Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 02.02.2010, 01:50:20
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Eu una va gasesc pe voi, sectantii, patetici si-mi inspirati sincer mila...
Voi spuneti ca va-ti dus la iehovisti, la penticostali, la adventisti, baptisti (si cati mai sunteti...) pentru ca acolo ati gasit "adevarul", ca acolo l-ati gasit pr Dumnezeu... Dar l-ati cautat voi oare si in alta parte? Acolo unde ati fost (si ma refer la Biserica Ortodoxa) ati incercat sa cautati adevarul, sa-L gasiti pe Dumnezeu?... Categoric, nu...
Sa ne rugam fratilor pentru oamenii astia, care au ales caile astea intortocheate, au ratacit si nu mai stiu sa ajunga acasa...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #92  
Vechi 02.02.2010, 10:06:56
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Eu una va gasesc pe voi, sectantii, patetici si-mi inspirati sincer mila...
Voi spuneti ca va-ti dus la iehovisti, la penticostali, la adventisti, baptisti (si cati mai sunteti...) pentru ca acolo ati gasit "adevarul", ca acolo l-ati gasit pr Dumnezeu... Dar l-ati cautat voi oare si in alta parte? Acolo unde ati fost (si ma refer la Biserica Ortodoxa) ati incercat sa cautati adevarul, sa-L gasiti pe Dumnezeu?... Categoric, nu...
Sa ne rugam fratilor pentru oamenii astia, care au ales caile astea intortocheate, au ratacit si nu mai stiu sa ajunga acasa...
Lacrimi, eu merg si ma pot inchina la orice cult, secta, biserica, adunare,... care este crestina. Ce relligie isi aleg oamenii este treaba fiecaruia, important sa fie crestina sa gaseasca mantuirea.

Adevarul si pe Isus l-am gasit in Biblie nu intr-o religie, prin citirea ei (Noul Testament) si rugaciune.
La ortodocsi am fost o data deoarece era departe si nu au avut Bilblii, doar carti de rugaciuni, cantari,... iar la penticostali am fost de 2 ori atunci, de unde am primit si o Biblie.
Cu Iehovisti am stat deoarece am crezut ca sunt crestini si as sta de vorba cu ei si acum.
Pentru mine o biserica crestina este aceea in care dupa inchinare, slujba, omul iese schimbat fata de cum a intrat (mai bun nu mai rau), cait, cu regrete, remuscari fata de pacat, deci impacat cu D-zeu. Restul este teologie.
  #93  
Vechi 02.02.2010, 11:32:02
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Lacrimi, eu merg si ma pot inchina la orice cult, secta, biserica, adunare,... care este crestina. Ce relligie isi aleg oamenii este treaba fiecaruia, important sa fie crestina sa gaseasca mantuirea.

Adevarul si pe Isus l-am gasit in Biblie nu intr-o religie, prin citirea ei (Noul Testament) si rugaciune.
La ortodocsi am fost o data deoarece era departe si nu au avut Bilblii, doar carti de rugaciuni, cantari,... iar la penticostali am fost de 2 ori atunci, de unde am primit si o Biblie.
Cu Iehovisti am stat deoarece am crezut ca sunt crestini si as sta de vorba cu ei si acum.
Pentru mine o biserica crestina este aceea in care dupa inchinare, slujba, omul iese schimbat fata de cum a intrat (mai bun nu mai rau), cait, cu regrete, remuscari fata de pacat, deci impacat cu D-zeu. Restul este teologie.


