Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2011, 16:08:00
alex5100 alex5100 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.11.2011
Mesaje: 1
Question Exista vreo rudenie valida in cazul asta?

Am si eu o nelamurire cu care sper sa ma puteti ajuta, sa pot intelege daca o relatie/logodna/casatorie este permisa in cazul meu:

Practic ar fi vorba de o relatie intre mine si fiica finului varului mamei mele.
Cu alte cuvinte, unchiul meu de-al doilea (var cu mama) este nasul de cununie al parintilor fetei. Este vreo interdictie la gradul asta? Nici nu stiu exact ce grad este, sau cum se calculeaza.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.11.2011, 19:50:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex5100 Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire cu care sper sa ma puteti ajuta, sa pot intelege daca o relatie/logodna/casatorie este permisa in cazul meu:

Practic ar fi vorba de o relatie intre mine si fiica finului varului mamei mele.
Cu alte cuvinte, unchiul meu de-al doilea (var cu mama) este nasul de cununie al parintilor fetei. Este vreo interdictie la gradul asta? Nici nu stiu exact ce grad este, sau cum se calculeaza.
din cate stiu eu, BO interzice casatoria intre rude pana la gradul al VII-lea inclusiv.
ca exemplu, abia verisorii de al treilea se pot casatori intre ei, fiind gradul VIII de rudenie.
nu si verisorii de al doilea.

legea laica, insa, permite casatoria de la gradul a patrulea, daca nu ma insel.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce grad de rudenie exista intre noi?:| roxicka Tinuta in Biserica 16 26.01.2013 17:42:54
mai exista vreo sansa? adrianmihaih Vrajitoria 12 11.06.2011 22:16:08