Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 09.06.2016, 04:58:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cel ce te-ai înăltat la cer, bunule, iubitorule de oameni,Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ne, păzeste-ne si ne mântuieste pe noi credinciosii tăi ! Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #492  
Vechi 09.06.2016, 05:34:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nimeni nu poate vindeca durerea mea în afară de Tine,Cel ce vezi adâncurile inimii.
De câte ori am pus eu hotar și am ridicat perete între mine și păcat!Dar gândul meu trecea acest hotar și voința mea sfărâma peretele,pentru că nu era el întărit cu frica lui Dumnezeu și nu era întemeiat pe temelia adevăratei pocăințe.
Din nou bat în ușă,ca să-mi deschizi,nu contenesc a cere să primesc cerința,nici de rușine nu știu îndrăznind a cere milă de la Tine,pentru mine cel păcătos și nevrednic.
Doamne,Mântuitorul meu! De ce m-ai părăsit?
Milostivește-Te spre mine,păcătosul,Cel ce ești fără de păcat.
Ridică-mă din mlaștina fărădelegilor,ca să nu mă afund în ea pe veci; izbăvește-mă de dinții vrăjmașului,care ca un leu ce răcnește,umblă să mă înghită.
Înalță puterea Ta și vino ca să mă mântuiești.
Scapără cu fulgerul Tău și arde puterea lui,ca fiind străpuns să fugă cu frică de la Fața Ta; că nu are el putere de a sta înaintea Ta și înaintea celor ce Te iubesc pe Tine.
Văzând semnul harului Tău,ei se cutremură și cu rușine se depărtează.
Și acum Stăpâne,mântuiește-mă,că la Tine am venit! Amin!
(Sfântul Efrem Sirul)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #493  
Vechi 12.06.2016, 20:34:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciune pentru cei în grea suferință trupească și sufletească

Doamne, îndură-te de cei care trec prin suferințe de neimaginat, de cei cu sufletul și trupul în agonie, de cei părăsiți de lume si fără niciun sprijin, de cei tulburați și căzuți pradă deznădejdii, de cei care și-au pierdut orice speranță și pe care oamenii, nici chiar cei mai bineintenționați nu îi mai pot ajuta, atât de mare e abisul din sufletul lor. Ai milă de cei care se agață de orice în disperarea lor, de cei aflați la limita rezistenței si a puterilor, de cei în primejdii de moarte, de cei de la care lumea își întoarce privirea cu groază ca de la un spectacol cu neputință de îndurat.

Doamne, în noaptea grea a încercării lor, adu-le o lumină, întinde-le o mână, deschide-le o cale spre biruință. Pregătește oameni destul de puternici și curajoși ca să nu se înfioare de adâncurile disperării lor ci, având ca armă iubirea Ta salvatoare, să îndrăznească să coboare la nivelul lor și să-i smulgă din abis. Știu că rugăciunea mea nu e decât un strop în ocean, dar am credința că Tu poți folosi și stropul acesta ca să salvezi, să vindeci, să aduci alinare, să învingi răul ce se întinde peste tot în jurul nostru, să faci binele să biruiască prin lucrarea desăvârșită a Duhului Tău.

Doamne, fă de rușine puterea urii si a răului prin dragostea Ta fără hotar, prin harul Tău ce depășește orice închipuire omenească. Și așa cum Fiul Tău a învins ura prin iubire, suferința prin asumarea ei și moartea prin înviere, fă ca și cei pentru care mă rog să-și înalțe ochii spre Tine și să descopere că Tu le ești de ajuns, să găsească în mâna Ta întinsă alinare și putere să învingă. Transformă-le suferința într-o punte spre Tine și fă ca binele să biruiască în inima lor, acum și în vecii vecilor.

Amin
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #494  
Vechi 19.06.2016, 06:45:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Vino Lumină Adevărată –
Rugăciune către Preasfântul Duh
a Sfântului Simeon Noul Teolog

„Vino , Lumină Adevărată ,
Vino , Viată Vesnică ,
Vino , Taină Nerostită , Comoară fără de nume ,
Chip dincolo de orice intelegere ,
Bucurie fără de sfârsit ,
Vino , Lumină neînserată ,
Asteptare neînselătoare a celor ce vor aduce Mântuirea !
Vino , Ridicare a celor căzuti ,
Vino , Inviere a celor morti ,
Vino , Atotputernice , Care pe Toate Le-ai Făcut și
pe Toate le Prefaci numai cu Voia Ta !
Vino , Cel Ce nu poti fi văzut , nici atins ,
Cel pururea nemiscat ,
dar Care Te misti pentru a Te Pogorî la noi ,
cei ce vietuim în iad !
Vino , Nume mult Dorit si îndelung Slăvit ,
Vino , Bucurie Vesnică ,
Vino , Cunună Nevestejită !
Vino , Tu , pe Care atât Te-a dorit si Te doreste mult
chinuitul meu suflet , Tu , Care m-ai despărtit de toate
cele ale Lumii și Care m-ai învrednicit să Te doresc pururea !
Vino , suflarea si Viata mea ,
Vino , Mângâiere a sărmanului meu suflet ,
Vino , Bucuria , slava si Nesfârsita mea Dulceată !“
Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #495  
Vechi 19.06.2016, 06:46:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Tropar la Praznicul Cincizecimii
Glasul al 8-lea

