Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.02.2010, 02:42:27
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

unde pot asculta cantarile Doamne al Puterilor si Cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.02.2010, 02:48:37
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit ..uite AICI:

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
unde pot asculta cantarile Doamne al Puterilor si Cu noi este Dumnezeu
o sa iti placa: canta simplu parinteii... si ajung la inima omului:
http://www.razbointrucuvant.net/mana...tari-frumoase/
__________________
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.03.2010, 17:38:04
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Post pavecernita

Ce inseamna pavecernita? Care este originea acestei rugaciuni si de ce se poate rosti doar in Postul Mare?

As dori pareri avizate, de la cei cu studii de specialiate si de la preoti!

Multumesc!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.03.2010, 18:22:44
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Ce inseamna pavecernita? Care este originea acestei rugaciuni si de ce se poate rosti doar in Postul Mare?

As dori pareri avizate, de la cei cu studii de specialiate si de la preoti!

Multumesc!
Pavecernita este mai mult decat o rugaciune, fiind o slujba a Bisericii. Exista doua randuieli ale Pavecernitei si, de aceea, o intalnim fie sub numele de Pavecernita Mica, fie sub cel de Pavecernita Mare.

Oricum, Pavecernita Mare nu este o slujba specifica Postului Mare, ea fiind savarsita si in celelalte posturi de peste an. Particularitatea Pavecernitei Mari din Postul Pastilor consta in faptul ca ea include, in prima saptamana, canonul Sfantului Andrei Criteanul.

Pavecernita Mica este o slujba savarsita in manastiri zilnic, in tot restul anului liturgic.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.03.2011, 19:54:11
Viky_1 Viky_1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 1
Implicit Pavecernita - Ce anume aduce important in viata unui credincios; cum trebuie sa prim

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
o sa iti placa: canta simplu parinteii... si ajung la inima omului:
http://www.razbointrucuvant.net/mana...tari-frumoase/
Multumesc pentru tot ceea ce ati scris.
Aud prima data despre Pavecernita. Inteleg ca exista o Pavecernita Mare si una Mica, inteleg cand anume se oficiaza; asadar, cand as putea merge sa o ascult. Ceea ce indraznesc sa va rog, este sa-mi spuneti, (o parere avizata - asa cum ati sfatui propriul dumneavoastra copil):

Ce anume aduce important in viata unui credincios ... nepriceput, neinformat ... ascultarea acestei slujbe?

S-a mentionat ca "Pavecernita aminteste momentul coborarii Mantuitorului cu sufletul la iad, pentru a elibera pe Adam si Eva dimpreuna cu toti dreptii Vechiului Testament".

Asadar, cum trebuie sa primim in sufletul nostru Pavecernita?

Va rog exprimati intr-un limbaj ... accesibil neinitiatilor. Va multumesc si va rog sa ma iertati pentru nepriceperea afisata.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.04.2012, 23:23:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Pavecernita este mai mult decat o rugaciune, fiind o slujba a Bisericii. Exista doua randuieli ale Pavecernitei si, de aceea, o intalnim fie sub numele de Pavecernita Mica, fie sub cel de Pavecernita Mare.

Oricum, Pavecernita Mare nu este o slujba specifica Postului Mare, ea fiind savarsita si in celelalte posturi de peste an. Particularitatea Pavecernitei Mari din Postul Pastilor consta in faptul ca ea include, in prima saptamana, canonul Sfantului Andrei Criteanul.

Pavecernita Mica este o slujba savarsita in manastiri zilnic, in tot restul anului liturgic.
Rugaciunile Pavecernitei se fac ca sa marim pe Dumnezeu ca ne-a invrednicit a petrece lungimea zilei si sa ajungem si inceputul noptii, rugandu-L sa na ierte de toate cate am gresit.



Rugaciunile incepatoare :

Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie !

Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie !

Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie !

Imparate ceresc, Mangaietorule, Duhul adevarului, Care pretutindenea esti si toate le implinesti, Vistierul bunatatilor si datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi, si ne curateste pe noi de toata intinaciunea si mantuieste, Bunule, sufletele noastre.

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Preasfanta Treime, miluieste-ne pe noi. Doamne, curateste pacatele noastre. Stapane, iarta faradelegile noastre. Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre, pentru numele Tau.

Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-Se numele Tau, vie imparatia Ta, fie voia Ta, precum in cer si pe pamant. Painea noastra cea spre fiinta, da ne-o noua astazi, si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri. Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau.

Pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale Sfintilor Parintilor nostri si ale tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.

Psalmul 50 :

1. Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta,
2. Si dupa multimea indurarilor Tale, sterge faradelegea mea.
3. Mai vartos ma spala de faradelegea mea, si de pacatul meu ma curateste.
4. Ca faradelegea mea eu o cunosc, si pacatul meu inaintea mea este pururea.
5. Tie Unuia am gresit, si rau inaintea Ta am facut, asa incat drept esti Tu intru cuvintele Tale si biruitor cand vei judeca Tu.
6. Ca iata intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea.
7. Ca iata adevarul ai iubit, cele nearatate si cele ascunse ale intelepciunii Tale Mi-ai aratat mie.
8. Stropi-ma-vei cu isop si ma voi curati, spala-ma-vei si mai vartos decat zapada ma voi albi.
9. Auzului meu vei da bucurie si veselie; bucura-se-vor oasele mele cele smerite.
10. Intoarce fata Ta de la pacatele mele, si toate faradelegile mele sterge-le.
11. Inima curata zideste intru mine, Dumnezeule, si Duh drept innoieste intru cele dinlauntru ale mele.
12. Nu ma lepada de la fata Ta, si Duhul Tau cel Sfant nu-L lua de la mine.
13. Da-mi mie bucuria mantuirii Tale, si cu Duh stapanitor ma intareste.
14. Invata-voi pe cei fara de lege caile Tale, si cei necredinciosi la Tine se vor intoarce.
15. Izbaveste-ma de varsarea de sange Dumnezeule, Dumnezeul mantuirii mele; bucura-se-va limba mea de dreptatea Ta.
16. Doamne, buzele mele vei deschide si gura mea va vesti lauda Ta.
17. Ca de-ai fi voit jertfa, Ti-as fi dat; arderile de tot nu le vei binevoi.
18. Jertfa lui Dumnezeu, duhul umilit; inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi.
19. Fa bine, Doamne, intru bunavoirea Ta, Sionului, si sa se zideasca zidurile Ierusalimului.
20. Atunci vei binevoi jertfa dreptatii, prinosul si arderile de tot; atunci vor pune pe altarul tau vitei.


PSALMUL 69

1. Dumnezeule, spre ajutorul meu la aminte ! Doamne, sa-mi ajuti mie grabeste-Te !
2. Sa se rusineze si sa se infrunte cei ce cauta sufletul meu;
3. Sa se intoarca inapoi si sa se rusineze cei ce-mi voiesc mie rele;
4. Intoarca-se indata rusinati cei ce-mi graiesc mie : " Bine, bine ! "
5. Sa se bucure si sa se veseleasca de Tine toti cei ce Te cauta pe Tine, Dumnezeule, si sa zica pururea cei ce iubesc mantuirea Ta : " Slavit sa fie Domnul ! "
6. Iar eu sarac sant si sarman, Dumnezeule, ajuta-ma !
7. Ajutorul meu si Izbavitorul meu esti Tu, Doamne, nu zabovi.

PSAMUL 142

1. Doamne, auzi rugaciunea mea, asculta cererea mea, intru credinciosia Ta, auzi-ma, intru dreptatea Ta.
2. Sa nu intri la judecata cu robul Tau, ca nimeni din cei vii nu-i drept inaintea Ta.
3. Vrajmasul prigoneste sufletul meu si viata mea o calca in picioare;
facutu-m-a sa locuiesc in intuneric, ca mortii cei din veacuri.
4. S-a mahnit in mine duhul meu, in mine inima mea s-a tulburat.
5. Adusu-mi-am aminte de zilele cele de demult; cugetat-am la toate lucrurile Tale, la faptele mainilor Tale m-am gandit.
6. Intins-am catre Tine mainile mele, sufletul meu, ca un pamant insetosat.
7. Degraba auzi-ma, Doamne, ca a slabit duhul meu. Nu-ti intoarce fata Ta de la mine, ca sa nu ma aseman celor ce se coboara in mormant.
8. Fa sa aud dimineata mila Ta, ca la Tine mi-e nadejdea. Arata-mi calea pe care voi merge, ca la Tine am ridicat sufletul meu.
9. Scoate-ma de la vrajmasii mei, Doamne ! La Tine am scapat,
10. Invata-ma sa fac voia Ta, ca Tu esti Dumnezeul meu. Duhul Tau cel bun ma va povatui la pamantul dreptatii.
11. Pentru numele Tau, Doamne, daruieste-mi viata. Intru dreptatea Ta, scoate din necaz sufletul meu.
12. Si intru mila Ta vei sfarsi pe vrajmasii mei si vei pierde pe toti cei ce necajesc sufletul meu, ca eu sunt robul Tau.
DOXOLOGIA

