Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.12.2010, 22:08:02
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Si asa ne pierdem timpul pe aici,macar sa-l pierdem cu teme cat de cat interesante.

Ai dreptate, dar de multe ori ne mai si imbogatim- cu un cuvant prietenesc, cu o prietenie a unui Sfant, cu un sfat duhovnicesc. Obisnuiesc sa citesc si articole de pe Site.Nu stii unde sufla Duhul, nici cum o face nici cand o face. Toate bune si de folos tuturor!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.12.2010, 23:03:25
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Nu ai fost atent- eu am primit un mail si v-am provocat la o discutie. Nu imi apartine nimic din ce este postat.
Mare parte din ce e scris acolo sunt baliverne. Fie sunt exagerate, scoase din context, scoase din burta sau luate de la escroci care pretind ca au "diplome" in pseudo-stiinte si nu fac altceva decat sa scoata idei din burta. Daca alegi aleator cateva dintre acele "fapte" si, folosind google, faci putina cercetare vei vedea ca asa este.

Singurul scop al acestui text este sa para "stiintific" si sa sperie persoane ignorante sau care nu au timp/chef sa se documenteze putin.

Iata un infographic care compara cateva din "faptele" pretinse de genul de persoane care incearca sa propage panica prin astfel de "predictii" si adevarul sustinut de scheptici si stiinta.
__________________
Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.12.2010, 12:53:57
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelPlictisit Vezi mesajul
Mare parte din ce e scris acolo sunt baliverne. Fie sunt exagerate, scoase din context, scoase din burta sau luate de la escroci care pretind ca au "diplome" in pseudo-stiinte si nu fac altceva decat sa scoata idei din burta. Daca alegi aleator cateva dintre acele "fapte" si, folosind google, faci putina cercetare vei vedea ca asa este.

Singurul scop al acestui text este sa para "stiintific" si sa sperie persoane ignorante sau care nu au timp/chef sa se documenteze putin.

Iata un infographic care compara cateva din "faptele" pretinse de genul de persoane care incearca sa propage panica prin astfel de "predictii" si adevarul sustinut de scheptici si stiinta.

Crestinismul, in generozitatea sa, ne-a dat raspunsul. Daca traim in lumina invataturilor lui Hristos, nu avem temeri, nu avem motive de ingrijorare. Pentru crestinul adevarat, fiecare zi poate fi ultima- adica sa fii gasit pregatit, intr-o relatie sincera cu Dumnezeu, facand voia LUI.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.12.2010, 13:17:18
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

NASA- bla, bla, bla...ceea ce spui tu ca nu stii unde sufla Duhul Sfant tin de New Age!!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.12.2010, 13:55:58
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
NASA- bla, bla, bla...ceea ce spui tu ca nu stii unde sufla Duhul Sfant tin de New Age!!!
"Duhul sufla unde vrea"-

"Îmi place să spun că sfintele slujbe ale Bisericii noastre sunt "vuietul duhului". În Sfânta Scriptură a Noului Testament prezența Duhului Sfânt este afirmată în trei locuri ca un vuiet. În Sfânta Evanghelie de la Ioan în capitolul 3, unde este prezentată convorbirea Mântuitorului nostru Iisus Hristos cu Nicodim, se afirmă, din partea Mântuitorului nostru, că "Duhul - sau vântul - suflă unde vrea și tu auzi vuietul lui și nu știi de unde vine și încotro se duce" (Ioan 3, 8). "Vântul suflă unde vrea", se poate spune tot așa de bine "Duhul suflă unde vrea și tu auzi vuietul lui". Pentru că în limba greacă și cuvântul "duh" și cuvântul "vânt" se exprimă prin cuvântul "pnevma". Unii chiar au tradus "vântul suflă unde vrea și tu auzi vuietul lui" și alții au tradus cu "Duhul suflă unde vrea și tu auzi vuietul lui". E vorba de un vuiet care poate fi pus în legătură cu prezența Duhului Sfânt. Tot în Sfânta Evanghelie de la Ioan, în capitolul 7, se spune că zis Domnul Hristos: "Cui îi este sete să vină la Mine și să bea". Și mai departe a spus că "din ființa celor credincioși vor curge râuri de apă vie" (Ioan 7, 37-38), precum a zis Scriptura, iar Sfântul Evanghelist Ioan afirmația aceasta a Domnului nostru Iisus Hristos o tălmăcește în înțelesul că acest cuvânt l-a spus Domnul Hristos despre Duhul Sfânt care încă nu fusese dat, fiindcă Fiul încă nu fusese preamărit. E vorba și aici de un vuiet, pentru că dacă e vorba de râuri, râurile în cursul lor scot un vuiet. Și aici pentru că e vorba de râuri care vor izvorî din ființa celui credincios, și pentru că Sfântul Evanghelist Ioan spune că e vorba de vuiet, de Duhul Sfânt, facem și aici o legătură între vuietul apelor și vuietul duhului. În Faptele Sfinților Apostoli, acolo unde se prezintă relatarea despre pogorârea Duhului Sfânt peste Sfinții Apostoli, se spune că s-a auzit un zgomot "ca de suflare de vânt care vine repede" (Fapte 2, 2), deci din nou un vuiet."- Parintele Teofil Paraian

