Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2011, 10:24:01
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti

Dragi prieteni, am infinat acest topic ptr ca doream sa impartasesc o bucurie care m-a surprins in cel mai placut mod.
LA noi la gradintita(adica la copiii mei la gradintita) se obisnuieste ca de fiecare onomastica sau aniversare sa se duca tort, prajitura. Copilul este ridicat in picioare pe scaunel, toti ii canta "La multi ani"! si el sufla in lumanare. E una dintre cele mai mari bucurii din viata de gradintita.
Anul acesta, in preajma sarbatorii Sfantului Andrei(al carui nume il poarta si mezinul meu) , la intrebarea micutului: "si mie imi aduci tort de ziua mea?" am raspuns:"tort nu, ca e post, dar iti voi aduce o prajitura". "Ce bine", s-a bucurat copilul.
Si iata ca sosi si marea zi. Ne-am trezit mai tarziu in aceasta zi, sotul a plecat in viteza sa duca copiii la gradi, apoi trebuia sa se intoarca ptr a putea incepe in timp util Sfanta Liturghie.Asa ca micutul nostru a ramas si fara prajitura, si fara tort. Mult m-am intristat din cauza asta, stiind ce chip trist voi vedea la sfarsitul zilei. "Doamne, adu tu bucurie in inima lui" am zis cu ochii in lacrimi.
Ziua a decurs frumos, asteptam cu emotie intoarcerea copiilor precum si reprosurile pe bune dreptate. Si iata ca micutii se intorc veseli, cu zambet larg.
"Ei, cum a fost azi la gradintita?"
"Foarte frumos, am mancat prajitura cu mere la desert, si i-am cantat lui Andrei "LA multi ani!"
"La care Andrei? am intrebat stiind ca in gradintita sunt vreo 6-7 Andrei."
"Ei, cum la care, la Andreiul nostru."
"Pai de ce i-ati cantat la multi ani? nu prea intelegeam eu"
"Mai mama, ce nu intelegi? A fost ziua lui Andrei si un domn a venit si i-a adus o tava de prajitura cu mere si o lumanare asa ca toti i-am cantat lui Andrei LA multi ani si el a suflat in lumanare. A fost asa de bucuros"
"Pai ce domn? Il cunosti? Nu era cumva tatal unui copilas?"
"Pai...nu il cunosc. Nu l-am mai vazut. Nu era tatal nici unui copilas de la noi".
Mi-au dat lacrimile. Cum s-a produs"incurcatura" nici eu nu stiu. Sa fi venit vre-un parinte si sa fi adus prajitura ptr Andreiul lui? se poate. Dar totusi atat educatoarele cat si ingrijitoarele cunosc foarte bine toti parintii asa ca scade semnificativ sansa unei incurcaturi.Adevarul e ca nici nu mai incerc sa caut o explicatie. Sunt tare bucuroasa ca Sfantul a facut o bucurie acestei fapturi mici, de nici trei ani, care ii poarta numele.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.12.2011, 10:36:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

o alta intamplare minunata s-a petrecut chiar aseara.
Vorbeam zilele trecute cu micutii mei cam ce ar vrea ei sa le aduca Sfantul Nicolae.
Anastasia"Eu as vrea o papusica"
Timotei"Eu as vrea un vapor ca sa il pun pe apa sa pluteasca."
eu"ei, jucarii aveti destule, nu cred ca va va aduce sfantul jucarii.Altceva nu vreti?"
Anastasia:"pai...nu stiu, ce vrea el(Sfantul)"
Asta era discutia de acum cateva zile.
Ieri am mers cu sotul la cumparaturi si le-am cumparat: carti cu animalute, cartile cu Egipt, hartie glasata, ceva dulciuri. Aseara il asteptam pe sot sa vina, ca sa putem pregati in liniste ghetutele(prichindeii adormisera deja). Si iata ca apare in jurul orei 11 cu vreo 3 plase incarcate.
"Ce ai aici?"am intrebat.
"Am primit de unde am fost niste daruri ptr copii."
Bag mana in plasa si scot prima jucarie: O papusa. Scot si a doua jucarie: Un vapor. Deja cand am scos vaporul m-am blocat."Ce e?Nu iti place jucaria. oamenii au daruit ce au simtit ei. uite ce frumoasa e!"
"Sti ce mi-au zis prichindeii ca vor sa primeasca de la Sfantul Nicolae?"
"Nu stiu, zise sotul". "O papusa si un vapor.Ei, ce zici?"
Sotul zambi si nu mai spuse nimic. Dar mie mi-au dat lacrimile.Iti multumesc Sfinte Ierarhe Nicolae ca nu ai trecut cu vederea dorinta cea simpla a inimii lor si le-ai facut asa o bucurie.
Sa nu va spun ce s-a intamplat cand s-au trezit.:)
Anastasia"Wow, nu pot sa cred, mi-a adus o papusa. Si mama mi-a zis ca nu o sa-mi aduca sfantul jucarii"
Timotei"Tata, am primit un vapor! exact ce mi-am dorit! sunt asa bucuros."
Si eu am ramas cu o mare bucurie in suflet si cu convingerea ca intradevar Sfantul Nicolae este prietenul copiilor
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.12.2011, 11:22:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
"Mai mama, ce nu intelegi? A fost ziua lui Andrei si un domn a venit si i-a adus o tava de prajitura cu mere si o lumanare asa ca toti i-am cantat lui Andrei LA multi ani si el a suflat in lumanare. A fost asa de bucuros"
"Pai ce domn? Il cunosti? Nu era cumva tatal unui copilas?"
"Pai...nu il cunosc. Nu l-am mai vazut. Nu era tatal nici unui copilas de la noi".
Mi-au dat lacrimile. Cum s-a produs"incurcatura" nici eu nu stiu. Sa fi venit vre-un parinte si sa fi adus prajitura ptr Andreiul lui? se poate. Dar totusi atat educatoarele cat si ingrijitoarele cunosc foarte bine toti parintii asa ca scade semnificativ sansa unei incurcaturi.Adevarul e ca nici nu mai incerc sa caut o explicatie. Sunt tare bucuroasa ca Sfantul a facut o bucurie acestei fapturi mici, de nici trei ani, care ii poarta numele.
Scuză-mi scepticismul, dar cum de l-au lăsat educatoarele pe acel domn să intre și să ofere ceva de mîncare copiilor, din moment ce nu-l cunoșteau? Dacă nu era bine intenționat?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.12.2011, 11:24:16
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Implicit Mos Nicolae.........cel bun si drag