Dar totusi Sfanta Scriptura ne spune ca exista o singura Biserica adevarata... Biserica lui Hristos. Cat despre mantuire... nu cred ca poate spune cineva ca o confesiune sau o biserica ii ofera mantuirea. Asta trebuie sa ti-o castigi singur. Problema este (si fara sa am intentiin ce cearta si contraziceri) ca mintea omeneasca a strambat Adevarul lui Dumnezeu. Fiecare vine cu cate o interpretare la cate un verset si isi formeaza un cult: si uite asa au luat nastere atatea secte. Pentru ca omul se crede intotdeauna mai intelept decat predecesorii sai... (si ma refer la intelepciunea lumii). Oare nu trebuie sa luam totul asa cum a fost lasat? Oare nu trebuie sa continuam ceea ce ne-au lasat Apostolii, sa cercetam Biblia prin invatatura lor si sa ne ferim de minciuna si de lumea care o creaza?
Crezi ca esti impacat cu Dumnezeu?... Vezi, asta e diferenta dintre ortodoxie si celelalte: ortodocsii stiu ca sunt cei mai pacatosi, stiu ca nu merita sa vada stralucirea raiului din cauza rautatii lor si a ispitelor ce nu le pot tine frau; sectantii, in schimb, au impresia ca "botezandu-se" in alta parte si lepadandu-se de ortodoxie, li se ofera mantuirea pe tava...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #94  
Vechi 02.02.2010, 11:46:47
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mehiel Vezi mesajul
Ii vedem mereu pe strazi doi cate doi lasand carticele in care se abordeaza utopii...parca prin acesti "salvatori" lumea o sa se mantuiasca!!
Vorbesc de crestinism si nici macar nu stiu cum arata Crucea Crestina!

Ce au de castigat si ce avem noi de pierdut daca ii ascultam?
Daca privim cu atentie aceste carti pe care ei ni le ofera gratis putem observa un paradis terestru: animale salbatice convietuiesc impreuna cu oamenii, oameni de toate nationalitatile si de toate religiile(budisti, hindusi...etc) sunt "fericiti crestini"... Dar cei care publica aceste carti nu isi dau seama ca sunt ridicoli? Exagerari care sa vad cu ochiul liber!!
Sau poate aceste carti sunt facute pentru cei multi si prosti?
ei au de castigat suflete pierdute, si noi ne pierdem matuirea.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #95  
Vechi 02.02.2010, 13:03:05
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
mihai07, draga "demoniacule" (ca sa respect politetea)
interesant punctul tau de vedere, de fapt unghiul prin care privesti lucrurile.As fi tentat sa zic ca tot ce zici e adevarat, dar depinde din ce unghi privesti.
In realitatea problema este sora ta (de fapt sora mea, chestie de unghi).

In plus eu sint monoteist pe cind tu esti poli.Eu cred doar in Dumnezeu pe cind tu crezi in Dumnezeu, Dumnezeul adevarat nascut din Dumnezeu adevarat si daca nu ma insel exista si o atreia persoana, Dumnezeu nascut din Dumnezeu adevarat nascu din Dumnezeu adevarat (spiritul sfint, sau ai uitat de el?).
Adica un fel de balaur cu trei capete.
Tocmai aici este diferenta.Daca as fi crezut asa as fi ramas ortodox.Cine nu crede trece la alte religii.

BTW, tu nu minti nici-odata?
sfintisorule draga eu nu sunt politeist.
tu nu crezi in Dumnezeul cel adevarat. tu esti doar un urmas al lui Arie.
si legat de Sfanta Treime, nu ai cum sa crezi in din moment ce citesti numai ce iti dicteaza adunarea din Scriptura. Vezi tu , asta e problema voastra...secta va cam interzice sa cititi si altceva in afara de ceea ce va dicteaza (lucru observat la toti martorii cu care am vorbit)
BTW mai mint si eu din cand in cand (ca doar sunt un pacatos). dar eu nu ma bat cu pumnul in piept cum fac sectantii ca sunt drept si sfant si eu nu pacatuiesc.
  #96  
Vechi 02.02.2010, 13:04:19
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Lacrimi, eu merg si ma pot inchina la orice cult, secta, biserica, adunare,... care este crestina. Ce relligie isi aleg oamenii este treaba fiecaruia, important sa fie crestina sa gaseasca mantuirea.

