Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2009, 13:47:21
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit Traducere clipuri ortodoxe

Am vazut o multime de videoclipuri ortodoxe pe youtube la care multi straini cereau o traducere.. eu ma gandeam ca ar fi de mare folos sa faca cineva o traducere in limba engleza a filmuletelor ca sa aiba si altii ce invata... am incercat eu insa nu stau prea bine cu engleza si m-am gandit sa cer ajutorul vostru, al ceror care stiu cat de cat sa faca o traducere si care au timp disponibil pentru asa ceva...
Ce ziceti, va bagati?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.05.2009, 14:41:02
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Draga Zoridezi, doresc sa te ajut, te rog sa-mi spui pe privat despre ce videoclipuri este vorba.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2009, 16:11:11
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Am vazut o multime de videoclipuri ortodoxe pe youtube la care multi straini cereau o traducere.. eu ma gandeam ca ar fi de mare folos sa faca cineva o traducere in limba engleza a filmuletelor ca sa aiba si altii ce invata... am incercat eu insa nu stau prea bine cu engleza si m-am gandit sa cer ajutorul vostru, al ceror care stiu cat de cat sa faca o traducere si care au timp disponibil pentru asa ceva...
Ce ziceti, va bagati?
Si eu as putea ajuta cat de cat, contacteaza-ma daca vrei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.05.2009, 16:54:42
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Si eu as putea ajuta cat de cat, contacteaza-ma daca vrei.
Lavrentiu, eu deja incepusem sa fac traducerea la interviul cu Petre Tutea, dar trebuie sa recunosc ca nu ma descurc deloc... poate ai timp tu, ti-as fi recunoscatoare.

http://www.youtube.com/watch?v=ALZNPX4zGAU

Cu Coralina deja am vorbit pentru niste traduceri :)
Eu zic ca de fiecare data cand gasim ceva important sa venim aici cu filmuletul si cine are disponibilitate si bunavointa sa se ofere ca sa il traduca... poate asa mai imbunatatim 'duhovniceste' youtubeul
Ce ziceti?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.05.2009, 20:00:37
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Am vazut o multime de videoclipuri ortodoxe pe youtube la care multi straini cereau o traducere.. eu ma gandeam ca ar fi de mare folos sa faca cineva o traducere in limba engleza a filmuletelor ca sa aiba si altii ce invata... am incercat eu insa nu stau prea bine cu engleza si m-am gandit sa cer ajutorul vostru, al ceror care stiu cat de cat sa faca o traducere si care au timp disponibil pentru asa ceva...
Ce ziceti, va bagati?
Pot sa ajut si eu, am trait 6 ani in America si ma descurc cat de cat cu engleza. Dar nu am nici un tool de editare video. As putea traduce textul, urmand ca altcineva sa il bage in videoclip.

Mai vorbim cu mesaje private.

Bogdan.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.05.2009, 20:39:32
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Lavrentiu, eu deja incepusem sa fac traducerea la interviul cu Petre Tutea, dar trebuie sa recunosc ca nu ma descurc deloc... poate ai timp tu, ti-as fi recunoscatoare.

http://www.youtube.com/watch?v=ALZNPX4zGAU

Cu Coralina deja am vorbit pentru niste traduceri :)
Eu zic ca de fiecare data cand gasim ceva important sa venim aici cu filmuletul si cine are disponibilitate si bunavointa sa se ofere ca sa il traduca... poate asa mai imbunatatim 'duhovniceste' youtubeul
Ce ziceti?
Eu pot, tot asa, sa traduc, ca stiu bine engleza, si ca termeni duhovnicesti, dar nu ma pricep sa o sincronizez pe film.

Sa-mi zici te rog daca e vorba de sincronizare sau traducere a textului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.05.2009, 20:45:12
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Eu pot, tot asa, sa traduc, ca stiu bine engleza, si ca termeni duhovnicesti, dar nu ma pricep sa o sincronizez pe film.

Sa-mi zici te rog daca e vorba de sincronizare sau traducere a textului.
E vorba de traducere, daca vrei poti sa imi dai traducerea si o sincronizez eu ca ma pricep...

BogdanF2, multam frumos! Deocamdata sa gasim niste filmulete si dupa aceea te anuntam... numai sa ai timp!
Vai dar ce de-a oameni binevoitori pe aici!
"Manca-v-ar raiul" ca sa il citez pe dragul nostru Parinte Cleopa
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2009, 20:48:09
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Pai un tool de editare video ar fi Windows movie maker pe care cred ca toata lumea il are... si Muvee autoProducer, dar asta e free numai cateva zile.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.05.2009, 21:40:54
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
E vorba de traducere, daca vrei poti sa imi dai traducerea si o sincronizez eu ca ma pricep...

BogdanF2, multam frumos! Deocamdata sa gasim niste filmulete si dupa aceea te anuntam... numai sa ai timp!
Vai dar ce de-a oameni binevoitori pe aici!
"Manca-v-ar raiul" ca sa il citez pe dragul nostru Parinte Cleopa
Doamne ajuta!

Hai te rog sa folosim mesajer private, ca daca ne scriem pe topicul asta e posibil sa scapam unele mesaje, eu de ex. nu citesc chiar tot ce se scrie.

Bogdan.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.05.2009, 21:44:35
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Am vazut o multime de videoclipuri ortodoxe pe youtube la care multi straini cereau o traducere.. eu ma gandeam ca ar fi de mare folos sa faca cineva o traducere in limba engleza a filmuletelor ca sa aiba si altii ce invata... am incercat eu insa nu stau prea bine cu engleza si m-am gandit sa cer ajutorul vostru, al ceror care stiu cat de cat sa faca o traducere si care au timp disponibil pentru asa ceva...
Ce ziceti, va bagati?

Doar engleza? Germana nu?
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traducere Romana Engleza si invers dumitrucelmare2000 Generalitati 1 31.10.2011 15:35:44
O traducere interesanta a Canonului Pastilor mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 05.05.2009 10:31:22
Traducere ciudata a imnelor Sfantului Simeon Noul Teolog mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 17.12.2008 18:07:11