Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 26.11.2015, 08:42:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dumnezeule mare, Duhul Adevarului care pretutindenea esti si toate Le poti cate Le voiesti, primeste rugaciunea robului Tau care in Postul Craciunului se pleaca la mila Ta cea nemarginita. Nu-ti intoarce fata de la mine ci coborandu-te asupra mea acopera-ma cu puterea Ta cea nemasurata si fereste-ma de vrajmasi Prea Sfinte. Nu ma ispiti pe mine, pacatosul si putin credinciosul. Tata ceresc, Tu care atit de mult ne-ai iubit incat L-ai trimis pe Fiul Tau in lume, pentru ca urcandu-se El pe cruce sa ia asupra Sa pacatele noastre cele grele si sa ne scoata din ghearele diavolilor, iarta-ma astazi si pe mine. Caci fiul tau sunt si eu Parinte si ca un neputincios ma infatisez acum la mila Ta. Binecuvanteaza-ma pe mine si acum si pururea si-n vecii vecilor.
Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #462  
Vechi 26.11.2015, 21:09:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nașterea Ta, Hristoase, Dumnezeul nostru, răsărit-a lumii Lumina cunoștinței; că întru dânsa cei ce slujeau stelelor de la stea s-au învățat să se închine Ție, Soarelui dreptății, și să Te cunoască pe Tine, Răsăritul cel de sus, Doamne, slavă Ție!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #463  
Vechi 28.11.2015, 20:01:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cel ce prin cântări fărIă tăcere și cu Laude Neîncetate Ești Slăvit „întru Cei de Sus de Puterile cele gândite ;
Cel ce și corul obștesc al firilor ii Faci să-Ți Inalțe cuvântare de Laudă după cuvintele ce sunt într-însele ,
Cel ce și de Ingeri , și de oameni , și de vietățile cele necuvântătoare , și de stihii întru tot ceasul Ești Lăudat și de toată suflarea și zidirea cu Vrednică Cuviință Ești Preamărit , Impreună cu Unul Născut Fiul Tău și cu Preasfântul Tău Duh .
Puterea cea Izvorătoare și Neîmpuținată și Pricina Dintâi a Izvoarelor de Putere Curgătoare ale Dumnezeirii și ale Luminii ,
Cel Prea Deplin întru toate cele ce sunt , de către cei mai sus de Necercetat , Depășind
cunoștința tuturor , de cei mai de jos cu totul Neînțeles , iar intru cei din mijloc cu Desăvârșire Necunoscut ,
Bunătatea cea Necuprinsă și Pururea Viețuitoare ,
Cel ce Intorci toate spre ceea ce este de folos , Fiind Inceput al Bunătății , și le Imbunezi și în Bunătatea lor le Păzești ,
Cel ce cu atât de tare Dragoste ne-ai Iubit pe noi încât pe Fiul Tău Cel Unul Născut la neamul nostru L-ai Trimis , și S-a Intrupat , și prin Iconomia Lui cea înfricoșată , prin Cruce și moarte , din stricăciunea morții și din legăturile iadului cele nedezlegate ne-ai Izbăvit ,
Cel ce Ești Bun spre cei nemulțumitori și Te Bucuri de Mântuirea celor pierduți ,
Cel ce pe toți cei păcătoși ca mine , numai pentru nădejdea lor , cu Milă îi Ingrădești și Ești mai Iubitor de fii față de ei decât orice părinte .
Preaînalte ,
Necuprinsule ,
Preabunule Părinte ,
Atoatefăcătorule ,
Atotputernice ,
toți ne nchinăm Ție și Ție ne rugăm , chemând spre Ajutor și Sprijin Milele Tale și Indurările Tale,
Ascultă , Doamne , ticăloasa mea rugăciune , a netrebnicului și nevrednicului robului Tău .
Vezi mintea mea cea schimbătoare zăcând înaintea Bunătății Tale și Așteptând Ajutorul cel de Sus , de la Dreapta Ta cea Atotțiitoare și căutând Mântuirea .
Tu Cunoști , Stăpâne , „Cel ce Cerci inimile și rărunchii , că și întru cele de-a dreapta și întru cele de - a stânga și prin firea mea și prin nevăzuții vrăjmași , neîmpăcat război am de-a pururea . Căci dacă mă abat spre cele de-a dreapta , îndată se înmulțește asupra mea nedreptatea mândrilor și mă fac spurcat și de scârbă Inaintea Ta Doamne , „ca o zdreanță lepădată s-a socotit toată dreptatea mea".
Dacă ticălosul meu trup îl voi griji cât de puțin pentru neputința lui , îndată ca o mare sălbăticită se fac și mintea , și inima , și nu pot birui nebunia nestăpânită a pântecelui și nu mai am pace , ci din toate părțile sunt tras de gânduri către pofte necuvioase și de aceea cad cu totul întru cele de-a stânga .
Dar precum m-ai Izbăvit , Doamne , pentru Indurările Tale cele multe din deșertăciunea și rătăcirea lumii , așa și acum , Doamne , Doamne , Puterea Mântuirii mele și DUMNEZEUL meu , Scapă-mâ in chip desăvârșit pe mine , ticălosul , cel ce în sinea mea sunt de-a pururea înfășurat în toată răutatea mea cea ascunsă și în greșalele mele cele de multe feluri . Facă-mi-se mie Osârdie și Tărie prin Puterea Ta , „căci Lauda Puterii noastre Tu Ești , Doamne .
Căci foarte puțină a rămas osârdia mea și „am căzut ca frunzele” eu , ticălosul , din lenevirea mea și din lepădarea inimii mele . Deci , Varsă , Doamne , în sufletul meu , O Picătură din Apele Darului Tău , Curățind trândăvia lui și ceața și orbirea , și Indemnândul spre lupte Duhovnicești . In noian nemărginit de plăceri mă aflu , Doamne , și în necontenite schimbări de patimi mă primejduiesc eu , ticălosul . Chem adâncul Indurărilor Tal e, Cârmuitorule a Toată Lumea . Bunule , Măntuieste Zidirea Ta , ca să nu mă înghită iarăși cuptorul patimilor .
Caută spre inima mea cea desfrânată , Cel ce cu Voia Ta Toate le-ai Adus întru Ființă, și fă-o să se întoarcă și să se schimbe , trecând într-o viață mai bună .
Trimite-mi mie , trândavului și păcătosului , celui ce zic și nu fac , osârdie și luminare și tărie , ca cele ce le spun să le și împlinesc .
Izbăvește-mă de cursele potrivnicului și ale stricăciunii și mă Măntuieste numai din Bunătatea Ta, pentru Rugăciunile Preacuratei Stăpânei noastre Născătoare de Dumnezeu și ale Tuturor Sfinților Tăi .
Că Ție se cade a ne Milui și a ne Mântui pe noi , DUMNEZEULE , și Ție Slavă și Mulțumită și Inchinăciune Inălțăm , Impreună cu Unul Născut Fiul Tău și cu Preasfântul și Bunul și de Viață Făcătorul Tău Duh ,
acum și pururea și în vecii vecilor .

Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #464  
Vechi 30.11.2015, 22:59:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugaciune pentru Romania


Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel care ai venit în lume să ne mântuiești pe toți, cu sufletele pline de evlavie, Ție astfel ne rugăm:
Îndură-te, Doamne, de țara noastră și neamul nostru și ajută să-și găsească în sfârșit, calea cea dreaptă. Coboară Duhul Tău cel Mângâietor să ne curățească întinăciunea și să ne întoarcă inimile la blândețea și frica de Tine, Doamne. Luminează, Doamne, mințile noastre, care din pricina amărăciunilor și umilințelor, nu văd calea cea dreaptă. Încălzește, Doamne, inimile noastre care, învrăjbite de diavol, au uitat să-și iubească aproapele și să ierte vrăjmașilor.
Slobozește, Doamne, neamul nostru din jugul minciunii, urii, pizmei si egoismului.
Învață-ne, Doamne, să ne rabdam unii pe alții așa cum Tu ne rabzi pe noi toți.
Stinge pofta celor care pentru binele lor își asupresc semenii.
Încălzește-le, Doamne, inimile, tămăduiește-le rănile și îmbrățișează-i în nețărmurita Ta dragoste. Odihnește, Dumnezeule, sufletele celor care și-au dat bunul cel mai de preț pentru credință și dreptate.
Cu capetele plecate, genunchii îndoiți și inimile frânte, ridicăm această rugăciune către Tine, Doamne, Bunule, și Ție îți strigăm:
Auzi-ne, Doamne, și trimite Mila Ta peste neamul nostru românesc.
Că numai a ta este puterea și mărirea și numai Tu vei întoarce râurile neamului nostru la matca străbună, ca să se laude numele Tău în veac, al Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #465  
Vechi 05.01.2016, 00:54:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În Iordan Botezându-Te Tu, Doamne, închinarea Treimii s-a arătat. Că Glasul Părintelui a mărturisit Ție, Fiu Iubit pe Tine numindu-Te; și Duhul, în Chip de Porumbel, a adeverit întărirea Cuvântului, Cel Ce Te-ai arătat, Hristoase Dumnezeule și lumea ai luminat, Slavă Ție.