Slava intru cei de sus lui Dumnezeu si pe pamant pace, intre oameni bunavoire.
Laudamu-Te, bine Te cuvantam, inchinamu-ne Tie, slavimu-Te, multumim Tie, pentru slava Ta cea mare.
Doamne, Imparate ceresc, Dumnezeule, Parinte, Atottiitorule, Doamne, Fiule, Unule-Nascut, Iisuse Hristoase si Duhule Sfinte.
Doamne Dumnezeule, Mieluselul lui Dumnezeu, Fiul Tatalui, Cela ce ridici pacatul lumii, miluieste ne pe noi, Cel ce ridici pacatul lumii.
Primeste rugaciunea noastra, Cel ce sezi de-a dreapta Tatalui, si ne miluieste pe noi.
Ca Tu esti Unul Sfant, Tu esti Unul Domn Iisus Hristos, intru marirea lui Dumnezeu Tatal, amin.
In toate zilele bine Te voi cuvanta si voi lauda numele Tau in veac si in veacul veacului.
Doamne, scapare Te-ai facut noua in neam si in neam.
Eu am zis : Doamne, miluieste-ma, vindeca sufletul meu, ca am gresit Tie.
Doamne, la Tine am scapat, invata-ma sa fac voia Ta, ca Tu esti Dumnezeul Meu.
Ca la Tine este izvorul vietii, intru lumina Ta vom vedea lumina.
Tinde mila Ta celor ce te cunosc pe tine.
Invredniceste-ne, Doamne, in noaptea aceasta fara de pacat sa ne pazim noi.
Bine esti cuvantat, Doamne, Dumnezeul parintilor nostri si laudat si preaslavit este numele Tau in veci, amin.
Fie Doamne mila Ta spre noi, precum am nadajduit si noi in Tine.
Bine esti cuvantat Doamne, invata-ne pe noi indreptarile Tale.
Bine esti cuvantat Stapane, intelepteste-ma cu indreptarile Tale.
Bine esti cuvantat Sfinte, lumineaza-ma cu indreptarile Tale.
Doamne, mila Ta este in veac, lucrurile mainilor Tale nu le trece cu vederea, ca Tie ti se cuvine lauda, Tie Ti se cuvine cantare, Tie Ti se cuvine slava : Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

SIMBOLUL CREDINTEI

CRED



Intr-Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si intru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut, mai inainte de toti vecii. Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, nu facut, Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.
Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara si S-a facut om.
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pilat din Pont, a patimit si S-a ingropat.
Si a inviat a treia zi dupa Scripturi si S-a suit la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.
Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii, a carui Imparatie nu va avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Care din Tatal purcede, Cela ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, Care a grait prin prooroci.
Intru una Sfanta Soborniceasca si apostoleasca Biserica.
Marturisesc un botez intru iertarea pacatelor.
Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie. Amin !

Aici, Canonul Paraclisului Nascatoarei de Dumnezeu
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.04.2012, 23:24:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit << continuare >>

Apoi,
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru.
Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu te marim.

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Preasfanta Treime, miluieste-ne pe noi. Doamne, curateste pacatele noastre. Stapane, iarta faradelegile noastre. Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre, pentru numele Tau.

Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-Se numele Tau, vie imparatia Ta, fie voia Ta, precum in cer si pe pamant. Painea noastra cea spre fiinta, da ne-o noua astazi, si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri. Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau.

Pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale Sfintilor Parintilor nostri si ale tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.
Troparul hramului sau al zilei. Apoi :

Tropar glas 4:

Dumnezeul Parintilor nostri, care faci pururea cu noi dupa blandetile Tale, nu departa mila Ta de la noi, ci, pentru rugaciunile lor, in pace ocarmuieste viata noastra.
Cu sangiuirile Mucenicilor Tai celor din toata lumea, ca si cu o porfira si cu vison Biserica Ta impodobita fiind, printr-insii striga catre Tine, Hristoase Dumnezeule : poporului Tau trimite-i indurarile Tale, pace obstii Tale daruieste si sufletelor noastre mare mila.



Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.
Cu Sfintii odihneste, Hristoase, sufletele adormitilor robilor Tai, unde nu este durere nici intristare, nici suspin, ci viata fara de sfarsit.



Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Pentru rugaciunile tuturor Sfintilor, Doamne, si ale Nascatoarei de Dumnezeu, pacea Ta da-ne-o noua si ne miluieste pe noi ca un indurat.




Iar Vineri seara, in locul acestora : Troparul

Apostolilor, Mucenicilor si Proorocilor, Ierarhilor, Cuviosilor si Dreptilor, cari bine ati savarsit lupta, si credinta ati pazit, indraznire avand catre Mantuitorul, pe Acela, ca pe un Bun, rugati-L pentru noi, sa mantuiasca, rugamu-va sufletele noastre.



Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.
Cu Sfintii odihneste, Hristoase, sufletele adormitilor robilor Tai, unde nu este durere nici intristare, nici suspin, ci viata fara de sfarsit.



Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Ca niste parga a firii, Tie, Saditorului fapturii, lumea iti aduce, Doamne, pe purtatorii de Dumnezeu mucenici; pentru ale caror rugaciuni, in pace adanca Biserica Ta, pentru Nascatoarea de Dumnezeu, pazeste-o, mult Milostive.




Doamne miluieste ( de 40 de ori )

Cel ce in toata vremea si in tot, ceasul, in cer si pe pamant, esti inchinat si slavit, Hristoase Dumnezeule, indelung rabdatorule, mult milostive si mult-milosarde; Care pe cei drepti iubesti si pe cei pacatosi miluiesti, care pe toti chemi la mantuire, pentru fagaduinta bunatatilor ce vor sa fie. Insuti Doamne Iisuse Hristoase, primeste si rugaciunile noastre in ceasul acesta si indrepteaza viata noastra spre poruncile Tale; sufletele noastre le sfinteste, trupurile curateste, cugetele indrepteaza, gandurile curateste si ne izbaveste pe noi de tot necazul celor rele si al durerii. Inconjoara-ne pe noi cu Sfintii Tai Ingeri, ca prin mijlocirea lor fiind paziti si povatuiti, sa ajungem la unirea credintei si la cunostinta slavei Tale celei neapropiate, ca binecuvantat esti in vecii vecilor. Amin.



Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu te marim.
Si de este post, zicem Rugaciunea Sfantului Efrem :

Doamne si Stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe, al iubirii de stapanire si al grairii in desert, departeaza-l de la mine.

Metanie una.

Iar duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei, daruieste-l mie, slugii Tale.

Metanie una.

Asa, Doamne Imparate, daruieste-mi ca sa imi vad greselile mele si sa nu osandesc pe fratele meu, ca binecuvantat esti in vecii vecilor. Amin.

Metanie una.

Si dupa rugaciunea aceasta, zicem aceste patru stihuri, in trei stari, cu 12 inchinaciuni.

Dumnezeule, milostiv fii mie pacatosului.

Inchinaciune una.

Dumnezeule, curateste-ma pe mine, pacatosul.

Inchinaciune una.

Cel ce m-ai zidit, Dumnezeule, mantuieste-ma.

Inchinaciune una.

Fara de numar am gresit, Doamne, iarta-ma.

Inchinaciune una.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.04.2012, 23:26:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit << continuare >>

Si pe urma iar rugaciunea Sfantului Efrem, toata cu o metanie mare :

Doamne si Stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe, al iubirii de stapanire si al grairii in desert, departeaza-l de la mine.
Iar duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei, daruieste-l mie, slugii Tale.
Asa, Doamne Imparate, daruieste-mi ca sa imi vad greselile mele si sa nu osandesc pe fratele meu, ca binecuvantat esti in vecii vecilor. Amin.

Metanie una.


Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Preasfanta Treime, miluieste-ne pe noi. Doamne, curateste pacatele noastre. Stapane, iarta faradelegile noastre. Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre, pentru numele Tau.

Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-Se numele Tau, vie imparatia Ta, fie voia Ta, precum in cer si pe pamant. Painea noastra cea spre fiinta, da ne-o noua astazi, si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri. Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau.

Pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale Sfintilor Parintilor nostri si ale tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.
Si rugaciunea aceasta, cu umilinta :

Nepatata, neintinata, nestricata, fara prihana, curata Fecioara, a lui Dumnezeu Maica, Stapana care pe Dumnezeu-Cuvantul, cu oamenii, prin prea slavita nasterea ta L-ai unit si firea cea lepadata a neamului nostru cu cele ceresti ai impreunat-o, ceea ce stii singura nadejdea celor fara de nadejde si celor biruiti ajutatoare; gata folositoare celor ce alearga la tine si tuturor crestinilor scapare. Nu te scarbi de mine cel pacatos si intinat, care cu urate ginduri, cu cuvinte si cu fapte, pe mine de tot netrebnic m-am facut si prin lenea dulcetilor vietii cu voia rob m-am facut. Ci, ca ceea ce esti Maica Iubitorului de oameni Dumnezeu, cu iubirea de oameni milostiveste-te spre mine pacatosul si intinatul si primeste rugaciunea mea ce se aduce tie din buze necurate. Si pe Fiul tau si Stapanul nostru si Domnul, cu indrazneala Ta ca o Maica, cuprinzand, roaga-L ca sa-mi deschida si mie milostivirile cele iubitoare de oameni, ale bunatatii Sale. Si trecand greselile mele cele nenumarate, sa ma intoarca la pocainta si lucrator poruncilor Sale iscusit sa ma arate. Si fii langa mine pururea ca o milostiva si milosarda si iubtoare de bine. In aceasta viata de acum, calda folositoare si ajutatoare; navalirile potrivnicilor oprindu-le si la pocainta indreptandu-ma si in vremea iesirii mele, ticalosul meu suflet pazindu-l si intunecatele chipuri ale viclenilor draci, departe de la dansul izgonindu-le. Si in ziua infricosatei judecati, de munca cea vesnica izbavindu-ma si slavei celei negraite a Fiului tau si Dumnezeului nostru, mostean pe mine aratandu-ma. Pe care sa o si dobandesc, Stapana mea, Prea Sfinta de Dumnezeu Nascatoare, priu mijlocirea si sprijinul tau. Cu darul si cu iubirea de oameni a Unuia-Nascut Fiului tau, a Domnului si Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, Caruia se cuvine toata slava, cinstea, si inchinaciunea, impreuna cu Cel fara de inceput a Lui Parinte si cu Prea Sfantul si Bunul si de viata facatorul Duhul Lui, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin !

Rugaciune catre Domnul Iisus Hristos:

Si ne da noua Stapane, celor ce mergem spre somn, odihna trupului si sufletului; si ne pazeste pe noi de intunecatul somn al pacatului si de toata intunecata si cea de noapte patima a dulcetii. Conteneste intaratarile patimilor, stinge sagetile vicleanului cele aprinse, cele pornite asupra noastra cu viclesug. Zburdarile trupului nostru le potoleste si tot gandul nostru cel pamantesc si trupesc, adoarme-l. si ne daruieste noua, Damnezeule, minte desteapta, cuget curat, inima treaza, somn usor si de toata nalucirea satanei nestramutat. Si ne scoala pe noi in vremea rugaciunii, intariti in poruncile Tale, si pomenirea judecatilor Tale in noi nestricata avandu-o. Cuvantare de slava Ta in toata noaptea ne daruieste, ca sa cantam, sa bine cuvantam si sa slavim prea cinstitul si prea incuviintatul Tau nume: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin!

Preaslavita pururea Fecioara, binecuvantata de Dumnezeu Nascatoare, du rugaciunea noastra la Fiul tau si Dumezeul nostru, si cere ca sa mantuiasca prin tine sufletele noastre.

Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant : Treime Sfanta, slava Tie.

Toata nadejdea mea spre tine o pun, Maica lui Dumuezeu, pazeste-ma sub acoperamantul tau.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.04.2012, 23:27:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit << continuare >>

Miluieste-ne pe noi, Doamne, miluieste-ne pe noi, ca, nepricepandu-ne de nici un raspuns, aceasta rugaciune aducem Tie, ca unui Stapan, noi pacatosii robii Tai, miluieste-ne pe noi.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh

Doamne, miluieste-ne pe noi, ca intru Tine am nadajduit, nu Te mania pe noi foarte, nici pomeni faradelegile noastre, ci cauta si acum ca un milostiv si ne izbaveste pe noi de vrajmasii nostri, ca Tu esti Dumnezeul nostru si noi suntem poporul Tau, toti lucrul mainilor Tale si numele Tau chemam.

Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Usa milostivirii deschide-o noua binecuvantata Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, ca sa nu pierim cei ce nadajduim in tine, ci sa ne mantuim prin tine din nevoi, ca tu esti mantuirea neamului crestinesc.

