Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.08.2012, 22:56:57
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
:)) genial. Hai si cu roboti, ca deja exista modele care seamana destul de bine extern cu noi, si multe sunt construite si folosite in scopuri... promiscue.


Pana una alta, in Tokio exista deja roboti care "oficiaza" casatorii: "The nuptials at this wedding ceremony were led by "I-Fairy," a 4-foot-tall seated robot with flashing eyes and plastic pigtails. The wedding in central Tokyo was the first time a marriage had been led by a robot, according to manufacturer Kokoro Co."

Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.08.2012, 23:23:59
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Occidentul trebuie sa dispara. Este concluzia la care ajung invariabil privind lucruri precum cele mentionate in acest topic, si finalul fericit pentru care ma rog in fiecare zi. Fie ca stravechea civilizatie persana sa readuca torta normalitatii in grota intunecoasa a subconstientului colectiv al eurantropilor! Cu alte cuvinte, si daca va cadea, Iranul este ultimul bastion al normalitatii intr-o lume incinsa de cazanul infernal numit generic, eufemistic si ipocrit "civilizatie europeana".
Scuze pentru off-topic, dar chiar total off-topic, nu este...adica, o lume in care roboti oficiaza casatorii, pare o lume NORMALA si dezirabila?!?! Mie unuia, nu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.08.2012, 23:35:38
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

da sunt de acord, hai sa ii radem de pe fata pamantului, iar noi ceilalti sa ne intoarcem la viata de acum 2000 de ani, ne mutam la loc in copac,iar cei mai "dezghetati" dintre noi in pesteri........
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.08.2012, 23:47:56
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
da sunt de acord, hai sa ii radem de pe fata pamantului, iar noi ceilalti sa ne intoarcem la viata de acum 2000 de ani, ne mutam la loc in copac,iar cei mai "dezghetati" dintre noi in pesteri........
Radeti dvs., radeti, dar stiti ce e ciudat? ca tocmai acest gen de viata, simplu si mai aproape de natura, e si mai pe placul lui Dumnezeu. Dovada? Cititi despre sfintii si anahoretii nenumarati, indeosebi ai primului mileniu crestin. Ce opaci la tehnologie si "moda/modernizare" coptii, siriacii, grecii si latinii aia, fie ei monahi, preoti si ierarhi: tocmai in pesteri se rugau, si, culmea, mai si faceau biserici din ele si se impartaseau acolo!!!! Nu iPhone, nu laptop, nu masina la scara. Primitivi, domnule! Bine ca ne-au salvat, vorba titlului cartii unui politician roman "revolutie si reforma", evenimentele de la 1789 si apoi cele din 1989. Cat despre faza cu "mutatul din copac"...nu imi stiu vreun stramos care sa fi locuit in coronament. Daca dvs. aveti, sa imi fie cu iertare, nu stiu sa ciripesc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.08.2012, 23:48:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
9. Edward Smith, barbatul care are o relatie de durata cu “iubita sa”, un Volkswagen Beetle.
Bine, asta nu e chiar o excepție. Foarte mulți bărbați, poate chiar majoritatea, sunt angajați într-o relație afectivă cu mașina lor, care depășește legătura naturală dintre om și fierătanie bună la cărat. Avem aici elemente de căsătorie: fidelitate față de mașină, îngrijirea ei cu iubire, lăudarea mașinii (mai frecvent decât a soției). Tratarea primelor riduri ale caroseriei cu mijloace cosmetice (chiar așa am văzut scris: "cosmetică auto" și jur că am auzit pe un tip cumpărând "un șampon auto pentru soția mea"). Adevărul e că soțiile noastre au multe motive să fie geloase pe mașinile noastre. Este regretabil că unii bărbați, mai infideli, își lasă mașinile lor și se aruncă în prima mașină mai la modă, mai strălucitoare, mai nouă decât mașina pe care au posedat-o până atunci, astfel căzând în păcat contra poruncii a șasea. Eu nu aș face asta cu iubita mea, pe care o cheamă Yaris. Once Toyota, always Toyota.