Nu trunchia, citeste tot, te rog.Eu am intrebat ce parere aveti, nu am spus ca sustin.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.12.2010, 14:28:34
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu mult inaintea acestor predictii,momentan la stadiul de ipoteze lejer fanteziste, au existat cele spuse de Apostolul Pavel.Intrucat acest talmes-balmes cu iz apocaliptic te poate trimite,dpdv logic,la balamuc,sa vedem cum putem lamuri cu ajutorul Sfintei Scripturi.Eu as cita un singur argument din Romani 6:6-11 care,prin esenta sa,ar fi suficient.

,,Cunoscând aceasta, că omul nostru cel vechi a fost răstignit împreună cu El, ca să se nimicească trupul păcatului, pentru a nu mai fi robi ai păcatului. Căci Cel care a murit a fost curățit de păcat. Iar dacă am murit împreună cu Hristos, credem că vom și viețui împreună cu El, Știind că Hristos, înviat din morți, nu mai moare. Moarta nu mai are stăpânire asupra Lui.Căci ce a murit, a murit păcatului o dată pentru totdeauna, iar ce trăiește, trăiește lui Dumnezeu.Așa și voi, socotiți-vă că sunteți morți păcatului, dar vii pentru Dumnezeu, în Hristos Iisus, Domnul nostru."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.12.2010, 14:40:52
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Din moment ce dai atentie unui astfel de mail, oarecum il sustii. De ce vrei sa ne stii parerea? Cei mai slabi in credinta, pot cerceta mai mult acest subiect, si cine stie ce se intampla apoi.

Citeste cartile si marturiile parintelui Arsenie Boca, referitor la americani!!!

Ne-ar fi mai de folos, pt toti, ceea ce spun sfintii parinti, si nu balivernele de la NASA!!!!

Doamne ai mila!

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
"Duhul sufla unde vrea"-

"Îmi place să spun că sfintele slujbe ale Bisericii noastre sunt "vuietul duhului". În Sfânta Scriptură a Noului Testament prezența Duhului Sfânt este afirmată în trei locuri ca un vuiet. În Sfânta Evanghelie de la Ioan în capitolul 3, unde este prezentată convorbirea Mântuitorului nostru Iisus Hristos cu Nicodim, se afirmă, din partea Mântuitorului nostru, că "Duhul - sau vântul - suflă unde vrea și tu auzi vuietul lui și nu știi de unde vine și încotro se duce" (Ioan 3, 8). "Vântul suflă unde vrea", se poate spune tot așa de bine "Duhul suflă unde vrea și tu auzi vuietul lui". Pentru că în limba greacă și cuvântul "duh" și cuvântul "vânt" se exprimă prin cuvântul "pnevma". Unii chiar au tradus "vântul suflă unde vrea și tu auzi vuietul lui" și alții au tradus cu "Duhul suflă unde vrea și tu auzi vuietul lui". E vorba de un vuiet care poate fi pus în legătură cu prezența Duhului Sfânt. Tot în Sfânta Evanghelie de la Ioan, în capitolul 7, se spune că zis Domnul Hristos: "Cui îi este sete să vină la Mine și să bea". Și mai departe a spus că "din ființa celor credincioși vor curge râuri de apă vie" (Ioan 7, 37-38), precum a zis Scriptura, iar Sfântul Evanghelist Ioan afirmația aceasta a Domnului nostru Iisus Hristos o tălmăcește în înțelesul că acest cuvânt l-a spus Domnul Hristos despre Duhul Sfânt care încă nu fusese dat, fiindcă Fiul încă nu fusese preamărit. E vorba și aici de un vuiet, pentru că dacă e vorba de râuri, râurile în cursul lor scot un vuiet. Și aici pentru că e vorba de râuri care vor izvorî din ființa celui credincios, și pentru că Sfântul Evanghelist Ioan spune că e vorba de vuiet, de Duhul Sfânt, facem și aici o legătură între vuietul apelor și vuietul duhului. În Faptele Sfinților Apostoli, acolo unde se prezintă relatarea despre pogorârea Duhului Sfânt peste Sfinții Apostoli, se spune că s-a auzit un zgomot "ca de suflare de vânt care vine repede" (Fapte 2, 2), deci din nou un vuiet."- Parintele Teofil Paraian

Nu trunchia, citeste tot, te rog.Eu am intrebat ce parere aveti, nu am spus ca sustin.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.12.2010, 15:01:50
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Din moment ce dai atentie unui astfel de mail, oarecum il sustii. De ce vrei sa ne stii parerea? Cei mai slabi in credinta, pot cerceta mai mult acest subiect, si cine stie ce se intampla apoi.