Adevarul si pe Isus l-am gasit in Biblie nu intr-o religie, prin citirea ei (Noul Testament) si rugaciune.
La ortodocsi am fost o data deoarece era departe si nu au avut Bilblii, doar carti de rugaciuni, cantari,... iar la penticostali am fost de 2 ori atunci, de unde am primit si o Biblie.
Cu Iehovisti am stat deoarece am crezut ca sunt crestini si as sta de vorba cu ei si acum.
Pentru mine o biserica crestina este aceea in care dupa inchinare, slujba, omul iese schimbat fata de cum a intrat (mai bun nu mai rau), cait, cu regrete, remuscari fata de pacat, deci impacat cu D-zeu. Restul este teologie.
Daca nu L-ai gasit intr-o religie,de ce nu te rogi acasa,ci te duci la adunari?
Te emotionezi ca ti-au dat Biblie?In primul rand,ti-au dat una modificata.In al doilea rand,daca atat vroiai o Biblie,puteai sa o cumperi.Asa si oamneii rai iti pot da lucruri imorale,asta nu inseamna ca ce generosi sunt ei.
Spui ca trebuie sa iesi schimbat fata de cum ai intrat.Asta depinde de tine.Vrei sa spui ca e de vina Ortodoxia ca n-ai iesit tu schimbat?Tu trebuie sa te caiesti de pacate,pentru asta.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #97  
Vechi 02.02.2010, 13:14:08
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
mihai07, draga "demoniacule" (ca sa respect politetea)
interesant punctul tau de vedere, de fapt unghiul prin care privesti lucrurile.As fi tentat sa zic ca tot ce zici e adevarat, dar depinde din ce unghi privesti.
In realitatea problema este sora ta (de fapt sora mea, chestie de unghi).

In plus eu sint monoteist pe cind tu esti poli.Eu cred doar in Dumnezeu pe cind tu crezi in Dumnezeu, Dumnezeul adevarat nascut din Dumnezeu adevarat si daca nu ma insel exista si o atreia persoana, Dumnezeu nascut din Dumnezeu adevarat nascu din Dumnezeu adevarat (spiritul sfint, sau ai uitat de el?).
Adica un fel de balaur cu trei capete.
Tocmai aici este diferenta.Daca as fi crezut asa as fi ramas ortodox.Cine nu crede trece la alte religii.

BTW, tu nu minti nici-odata?
si inca ceva: problema nu e sora mea ci secta din care face parte si ceea ce invata acolo.
  #98  
Vechi 02.02.2010, 23:04:52
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

mihaio7 imi pare rau sa zic asta dar sora ta este problema.
Conform bibliei (nu am chef acum sa caut versetele) un cerstin nu trebuie sa acorde nici macar un salut celui care a fost de aceiasi credinta dar acum s-a intors impotriva fratilor lui si calomniaza.Deci unui apostat.Martorul care va face asta cu persoana straina numai pentru simplu fapt ca nu est ede acord cu principiile este un DOBITOC si ar trebui tras bine de urechi.
Apoi orice crestin este obligat sa asigure binestarea familiei lui si a casei lui, indiferent de credinta membrilor acestora dar ii este recomandat sa limiteze conversatiile de natura spirituala daca acestia resping credinta lui.
Divortul pe motive spirituale nu este permis si "crestinul" trebuie sa faca tot ce ii sta in putinta pt. a asigura stabilitatea familiei.
Toate aceste lucruri au fost studiate in luna decembrie parca , deci nu vad de unde ideea asta ca martorii sint indemnati sa se rupa de familie sau altele!
Cit despre servici "crestinului" ii este recomandat sa se dedice pe cit posibil ministerului la timp plin, dar asta daca merita si daca situatia materiala i-o permite.mai departe ramine la latitudinea individului.A trai modest nu inseamna a trai in saracie.Ideea este de a urma exemplul apostolilor care au lasat tot si s-au dedicat vestirea vestii bune a regatului lui Dumnezeu asa cum i-a invatat Isus.Parca si la ortodocsi exista calugari, nu ? astia de ce nu se duc la munca daca e s-o luam asa?
"Sectantul" care se considera mintiut doar pt. faptul ca s-a botezat este la fel de DOBITOC.Toti sintem niste pacatosi.
Din contra observ pe aici afirmatii cum ca fiind botezati de mici au fost salvati.Oare?
  #99  
Vechi 02.02.2010, 23:22:20
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