Citat:

Edward spune ca a facut sex pentru prima data cu o masina la varsta de 15 ani si ca niciodata nu l-au atras femeile.
Mă scuzați că întreb chestia asta, dar cum a făcut din punct de vedere tehnic ? Ca să zic așa, cu funcție de pars genitalia se poate folosi țeava de eșapament ? Sau acest lucru ar putea fi considerat sodomizare a automobilului, caz în care ar fi mai morală abordarea cutiei de viteze, tradițional aflată mai în partea ventrală a mașinii ?

Și încă ceva: cei doi, la momentul consumării actului matrimonial, au fost în garaj sau afară ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.08.2012 at 00:09:34.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.08.2012, 00:08:31
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bine, asta nu e chiar o excepție. Foarte mulți bărbați, poate chiar majoritatea, sunt angajați într-o relație afectivă cu mașina lor, care depășește legătura naturală dintre om și fierătanie bună la cărat. Avem aici elemente de căsătorie: fidelitate față de mașină, îngrijirea ei cu iubire, lăudarea mașinii (mai frecvent decât a soției). Tratarea primelor riduri ale caroseriei cu mijloace cosmetice (chiar așa am văzut scris: "cosmetică auto"). Soțiile noastre au multe motive să fie geloase pe mașinile noastre. Este regretabil că unii bărbați, mai infideli, își lasă mașinile lor și se aruncă în prima mașină mai la modă, mai strălucitoare, astfel căzând în păcat contra poruncii a șasea. Eu nu aș face asta cu iubita mea, pe care o cheamă Yaris. Nu sunt singurul: Once Toyota, always Toyota.



Mă scuzați că întreb chestia asta, dar cum a făcut din punct de vedere tehnic ? Ca să zic așa, cu funcție de pars genitalia se poate folosi țeava de eșapament ? Și cei doi au fost în garaj sau afară ?
Scuze, frate, dar: holy shit, nu stii daca sa razi sau sa plangi. Chiar ca specia careia avem canonul sa ii apartinem devine tot mai subumana...(
Ca veni vorba, si eu sunt indragostit de androginul asta meserias si multicefal numit generic Unix si/sau Linux, da' fratele AlinB poate depune marturie: sunt "afemeiat": schimb distributiile mai des decat isi schimba unii sosetele si aproape la fel de des cum isi schimba altii partenerii. Nu, a mea nu e geloasa pe gagica Fedora, nici pe Ubuntu (hopa! pare nume masculin!!!), sau pe Arch sau Frugalware. Cand privesc secventa de boot, dupa ce am instalat in virtual o distributie "grea" (adica la care se lucreaza mult in terminal si compilezi cu manuta proprie pachetele de instalat), simt un..extaz... Nu cumva tre' sa spovedesc? Yeah, tocmai se incheie instalarea de Frugalware pe netbook. O sa il parasesc pentru un Slackware in Vmware. Deocamdata, ii sunt fidel. A propos, sunt in bratele unui Xubuntu 11.04.
Frate Mihnea, iti multumesc: umorul tau, ca stil si intensitate, este contagios.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 24.08.2012 at 00:12:27.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.08.2012, 00:14:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
schimb distributiile mai des decat isi schimba unii sosetele si aproape la fel de des cum isi schimba altii partenerii. Nu, a mea nu e geloasa pe gagica Fedora, nici pe Ubuntu (hopa! pare nume masculin!!!),
Ptiu ! Nu pot să cred ce scârboșenii citesc ! Mi-ai desacrat monitorul. Chiar mâine am să-l stropesc cu agheasmă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.08.2012, 00:19:57
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ptiu ! Nu pot să cred ce scârboșenii citesc ! Mi-ai desacrat monitorul. Chiar mâine am să-l stropesc cu agheasmă.
Neee! Tu ai baba aia scumpa si vicioasa de Winblows: si scumpa, si indiscreta (are programe-spion ascunse, poate nu stiai), si plina de boli cu transmitere internautica. De cand iti propun sa te initiez in Linux? Si fii pe pace, ca nu tre' sa inveti nimic in prealabil: distributii precum Ubuntu, Mandriva (o frantuzoaica traznet) sau Opensuse te invata ele. Nu te gandi la prostii, te invata cum sa lucrezi cu package management. :D :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.08.2012, 01:22:04
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

