Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.12.2010, 00:29:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cred ca e un amanunt acesta ,sa nu te recunosti pacatos in fata oamenilor.Poate ca aveti dreptate,ca nimeni ,recunoscand-se pacatos,nu poate si sa exprime cat de pacatos e,de aceea marturia lui ecumva fortata si fariseica. Cat de pacatosi suntem,doar Dumnezeu,care ne cunoaste inimile ,o stie.
Dar eu nu suspectez automat pe cei ce se declara ultimii pacatosi de fatarnicie.Poate sa fie o pocainta si o durere reala.Omul acela chiar isi poarta cu greu pacatul,si chiar nu isi mai sufera ticalosia . Dar daca ne pocaim in fata oamenilor,apoi pocainta aceea sa fie reala si completa,cu zdrobirea inimii,altfel,daca e lasta la stadiul de enunt,poate fi intradevar fatarnicie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.12.2010, 21:14:23
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cred ca e un amanunt acesta ,sa nu te recunosti pacatos in fata oamenilor.Poate ca aveti dreptate,ca nimeni ,recunoscand-se pacatos,nu poate si sa exprime cat de pacatos e,de aceea marturia lui ecumva fortata si fariseica. Cat de pacatosi suntem,doar Dumnezeu,care ne cunoaste inimile ,o stie.
Dar eu nu suspectez automat pe cei ce se declara ultimii pacatosi de fatarnicie.Poate sa fie o pocainta si o durere reala.Omul acela chiar isi poarta cu greu pacatul,si chiar nu isi mai sufera ticalosia . Dar daca ne pocaim in fata oamenilor,apoi pocainta aceea sa fie reala si completa,cu zdrobirea inimii,altfel,daca e lasta la stadiul de enunt,poate fi intradevar fatarnicie.
Eu incerc sa nu suspectez,sa cred cu-adevarat ca si stadiul de "enunt" e primul pas spre pocainta .
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.12.2010, 21:34:14
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Asa cum a spus si Marius 22 si camy_d si George M , a te recunoaste pacatos in public se pare ca nu e destul. Dar a te recunoaste in sufletul tau si in fata lui Dumnezeu ,aceasta cred ca nimeni nu o mai contesta.
Si a suferi pentru pacatul tau in sinea ta,este cea mai sigura cale de a dobandi indurarea lui Dumnezeu
De cate ori m-am auto-facut pacatos pe aici,am fost taxat ca as fi fals .
Si acum am inteles ca poate pe drept eram acuzat asa.Caci pocainta adevarata e in sufletul fiecaruia,si nu o cunoaste decat Dumnezeu.
Dar cineva care intelege pocainta celuilalt,poate usor sa fie alaturi de cel care sufera pt pacatele sale
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.12.2010, 21:53:31
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Asa cum a spus si Marius 22 si camy_d si George M , a te recunoaste pacatos in public se pare ca nu e destul. Dar a te recunoaste in sufletul tau si in fata lui Dumnezeu ,aceasta cred ca nimeni nu o mai contesta.
Si a suferi pentru pacatul tau in sinea ta,este cea mai sigura cale de a dobandi indurarea lui Dumnezeu
De cate ori m-am auto-facut pacatos pe aici,am fost taxat ca as fi fals .
Si acum am inteles ca poate pe drept eram acuzat asa.Caci pocainta adevarata e in sufletul fiecaruia,si nu o cunoaste decat Dumnezeu.
Dar cineva care intelege pocainta celuilalt,poate usor sa fie alaturi de cel care sufera pt pacatele sale
Cine intelege pocainta celuilalt?Cel care nu "taxeaza" si nu "acuza".Rolul nostru nu e de a acuza ci de a iubi.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Suferinta ne face mai buni sau mai rai? dorinastoica14 Generalitati 145 23.02.2012 11:39:58
Devenim rude prin cufundarea in cristelnita? costel Botezul 24 26.01.2012 17:47:00
oameni buni sfatuitime va rog mihailo1983 Intamplari adevarate 23 08.09.2008 19:19:10