Am citit cu emotie ce ai scris despre copilasii tai cei scumpi si mi-au dat lacrimile de bucurie ptr.ei si ptr.voi parintii lor...sa va traiasca copilasii si sa va bucurati de ei ,de implinirile si realizarile pe care le vor avea de-a lungul vietii lor......am si eu o "intimplare" frumoasa sa-i spunem....am fost duminica asta la o manastire din apropierea orasului nostru...e vorba de manastirea Giurgeni(un loc drag sufletului meu)...acolo este un sat de oameni foarte necajiti ,iar sora mea a luat un cos cu fructe si dulciuri sa faca o mica panacida(asa se zice la noi) ptr,cei morti....iar eu imi luasem in poseta o banana ,sa o pot manca dupa slujba(asa mi-am zis eu,de fapt atat aveam in casa atunci).Am stat la slujba,cind se apropia de sfarsit a aparut linga mine o fetita tare dragalasa ,care se uita insistent la mine....deja imi era draga...m-am aplecat sa o intreb cum o cheama....a zis =Daniela-Elena=....am scos un banut si i=am dat sa-si ia biscuiti.....a multumit(cu bogdaproste),dar a continuat sa ma priveasca ......ma intrebam oare ce mai doreste copilasul de la mine....si deodata mi=-am amintit(eram linga icoana facatoare de minuni a Maicutie Sfinte)....ca eu am in poseta o banana...i-am dat-o imediat fetitei.Asa o bucurie de mare ,nu am mai vazut in ochii unui copilas .......mi-au dat lacrimile si i-am multumit Maicutei ptr.aceasta minunata intimplare........Doamne Ajuta!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.12.2011, 11:27:56
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Scuză-mi scepticismul, dar cum de l-au lăsat educatoarele pe acel domn să intre și să ofere ceva de mîncare copiilor, din moment ce nu-l cunoșteau? Dacă nu era bine intenționat?
Parea ca stie ce face. A spus ca a venit sa aduca prajitura ptr Andrei.plus ca e o gradintita particulara, care isi desfasoara activitatea intr-o casa. Putini stiu ca acolo e gradintita. Nici macar taximetristii nu stiu.
Repet nu stiu cum de s-a intamplat totul asa. Cel mai probabil e doar o coincidenta fericita.
Dar mi s-au parut minunat cat de frumos s-au legat lucrurile.Ca micutului nu i-a fost refuzata aceasta bucurie.
Oricum, nu ma culc pe o ureche. daca acum s-au legat lucrurile in chip asa frumos, in mod sigur data viitoare va avea si Andrei prajitura:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 06.12.2011 at 11:44:00.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.12.2011, 11:40:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Parea ca stie ce face. A spus ca a venit sa aduca prajitura ptr Andrei.
Repet nu stiu cum de s-a intamplat totul asa. Cel mai probabil e doar o coincidenta fericita.
Dar mi s-au parut minunat cat de frumos s-au legat lucrurile.
Da, e frumoasă întîmplarea, dar eu nu aș fi lăsat un necunoscut să ofere o prăjitură copilului de care am grijă. Trăim într-o lume rea, foarte rea...