Binecuvântat Esti , Hristoase , Dumnezeul nostru ,
Cela ce Preaîntelepti pe pescari ai arătat ,
Trimitându-Le Lor Duhul Sfânt si printr-Inșii Lumea ai vânat ,
Iubitorule de oameni , Mărire Tie .

Condac la Praznicul Cincizecimii
Glasul al 8-lea

Când Cel Preaînalt , Coborându-Se ,
A Amestecat limbile , atunci a despărțit neamurile ;
iar când A Impărtit limbile cele de foc ,
atunci A Chemat pe toti la O Unire ;
si cu toti , ca într-un glas , Slăvim pe Duhul cel Preasfânt .

Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #496  
Vechi 20.06.2016, 00:48:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciune către Sfânta Treime a Părintelui Sofronie de la Essex

Sfânta Treime, Tată, Fiule, și Duhule;

Preaînalte Dumnezeule, Împărate și Făcătorule a toată veșnicia, Care ne-ai cinstit pe noi cu chipul Tău, și ai scris împrejur în chipul văzut al firii noastre asemănarea Ființei Tale nevăzute, fă-ne să aflăm milă și har în ochii Tăi ca să Te putem slăvi în ziua cea neînserată a Împărăției Tale, împreună cu toți sfinții care din veac au bineplăcut Ție.
Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #497  
Vechi 21.06.2016, 19:29:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne, Cel ce ești prea curat, neîntinat, fără de început, nevăzut, necuprins, de nepătruns cu mintea, neschimbat, neîntrecut, nemăsurat și fără de răutate; Care singur ai nemurire, locuind în lumina cea neapropiată; Cel ce ai făcut cerul și pământul și marea și toate cele zidite în ele; Care plinești cererile, mai înainte de cerere; Ție ne rugăm și pe Tine Te chemăm, Stăpâne, Iubitorule de oameni, Părintele Domnului și Dumnezeului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Care pentru noi oamenii și pentru a noastră mântuire S-a pogorât din ceruri și S-a întrupat de la Duhul Sfânt și din pururea Fecioara Maria, Preaslăvita Născătoare de Dumnezeu; Care, mai întâi în cuvinte învățând, iar mai pe urmă și cu fapta arătând, când a răbdat patima Sa cea mântuitoare, ne-a dat pildă nouă, smeriților și păcătoșilor și nevrednicilor robilor Tăi, să-Ți aducem Ție rugăciuni, cu capetele și cu genunchii plecați, pentru păcatele noastre și pentru greșealele cele din neștiință ale credincioșilor.
Însuți, mult-Milostive și Iubitorule de oameni, auzi-ne pe noi în orice zi Te vom chema, dar mai ales în ziua aceasta a Cincizecimii, în care Domnul nostru Iisus Hristos, după ce S-a înălțat la ceruri și a șezut de-a dreapta Ta, Dumnezeule și Părinte, a trimis pe Duhul Sfânt peste Sfinții Săi Ucenici și Apostoli, Care a șezut peste fiecare dintr-înșii, și s-au umplut toți de harul Lui cel neîmpuținat, și au grăit într-alte limbi mărețiile Tale și au proorocit. Deci, auzi-ne pe noi, care acum ne rugăm Ție, și adu-Ți aminte de noi, smeriții și osândiții, și alungă robia sufletelor noastre, Cel ce cu milostivirea Ta mijlocești pentru noi.
Primește-ne pe noi, care cădem înaintea Ta și grăim: Greșit-am! Înaintea Ta suntem puși din pântecele maicii noastre; Tu ești Dumnezeul nostru. Dar, pentru că s-au scurs în zădărnicie zilele noastre, am pierdut ajutorul Tău, și ne aflăm lipsiți de toată apărarea. Totuși, nădăjduind în îndurările Tale, grăim către Tine: Păcatele tinereților noastre și ale neștiinței nu le pomeni, și de cele ascunse ale noastre, curățește-ne pe noi. Nu ne lepăda pe noi în vremea bătrâneților; când slăbește tăria noastră, nu ne părăsi pe noi. Mai înainte de a ne întoarce în pământ, învrednicește-ne să ne întoarcem la Tine și caută spre noi cu bună-voință și cu har. Cumpănește fărădelegile noastre cu îndurările Tale; pune adâncul îndurărilor Tale împotriva mulțimii păcatelor noastre. Caută din înălțimea Ta cea sfântă, Doamne, spre poporul Tău, care stă înainte și așteaptă de la Tine multă milă. Cercetează-ne pe noi cu bunătatea Ta. Izbăvește-ne pe noi de tirania diavolului. Întărește viața noastră cu poruncile Tale cele sfinte și sfințitoare. Înger credincios păzitor pune poporului Tău și pe toți ne adună în împărăția Ta. Dă iertare celor ce nădăjduiesc în Tine. Iartă-le lor și nouă păcatele. Curățește-ne cu lucrarea Sfântului Tău Duh. Strică meșteșugirile vrăjmașului cele împotriva noastră.Amin!!!
“Nazuinta duhului spre Dumnezeu este rugaciunea. Asadar lucrarea rugaciunii in noi este rodul Duhului Dumnezeiesc. Este rugaciune, este si Duhul lui Dumnezeu. Nu este rugaciune, nu este nici Duhul lui Dumnezeu. “( Sfantul Teofan Zavoratul)

Rog pe Bunul Dumnezeu,să vă dăruiască multa sănătate, zile luminoase, să trăiți permanent bucuria acestei zile luminoase și să vă ocrotească cu harul și cu a sa iubire de oameni.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #498  
Vechi 22.06.2016, 20:28:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O,creste-mi ravna Doamne!

O, crește-mi râvna Doamne și setea de-a lucra
mai vrednică de Tine să-mi fie slujba mea.

Pe semeni cu blândețe să-i înțeleg pe toți
cu milă socotindu-i de-aceeași soartă soți.

Iubirea lor unind-o cu dragostea de frați
cu rod mai copt să-mi fie toți anii încărcați.

Nelingușind pe nimeni, Cuvântul să-l vestesc
învrednicit de cinstea că-l cred și că-l trăiesc.

Tu care-mi știi cărarea și-mi numeri pașii mei
fă-mi și mai demni de Tine oricare dintre ei.

Tu care-mi dărui pacea și nimeni n-o mai ia
fă-mi vrednică viața să-mi locuiești în ea.

Traian Dorz
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #499  
Vechi 29.06.2016, 13:23:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne, Te rog, in minunata si slavita Ta dragoste de oameni, mi-ai umplut intreaga viata de lumina si culoare, de minunate daruri si inzestrari, iar eu, in incapatanarea si nesimtirea mea de lut, Doamne, nici nu am inteles dragostea Ta, cat de mare e pentru fiecare om, si pentru mine. Si fara sa imi dau seama Ti-am gresit. Te rog si Te implor Doamne, nu lua de la mine darurile Tale si dragostea Ta, chiar daca am inteles tarziu asta. Iti multumesc Doamne pentru tot ce faci pentru mine in fiecare clipa. Amin. Zii Binecuvintata tuturor!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #500  
Vechi 04.07.2016, 23:46:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeule Preamilostiv, Răscumpărător al celor păcătoși, pentru mântuirea neamului omenesc ai lăsat Cerurile și Te-ai sălășluit în valea aceasta mult păcătoasă a plângerii și ai primit pe Dumnezeieștii Tăi umeri neputințele noastre și ai purtat durerile noastre! Sfinte Pătimitorule, ai fost rănit și chinuit pentru păcatele și fărădelegile noastre și de aceea noi înălțăm către Tine, Iubitorule de oameni, rugăciuni smerite. Primește-le, Preabunule Doamne și Te pogoară către neputințele noastre și păcatele noastre nu le pomeni! Iartă-ne Doamne Iisuse Hristoase! Cel care prin Sângele Tău ai înnoit firea noastră cea căzută, înnoiește-ne, Mântuitorul nostru și pe noi, cei care ne aflăm întru stricăciunea păcatelor și mângâie inimile noastre cu bucuria desăvârșitei Tale iertări! Iartă-ne, Doamne Iisuse Hristoase! Cu tânguire și lacrimi de pocăință fără de măsură, cădem la picioarele milostivirii Tale Dumnezeiești. Iartă-ne Doamne Iisuse Hristoase! Curățește-ne, Dumnezeul nostru, cu Harul Tău cel Dumnezeiesc, pe noi toți, de toate nedreptățile și fărădelegile vieții noastre, ca întru sfințenia iubirii Tale de oameni, să-Ți mulțumim pentru toate milele Tale, să lăudăm Preasfânt Numele Tău, dimpreună cu al Tatălui și al Preabunului și de Viață Făcătorului Tău Duh, acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 15:08:21
O problema cu un prieten . Templier Knight Generalitati 3 12.03.2012 15:01:38
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 17:18:24
Alta minune a bunului dumnezeu ionut12 Generalitati 3 25.10.2010 16:48:34
Dumnezeu cel ascuns in cate un vers... inorog Arta bisericeasca in general 4 31.01.2010 23:49:41