biblia martorilor nu a fost modificata ci este o alta varianta de traducere mai moderna, deci mai usor de inteles.
Pe taoata perioada studiului am utilizat biblia ortodoxa si o mai utilizez si acum mai ales in discutiile cu ortodocshii.
Adevarat ca la sala voi utiliza Traducerea Lumii Noi, dar fac intotdeauna comparatii cu biblia ortodoxa si alte traduceri.
Va recomand sa utilizati proogramul e-sword (pt. cei care va dati cititori de biblie) intrucit are toate traducerile si in foarte multe limbi.
Biblia Cornilescu nu se mai utilizeaza de vre-o 2 ani de cind a aparut varianta martorilor.Interesant ca in varianta ortodoxa numele de Yahve apare de vre-o trei sau patru ori, dar in varianta Cornilescu, nici-odata!
amarius, nu este important daca in biblie scrie Iehova , Dumnezeu sau Domnul.Important e sa intelegi ca este vorba de Dumnezeul cel adevarat, creatorul cerurilor si al pamintului.Am in mina Sfinta Biblie (in franceza) , catolica ,tiparita in 1955 iar in Geneza2:5 scrie , traduc:"inca nu era nici-un arbore de cimp pe pamint si nici-o iarba de cimp nu crescuse inca , caci Yahweh Dumnezeu nu facuse inca sa ploua pe pamint..."
  #100  
Vechi 02.02.2010, 23:40:36
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
biblia martorilor nu a fost modificata ci este o alta varianta de traducere mai moderna, deci mai usor de inteles.
Pe taoata perioada studiului am utilizat biblia ortodoxa si o mai utilizez si acum mai ales in discutiile cu ortodocshii.
Adevarat ca la sala voi utiliza Traducerea Lumii Noi, dar fac intotdeauna comparatii cu biblia ortodoxa si alte traduceri.
Va recomand sa utilizati proogramul e-sword (pt. cei care va dati cititori de biblie) intrucit are toate traducerile si in foarte multe limbi.
Biblia Cornilescu nu se mai utilizeaza de vre-o 2 ani de cind a aparut varianta martorilor.Interesant ca in varianta ortodoxa numele de Yahve apare de vre-o trei sau patru ori, dar in varianta Cornilescu, nici-odata!
amarius, nu este important daca in biblie scrie Iehova , Dumnezeu sau Domnul.Important e sa intelegi ca este vorba de Dumnezeul cel adevarat, creatorul cerurilor si al pamintului.Am in mina Sfinta Biblie (in franceza) , catolica ,tiparita in 1955 iar in Geneza2:5 scrie , traduc:"inca nu era nici-un arbore de cimp pe pamint si nici-o iarba de cimp nu crescuse inca , caci Yahweh Dumnezeu nu facuse inca sa ploua pe pamint..."



"o alta varianta de traducere mai moderna, mai usor de inteles".....???? Si uite asa ne prosteste diavolul... cu ceva ce pare mai "usor" firii noastre pamantesti... Si mantuirea e mai "moderna si mai usoara" acolo, nu? "Traducerea lumii noi" inseamna ce? Un fel de "vino la noi, ca doar aici e mantuirea?... La noi e cam greu, ca sa zic: posturi lungi, canoane, "Sfanta Liturghie" cea plictisitoare (cum spunea un penticostal), rugaciuni si acatiste lungi, spovedania, fara de care nu ai cum sa pretinzi Sfanta Impartasanie...
Si inca ceva: intrebai inainte daca consideram ca botezand copiii ii salvam... Pai asta nu consideram noi. Asta este o realitate!!!!! Esti de acord cu faptul ca cei nebotezati nu "vor cunoaste imparatia lui Dumnezeu"?
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43