articol complet: http://roncea.ro/tag/pedofilie/

"In timp ce eu ma pregatesc sa trag o orgie stradala cu prietenii mei din lumea animalelor, soldatii americani de la Baza Deveselu, de care raspund aici, in fosta Romanie, ca reprezentant al cetatenilor americani, violeaza cu mandrie eleve romance minore participand la trafic si sex cu copii, respectiv pedofilie, acte condamnate in Statele Unite cu pedepse care merg pana la inchisoare pe viata. Dar ce bine ca o fac in Romania, unde eu, ca ambasador al Sodomitilor Uniti Anal pot sa invoc, ca si in cazul uciderii lui Teo Peter, imunitate, invitandu-i insa pe violatori si pedofili sa participe alaturi de mine la Marsul Mandriei (Pride)!
[...]
Este luna în care zoofililor, pedofililor, lesbienelor, homosexualilor, trisexualilor și transsexualilor li se spune că pot fi ei înșiși, in Guvern, in Parlament, in PDL, PNL, PSD si UDMR, in MAI si MAE, și că, deși situația lor este poate dificilă, ea se va îmbunătăți. Nu toti romanii sunt Teo Peter. Desi ar putea fi! De aceea propunem ca aceasta sarbatoare sa se petreaca de acum inainte zilnic si, ca atare, deschidem portile Ambasadei SUA pentru orgii zoofile, pedofile si homosexuale, la orice ora din zi si din noapte, conform tezelor de la Casa Alba-Neagra.

Vă încurajez să participați împreună cu mine, soția mea, Lesby, și alți ambasadori și membri ai comunității diplomatice care isi bat joc de Romania
la Marșul Sodomiei organizat la București în 30 iunie, de la ora 17:00 în Piața Unirii, pentru a le arăta prietenilor, colegilor noștri, familiilor și membrilor comunității noastre că drepturile comunității ZPLGBT sunt importante. Sunt chiar mai importante decat toti ceilalti 22 de milioane de romanii, pe care ne urinam din mers la adapostul Primarului Nostru General, trisexualul vasectomizat Sorin Oprescu. Participarea voastră este un puternic semnal că îi acceptați și îi susțineți pe aceia dintre noi care trăiesc în umbra, conducand societarea, politica si mafia din Romania.

Zoofilia, Pedofilia, Homosexualitatea, Trisexualitatea și Transsexualitatea sunt lucruri normale și acceptabile. Sodomiti din toate tarile, Uniti-va!
“Zoofilii, pedofilii, lesbienele, homosexualii, trisexualii și transsexualii trebuie să aibă aceleași drepturi ca și concetățenii lor.”

MARK GUTUTENSTEIN, ambasadorul trisexualilor (homosexuali, copii, animale)
NOTĂ: Termenul “Sodomy” (Sodomie) este folosit în limba engleză pentru a desemna atât mișcarea mondială care susține că zoofilii, pedofilii, lesbienele, homosexualii, trisexualii și transsexualii ar trebui să fie sodomizati cât și paradele și marșurile diplomatilor ZPLGBT"

:) Se intampla si la noi in tara, nu doar in occident. E adevarat ca aceste ciudatenii s-au introdus din vest, dar avem si noi tacanitii nostrii care ii sustin.