Citeste cartile si marturiile parintelui Arsenie Boca, referitor la americani!!!

Ne-ar fi mai de folos, pt toti, ceea ce spun sfintii parinti, si nu balivernele de la NASA!!!!

Doamne ai mila!

Crezi ce vrei. Imi cer iertare pentru inducere in eroare, daca asta ai inteles.Dar sunt atatea lucruri cel putin incompatibile cu acest forum fata de care nu se ia atitudine ...Asa este, sa postam doar ce poate sa ne ridice la Dumnezeu. Sa fim tari in credinta cea dreapta.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.12.2010, 15:13:08
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Rodica sora noastra cea "curioasa" :)

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Si ce ne impiedica sa venim cu argumentele noastre, teologice?
Mai Rodica, inchide usile astea, ca nu e bine mai.. Ai deschis usi ale vrajmasului ,sa stii.. o sa vina si o sa-si bata joc de tine.. Dupa urmatorul pas vei simti ca biserica ascunde ea ceva, apoi ca Sfintii Parinti nu prea ar fi sfinti si tot asa.. sa stii ca fara sa ne dam seama parcurgem aceste etape..Si singuri nu ne trezim niciodata.. Asa ca primeste sfatul.. Uite cum se vede de unde stau eu: Cand vin astfel de ispite este pentru ca ne plictisim, ne simtim nesatisfacuti, iar asta este pentru ca nu reflectam la moarte la caderea, la magnitudinea bolii noastre, la pretul imens pe care il are fiecare secunda.. si devenim... FII RISIPITORI.. Face rau sufletelor sa citeasca astfel de otravuri fie si in gluma.. D-apoi diavolul asa vine cu oferta..Ne zice :"ce parere ai de asta? Nu e nimic serios, doar vrbim! Haide, nu fii habotnic, numai putin asa ca sa stii si sa-i previi si pe altii". Cu d-astea vine vicleanul.. Asa incepe.. Cum vine gandul, nu oferta, trebuie respins! Din pruncie sa-l ucidem ca sa stii, ca pentru fiecare gand eretic citit, un diavol intra in inima.. Cate erezii sunt intr-o fraza, atatia demoni intra odata cu ea in inima! Iar pe emailul pe care l-ai primit sunt multe! pune-le pe foc, nu fa lucrarea vrajmasului..Uite, citeste "paza celor 5 simturi "de Nicodim Aghioritul si te vei improspata si inchide ferestrele ca nu intra aerul curat pe acolo.. Aerul curat intra prin spovedanie..Si prin Sfintii parinti si prin Sfanta Scriptura citita cu smerenie si fara curiozitate..asa si pe aici intra aerul sfant si cald al pocaintei.. Vrajmasul e mincinos, e destept, e foarte viclean si nu exista oita care sa-lasculte si sa nu piara desi toate cred ca nu e nimic..caci marul este frumos "la vedere" si la gust.. insa odata inghitit fara sa-ti dai seama te trezesti in tulburare si nu mai intelegi nimic, incepi si cartesti apoi.. si asa te intuneci de tot incet, incet.. Fereasca Dumnezeu.. fii oita cuminte si fa ascultare ca asta e calea..
Doamne ajuta! Te iubesc si te imbratisezin Hristos cel Bland ,Smerit si Cuminte!
Cu respect si cu nadejde de mai bine,
Cristian
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.12.2010, 15:24:35
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Am primit prin mail acest mesaj. Voi ce parere aveti?

NASA VORBESTE , anunta ca ...
BLA BLA BLA BLA
.
I call bullshit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cam ce parere aveti? cred_cu_adevarat Generalitati 8 12.06.2012 03:44:36
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 22:23:41
ce parere aveti cadrian79 Preotul 10 04.05.2011 21:36:49
Ce parere aveti ? Darkanian Generalitati 7 03.02.2010 23:08:26
Ce parere aveti? AlinNNN Generalitati 1 30.01.2010 19:48:13