Să ne amintim de pilda slujitorului care a lăsat să supravegheze casa și să nu lase pe nimeni înăuntru pînă se face ziua.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.12.2011, 12:06:15
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da, e frumoasă întîmplarea, dar eu nu aș fi lăsat un necunoscut să ofere o prăjitură copilului de care am grijă. Trăim într-o lume rea, foarte rea...

Să ne amintim de pilda slujitorului care a lăsat să supravegheze casa și să nu lase pe nimeni înăuntru pînă se face ziua.
Se pare ca nu eram un necunoscut. Adineori am vb cu educatoarea si se pare ca era o ruda a unui baietel.Se pare ca la bucatarie s-a produs o mica confuzie.
Motiv de ingrijorare nu cred ca este. Nici un produs nu intra in gradintita fara certificat de calitate/garantie eliberat de producator. Nu se accepta produsele pregatite acasa.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.12.2011, 12:30:48
CODRUTA3 CODRUTA3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2010
Locație: Dej
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
In mod sigur copilul sau sotul va avea o bucurie nemaipomenita ca primeste o scrisoare de la Polul Nord, semnata de Mos Craciun!
Domnule, noi l-am increstinat pe Mosul. Mosul traieste printre noi(si fiecare dintre noi poate fi mosul) si aduce daruri copiilor in preajma sarbatorii Nasterii Domnului, deoarece Domnul il trimite.
Asadar, mosul de la Polul Nord e o iluzie ptr iubitorii de Coca -Cola!
felicitari Lore86 pentru copilasii tai si multumim ca ai impartasit cu noi frumoasele intamplari. eu cred ca nu avem nevoie de o zi speciala ca sa vedem cate minuni se intampla in viata noasta si cate daruri primim de la Dumnezeu. In fiecare zi El ne ajuta si ne binecuvanteaza cu darurile sale. eu, de exemplu, nu am primit niciodata daruri de Sf. Nicolae, de Craciun sau de ziua mea, pentru ca fac parte dintr-o familie numeroasa si saraca, si grija parintilor era sa ne puna de mancare pe masa in fiecare zi si sa ne imbrace, nu mai erau bani si de cadouri, fie ele si niste simple dulciuri sau fructe. Cu toate acestea nu am simtit niciodata ca mi-ar lipsi ceva din toate astea deoarece am primit de la Domnul tot ce mi-am dorit.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.12.2011, 12:59:00
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Nu merit nici o felicitare ptr ca micutii nu sunt meritul meu, sunt darul lui Dumnezeu.
Am vrut doar sa subliniez ca Sfintii asculta si cererile/rugamintile aparent nefolositoare, neimportante ale copilasilor.
Si acest lucru e minunat. Ca le intareste copiilor credinta ca au o multime de prieteni(ceresti).
Si acolo unde un suflet de copil se roaga, ajutorul lui Dumnezeu vine imediat. E induiosator cand un micut se roaga. e induiosator cata dragoste poate sa fie intr-un suflet mic.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.12.2011, 13:37:04
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Nu merit nici o felicitare ptr ca micutii nu sunt meritul meu, sunt darul lui Dumnezeu.
Am vrut doar sa subliniez ca Sfintii asculta si cererile/rugamintile aparent nefolositoare, neimportante ale copilasilor.
Si acest lucru e minunat. Ca le intareste copiilor credinta ca au o multime de prieteni(ceresti).
Si acolo unde un suflet de copil se roaga, ajutorul lui Dumnezeu vine imediat. E induiosator cand un micut se roaga. e induiosator cata dragoste poate sa fie intr-un suflet mic.
cat de fericiti pot sa fie copii tai sa creasca intr-o familie atat de minunata, in spiritul lui Dumnezeu, printre atatea invataturi bune, cu un tata preot si o mama minunata.... daca ar fi mai multe astfel de familii, viitorul tarii ar inflori..... si eu am avut si am o familie minunata, chiar daca mai apar disensiuni...... Dumnezeu a fost alaturi mereu de de noi si nu ne-a lasat la greu.... chiar daca de cativa ani mosul nu mai are posibilitati sa vina, nu e suparare..... pe langa cadourile materiale raman multe altele care la o prima privire pentru unii nu inseamna nimic, dar pentru mine conteaza mult......
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fetele cuminti nu mai sunt la moda? Mia Mia Nunta 600 27.02.2014 02:46:09
Necazuri si daruri ionut12 Generalitati 16 18.06.2012 23:13:26
Intrebare pt sectanti: de ce va considerati copiii sfinti? lacrimi Secte si culte 601 20.08.2011 11:03:55
Daruri dorinastoica14 Pocainta 49 11.05.2009 00:38:29
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 20:46:05