Doamne miluieste, de 40 de ori

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Slabeste, lasa, iarta Dumnezeule greselile noastre, cele de voie, cele fara de voie, cele cu lucrul si cu cuvantul, cele cu stiinta si cu nestiinta, cele din noapte si din zi, cele cu mintea si cu gandul. Toate la iarta noua, ca un Bun si iubitor de oameni.

Pe cei ce ne urasc si ne fac noua strambatate, iarta-i Doamne. Celor ce ne fac bine, fa-le bine. Fratilor si rudeniilor noastre, daruieste-le cererile cele catre mantuire si viata vesnica. Pe cei ce sunt in neputinta, cerceteaza-i si vindecare daruieste-le. Pe cei de pe mare, ocarmuieste-i; cu cei calatori impreuna calatoreste. Conducatorilor in oaste ajuta-le. Celor ce ne slujesc si ne miluiesc pe noi, iertare pacateler daruieste-le. Pe cei i ce ne-au poruncit noua nevrednicilor sa ne rugam pentru dansii, miluieste-i dupa mare mila Ta. Pomeneste Doamne, pe cei mai inainte adormiti, parintii si fratii nostri si le fa lor odihna unde cerceteaza lumina fetei Tale. Pomeneste, Doamne, pe fratii nostri cei robiti de patimile vietii acesteia, si izbaveste pe dansii de toata inconjurarea.

Pomeneste, Doamne, pe cei ce aduc daruri si fac bine in Sfintele Tale Biserici si le da lor cererile cele catre mantuire si viata vesnica.

Pomeneste, Doamne, pe parintele nostru Duhovnic ( Numele ) si pe toti fratii nostri cei intru Hristos si le da lor toate cererile cele catre mantuire si viata vesnica. Pomeneste-ne, Doamne, si pe noi smeritii, pacatosii si nevrednicii robii Tai, lumineaza mintea noastra cu lumina cunostintei Tale si ne indrepteaza in calea poruncilor Tale. Pentru rugaciunile Preacuratei Stapanei noastre, de Dumnezeu Nascatoarei si pururea Fecioarei Maria si ale tuturor Sfintilor Tai. Ca bine esti cuvantat in vecii vecilor. Amin !

Dupa accasta, zicem imediat:

Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-te, ceea ce esti plina de dar Marie, Domnul este eu Tine. Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau, ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre.

Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-te, ceea ce esti plina de dar Marie, Domnul este eu Tine. Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau, ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre.

Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-te, ceea ce esti plina de dar Marie, Domnul este eu Tine. Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau, ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre.

O, Prea Sfanta Doamna Fecioara, de Dumnezeu Nascatoare, primeste nevrednica mea rugaciune, si ma pazeste de moarte napraznica, si-mi daruieste pocainia inaintea sfarsitului meu ! Amin.

O, Prea Sfanta Doamna Fecioara, de Dumnezeu Nascatoare, primeste nevrednica mea rugaciune, si ma pazeste de moarte napraznica, si-mi daruieste pocainia inaintea sfarsitului meu ! Amin.

O, Prea Sfanta Doamna Fecioara, de Dumnezeu Nascatoare, primeste nevrednica mea rugaciune, si ma pazeste de moarte napraznica, si-mi daruieste pocainia inaintea sfarsitului meu ! Amin.

Apoi:

Sfinte Ingere, cel ce stai inaintea patimasului meu suflet si ai vietii mele celei ticaloase, nu ma lasa pe mine pacatosul, nici te departa de la mine pentru neinfranarea mea. Nu da loc dracului celui viclean ca sa-mi stapaneasca cu silnicie acest trup muritor. Intareste inima mea cea slaba si nepu tincioasa si ma indrepteaza la calea mantuirii. Asa Sfinte Ingere al lui Dumnezeu, pazitorul si acoperitorul sufletului si al trupului meu celui ticalos, iarta-mi toate cu cate te-am scarbit in toate zilele vietii mele, si orice am gresit in aceasta zi, acopera-ma in aceasta noapte si ma pazeste de toata ispita potrivnicului, ca sa nu manii cu nici un pacat pe Dumuezeu, si te roaga pentru mine catre Domnul, ca sa ma intareasca in frica Sa si vrednic sa ma arate pe mine robul Sau, bunatatii Sale. Amin



Pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale Sfintilor Parintilor nostri si ale tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.04.2012, 23:28:39
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
o sa iti placa: canta simplu parinteii... si ajung la inima omului:
http://www.razbointrucuvant.net/mana...tari-frumoase/
asa-i! foarte frumos canta, simplu=cel mai frumos
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare