Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.03.2009, 01:24:32
mihai_1991 mihai_1991 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coman Vezi mesajul
frate mihai,,,,uitate cine scrie ca sa vezi ce scrie......credema ca si eu sunt o persoana greu de convins,,,,,,sa presupunem ca este o frauda ,,,,dar clopotele din Sf.Mormant care se trag singure,icoanele izvoratoare de mir,lumanarile care se aprind singure in mainile unor credinciosi de SF Paste,in vazul a mii de credinciosi,necredinciosi ziaristi,etc, ce sunt?
Despre icoanele care "plang" stiam deja, "lumina sfanta" este explicata (daca nu o luati in serios nu este vina mea), despre clopote habar nu am dar tot o fradua trebuie sa fie, apa "sfintita" este tratata cu ioni de argint.Cam asta este cu sfintenia.One little question: de ce nu se aprind lumanarile astfel pretutindeni? Raspuns: pentru ca doar cele de la Ierusalim sunt tratate :).
@BogdanF2: interesanta atitudinea de "nu cred pana nu vad" a cuiva care crede in dumnezeu fara nicio dovada.Nu crezi, cu toate ca exista surse.Dar crezi ca a existat cutremurul din 2004? Nu cred ca l-ai vazut, ai vazut doar reportaje la stiri, care puteau fi "masluite".In plus, explicatia conform careia lumanarile sunt tratate pentru a face combustie spontana este mult mai plauzibila decat ca provine de la dumnezeu.In plus, s-a demonstrat.Daca tu nu vei crede dovezi aduse din surse sigure, citeste pe wikipedia articolul referitor la lumina sfanta sa vezi ca inalte fete bisericesti au stiut de aceasta frauda.Benedict Spinoza a spus: "Nestiinta nu este o dovada, ignoranta nu este un argument".
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.03.2009, 01:30:50
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coman Vezi mesajul
dar clopotele din Sf.Mormant care se trag singure,icoanele izvoratoare de mir,lumanarile care se aprind singure in mainile unor credinciosi de SF Paste,in vazul a mii de credinciosi,necredinciosi ziaristi,etc, ce sunt?
Nici mie nu-mi place mihai_1991, recunosc, insa sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului. Minunile de care povestesti nu sunt in discutie, Focul Sfant de la Ierusalim este.

Eu nu spun ca nu este dumnezeiesc, insa atata timp cat exista posibilitatea ca acel foc sa fie aprins atat de usor prin mijloace omenesti nu vad de ce atatia oameni ar fi siguri ca e o minune.

Adica nu vorbim despre orice minune aici, vorbim despre cea mai mare si cunoscuta minune ortodoxa, care se repeta an de an cu precizie. Ortodocsii sustin ca aceasta minune e dovada clara ca ortodoxia este crestinismul veritabil. Daca e o frauda, ar fi cea mai mare frauda din istoria ortodoxiei si sunt sanse extrem de mari sa fie asa. Nu vi se pare aiurea ca milioane de oameni accepta fara sa-si puna intrebari acest foc ca pe o minune?

Cand am auzit prima oara despre acest fenomen, cel care mi-a spus l-a laudat indelung si era foarte sigur ca e o minune. Bineinteles, asta m-a facut curios, m-am gandit ca trebuie sa fie ceva solid - si cand colo, ce-am aflat? Ca focul se aprinde in prezenta unui singur om. Dintr-o data, sansele de frauda cresc logaritmic! E nebunesc sa te gandesti ca sigur e minune. O minune trebuie, din cate stiu, sa fie investigata de Biserica inainte de a fi declarata minune, iar faptul ca acest fenomen are loc an de an nicidecum nu e o dovada clara!

Posibilitatea de frauda este foarte mare. Si atunci avem de-a face cu o salratanie la cel mai inalt nivel, care prosteste o intreaga lume ortodoxa. Chiar nu v-ar interesa sa aflati adevarul?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.03.2009, 11:12:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Cand am auzit prima oara despre acest fenomen, cel care mi-a spus l-a laudat indelung si era foarte sigur ca e o minune. Bineinteles, asta m-a facut curios, m-am gandit ca trebuie sa fie ceva solid - si cand colo, ce-am aflat? Ca focul se aprinde in prezenta unui singur om. Dintr-o data, sansele de frauda cresc logaritmic! E nebunesc sa te gandesti ca sigur e minune. O minune trebuie, din cate stiu, sa fie investigata de Biserica inainte de a fi declarata minune, iar faptul ca acest fenomen are loc an de an nicidecum nu e o dovada clara!
Dar se pare ca acest foc nu arde in primele cateva minute de la aprindere, dupa cum am vazut in cateva filmulete facute de amatori dupa cate-mi dau seama. Oamenii indraznesc si-si trec mana prin foc, si-l plimba pe fata... Si asta nu jumatate de secunda, ci cateva secunde... Cum se mai explica asta stiintific? Prin trucajul video al filmelor?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.03.2009, 12:36:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pe la 1300 niste armeni au dorit sa primeasca ei lumina. Patriarhul ortodox s-a indepartat si asezat langa un stalp, care este pana in ziua de azi, ca marturie. Au asteptati toti, cu focul inimii, sa vina focul divin. In cele din urma, a venit focul divin ca un fulger, ca un traznet, acolo unde era patriarhul ortodox. Nu pentru omul acela, ci pentru sfanta Ortodoxie.

Oare doar ortodocsii sa fie capabili sa faca rost de "lumanarile minuni"? Bineinteles ca altfel stau lucrurile. Sunt simple lumanari. Dar avem musulmani, armeni, evrei ... si cu ei nu se petrec astfel de minuni, e firesc sa apara comentarii rautacioase.

Cat despre aceasta lumina, asa este, ea nu arde la inceput. Iata ce spune parintele Galeriu: "Aceasta lumina cel putin trei minute nu arde, nu mistuie, asemeni rugului de la Horeb, care ardea si nu se mistuia. Vom incerca sa talcuim de ce pe urma isi schimba chipul: nu ea se schimba, ci contactul cu lumea o face sa se schimbe. La inceput ea nu arde, asa incat unii isi dadeau cu ea pe fata, altii treceau cu mana prin ea. Chiar la sfesnicul pe care il aveam eu multi veneau si puneau mana in flacara. Insa dupa cateva minute, cand ea se uneste cu firea noastra - noi toti avem harul lui Dumnezeu in noi, dar de multe ori ne departam de el prin pacatele noastre, si firea noastra parca nu mai arata intotdeauna ca purtam har - datorita contactului cu lumea de aici, incepe sa capete si chipul lumii acesteia. E o unire intre cer si pamant, intre lumina divina si lumina noastra."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.03.2009, 12:40:38
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dar se pare ca acest foc nu arde in primele cateva minute de la aprindere, dupa cum am vazut in cateva filmulete facute de amatori dupa cate-mi dau seama. Oamenii indraznesc si-si trec mana prin foc, si-l plimba pe fata... Si asta nu jumatate de secunda, ci cateva secunde... Cum se mai explica asta stiintific? Prin trucajul video al filmelor?
Din toate filmuletele pe care le-am vazut, nimeni nu tine mana in flacara mai mult decat ar tine-o intr-o flacara normala. Cand eram mic obisnuiam sa ma joc minute in sir trecandu-mi mana prin flacara de la aragaz. Atata timp cat mana se misca repede nu exista nici un risc.

O alta explicatie este isteria colectiva. Oameni altminteri foarte sanatosi si intregi la minte pot intra intr-o stare de isterie atunci cand sunt parte dintr-o multime. Psihologia maselor este total diferita de cea a individului. Un individ este mult mai greu de manipulat decat o multime. O stare emotionala puternica poate face pe oameni sa creada lucruri cu foarte putine dovezi sau chiar fara dovezi si poate conferi rezistenta sporita la durere, asa cum s-a demonstrat de atatea ori. Conditiile din acea biserica in noaptea de Pasti sunt ideale pentru inducerea unei stari usoare de auto-sugestie.

Si-apoi, puneti-va in picioarele inaltilor ierarhi ortodocsi care iau parte la ritual. E usor de crezut ca aceasta "minune" a fost inventata in vechime, din motive mai mult sau mai putin politice ce tin de batalia cu catolicii, arabii s.a.m.d. Ce alta modalitate mai buna pentru a manipula masele nestiutoare din secolul al XVI-lea exista, alta decat o minune palpabila?

Daca fenomenul si-a servit rolul atunci, n-a mai putut fi intrerupt, pentru ca ar fi aruncat intr-o lumina foarte proasta ortodoxia. Oamenii abia asteapta o minune ca sa vina in pelerinaj din toate colturile lumii - cand si-a dat seama de amploarea fenomenului, ortodoxismul a realizat ca nu mai poate opri reprezentatia anuala fara consecinte drastice. Bineinteles, asta e speculatia mea.

Chiar daca se va dovedi ca frauda, fenomenul Focului Sfant nu va extinde notiunea la intreaga religie ortodoxa. Sigur, ar iesi un mare scandal, s-ar pierde multi credinciosi, insa ortodoxia ar merge inainte.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.03.2009, 12:54:29
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=costel;121972]Pe la 1300 niste armeni au dorit sa primeasca ei lumina.

1579, de fapt.

[quote=costel;121972]Patriarhul ortodox s-a indepartat si asezat langa un stalp, care este pana in ziua de azi, ca marturie. Au asteptati toti, cu focul inimii, sa vina focul divin. In cele din urma, a venit focul divin ca un fulger, ca un traznet, acolo unde era patriarhul ortodox. Nu pentru omul acela, ci pentru sfanta Ortodoxie.

Frumoasa legenda, insa ce garantie ai ca asa a si fost? Spartura din stalp putea sa apara foarte bine din cauze naturale. Sunt sigur ca armenii au o varianta a povestii din care nu ies atat de sifonati.

[quote=costel;121972]Oare doar ortodocsii sa fie capabili sa faca rost de "lumanarile minuni"? Bineinteles ca altfel stau lucrurile. Sunt simple lumanari. Dar avem musulmani, armeni, evrei ... si cu ei nu se petrec astfel de minuni, e firesc sa apara comentarii rautacioase.

Sigur ca da, eu nu contest "miracolul" pentru ca sunt sceptic, ci pentru ca sunt invidios. M-ai prins cu mata in sac.

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cat despre aceasta lumina, asa este, ea nu arde la inceput. Iata ce spune parintele Galeriu: "[...]"
Doar pentru ca parintele Galeriu zice ceva nu inseamna ca ce zice el este adevarat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.03.2009, 12:57:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Din toate filmuletele pe care le-am vazut, nimeni nu tine mana in flacara mai mult decat ar tine-o intr-o flacara normala. Cand eram mic obisnuiam sa ma joc minute in sir trecandu-mi mana prin flacara de la aragaz. Atata timp cat mana se misca repede nu exista nici un risc.

O alta explicatie este isteria colectiva. Oameni altminteri foarte sanatosi si intregi la minte pot intra intr-o stare de isterie atunci cand sunt parte dintr-o multime. Psihologia maselor este total diferita de cea a individului. Un individ este mult mai greu de manipulat decat o multime. O stare emotionala puternica poate face pe oameni sa creada lucruri cu foarte putine dovezi sau chiar fara dovezi si poate conferi rezistenta sporita la durere, asa cum s-a demonstrat de atatea ori. Conditiile din acea biserica in noaptea de Pasti sunt ideale pentru inducerea unei stari usoare de auto-sugestie.
N-as prea crede ca rezisti cateva secunde cu mana printr-o flacara obisnuita. Am incercat-o pe propria piele cand eram si eu mai mic si mi-a parut rau. Copii, aveti grija cu focul...

Iar ca oamenii se autosugestioneaza sa reziste durerii - iarasi nu vad de ce ar face-o. Si n-am vazut in filmele care circula pe net ca cineva care-si plimba focul pe piele sa retraga mana brusc din cauza arsurii. Si nu cred ca toti sunt din categoria celor care se plimba pe jar recitand mantre... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.03.2009, 13:02:29
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
N-as prea crede ca rezisti cateva secunde cu mana printr-o flacara obisnuita. Am incercat-o pe propria piele cand eram si eu mai mic si mi-a parut rau. Copii, aveti grija cu focul...
Aprinde aragazul si mai incearca odata.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iar ca oamenii se autosugestioneaza sa reziste durerii - iarasi nu vad de ce ar face-o. Si n-am vazut in filmele care circula pe net ca cineva care-si plimba focul pe piele sa retraga mana brusc din cauza arsurii. Si nu cred ca toti sunt din categoria celor care se plimba pe jar recitand mantre... :)
Sa nu confundam durerea cauzata de carbunii incandescenti cu cea a unei flacari de lumanare plimbata in sus si in jos cu rapiditate pe piele. E acelasi lucru ca si cu flacara de la aragaz.

Daca Focul Sfant e atat de inofensiv in primele 3 sau 33 de minute (dupa altii), de ce nu apare vreun credincios care sa-si dea foc la haine si sa stea asa un minut, dupa care sa-l stinga ceilalti? Sunt sigur ca din moment ce focul e sfant si omul sta ca o torta vie doar un minut nimic rau nu i se poate intampla. Imi e greu sa cred ca in o mie de ani de miracol nimeni nu a facut asta inca.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.03.2009, 13:04:26
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sau poti sa testezi asta mult mai simplu: aprinde o bricheta si vezi cat de mult poti sa tii degetele in flacara, miscandu-le continuu. Flacara brichetei are aproximativ aceeasi intensitate cu cea a unei lumanari.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.03.2009, 14:47:22
mihai_1991 mihai_1991 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dar se pare ca acest foc nu arde in primele cateva minute de la aprindere, dupa cum am vazut in cateva filmulete facute de amatori dupa cate-mi dau seama. Oamenii indraznesc si-si trec mana prin foc, si-l plimba pe fata... Si asta nu jumatate de secunda, ci cateva secunde... Cum se mai explica asta stiintific? Prin trucajul video al filmelor?
Daca ai fi citit ceea ce am scris pe aici, ai fi vazut de ce.Reiau (pt a treia oara) ultima parte din mesajul lui donjoe: Se spune frumos că există atât compuși chimici care fac combustie spontană (iar dacă tratezi o lumânare, ai exact lumânarea care se aprinde singură) cât și metode prin care această combustie poate fi întârziată un timp, ca să creezi impresia că "ceva sfânt" se întâmplă când patriarhul se roagă în mormânt.Am postat si un link, dar se pare ca acest linku nu mai este valabil.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 21:24:58
Lumina Sfanta de la Ierusalim: Rezultatele analizei fizicienilor georgeval Teologie si Stiinta 25 25.11.2010 00:00:06
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 18:03:23
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 18:56:11