutia si nu stii ce spun ortodocsii (si celelalte culte) despre manifestarile penticostalilor. Ca sunt posedari ale ingerilor cazuti, aceste manifestari le intalnim in paganism si paranormal, dar nu exista in crestinism. De aceea conteaza ce scrie acolo. Bine, ca ne pierdem timpul explicand, asta e alta poveste.
  #990  
Vechi 08.01.2018, 17:53:16
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum nu conteaza ce baiguie, tocmai despre asta vorbim cu penticostalii, ca ei spun ca scot sunete neintelese si asa scrie si in Sfanta Scriptura.
Poti sa arati unde am spus eu asa ceva?
Sau umbli si tu tot cu minciunele?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10