In Ajunul Bobotezei (5 ianuarie) se tine post negru, nu se mananca si nu se bea nimic. Canoanele Bisericii invata ca in Ajunul Bobotezei se ajuneaza total, (Canonul 1 al Sf. Teofil al Alexandriei)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #466  
Vechi 05.01.2016, 23:05:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În Iordan Botezându-Te Tu, Doamne, închinarea Treimii s-a arătat. Că Glasul Părintelui a mărturisit Ție, Fiu Iubit pe Tine numindu-Te; și Duhul, în Chip de Porumbel, a adeverit întărirea Cuvântului, Cel Ce Te-ai arătat, Hristoase Dumnezeule și lumea ai luminat,
Slavă Ție.

Arătatu-Te-ai în lume, Cel Ce ai făcut lumea, ca să luminezi pe cei ce ședeau întru întuneric,
Iubitorule de oameni, Slavă Ție.

Păcătoșilor și vameșilor, pentru mulțimea milei Tale Te-ai arătat, Mântuitorul nostru. Că unde avea să strălucească Lu*mina Ta, dacă nu celor ce ședeau întru întuneric?
Iubitorule de oameni, Slavă Ție.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #467  
Vechi 05.01.2016, 23:07:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciune
Doamne Iisuse Hristoase, Fiule al lui Dumnezeu, Unule Născut din Tatăl mai înainte de toți vecii, Lumină din Lumină, Care luminezi toate, Care nestricat Te-ai întrupat din Preasfânta Fecioară Maria și ai venit în lumea aceasta pentru mântuirea noastră. Tu însă nu ai răbdat să vezi neamul omenesc muncit de diavolul și pentru aceasta în luminata zi a dumnezeieștii Tale Arătări ai venit la Iordan, la păcătoși și la vameși, ca să Te botezi de la Ioan, fără de păcat fiind, ca să împlinești toată dreptatea și să speli în apele Iordanului păcatele întregii lumi, ca un Miel al lui Dumnezeu, să le iei asupra Ta și să ne mântuiești cu Cinstit Sângele Tău. Pentru aceasta Te-ai afundat în apele Iordanului, ai deschis cerul cel închis de Adam și Duhul Sfânt a venit peste Tine ca un porumbel. Tu ai luminat și ai îndumnezeit firea noastră și dumnezeiescul Tău Părinte Ți-a vestit bunăvoirea Sa, pentru că ai împlinit voia Lui și ca un om ai primit păcatele și prin junghiere Te-ai gătit, după cum Tu Însuți ai grăit: „Pentru aceasta Mă iubește Tatăl, pentru că Eu Îmi pun sufletul, ca iarăși să-l primesc”, și, astfel, în această prealuminată zi, Tu, Doamne, ai pus începutul mântuirii noastre. Pentru aceasta toate puterile cerești se bucură și toată făptura se veselește, așteptând slobozire din stricăciune, zicând: „A venit luminarea, s-a arătat harul și izbăvirea, lumea se luminează și oamenii se umplu de bucurie. Să se veselească acum cerul, pământul și toată lumea să se bucure, râurile să salte, izvoarele, lacurile, adâncurile și mările să dănțuiască, că prin Dumnezeiescul Botez astăzi s-a sfințit firea lor. Să se bucure astăzi și adunarea oamenilor, că firea lor capătă astăzi starea cea dintâi, și toți să cânte cu bucurie: Este timpul Arătării lui Dumnezeu. Veniți cu mintea la Iordan să vedem priveliște mare: Hristos vine spre Botez, Hristos vine la Iordan, Hristos îngroapă în apă păcatele noastre, Hristos merge să caute oaia cea rătăcită și o găsește și o duce în rai”. Această taină dumnezeiască păzind, iubitorule de oameni, Doamne, învrednicește-ne pe noi, cei ce însetăm după glasul Tău, să venim la Tine, Izvorul cel pururea dătător de viață, să scoatem apa harului Tău și iertarea păcatelor și să trăim în veacul de acum în curăție și feciorie, în dreptate și cucernicie, așteptând nădejdea cea fericită și arătarea slavei Tale, a Marelui Dumnezeu și Mântuitorului nostru, pentru că nu ne mântuiești numai după faptele noastre, ci cu marea Ta milostivire și cu înnoirea Sfântului Tău Duh, în baia nașterii din nou, ca îndreptați cu harul Tău să fim moștenitori ai vieții veșnice în Împărăția Ta, unde ne învrednicește să slăvim, împreună cu toți sfinții, Preasfântul Tău Nume cu Părintele Tău fără de început și cu Preasfântul și Bunul și de Viață Făcătorul Tău Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #468  
Vechi 01.02.2016, 21:13:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Intampinarea Domnului - 2 Februarie +