Traim intr-un urias spital de nebuni. Maine,poimaine nebunii vor fi cei care inca se mai comporta normal!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.08.2012, 01:50:15
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bine, asta nu e chiar o excepție. Foarte mulți bărbați, poate chiar majoritatea, sunt angajați într-o relație afectivă cu mașina lor, care depășește legătura naturală dintre om și fierătanie bună la cărat. Avem aici elemente de căsătorie: fidelitate față de mașină, îngrijirea ei cu iubire, lăudarea mașinii (mai frecvent decât a soției). Tratarea primelor riduri ale caroseriei cu mijloace cosmetice (chiar așa am văzut scris: "cosmetică auto" și jur că am auzit pe un tip cumpărând "un șampon auto pentru soția mea"). Adevărul e că soțiile noastre au multe motive să fie geloase pe mașinile noastre. Este regretabil că unii bărbați, mai infideli, își lasă mașinile lor și se aruncă în prima mașină mai la modă, mai strălucitoare, mai nouă decât mașina pe care au posedat-o până atunci, astfel căzând în păcat contra poruncii a șasea. Eu nu aș face asta cu iubita mea, pe care o cheamă Yaris. Once Toyota, always Toyota.


Acuma, bine, a purta de grija de obiectele pe care le detinem si de care ne folosim, a le lauda daca sunt de laudat, e cat se poate de normal, in conditiile in care acestea nu devin obsesii care sa ne acapareze si sa ne faca sa ne lipim inima de ele, ca doar unde este comoara noastra, acolo ne e si inima.
Se si zice intr-o rugaciune, „si ne da noua in curatie a vietui cu lucrurile si cu cuvintele”...

Iar ce este mai mult decat folosirea fireasca a obiectelor poate intra in categoria obsesii, dependente, alipire a sufletului de cele materiale, etc., toate fiind maladii spirituale.

Insa, in functie de natura atasamentului fata de acele obiecte, pot intra in categorii diferite de maladii spirituale: fie de tipul pleonexiei, adica dorinta irationala de a acumula nevrotic si/sau de a poseda obsesiv bunuri materiale de orice fel, fie, mai grav, in categoria parafiliilor si deviatiilor sexuale care se manifesta prin atasament erotic fata de obiecte. E ceea ce se cheama fetisism, adica. Atasament irational fata de obiecte neinsufletite- fetisuri- insotite de fantezii erotice.
In absenta obiectului fetis, insul fetisist se simte debusolat, nu se simte implinit. O persoana fetisista acorda mai multa importanta unui obiect investit cu putere decat relatiei cu o fiinta umana.

La o prima vedere, ar putea parea ca insul acela atasat erotic de masina lui, Volkswagen Beetle, care a si zis ca nu se simte atras de nici o femeie, sau femeia aceea "casatorita" cu Turnul Eifell sau cealalta cu zidul Berlinului , ori tanarul japonez "casatorit" real cu un personaj virtual din desene animate, au avut probabil parte de anumite experiente emotionale in copilarie, in urma carora au facut o fixatie asupra unor obiecte neinsufletite, care suplinesc lipsa afectiunii umane.
Desigur, ce am zis eu aici ar putea fi lesne taxat ca o ieftina aflare in treaba si dat offtopic cu parerea, intrucat, asemenea situatii sunt mult mai complexe. De aceea ma si opresc aici ca sa nu intrerup verva si umorul internautic a la Mihnea Dragomir si Theodor de Mopsuestia.

P.S. La partea tehnica nu stiu sa va raspund si nici nu sunt curioasa sa aflu :))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trei zile de intuneric Mihnea Dragomir Intrebari utilizatori 20 27.08.2011 21:04:23
Trei pastori Rodica50 Intrebari utilizatori 0 28.11.2010 08:11:09
Trei zile la Sihastrie OmuBun Pelerinaje la locuri Sfinte 2 15.10.2010 22:48:46
Trei nasi de botez ? cain2k Botezul 4 01.07.2009 20:18:21
Sfintii Trei Ierarhi adorcrysti Despre Biserica Ortodoxa in general 6 30.01.2009 18:17:55