Astăzi aleasa Maică merge de la Betleem la Ierusalim, iar dumnezeiescul Prunc Iisus în brațele ei ca un nor ușor este purtat. Iar noi, nevrednicii, întâmpinând pe Împăratul Slavei și pe Maica Fecioară Preasfântă, împreună cu bătrânul Simeon cântăm celei binecuvântate: Vino, Preacurată, Domnul este cu Tine și prin Tine împreună cu noi!


Rugăciune, către Domnul nostru Iisus Hristos
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiule Unule Născut și Cuvântul lui Dumnezeu, Care mai înainte ai fost văzut de prooroci, ca prin oglindă, în ghicitură și mai pe urmă, în aceste zile, Te-ai născut nestricat cu trupul din Preasfânta Fecioară Maria și în a patruzecea zi, în locul cel sfânt, întru întâmpinarea întregii lumi, Te-ai arătat ca Prunc, purtat în brațele Dreptului Simeon pentru mântuirea tuturor celor din Adam! Cât de proslăvită și de prealuminată este aducerea Ta în brațele Născătoarei de Dumnezeu în biserica Domnului și Întâmpinarea Ta de către bătrânul Simeon. Astăzi cerurile se veselesc și pământul se bucură de venirea Ta, Dumnezeule, de venirea Dumnezeului și Împăratului nostru. De demult Moise s-a urcat în munte ca să vadă slava Ta, dar nu a putut să-Ți vadă fața Ta, pentru că i-ai arătat doar spatele. În această zi prealuminoasă a întâmpinării Tale, Tu Te-ai arătat pe Tine Om, strălucind de nespusă dumnezeiască Lumină, ca împreună cu Simeon să Te vedem față către față, să Te pipăim cu mâinile și să Te primim în brațele noastre ca să Te cunoaștem pe Tine ca Dumnezeu venit în trup. Pentru aceasta proslăvim nespusă coborârea Ta și marea Ta iubire de oameni, că prin venirea Ta ai dăruit acum bucurie cerească neamului omenesc căzut de demult în păcat. Că Tu prin dreapta Ta judecată ai izgonit pe strămoșii noștri din raiul desfătării în lumea aceasta, iar acum ne-ai miluit și iarăși ne-ai deschis locașurile cerești și ai prefăcut plânsul nostru întru bucurie, iar Adam nu se mai rușinează pentru neascultare și nici nu se va mai ascunde de la fața Ta, fiind chemat de Tine, pentru că Tu ai venit acum ca să iei asupră-Ți păcatele lui, să-l speli cu sângele Tău și să-l îmbraci pe el, gol fiind, în haina mântuirii, în podoaba veseliei și să-l înfrumusețezi pe el, ca pe un mire. Iar pe noi, pe toți, care prăznuim dumnezeiasca Ta întâmpinare, învrednicește-ne ca împreună cu fecioarele înțelepte să Te întâmpinăm pe Tine, Mirele nostru Ceresc, cu candelele credinței și curăției aprinse să privim cu ochii credinței dumnezeiasca Ta față, să Te purtăm în inimi, în toate zilele vieții noastre, ca să ne fii nouă Dumnezeu și noi să fim poporul Tău. Iar în slăvita și înfricoșătoarea zi a venirii Tale, când toți sfinții vor ieși în văzduh pentru marea Ta întâmpinare, învrednicește-ne și pe noi să Te vedem, și astfel pururea cu Domnul vom fi. Slavă milosârdiei Tale, slavă Împărăției Tale, slavă purtării Tale de grijă, Unule iubitorule de oameni, că a Ta este împărăția și puterea și slava, împreună cu Cel fără de Început al Tău Părinte și cu Preasfântul și Bunul și de viață făcătorul Tău Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #469  
Vechi 14.02.2016, 21:29:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



„Doamne, Tu vezi că am nevoie de lucrul cutare sau că trec prin cutare necaz. Ajută-mă, după cum știi și după cum vrei! Facă-se voia Ta…”.Cu această stare lăuntrică să te rogi mult. Nu o dată, chiar și îndelungată de ar fi rugăciunea, nu doar o zi, ci săptămâni întregi, luni, ani… Să tot ceri fierbinte, să strigi: „Doamne, ajută-mă! Doamne, scapă-mă! Să nu fie, însă, după cum vreau eu, ci după cum Tu vrei”. Întocmai aceasta spunea și Hristos în Ghetsimani, când se ruga către Tatăl Său. Și văduva din pilda Evangheliei și-a aflat în cele din urmă dreptatea, numai și numai pentru faptul că nu a obosit să o ceară timp îndelungat. Un înțelept a spus acest cuvânt: „Trebuie să le devii sâcâitor lui Dumnezeu și Sfinților Săi!”.( Sfantul Teofan Zavoratul)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #470  
Vechi 19.02.2016, 23:05:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Așadar, ce anume ești, o, Dumnezeule al meu, Te întreb ce anume ești, dacă nu Domnul Dumnezeu? Dar cine ar putea să fie Domn, în afară de Domnul, sau cine ar putea să fie Dumnezeu, în afară de Dumnezeul nostru?
O, Tu, Preaînaltule, Preabunule, Preaputernicule, Atotputernicule, Preamilostive, Preadreptule, Preatainicule și Preaprezentule! Tu, Cel Preafrumos și Cel Preatare! Tu, Care ești statornic și de necuprins! Tu, Cel neschimbat, Care le schimbi pe toate! Tu, Care nu ești niciodată nou și niciodată vechi! Tu, Cel Care le înnoiești pe toate și Care pe cei trufași îi readuci la vechea lor stare, și ei nici măcar nu știu! Tu, Cel întotdeauna activ și întotdeauna pașnic; Tu, Cel Care mereu aduni, dar Care nu ai nevoie de nimic; Tu, Cel Care aduci și Care umpli! Tu, Cel Care ocrotești; Tu, Cel Care naști și hrănești, și duci totul pînă la capăt, căutînd atunci cînd Ție nimic nu-Ți lipsește!

Tu iubești și nu devii pătimaș; ești gelos și ești în siguranță; Te căiești și totuși nu regreți; Te mînii, dar ești liniștit; Tu schimbi lucrările mîinilor Tale și totuși, planul nu Ți-l schimbi; Tu primești ceea ce găsești și niciodată nu arunci nimic de la Tine; Tu, Care nu ești niciodată sărac, dar care Te bucuri de cîștiguri; Care nu ești niciodată avar, dar Care ceri totuși dobînzi; Tu, Căruia i se dă din belșug, ca să nu pretinzi datorii, și totuși, cine posedă ceva și acel ceva nu este al Tău? Tu dai înapoi datoriile, fără să rămîi cuiva dator; dai înapoi datoriile, nepierzînd nimic. Și ce am mai putea spune, o, Dumnezeule al meu, Tu, viața mea, Tu, Dulcele meu cel Sfînt? Sau ce ar mai putea să spună cineva, cînd ar încerca să vorbească despre Tine?….
Fericitul Augustin
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 14:08:21
O problema cu un prieten . Templier Knight Generalitati 3 12.03.2012 14:01:38
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 16:18:24
Alta minune a bunului dumnezeu ionut12 Generalitati 3 25.10.2010 15:48:34
Dumnezeu cel ascuns in cate un vers... inorog Arta bisericeasca in general 4 31.01.2010 22:49:41